Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 12 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: MΑΖΕΥΕΤΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 09, 2011 1:47 pm 

Γειας σας!Εχω ενα ποιντερ 20 μηνων και μου μαζευεται στα ποδια μου οταν ριχνω,μετα απο δυο με τρια λεπτα ο σκυλος ξανατρεχει κανονικα.Θα το ξεπερασει η θα πεσουνε τιποτα οπλα μαζι και θα τον ψαχνω?Παρακαλω οποιος ξερει κατι ασ μου πει,ευχαριστω

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: MΑΖΕΥΕΤΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 09, 2011 3:33 pm 

KOSTAS181 έγραψε:
Γειας σας!Εχω ενα ποιντερ 20 μηνων και μου μαζευεται στα ποδια μου οταν ριχνω,μετα απο δυο με τρια λεπτα ο σκυλος ξανατρεχει κανονικα.Θα το ξεπερασει η θα πεσουνε τιποτα οπλα μαζι και θα τον ψαχνω?Παρακαλω οποιος ξερει κατι ασ μου πει,ευχαριστω

οπως το περιγραφεις ο σκύλος δεν εχει τεραστιο πρόβλημα.. να σου δωσω να καταλαβεις καποτε ειχα παει να αγοράσω ενα σκυλο 2 χρονων. ηταν εκτός κυνηγετικης περιοδου οποτε πήγαμε να τον δούμε στον λαγκαδα χωρις ντουφεκια. Ειδα τον σκύλο στις πεδινες και ηταν οντως οπλυ καλος, ρωτισα τον ιδιοκτητη για κροτοφοβια και μου ειπε πως ο σκυλος θελει δουλεια λιγο :) :) εφερα απο το αμαξι το πιστολακι για φωτοβολιδες και μολις συκοθηκε ενα ζευγαρι εριξα, κοντεψαμε να χασουμε τον σκυλο.. τον ψαχναμε μιση ωρα... Λοιπον επι του θεματος μπορεις να τον εξοικιωσεις με την ντουφεκια με των εξης τροπο, καθε φορα που τον ταιζεις να κανεις θορυβο ποιο πριν (μην ξενικινσεις με ντουφεκια αλα με κατι ποιο ελαφρυ οπως πχ χτιπα 5 -6 φορες 2 τενεκεδακια μεταξι τους, οχι διπλα στο αυτι του σκυλου φισικα) μερα μερα και αργα να αυξανεις τον θορυβο, εαν ο σκυλος δεν το εχει αυτο απο γενισιμιου πιστευω θα το ξεπεράσει σιγα σιγα.. αλλα να εχεις υπομονη και να ξεκινησεις με σιγανους θορυβους... ξεκινα να ταιζεις πολες φορες την ημερα τον σκυλο ετσι ωστε να τον εξικοιώνεις περισσοτερο...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 09, 2011 3:52 pm 
Άβαταρ μέλους

Mαζι με τα παραπανω, να τουφεκας πουλια του σκυλου και οχι οτι σηκωνεται αριστερα δεξια,τριγονια κτλ. Οταν φυγει απο του σκυλου τα μουτρα το ορτυκι, μανιωνει και το κυνηγαει,οποτε δεν δινει σημασια στη τουφεκια. Οταν τουφεκας οτι πεταγεται τοτε ενας μαλακος σκυλος δεν καταλαβαινει τι γινεται και ακουει μονο ενα μπαμ και φοβαται. Ετσι οπως το περιγραφεις ο σκυλος μαλλον δεν εχει κατι κληρονομικο αλλα οφειλεται σε λαθος του αφεντικου του. Οταν ειναι κληρονομικο ο σκυλος δεν ζευγαρωνει και χαριζεται σε οικογενεια ως pet.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 09, 2011 4:30 pm 

asterisk έγραψε:
Mαζι με τα παραπανω, να τουφεκας πουλια του σκυλου και οχι οτι σηκωνεται αριστερα δεξια,τριγονια κτλ. Οταν φυγει απο του σκυλου τα μουτρα το ορτυκι, μανιωνει και το κυνηγαει,οποτε δεν δινει σημασια στη τουφεκια. Οταν τουφεκας οτι πεταγεται τοτε ενας μαλακος σκυλος δεν καταλαβαινει τι γινεται και ακουει μονο ενα μπαμ και φοβαται. Ετσι οπως το περιγραφεις ο σκυλος μαλλον δεν εχει κατι κληρονομικο αλλα οφειλεται σε λαθος του αφεντικου του. Οταν ειναι κληρονομικο ο σκυλος δεν ζευγαρωνει και χαριζεται σε οικογενεια ως pet.

Καμια φορα δεν τον εχω τουφεκισι χωρις θηραμα και χωρις να το φερμαρη!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 09, 2011 7:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Ξεκίνα από το σπίτι με το φαί του την εξοικείωση με δυνατό κρότο και μετά πάς στο πιστολάκι και μην τον πάς σε κυνηγότοπους με πολλές τουφεκιές μέχρι να συνηθίσει αρκετά στον κρότο του όπλου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 12, 2011 3:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 12, 2011 10:00 pm 

φιλε θα σου προτεινω και εγω κατι δοκιμασμενο απο μενα και πετυχημενο!παρε εναν φιλο σου, ενα κουνελι και πηγαινε σε ενα μερος ανοιχτο {χωραφι}.κρατα το σκυλι σου εσυ δεμενο και αφηστε το κουνελι κοντα στον σκυλο να το βλεπει.ο σκυλος θα λυσαξει θα τρελαθει....οταν απομακρυνθει το κουνελι καμια 20αρια μετρα + αμολα τον σκυλο να παει να το πιασει.μολις καλυψει τα πρωτα μετρα πεσ του φιλου να ριξει.ξεχασα ξεκινηστε με φλομπερ η 36αρι που κανει πιο λιγο θορυβο...κ μετα στα πιο βαρια...ασε τον σκυλο να το χαρει στο στομα του λιγακι...και αν το δαγκωσει λιγο παραπανω μην το μαλωσεις!ειναι μια τεχνικη δοκιμασμενη που την εκαναν οι παλιοι λαγαδες που δεν ειχαν την πολυτελεια οπως εμεις σημερα να εχουν πολλα σκυλια απο διαφορα αιματα.
κοιτα αντιδρασεις του σκυλου και την αλλη μερα παλι...προσοχη αν δεις οτι ο σκυλος δεν πορωθει αρκετα που εχει δει το κουνελι μην τον αμολυσεις αστον μεχρι να γαυγισει απο τα νευρα του...χιχιχιχι

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 12, 2011 10:55 pm 
Άβαταρ μέλους

quote]
Καμια φορα δεν τον εχω τουφεκισι χωρις θηραμα και χωρις να το φερμαρη!![/quote]

Το καλύτερο έχεις πράξει. Χρόνο χρειάζεται το σκυλάκι και υπομονή. Μεγάλη προσοχή μην πέσεις σε μέρος με άλλους κυνηγούς και αρχίσουν τουφεκιές γύρω του.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 13, 2011 10:27 am 

Σας ευχαριστω για της συμβουλεσας!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 13, 2011 3:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Το σκυλι το εχεις απο κουταβι η το πηρες αργοτερα?Τετοιες καταστασεις μονο ψυχοφθορες ειναι ,εαν μας τυχει σε λαγοσκυλο δεν το κραταμε καθολου και υποψη οι τουφεκιες μας ειναι μετριμενες,κανε την προσπαθεια,και να τουφεκας μονο θυραμα που φερμαρει και μακρυα απο αλλους κυνηγους

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 15, 2011 2:25 pm 

dimitrisk έγραψε:
Το σκυλι το εχεις απο κουταβι η το πηρες αργοτερα?Τετοιες καταστασεις μονο ψυχοφθορες ειναι ,εαν μας τυχει σε λαγοσκυλο δεν το κραταμε καθολου και υποψη οι τουφεκιες μας ειναι μετριμενες,κανε την προσπαθεια,και να τουφεκας μονο θυραμα που φερμαρει και μακρυα απο αλλους κυνηγους

Το εχω απο κουταβι!Της τελευτεαις μερες μπορω να πω οτι παει καλυτερα,τον τουφεκισα χωρεισ θηραμα και εψαχνε να το βρει χωρις να ερθει στα ποδια μου!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 15, 2011 2:51 pm 
Άβαταρ μέλους

KOSTAS181 έγραψε:
dimitrisk έγραψε:

Το εχω απο κουταβι!Της τελευτεαις μερες μπορω να πω οτι παει καλυτερα,τον τουφεκισα χωρεισ θηραμα και εψαχνε να το βρει χωρις να ερθει στα ποδια μου!!

Απ οτι εχω διαβασει και ξερω δεν εχεις μεγαλο προβλημα,απλα να αποφευγεις ασκοπες τουφεκιες.Μην κανεις πειραματα,λιωστον στο κυμηγι και τουφεκα οτι φερμαρει και θα στρωσει.Ειδηκα σε μεγαλυτερα θυραματα οπως περδικα μπεκατσα που κανουν και μεγαλυτερο θορυβο οταν φευγουν ο σκυλος ουτε που θαδινει σημασια στην τουφεκια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 12 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: