Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 4 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: μπαρουτι των G7 super
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 13, 2011 5:46 pm 
Άβαταρ μέλους

κατα την γνωμη σας...εχω ακουσει πολλες γνωμες επι του θεματος...θελω να σιγουρευτω αν η μπαρουτι απο τα G7 ειναι η ιδια τωρα, οπως ειταν πιο παλια..(3-20 χροννια) ,(τωρα ειναι πρασινη μικρα τετραγωνακια).. αν καπιος γνωριζει στα σιγουρα.. ασ με διαφωτισει διοτι οι αποψεις ειναι πολλες..ευχαριστω συναδελφοι. .YΓ. (το σκαρτεμα λογους οικονομικους τους γνωριζουμε ,, για ολα τα γνωστα φυσσιγια.. για αυτο δεν μποροΥμε να κατασταλαξουμε σε μια μονο μαρκα...καθε χρονο... το G7 ομως εχει το ονομα της μπαρουτης του....πια ειναι ομως η θρυλικη πραγματικη G7 πυριτιδα ??

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: μπαρουτι των G7 super
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 14, 2011 9:30 am 
Άβαταρ μέλους

bird hunter έγραψε:
κατα την γνωμη σας...εχω ακουσει πολλες γνωμες επι του θεματος...θελω να σιγουρευτω αν η μπαρουτι απο τα G7 ειναι η ιδια τωρα, οπως ειταν πιο παλια..(3-20 χροννια) ,(τωρα ειναι πρασινη μικρα τετραγωνακια).. αν καπιος γνωριζει στα σιγουρα.. ασ με διαφωτισει διοτι οι αποψεις ειναι πολλες..ευχαριστω συναδελφοι. .YΓ. (το σκαρτεμα λογους οικονομικους τους γνωριζουμε ,, για ολα τα γνωστα φυσσιγια.. για αυτο δεν μποροΥμε να κατασταλαξουμε σε μια μονο μαρκα...καθε χρονο... το G7 ομως εχει το ονομα της μπαρουτης του....πια ειναι ομως η θρυλικη πραγματικη G7 πυριτιδα ??
Κάτι στα γρήγορα που βρήκα αλλά θα ψάξω για κάτι πιό συγκεκριμένο! :wink: http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=2127

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 16, 2011 11:45 pm 
Άβαταρ μέλους

Σύμφωνα με το βιβλίο του Χατζιώτη (Συνταγές Γομώσεων) η πυρίτιδα C7 παράγεται σε πλακίδια γκρί χρώματος τετράγωνα ή ρομβοειδή με διάσταση πλευράς 1,4mm και πάχος περίπου 0.15mm. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει σε ιδογόμωση, για να σε βεβαιώσω αν έχει αλλάξει η ποιότητα της με τα χρόνια , αλλά νομίζω πως τα εργοστάσια βελτιώνουν τα ποιοτικά χαρακτηριστικά μιάς πυρίτιδας ώστε να είναι ανταγωνιστική ή τουλάχιστον προσπαθούν να τα κρατάνε σταθερά. Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στα φυσίγγια που αγοράζεις είναι σαφώς προτιμότερο να δοκιμάσεις άλλα και πάντα στο πίνακα. Διαφορετικά κάνε ιδιογομώσεις ώστε να ξέρεις ακριβώς από τι είναι φτιαγμένο το φυσίγγιο σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 17, 2011 12:17 am 
Άβαταρ μέλους

Themistokles έγραψε:
Σύμφωνα με το βιβλίο του Χατζιώτη (Συνταγές Γομώσεων) η πυρίτιδα C7 παράγεται σε πλακίδια γκρί χρώματος τετράγωνα ή ρομβοειδή με διάσταση πλευράς 1,4mm και πάχος περίπου 0.15mm. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει σε ιδογόμωση, για να σε βεβαιώσω αν έχει αλλάξει η ποιότητα της με τα χρόνια , αλλά νομίζω πως τα εργοστάσια βελτιώνουν τα ποιοτικά χαρακτηριστικά μιάς πυρίτιδας ώστε να είναι ανταγωνιστική ή τουλάχιστον προσπαθούν να τα κρατάνε σταθερά. Αν δεν έχεις εμπιστοσύνη στα φυσίγγια που αγοράζεις είναι σαφώς προτιμότερο να δοκιμάσεις άλλα και πάντα στο πίνακα. Διαφορετικά κάνε ιδιογομώσεις ώστε να ξέρεις ακριβώς από τι είναι φτιαγμένο το φυσίγγιο σου.

Σωστός!!!Και εγώ αυτής της άποψης είμαι...δέν αρκεί μόνο η πυρίτιδα για να έχει ένα φυσίγγιο καλά βλητικά αποτελέσματα αλλά ο σωστός συνδιασμός όλων των υλικών της γόμωσης.Πλέον οι σύγχρονες πυρίτιδες κατασκευάζονται με αυστηρές προδιαγραφές για να καλύπτουν τις απαιτήσεις του κάθε κυνηγού χωρίς να χρειάζονται υπερβολικές στατικές πιέσεις...απλά όσο το δυνατόν να εφαρμόζονται οι δοσολογίες της κάθε εταιρείας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 4 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: