Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 9 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΟΝΤΙΚΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 27, 2011 10:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα σε ολους.Χθες αφησα ελευθερο το σκυλο μου (κουρτσχααρ) να ξεμουδιασει στην πισω αυλη του σπιτιου μου και καποια στιγμη τον βλεπω να ερχεται προς το μερος μου με ενα ποντικι στο στομα του και να τον τρωει.Δεν καταφερα να του τον παρω γιατι τον ειχε σχεδον καταπιει.Τον παρακολουθησα για 1-2 ωρες για την περιπτωση που το ποντικι ειχε φαει δηλητηριο αλλα ολα καλα.Ακομη μια φορα στο κυνηγι ειχε βρει ενα μισοφαγομενο ποντικι και πηγαινε να το φαει.Πρεπει να με ανυσηχει αυτη του η συμπεριφορα και απο την αποψη μην παθει κατι ο σκυλος μου αλλα και κυνηγετικα?Εχει αντιμετωπισει κανει κατι παρομοιο?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΟΝΤΙΚΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 28, 2011 7:24 am 
Άβαταρ μέλους

basilis.l1 έγραψε:
Καλησπερα σε ολους.Χθες αφησα ελευθερο το σκυλο μου (κουρτσχααρ) να ξεμουδιασει στην πισω αυλη του σπιτιου μου και καποια στιγμη τον βλεπω να ερχεται προς το μερος μου με ενα ποντικι στο στομα του και να τον τρωει.Δεν καταφερα να του τον παρω γιατι τον ειχε σχεδον καταπιει.Τον παρακολουθησα για 1-2 ωρες για την περιπτωση που το ποντικι ειχε φαει δηλητηριο αλλα ολα καλα.Ακομη μια φορα στο κυνηγι ειχε βρει ενα μισοφαγομενο ποντικι και πηγαινε να το φαει.Πρεπει να με ανυσηχει αυτη του η συμπεριφορα και απο την αποψη μην παθει κατι ο σκυλος μου αλλα και κυνηγετικα?Εχει αντιμετωπισει κανει κατι παρομοιο?

Εγώ θα το θεωρούσα σοβαρό γιατί τα ποντίκια κουβαλάνε πολλές αρρώστειες. Τώρα λύση για το πρόβλημα σου δεν ξέρω να σου προτείνω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 28, 2011 8:49 am 
Άβαταρ μέλους

Αλεξανδρής Δημήτρης έγραψε:
basilis.l1 έγραψε:

Εγώ θα το θεωρούσα σοβαρό γιατί τα ποντίκια κουβαλάνε πολλές αρρώστειες. Τώρα λύση για το πρόβλημα σου δεν ξέρω να σου προτείνω.

Έτσι είναι , μπορεί από το πουθενά να χάσεις τον σκύλο , άσε που αν τα μάθει σαν τροφή μετά θα τα κυνηγάει και θα σταματάει σε κάθε τρύπα τους .
Ένας τρόπος που διάβασα είναι να κάνεις ένεση για εμετό όταν το δεις ότι το έφαγε αμέσως όμως !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 28, 2011 12:19 pm 
Άβαταρ μέλους

Αλεξανδρής Δημήτρης έγραψε:
basilis.l1 έγραψε:

Έτσι είναι , μπορεί από το πουθενά να χάσεις τον σκύλο , άσε που αν τα μάθει σαν τροφή μετά θα τα κυνηγάει και θα σταματάει σε κάθε τρύπα τους .
Ένας τρόπος που διάβασα είναι να κάνεις ένεση για εμετό όταν το δεις ότι το έφαγε αμέσως όμως !

Το έχω ακούσει και εγώ αλλά δεν ξέρω αν και κατά πόσο έχει αποτελέσματα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 28, 2011 12:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Φιλε να κανεις 2 φορες το χρονο τα εμβολια του σκυλου(exadog),καθε 6 μηνες γιατι τα ποντικια κουβαλανε τη λεπτοσπειρωση που ειναι θανατηφορος.
Επισης πιο συχνη αποπαρασιτωση του σκυλου καλο ειναι να γινεται.

Οσον αφορα τη καταπολεμηση του ποντικου, θελει προσοχη οταν υπαρχουν αλλα ζωα κοντα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 29, 2011 1:06 pm 
Άβαταρ μέλους

φιλε εχω χασει σκυλο που κατα πασα πιθανοτητα εχει φαει ποντικι με ποντικοφαρμακο θελει μεγαλη προσοχη

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 29, 2011 1:58 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα ,
τα περισσότερα στα είπαν οι συνάδελφοι πιό πάνω , μεγάλη ΠΡΟΣΟΧΗ με τα ποντίκια !

Τώρα η εμετική ένεση είναι μία από τις πολλές σχετικά ήπιες μεθόδους που είναι δυνατόν χρησιμοποιηθούν ώστε να αποτρέπει ένα σκύλο από το να τρώει κάτι .
Πρέπει να γίνει άμεσα όταν το δεις να τρώει το ποντίκι η το θήραμα , προκαλεί μεγάλη "αναστάτωση" στον σκύλο ο εμετός και σ αυτό βασιζόμαστε δηλαδή να συνδυάσει ο σκύλος αυτό που τρώει με τον εμετό που θα του έρθει αμέσως μετά και έτσι να λειτουργήσει αποτρεπτικά ώστε να το φάει άλλη φορά.
Προσοχή δεν θέλει ούτε ζόρια για να κάνεις την ένεση ούτε φωνές ούτε βία , απλά του κάνουμε μία ένεση για να κάνει εμετό .
Επίσης ποτέ παραπάνω από μία ένεση και ποτέ την ίδια ημέρα επανάληψη αν χρειαστεί , αφήνουμε κάποιες ημέρες .
Προσοχή μην συνδυάσει με εσάς ο σκύλος τον εμετό , μην πνιγεί από τον εμετό κλπ κλπ κλπ
Αυτά είναι απλές επεξηγήσεις για τη χρήση της εμετικής ένεσης , άλλοι σκύλοι χρειάζονται μία μόνο , άλλοι περισσότερες και άλλοι ότι και να κάνεις δεν καταλαβαίνουν τίποτε, δεν είναι όλοι οι σκύλοι ίδιοι ευτυχώς .....
ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν τι κάνετε πώς το κάνετε και αν δεν έχετε πείρα απευθυνθείτε σε ένα εκπαιδευτή καλύτερα για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 29, 2011 5:33 pm 
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.Βεβαια τωρα ειναι αργα να του κανω εμετικη ενεση αλλα για να τον προφυλαξω απο πιθανες ασθενειες του ποντικου οπως η λεπτοσπειρωση σε πρωτη φαση τι μπορω να κανω.Τι συμπτωματα εχει ο σκυλος αν κολλησει λεπτοσπειρωση?Μου ειπαν φιλοι κυνηγοι οτι τα περισσοτερα σκυλια αν εβρισκαν ποντικι θα το ετρωγαν και να μην ανυσηχω οτι το σκυλι θα ξεκινησει να κυνηγαει και να ενδιαφερεται για ποντικια στο κυνηγι. Ειδομεν στη συνεχεια....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 29, 2011 6:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Η λεπτοσπείρωση είναι μια πολύ βαριά ασθένεια, τόσο για το σκύλο όσο και για τον άνθρωπο και τα συμπτώματα της είναι εξίσου εντονα. Περισσότερες πληροφορίες εδω http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=863 Δεν σημαίνει βέβαια οτι κάθε ποντικός τη κουβαλάει.

Το εμβόλιο καλό είναι να γίνεται 2 φορές τον χρόνο προληπτικά, ώστε ο σκύλος να παράγει τα αντισώματα πριν εισέλθει στον οργανισμό του ο ιός, έτσι ώστε να είναι καλυμένος σε κάθε περίπτωση.

Εγώ προσωπικά δεν θα χρησιμοποιούσα την εμετική ένεση για 2 λόγους. Πρώτα για λόγους υγείας, όταν προκαλούμε έναν εμετό στο σκύλο υπάρχει ο κίνδυνος της αναρώφησης. Και δεύτερον για λόγους εκπαίδευσης, αφού ο σκύλος καταλαβαίνει τη διόρθωση σε συγκεκριμένο μικρό χρονικό διαστημα(λιγα δευτερολεπτα).Μεχρι να δω τον σκύλο ότι έφαγε τον ποντικό, να βγάλω τα φάρμακα, να του κανω εμετική και να αρχίσει να δρα η εμετική, έχουν περάσει τουλάχιστον 2-3 λεπτά οπότε αμφιβάλω αν ο σκύλος καταλαβαίνει τη ποινή.

Στη θέση σου, θα επόπτευα τα σκυλιά όσο τα έχω ελεύθερα και θα τύλιγα με πλέγμα με μικρό μάτι(κουνελόσυρμα) τα κλουβιά τους ώστε να μην μπαίνει ποντικός στο κλουβί και μωλύνει το νερό,φαγητό.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 9 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: