Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 15 από 36   [ 526 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 36  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το Ιρλανδικό σέττερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 07, 2011 12:36 pm 

Ευχαριστώ Asterisk.
Αν και ιρλανδικό σεττερ, έχει καταπληκτική κίνηση, σταθερή φέρμα και εκπληκτική όσφρηση.
Μου βγήκε πολύ καλή.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 08, 2011 9:43 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλορίζικο και καλά κυνήγια εύχομαι!!
Τι αίματα έχει?? Αν κρίνω από τη φέρμα πρέπει να έχει ιρλανδικές γραμμές...
Άντε να μαζευόμαστε σιγά -σιγά!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 09, 2011 1:21 am 
Άβαταρ μέλους

Πολύ όμορφο Lumpie το σκυλί σου. Να είναι καλότυχο. Εύχομαι να κάνεις φανταστικά κυνήγια μαζί του.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 09, 2011 6:36 pm 
Άβαταρ μέλους

Πολύ ωραίο το σκυλάκι σου, μπράβο, να το χαίρεσαι :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 09, 2011 11:26 pm 

Ναι, έχει ιρλανδικές γραμμές.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 17, 2011 11:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Χαίρομαι πραγματικά όταν βλέπω σκυλιά ικανά και όμορφα!!Χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι οι οπιοι δίνουν τα πάντα για να πετύχουν το απόλυτο και δεν αρκούνται σε μετριότητες.Άνθρωποι με όραμα και αισθητική!
Ο σκύλος στη φωτό είναι ο διεθνής πρωταθλητής μορφολογίας και εργασίας, Νο 1 ιρλανδικό στην Ελβετία εργασία - μορφολογία για το 2009 και 2010 COPPERSHEEN COALVILLE LAD . Σάρωσε στο champion stake στην Αγγλία, κερδίζει τα CACIT στα field trials το ένα πίσω από το άλλο και στο CRUFTS το 2011 κέρδισε τη πρώτη θέση στη κατηγορία εργασίας!!!
Ικανό και όμορφο :wink: !

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 23, 2011 9:29 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σε όλους!!
Όπως πληροφορήθηκα, στις εκθέσεις που θα πραγματοποιήσει το pointer & setter club κριτής και ομιλητής στο σεμινάριο για τα ιρλανδικά θα είναι ο κ.Raymond ''O Dwyer ,πρόεδρος του ιρλανδικού ομίλου του ιρλανδικού σέττερ club!
Ο κ. 'O Dwyer είναι μέγάλος γνώστής της φυλής και στη πατρίδα του χαρακτηρίζεται ως '' ο πατριάρχης της φυλής'' και αυτό γιατί είναι εκείνος ο οπόίος συνεχίζει τη γραμμή του John Nash (MOANRUAD ) με την επωνυμία Shentullagh. Έχει αναδείξει πολλούς πρωταθλητές εργασίας και πριν 12 περίπου χρόνια είχε ξανακάνει σεμινάριο στο pointer & setter club για τα ιρλανδικά.
Πιστεύω πως θα ήταν καλό όσοι έχουμε ιρλανδικά να κατέβουμε στην έκθεση και ανεξαρτήτως αποτελέσματος θα έχουμε την ευκαιρία να αποκτήσουμε πολύτιμες γνώσεις και να πάρουμε τη γνώμη από έναν άνθρωπο που γνωρίζει πολύ καλά τη φυλή.
Δεν ξέρω αν θα πραγματοποιηθεί κάποια αλλάγη στο πρόγραμμα,προς το παρόν αυτό ισχύει.Για τα πόιντερ και τα αγγλικά σέττερ ακούγεται ότι οι κριτές θα είναι Ιταλοί.Μακάρι γιατί πέρυσι με τη κα.Κάντζου Ρούλη γέλασε και το παρδαλό κατσίκι!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 24, 2011 10:41 am 
Άβαταρ μέλους

Ένα υπέροχο ζώο Irish με τα όλα του . :!:
Αλλά δυστυχώς αυτά τα ζώα είναι ελάχιστα και το σπουδαιότερο πολύ μακριά για μας !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 24, 2011 5:09 pm 
Άβαταρ μέλους

Συμφωνώ φίλε irishman αλλά δυστυχώς μόνο στο εξωτερικό μπορούμε να τα βρούμε.
Δεν είναι λοιπόν καλύτερα αντί να αναπαράγουμε σκυλιά που είναι κάτω του μετρίου να προσπαθήσουμε να φέρουμε σκυλιά από το εξωτερικό??Να εμπλουτίσουμε το υλικό μας,να φέρουμε καλά δείγματα και έπειτα να τα αναπαράγουμε.
Εγώ θα ήμούν υπέρ αν γινότανε και το εξής,
Να δημιουργούσαμε έναν όμιλο ( το οποίο έχει ξαναειπωθεί ) και να βάζουμε όλοι μαζί για να φέρουμε κάποια καλά δείγματα,Επιβήτορες και σκύλες.
Προσωπικά δε μπορώ να έχω στο σπίτι μου πάνω από δύο σκυλιά και δε θα με πείραζε τα σκυλιά να τα έχει άλλος,μέσα από τον όμιλο, ο οποίος θα τα κυνηγάει,θα μπορούμε να τα κατεβάζουμε σε εκθέσεις και να δείχνουμε το δυναμικό μας και το πιο σημαντικό ότι θα τα αναπαράγουμε και θα έχουμε κουτάβια δικά μας,που τα κυνηγάμε εμείς και ξέρουμε τι έχουμε στα χέρια μας.Κουτάβι φυσικά, θα διακαιούται όποιος έχει συνεισφέρει οικονομικά,όποιος θέλει να αποκτήσει (χωρίς να έχει πληρώσει για την αποκτησή των γεννητόρων) θα το πληρώνει.Τα χρήματα από τις πωλήσεις των κουταβιών μπορούν να μένουν στο ταμείο του ομίλου και κάποια από τα χρήματα θα πηγαίνουν για τα έξοδα αυτού που έχει αναλάβει την γέννα.
Όλα τα σκυλιά θα περνάνε εξετάσεις δυσπλασίας και GLAD TEST, για να έχουμε υγειή ζώα προς αναπαραγωγή καθώς και εξετάσεις εργασίας και μορφολογίας.
Το ξέρω,ακούγεται περίεργο αλλά επειδή δεν είμαστε πολλοί που έχουμε πάθος για τη φυλή μπορούμε να τα καταφέρουμε.Επίσης το κόστος μειώνεται πάρα πολύ διότι υπεύθυνος για την εισαγωγή δε θα είναι ένας αλλά πολλοί.Άρα αν ένα κουτάβι κάνει 1.000 ευρώ συν τα έξοδα μεταφοράς,περίπου 1500 ευρώ,φανταστείτε αυτό το ποσό να 'ήτανε δια 10 ή δια 15....
Ενοείται πως αν καποιος από τον όμιλο θα ήθελε να φέρει έναν σκύλο-α με δικά του χρήματα δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα διότι ο σκύλος θα άνηκε αποκλειστικά σε αυτόν.
Το καταστατικό φτιάχνεται εύκολα,θέληση πρέπει να υπάρχει και όραμα.
Εγώ πάντως το έχω συζητήσει με άλλους δύο φίλους που έχουμε το ίδιο σκεπτικό και γιαυτό θέλω να το μοιραστώ και μαζί σας.
Κάθε άποψη είναι δεκτή και σεβαστή :D .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 24, 2011 8:26 pm 
Άβαταρ μέλους

Συγχαρητήρια MODDER RHU για τις πρωτοβουλίες και τις ιδέες σου. Φαίνεται οτι αγαπάς πραγματικά το Ιρλανδικό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 27, 2011 4:01 pm 

Γεια σας φίλοι.
Σήμερα έγινα μέλος του forum, αν και εδώ και καιρό το παρακολουθώ, με σκοπό την αναζήτηση πληροφοριών για αυτήν τη φυλή.
Εδώ και μερικούς μήνες ψάχνω για ένα σκύλο με ικανότητες, διάθεση και ενέργεια για κυνήγι και άλλες δραστηριότητες που να ταιριάζει στον χαρακτήρα μου και οι Ιρλανδοί με κέρδισαν.
Επισκέφτηκα αρκετά sites ξένων εκτροφείων που βρήκα σε δικά σας posts, αλλά δυστυχώς η απόκτηση ενός κουταβιού από αυτά είναι αδύνατη για μένα λόγω οικονομικής κατάστασης.
Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε Έλληνες εκτροφείς, όπως επίσης και για διαθέσιμα κουτάβια ή αναγγελίες γέννας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.
Sajkih.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 27, 2011 5:56 pm 
Άβαταρ μέλους

Φίλε-η Sajkih καλώς όρισες στη παρέα μας!!
Προσωπικά δεν έχω κάνένα κουταβάκι.Ίσως υπάρξει επαναληπτικό ζευγάρωμα της σκύλας μου με τον FAST αλλά ακόμα δε το έχουμε αποφασίσει λόγο υποχρεώσεων.Αν θα παγματοποιηθεί πολύ ευχαρίστως να σε ενημερώσω!
Στην Ελλάδα εκτροφή ιρλανδικών σέττερ (εννοώ επίσημοι εκτροφείς ) κάνουν λίγοι και σε περιορισμένο αριθμό.
Αυτοί είναι οι : Θωμάς Πετρόχειλος, ο οποίος δε ξέρω αν έχει αυτή τη στιγμή κουτάβια και ένα εκτροφείο το οποίο ονομάζεται RAPSODY BOEHEME ,του κ.Ντάσιου με αγγλικές γραμμές ( CATALUNA -JONOLA) το οποίο βρίσκεται στο Διόνυσο.Από όσο έχω δει στο site ,ούτε και αυτό έχει κουτάβια αυτή τη στιγμή.Του κ.Πετρόχειλου έιναι ιρλανδικές οι γραμμές με εξαιρετικά κυνηγετικά ένστικτα αλλά όχι τόσο καλή μορφολογία.Ο κ. Ντάσιος ασχολείται αποκλειστικά με εκθέσεις και τα σκυλιά του δεν έχουν δοκιμαστεί στο κυνήγι και σε αγώνες.
Ερασιτεχνικά υπαρχουν εκτροφείς όπως ο κ. Μαγουλάς (μέλος του οκαδε) ο οποίος έχει και αυτός ιρλανδικές γραμμές ,με πολύ αξιόλογα κυνηγετικά σκυλιά,(μορφολογικά υστερούν ) και ο κ. Σαργιώτης (βρίσκεται στα Τρίκαλα) ο οποίος ασχολείται και αυτός πολλά χρόνια με τη φυλή και ώντας κυνηγός έχει και αυτός κυνηγετικές γραμμές (Ιρλανδία).Μορφολογικά δεν έχω δει σκυλιά του και για αυτό το λόγο δε μπορώ να εκφέρω τη γνώμη μου.
Συνήθως λόγο καλοκαιριού πραγματοποιούνται γέννες αλλά θα σε συμβούλευα να περιμένεις αν θέλεις να πάρεις κάτι καλό.
Διάβασε πολύ καλά τα pedigree από τις γέννες που μπορεί να βρείς, δες τους γονείς και έπειτα αποφάσισε.
Έχεις άλλα σκυλιά στη κατοχή σου??? Αν δε βιάζεσαι καλό είναι να το ψάξεις αρκετά. Ακόμα και ένας Έλληνας εκτροφέας αποκλείεται να στο δώσει κάτω από 800 ευρώ.Αν θα βρεις σε χαμηλή τιμή αυτό θα είναι μόνο από ερασιτέχνη εκτροφέα αλλά πρόσεχε τι θα πάρεις.Σε ένα κυνηγόσκυλο αυτό που κοιτάμε δεν είναι μόνο το κηνηγετικό ένστικτο (αυτό εννοείται εφόσον το θέλουμε για κυνήγι ) αλλά και η μορφολογία,για να μπορεί να εργαστεί όσο το δυνατό καλύτερα και για να έχουμε ένα τυπικό δείγμα της φυλής,ο χαρακτήρας, να είναι δηλαδή ισσοροπημένος γιατί και εξαιρετικές ικανότητες να έχει αν ο χαρακτήρας δεν είναι ισσοροπημένος θα σου δυσκολέψει τη ζωή και στο κυνηγότοπο αλλά και στο σπίτι και φυσικά η υγεία. Όταν λέω υγεία δεν εννοώ μόνο να μην έχει αρρώστιες ( αυτό εννοείται !!) αλλά και να είναι απαλαγμένο και από κληρονομικές παθήσεις όπως η δυσπλασία και να έχει περάσει και γεννετικό έλεγχο (GLAD TEST ).
Αυτά φυσικά στην Ελλάδα είναι άγνωστες έννοιες αλλά θα πρέπει να πιέζουμε και εμείς ( οι μελλοντικοί ιδιοκτήτες) για να μπουν και οι εκτροφεις στη διαδικασία να τα κάνουν.Στο εξωτερικό κανένα σκυλί δεν αναπαράγεται αν δεν έχει περάσει αυτές τις εξετάσεις.
Προσωπικά έχω πει στους ιδιοκτήτες των κουταβιών που έχω δώσει, να περάσουν τα σκυλιά εξετάσεις δυσπλασίας όταν περάσουν το πρώτο έτος της ηλικίας τους (60 ευρώ κοστίζει ) καθώς και ο επιβήτορας που χρησιμοποίησα έχει περάσει εξετάσεις δυσπλασίας και GLAD TEST.
Αν έχω νεότερα από κάποια αξιόλογη γέννα θα σε ενημερώσω το συντομότερο!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 27, 2011 6:51 pm 
Άβαταρ μέλους

Αυτό είναι το pedigree της σκύλας μου με την οποία είχα πραγματοποιήσει τη γέννα πέρυσι τον Ιούνιο.

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 27, 2011 7:09 pm 
Άβαταρ μέλους

Αυτό είναι το pedigree της κουτάβας που κράτησα από τη γέννα του Ιουνίου.

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 27, 2011 8:08 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Αυτόν τον τρόπο κυνηγίου τον βλέπω για πρώτη φορά :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 15 από 36   [ 526 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 36  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: