Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 13 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Νυχτερινη εκπαιδευση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 19, 2011 9:50 pm 

Κλαησπερα,

Εχω ενα σκυλι γιουρα καθαροαιμο 7 μηνων το σκυλι πιανει καλους ντορους αλλα δεν εχει δει λαγους ακομα αν και πιανει πολυ καλα τους ντορους.Σκεφτομαι να το παρω το βραδυ το σκυλι και οπου δω λαγο να αφησω το σκυλι να πιασει το ντορο τους που θα ειναι ολοφρεσκος και να βγαλει το λαγο ετσι εκαναν καποιοι γνωστοι μου στην περιοχη που βρισκομαι γιατι δεν εχουμε εκπαιδευτιριο κοντα και εκαναν τα σκυλια τους πολυ καλα. Ειναι καλο να παρω το σκυλι 5-6 φορες το βραδυ να βγαλει κανενα λαγο? μπας και εξοικιωθει με το τριχωτο θηραμα καλυτερα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Νυχτερινη εκπαιδευση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 19, 2011 10:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Ειδικός δεν είμαι αλλά την τακτική αυτήν την έχω ακούσει και από άλλους και ότι είναι αποδοτική. Δεν ξέρω όμως πόσο ενοχλιτική και επιζήμια είναι για τους λαγούς, γιατί σκέψου να αρχίσει η δίωξη 1 λαγίνας την ώρα που έχει αρχίζει να κράζει τα λαγάκια για να τα θηλάσει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 20, 2011 7:45 am 

ευχαριστω φιλε για την απαντηση δεν θα αφησω το σκυλι με λαγουδια αλλα με κανενα μικρο αρσενικο λαγο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 20, 2011 4:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Το έχουν κάνει και δικοί μου γνωστοί αυτό. Δεν μπορώ να πω οτι άκουσα και θετικές αντιδράσεις. Το έκανα και εγώ το προηγούμενο καλοκαίρι. Διαπίστωσα οτι το σκυλί μου ενώ κυνηγούσε τον λαγό, όταν τον έβγαζα το πρωί κολλούσε στο ντορό και τρελαινόταν σαν να έβλεπε το λαγό. Πιστεύω ότι η καλύτερη μέθοδος με έτοιμο λαγό είναι να δείς ένα λαγό λίγο πριν ξημερώσει και να αμολήσεις το σκυλί όταν ξημερώσει και ο λαγός έχει ήδη πάει στο γιατάκι. Έτσι θα είσαι σίγουρος οτι το σκυλί θα μυρίζει λαγό (και όχι κάτι άλλο) και με λίγη προσπάθεια περπατώντας θα πέσεις κοντά στο γιατάκι. Έτσι το σκυλί θα αρχίσει να ψάχνει και να ακολουθεί τη μυρωδιά μέχρι να τον σηκώσει.
Και φυσικά μεγάλη προσοχή στα εκπαιδευτήρια. Μια-δυο φορές πιστεύω είναι αρκετές.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 21, 2011 2:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Το πρόβλημα με την νυκτερινή εκπαίδευση είναι οτι ο σκύλος βρίσκει το λαγό στο πόδι και έτσι μαθαίνει στα εύκολα.Καλό είναι να βγεί βράδυ όταν είναι μικρός για να μάθει τη μυρωδιά μια δυό φορές .Μετά θέλει κάθε πρώι και με διαφορετικές συνθήκες για να προσαρμόζεται. Το ίδιο και με τα εκπαιδευτήρια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 21, 2011 3:33 pm 
Άβαταρ μέλους

Συμφωνώ εν μέρει με την άποψη ότι η νύχτα μπορεί να βοηθήσει έναν ιχνηλάτη. Ας μην ξεχνάμε ότι τη νύχτα δεν κινούνται μόνο λαγοί, αλλά και αλεπούδες, κουνάβια, σκαντζόχοιροι, και γενικά όλα τα νυχτόβια τριχωτά-θηλαστικά.
Τα ίχνη των περισσοτέρων από αυτά τα ζώα θα τα μυρίσει και τη μέρα ο σκύλος αλλά δεν θα τα συναντήσει και έτσι δεν θα κινδυνεύσει να ΄΄χαλάσει΄΄ όπως λέμε. Τη νύχτα όμως το σκυλί κινδυνεύει να συναντήσει κουνάβι και να το κυνηγήσει ή αλεπού. Πως εμείς θα καταλάβουμε ότι αυτό που ιχνηλατεί είναι σίγουρα λαγός;
Προσωπικά πιστεύω ότι με την νυχτερινή εκπαίδευση μπορούμε να κάνουμε τόσο καλό στο σκυλί μας, όσο και κακό.
Ημερήσιες εξόδους λοιπόν συχνές και αν μπορείς φίλε μου να το βγάζεις με έμπειρα λαγόσκυλα για να δει λαγούς.

http://www.youtube.com/watch?v=Ro4li2uyL78
http://www.youtube.com/watch?v=om_6WOjcTO4&feature=related
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 21, 2011 7:32 pm 
Άβαταρ μέλους

vtoutoun έγραψε:
Συμφωνώ εν μέρει με την άποψη ότι η νύχτα μπορεί να βοηθήσει έναν ιχνηλάτη. Ας μην ξεχνάμε ότι τη νύχτα δεν κινούνται μόνο λαγοί, αλλά και αλεπούδες, κουνάβια, σκαντζόχοιροι, και γενικά όλα τα νυχτόβια τριχωτά-θηλαστικά.
Τα ίχνη των περισσοτέρων από αυτά τα ζώα θα τα μυρίσει και τη μέρα ο σκύλος αλλά δεν θα τα συναντήσει και έτσι δεν θα κινδυνεύσει να ΄΄χαλάσει΄΄ όπως λέμε. Τη νύχτα όμως το σκυλί κινδυνεύει να συναντήσει κουνάβι και να το κυνηγήσει ή αλεπού. Πως εμείς θα καταλάβουμε ότι αυτό που ιχνηλατεί είναι σίγουρα λαγός;
Προσωπικά πιστεύω ότι με την νυχτερινή εκπαίδευση μπορούμε να κάνουμε τόσο καλό στο σκυλί μας, όσο και κακό.
Ημερήσιες εξόδους λοιπόν συχνές και αν μπορείς φίλε μου να το βγάζεις με έμπειρα λαγόσκυλα για να δει λαγούς.

ΣΩΣΤΟΣ :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 21, 2011 7:38 pm 
Άβαταρ μέλους

vtoutoun έγραψε:
Προσωπικά πιστεύω ότι με την νυχτερινή εκπαίδευση μπορούμε να κάνουμε τόσο καλό στο σκυλί μας, όσο και κακό.Ημερήσιες εξόδους λοιπόν

Συμφωνώ απόλυτα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 21, 2011 10:00 pm 

το προβλημα φιλοι μου ειναι οτι δεν εχω εμπειρα λαγοσκυλα και εχω αυτο το σκυλι που τα αιματα του ειναι εξερετικα και το σκυλι επεισης να πω επεισης οτι μου εβγαλε ενα λαγο πριν λιγες μερες με μια αρκετα καλη αποσταση ντορου και δειχνει πολυ καλα σημαδια νυχτα δεν θα το ξαναπαρω μιας και το πηρα ηδη δυο φορες και πιστευω ειναι αρκετες τωρα μονο μερα τωρα η αντε το πολυ ξημερωματα να δω κανενα λαγο και μολις ξημερωσει να αφησω το σκυλι στα ιχνη του λαγου μπας και το βγαλει :!:

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 23, 2011 2:52 pm 
Άβαταρ μέλους

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου επί της ευκαιρίας. Τώρα που ο λαγός έχει κλείσει τα εκπαιδευτικά επιτρέπονται; Ρωτάω γιατί 1 συγχωριανός μου έχει 2 νεαρά λαγόσκυλα ξεκινημένα και τώρα φοβάται να τα βγάλει μήπως και τον γράψουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 24, 2011 9:36 am 
Άβαταρ μέλους

Αλεξανδρής Δημήτρης έγραψε:
Να ρωτήσω και εγώ κάτι με την σειρά μου επί της ευκαιρίας. Τώρα που ο λαγός έχει κλείσει τα εκπαιδευτικά επιτρέπονται; Ρωτάω γιατί 1 συγχωριανός μου έχει 2 νεαρά λαγόσκυλα ξεκινημένα και τώρα φοβάται να τα βγάλει μήπως και τον γράψουν.

Χωρίς όπλο μπορεί να πηγαίνει τα σκυλιά εκπαιδευτικό παντού μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου. Από πρώτη Μαρτίου θα επιτρέπεται μόνο στους ειδικούς χώρους εκγύμνασης κυνηγόσκυλων που έχουν ορίσει οι σύλλογοι και τα δασαρχεία.
Υ.Γ. Στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας δεν υπάρχουν τέτοιοι χώροι!!!!! Αλλά και όπου υπάρχουν φανταστείτε τι θα γίνετε αν πηγαίνουν όλοι τα σκυλιά τους εκεί.
Θέατρο του παραλόγου!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=Ro4li2uyL78
http://www.youtube.com/watch?v=om_6WOjcTO4&feature=related
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 26, 2011 9:11 pm 
Άβαταρ μέλους

vtoutoun έγραψε:
Αλεξανδρής Δημήτρης έγραψε:

Χωρίς όπλο μπορεί να πηγαίνει τα σκυλιά εκπαιδευτικό παντού μέχρι τις 28 Φεβρουαρίου. Από πρώτη Μαρτίου θα επιτρέπεται μόνο στους ειδικούς χώρους εκγύμνασης κυνηγόσκυλων που έχουν ορίσει οι σύλλογοι και τα δασαρχεία.
Υ.Γ. Στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας δεν υπάρχουν τέτοιοι χώροι!!!!! Αλλά και όπου υπάρχουν φανταστείτε τι θα γίνετε αν πηγαίνουν όλοι τα σκυλιά τους εκεί.
Θέατρο του παραλόγου!!!!!

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 07, 2011 9:36 pm 
Άβαταρ μέλους

το σκυλι μπορει να βγαινει την νυχτα μεχρι που να αρχιζει να μανιζει,να γινετε ποιο νευρικο να βρισκει τον ντορο (σκαρμη) ,μετα το σταματαμε και το πηγαινομαι μονο πρωινα,διοτι θα μαθει να κυνηγα μονο νυχτα,κανονικα εαν δει λαγο το βραδυ πρεπει να το πιασουμε πριν το κυνηγησει,και θα φυγουμε και το πρωι θα το παμε ξανα,και θα αρχισει να ψαχνει τον λαγο σαν τρελο,τα εκπεδευτικα παντως εδω γινοντε ολο των χρονο χωρις να εχει συμβει ποτε κατι

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 13 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: