Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 40 από 49   [ 728 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 49  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΣΕΖΟΝ 2010-2011 ΜΠΕΚΑΤΣΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 27, 2011 9:35 pm 
Άβαταρ μέλους

Περιοχή Θεσσαλίας δύο έξοδοι .
Στην μία επτά πουλιά από τα οποία τρία στην τσάντα .
Στην δεύτερη εννιά πουλιά πέντε στην τσάντα .
Τα πουλιά έχουν πιάσει σε πουρνάρια αλλά και σε κλαρί πυκνό όμως.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 27, 2011 10:01 pm 
Άβαταρ μέλους

ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΦΑΓΑΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΤΤΑ. ΑΛΛΑΞΑΜΕ 2 ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΣΗΜΕΙΑ ΜΕΣΣΕΔΕΣ ΜΕ ΚΕΔΡΑ ΒΡΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΗΜΕΙΟ 2 ΠΟΥΛΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΔΙΠΛΟΣΥΚΩΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥΦΕΚΙΣΑΜΕ (ΠΑΛΙΟΣΕΙΡΕΣ). ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ ΒΡΗΚΑΜΕ 3 ΠΟΥΛΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 7 ΣΥΚΩΜΑΤΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΑ ΤΗΝ 1 ΕΓΩ 3 ΣΦΑΙΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΛΑΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΚΑΙ 1 ΤΟΥΦΕΚΙΣΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΤΗΝ ΠΕΤΥΧΕ ΑΛΛΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΡΤ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΦΤΕΡΟΥΓΑ :roll: :roll: Η ΣΚΑΛΩΣΕ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΤΣΑΤΑΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΑΒΗΞΕ ΑΠΟ ΤΟ ΦΤΕΡΟ Η ΤΗΣ ΕΚΟΨΕ ΤΟ ΦΤΕΡΟ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΕ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΗΝ ΦΤΕΡΟΥΓΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΣΕ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΡΤ :evil: ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΣΑΜΕ ΩΡΑ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΟΥΛΙ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 27, 2011 11:17 pm 
Άβαταρ μέλους

basilis.l1 έγραψε:
Γεια σε ολους τους φιλους κυνηγους.Η σημερινη μερα ηταν απο τις πιο εντονες κυνηγετικες μερες μου.Παραλιγο μεσα σε 3 μερες να χασω το σκυλο μου.1ον:Την Κυριακη πηγα ως συνηθως για κυνηγι στο βουνο.Κατα τη διαρκεια του κυνηγιου ο σκυλος καποια στιγμη απομακρυνθηκε λιγο περισσοτερο απ οτι συνηθως σε κατι πυκνα.Ξαφνικα ακουγετε ενας πανικος και καταλαβα οτι ο σκυλος μαλλον σηκωσε καποιο γουρουνι.Μου το εχει κανει αρκετες φορες (ως κουρτσχααρ).Αμεσως μετα ο σκυλος επεστρεψε και για 10 λεπτα δεν εφευγε απο διπλα μου.Λεω θα φοβιθηκε απ το γουρουνι.Στη συνεχεια κυνηγισε κανονικα χωρις να μου δειξει οτι εχει καποιο προβλημα.Τελειωνω το κυνηγι και επιστρεφω σπιτι.Σημερα πρωινο ξυπνημα και γρηγορα για το βουνο.Ειχε παγωνια οποτε περασα απο ενα ποταμι να ψαξω μεχρι να γλυκανει ο καιρος.Ο σκυλος λιγο πεσμενος σε αποδοση αλλα λεω θα ειναι το κρυο η κακη διαθεση.Σε 1 ωρα φευγω για αλλη περιοχη.Καθως παω να κατεβασω το σκυλι βλεπω ετσι οπως καθοταν μια τρυπα αναμεσα στο πισω ποδι του και τα γεννητικα του οργανα εσωτερικα,καθως και ενα αιματωμα.Τρελαθηκα...διαπιστωσα οτι 1η φορα παραλιγο να τον χασω απο το γουρουνι και την 2η απο την μολυσμενη πληγη.Ευτυχως τωρα ειναι καλα σε φαση αναρρωσης χωρις και παλι να δειχνει πληγωμενος η να κουτσαινει.Ελπιζω νατο ξεπερασει γρηγορα...Καληνυχτα σε ολους.
http://www.getfoto.org/?v=img030mem.jpg

Περαστικά στον όμορφο σκύλο σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 28, 2011 9:20 am 
Άβαταρ μέλους

Αττική τρία πουλί συνάντησα και πήρα το ένα .
Τα δύο σε πεύκο και το ένα σε ρεματιά . :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 28, 2011 10:38 am 
Άβαταρ μέλους

ΣΑΚΗΣ έγραψε:
Για ακομα μια φορα οι "τσιχλαδες" το ξενυχτησαν .....δεν αντεξα και εκανα την υπερβαση!πριν ενα μηνα ειχα κανει καταγγελια προσωπο με προσωπο!τιποτα!χθες πηρα τηλεφωνο και τους δυο θυροφυλακες της περιοχης!(ελευθερουπολη καβαλας)!δεν απαντησε κανενας!εγω θα συνεχισω να γινομαι "κακος" και οτι βγει! :evil:

ΠΟΛΛΑ ΜΠΡΑΒΟ ΦΙΛΕ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΥΤΟ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 28, 2011 12:47 pm 
Άβαταρ μέλους

τα καρτέρια έχουν πάρει φωτιά τώρα που τα πουλιά κατέβηκαν γύρω από κόμπους .
Η θηροφυλακή πρέπει να εντύνει τις βόλτες της έστω και αποτρεπτικά !
Τέσσερις συναντήσεις σε πουρνάρι αραιό τρεις στην τσάντα :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 28, 2011 1:48 pm 
Άβαταρ μέλους

καλημερα και απο μενα πρωινο σημερα 2 ατομα σχεδον 3ωρο αλλαξαμε 3 διαφορετικα μεροι δεν βρηκαμε ουτε μυρωδια :oops: :(

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 28, 2011 3:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Την κυριακη που μας περασε εκανα κυνηγι μπεκατσας σηκωσα 2 πουλια δεν πηρα καμια,το περιεργο ομως και αυτο θελω να ρωτησω ειναι οτι σηκωθηκε πανω απο ενα κοκκινοδενδρο ενα πουλι γυρω στο 1,5ο μετρο ανοιγμα φτερων καφετι έφερνε στο ειδος των γλαυκων,μου εχει τυχει αλλη μια φορα πριν πολλα χρονια.Εχει συναντηση καποιος κατι παρομοιο :?: :?: Ηταν πολυ μεγαλο για να ειναι κουκουβαγια,ομως εχω ακουσει οτι οι μποφοι γινονται αρκετα μεγαλοι αλλα δεν ξερω μεγεθος.

παίρνει τα ζαγαράκια του να πάει να κυνηγήσει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 28, 2011 5:06 pm 
Άβαταρ μέλους

fotis-geo έγραψε:
Την κυριακη που μας περασε εκανα κυνηγι μπεκατσας σηκωσα 2 πουλια δεν πηρα καμια,το περιεργο ομως και αυτο θελω να ρωτησω ειναι οτι σηκωθηκε πανω απο ενα κοκκινοδενδρο ενα πουλι γυρω στο 1,5ο μετρο ανοιγμα φτερων καφετι έφερνε στο ειδος των γλαυκων,μου εχει τυχει αλλη μια φορα πριν πολλα χρονια.Εχει συναντηση καποιος κατι παρομοιο :?: :?: Ηταν πολυ μεγαλο για να ειναι κουκουβαγια,ομως εχω ακουσει οτι οι μποφοι γινονται αρκετα μεγαλοι αλλα δεν ξερω μεγεθος.

Για να αναφέρεις 1,5 μέτρα φτερούγες, τότε μπορεί να είναι και μπούφος. Πολλές φορές μου έχει τύχει στο κυνήγι να σηκώνω Νανόμπουφους, οι οποίοι είναι πιο μικροί. Συνήθως όμως το μάτι σε ξεγελάει και τα μεγέθη των πουλιών φαίνονται πολύ μεγαλύτερα. Το κοκκινόδεντρο όμως τι είναι Φώτη?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 28, 2011 6:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Αποστόλη τα μερη σου ειναι γεματο απο αυτα,προς τα συνορα με βουλγαρια αν θυμαμε καλα.διοτι ημουν και 10 μηνες καβυλη οταν φυλαγα την μαμα πατριδα :wink: :wink:
Δεν ξερω αλλη ονομασια να σου πω ισως καποιος αλλος φιλος να σε βοηθησει περισσοτερο.Εαν πας στην σελιδα 31 αυτου του τοπικ θα δεις φώτο με αυτα τα δενδρα και σε μια που εχω βαλει εγω και απο αλλα παιδια.
Το 1,50 κατα προσεγγιση,μορει να ηταν και 1,20 δεν το ειδα πολυ καλα μεσα στα δενδρα οχι λιγοτερο ομως.

παίρνει τα ζαγαράκια του να πάει να κυνηγήσει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 28, 2011 6:35 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΠΟΥΦΟΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΦΩΤΗ...ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΕΝΑΝ ΠΛΗΓΩΜΕΝΟ ΑΠΟ ΣΥΡΜΑΤΑ ΤΗΣ ΔΕΗ Κ ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΓΙΑ ΠΕΡΙΘΑΛΨΗ ΕΙΧΕ ΑΝΟΙΓΜΑ ΦΤΕΡΩΝ 1 ΜΕΤΡΟ Κ 8 ΕΚΑΤΟΣΤΑ...ΣΑΝ ΜΙΚΡΟ ΠΑΙΔΙ ΗΤΑΝ...

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 28, 2011 7:22 pm 
Άβαταρ μέλους

γιασας παιδια. σημερινω 4ωρο κυνηγι 2 ατωμα και 2 σκυλια με πωλι αερα 4εως και 5 μπωφορ σε πουρναρι ,,καναμε 2 συκωματα.. η πρωτη μας την κωπανησε ,δεν δεχτηκε πολη ωρα φερμα μιας και το μερως ηταν σφυχτο και δεν μπωρεσα να πλησιασω.το δευτερω πουλι εκατσε καλα ,,πιασαμε το μερως ωραια και στο τελως την καρπωθηκε ο φιλοσμου ,με δυο τουφεκιες :shock: σχετικα μακρια ηταν η ατιμη αλλα οκ :D ..ξανα ψαξιμω αλλα τιποτα μιας και φυσοκωπουσε ασταματιτα :x :x ...αυτα για σημερα :D τα λεμε την κυριακη παλη :wink: :wink: .ααα πρεπη να μας εφυγε απω πανωμας το ματιαγμα που ειχαμε ,,τωρα τελευτεα ,,εστω ,ενα πουλι :D -εσπασε η γκινιααααα :wink: :wink: ..πιως νανε αραγε :?: :?: :roll: :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 28, 2011 7:33 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Λοιπόν τρίωρο Αττική , πολύ κρύο με ψιλοβροχή κατά διαστήματα και στα ψηλά τόσο αέρα που μπορούσες να πετάξεις , οπότε έπεσα στα χαμηλά και σε μέρη που δεν τα έπιανε .
Δύο βρήκα και τις πήρα μαζί μου .
Την μία την σήκωσα τέσσερις φορές και στην τελευταία που έχασε και το παιχνίδι δεν έβγαινε με τίποτε , ούτε με πέτρες , μόνο όταν πήγα κοντά !
Αυτό το πουλί έφευγε ευθεία και πάντα μπροστά , όλα μέρη όπου ο αερας ήταν ο ελάχιστος.

Εικόνα

ΕικόναΕικόνα

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 28, 2011 8:17 pm 
Άβαταρ μέλους

μπραβο γιωργο ,εδω τις τελευταιες μερες δεν την βλεπουμε πλεον οχι να την πιασουμε και στα χερια

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 28, 2011 8:33 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ΑΠ.ΤΣΙΟ. έγραψε:
fotis-geo έγραψε:

Για να αναφέρεις 1,5 μέτρα φτερούγες, τότε μπορεί να είναι και μπούφος. Πολλές φορές μου έχει τύχει στο κυνήγι να σηκώνω Νανόμπουφους, οι οποίοι είναι πιο μικροί. Συνήθως όμως το μάτι σε ξεγελάει και τα μεγέθη των πουλιών φαίνονται πολύ μεγαλύτερα. Το κοκκινόδεντρο όμως τι είναι Φώτη?

Μπούφος (Bubo bubo)
Είναι το μεγαλύτερο νυχτόβιο αρπακτικό της Ευρώπης. Είναι επιδημητικός και συχνά δεν απομακρύνεται από την περιοχή του, καθ’ όλη τη διάρκεια της ζωής του.
Ο αναπαραγόμενος πληθυσμός της Ελλάδας εκτιμάται σε 200-500 ζευγάρια (Tucker & Heath 1994), ενώ άλλες εκτιμήσεις τον θέλουν να ξεπερνά τα 500 ζευγάρια.

Οικολογία: Ζει σε μεγάλη ποικιλία βιοτόπων σε όλη τη επικράτεια και σε υψόμετρο από το επίπεδο της θάλασσας έως και την αλπική ζώνη.
Φωλιάζει συνήθως σε μικρές σπηλιές σε βράχια, αλλά και σε κουφάλες παλιών δέντρων σπανιότερα δε και σε εγκαταλειμμένες φωλιές άλλων πουλιών. Προτιμά κοντά στη περιοχή φωλιάσματος να υπάρχει πυκνή βλάστηση. Ζει μοναχικός.
Τρέφεται με μικρά και μεσαίου μεγέθους θηλαστικά (τρωκτικά, λαγούς, σκαντζόχοιρους) και πουλιά ακόμη και μεγάλου
μεγέθους.
.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 40 από 49   [ 728 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 ... 49  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: