Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 12 από 15   [ 218 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Οπλο και φυσίγγι για την Μπεκάτσα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 25, 2011 10:02 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Το απόλυτο μπεκατσοντούφεκο!

Του Νίκου Υφαντή,
προπονητού σκοποβολής

Το κυνήγι της μπεκάτσας είναι το κυνήγι μου. Αυτό το κυνήγι διδάχτηκα από τον πατέρα μου, με μπεκάτσες έπαιζα στην κούνια μου και με μπεκατσόσκυλα μεγάλωσα! Στα μάτια μου η μπεκάτσα φαντάζει σα θεά! Τη λάτρεψα σαν κυνηγός και μα την αλήθεια, μπεκάτσες βλέπω και στον ύπνο και στον ξύπνιο μου! Η αναζήτησή της έχει εμπνεύσει ποιητές, το πέταγμά της ξάφνιασε πρωταθλητές και η νοστιμιά της…βασιλιάδες σαγηνεύει! Η πετροπέρδικα προσπάθησε για δυό δεκαετίες να με πλανέψει μα θές η επικίνδυνα μικρή συχνότητα που απαντάται πια στα ελληνικά βουνά, θες ο υπέρμετρος πλέον σεβασμός μου στη ρήγισσα του βράχου, παρέμεινα πιστός στον πρώτο μου έρωτα και δεν το μετανιώνω. Μόνο που πλέον χόρτασα την… ΄΄πείνα΄΄ μου και από καιρό απόμεινα να απολαμβάνω την κάθε μας συνάντηση κάπως διαφορετικά, πιο απολαυστικά ίσως. Διότι, επιτρέψτε μου να πω πως θέλω στο κυνήγι της να ενεργώ και να αισθάνομαι ρομαντικός, ευαίσθητος και απολύτως σπόρτσμαν!

ΣΥΝΕΧΕΙΑ http://www.stoxastro.gr/gun/1466-ultima ... accia.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 26, 2011 1:34 am 
Άβαταρ μέλους

Άριστο άρθρο με πολλά βιώματα κοινά για πολλούς από εμάς :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 26, 2011 2:55 am 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
Εικόνα

Το απόλυτο μπεκατσοντούφεκο!

Του Νίκου Υφαντή,
προπονητού σκοποβολής

Το κυνήγι της μπεκάτσας είναι το κυνήγι μου. Αυτό το κυνήγι διδάχτηκα από τον πατέρα μου, με μπεκάτσες έπαιζα στην κούνια μου και με μπεκατσόσκυλα μεγάλωσα! Στα μάτια μου η μπεκάτσα φαντάζει σα θεά! Τη λάτρεψα σαν κυνηγός και μα την αλήθεια, μπεκάτσες βλέπω και στον ύπνο και στον ξύπνιο μου! Η αναζήτησή της έχει εμπνεύσει ποιητές, το πέταγμά της ξάφνιασε πρωταθλητές και η νοστιμιά της…βασιλιάδες σαγηνεύει! Η πετροπέρδικα προσπάθησε για δυό δεκαετίες να με πλανέψει μα θές η επικίνδυνα μικρή συχνότητα που απαντάται πια στα ελληνικά βουνά, θες ο υπέρμετρος πλέον σεβασμός μου στη ρήγισσα του βράχου, παρέμεινα πιστός στον πρώτο μου έρωτα και δεν το μετανιώνω. Μόνο που πλέον χόρτασα την… ΄΄πείνα΄΄ μου και από καιρό απόμεινα να απολαμβάνω την κάθε μας συνάντηση κάπως διαφορετικά, πιο απολαυστικά ίσως. Διότι, επιτρέψτε μου να πω πως θέλω στο κυνήγι της να ενεργώ και να αισθάνομαι ρομαντικός, ευαίσθητος και απολύτως σπόρτσμαν!

ΣΥΝΕΧΕΙΑ http://www.stoxastro.gr/gun/1466-ultima ... accia.html

φιλεμου γιωργο εξακρυβωσε το θεμα τι οπλω και τι φυσηγκη :D ο υφαντης λεη τα δικατου περασμεναααααα ....σεβαστως :D :D ..αλα πιω ωπλο και φυσιγκυ;;;;;;; :shock: :shock: :shock: :D :D :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 26, 2011 11:00 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα .
προσωπικά το άρθρο το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και σε κάποια σημεία γενικά πάνω στο κυνήγι της μπεκάτσας άκρως .
Οσο για το όπλο δες την εικόνα πάνω για την δικιά μου άποψη και βέβαια να το συζητήσουμε εδώ όμορφα .
Κάτι μου λέει ότι με τις τωρινές συνθήκες και τις τωρινές συμπεριφορές των πουλιών , τα γνωστά 61 κάννη ***** - **** τσοκ μήπως έχουν αλλάξει και χρειαζόμαστε κάννες πιο μεγάλες και τσοκ πιό κλειστά τουλάχιστον σε κάποιους βιότοπους που τα πουλιά φεύγουν 20-40 μέτρα μακριά !
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 26, 2011 1:15 pm 
Άβαταρ μέλους

Ωραία θέματα έχετε ανοίξει συνάδελφοι .
Αλλά ότι ο χρόνος είναι λίγος γιατί πρώτα από όλα πρέπει να επιβιώσουμε ...
Εγώ παραμένω σταθερός στους 65 πόντους και 5αστρα / 3άστρα .
Πάντως πιστεύω ότι σε μέρη πιο ανοικτά οπωσδήποτε πρέπει να υπάρχει ένα οκτώ φυσίγγι στην δεύτερη η τρίτη βολή.
Το διασποράς έχει περιοριστεί πια στα πολύ πυκνά όπως και τα πολύ ανοικτά όπλα . 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 26, 2011 3:01 pm 
Άβαταρ μέλους

κυνηγαω με ενα silver pigeon 687s, καννη 71 τσοκ σταθερα *, ***. Στην περδικα κατι παει και ερχεται, εχω παρει πουλια που εχω αργησει να σηκωσω το ντουφεκι, εχω χασει ομως καποια σιγουρα. Εχω ριξει σε κυνηγι περδικας 18 φυσιγγια και δεν εχω βαρεσει ουτε ενα πουλι, ουτε νομιζω και να τραυματισα κανενα. Εχω μαθει πλεον να ειμαι πιο ηρεμοσ στην ντουφεκια, να μην παταω σκανδαλη αν δεν εχω λοκαρει το θεμα μπροστα μου. Στην μπεκατσα ομωσ ειναι σιγουρα μια ταλαιπωρια αυτο το ντουφεκι, θυμαμαι στο πρωτο μου κυνηγι μπεκατσασ για φετος καταφερα να εχω 6 συναντησεις (μιλαμε για πολυ πρωιμη ημερομηνια για εφετος, δεν θυμαμαι ομως ποτε ακριβως) τισ οποιεσ τισ ξεσηκωνα με τα ποδια μπροστα απο τον σκυλο (δεν μου αρεσει να πεταω πετρες και φυσιγγια και παπουτσια) και δεν πηρα καμία στο χερι. Αν ειχα μια αποχη ισωσ επιανα καμία ζωντανη. Πηγα με εναν φιλο πριν ενα μηνα περιπου να φτιαξουμε ενα βιντεακι για πλακα, γυρισαμε 4 φασεις με πουλια μπλοκαρισμενα και συναίνεση των σκυλων, αστοχησα και στισ 4 φασεις, οι μπεκατσες φαινονται καθαροτατα στο βιντεο να φευγουν 3 αντε το πολυ 4 μετρα διπλα μου.

Το οπλακι που ειναι στην φωτο φαίνεται ιδανικο ειδικα για μπεκατσα, δεν θα με χαλαγε ουτε στην περδικα λογω βαρους και ευχομαι να καταφερω μεχρι του χρονου να το αποκτησω. Δεν ξερω βεβαια ποσο ασφαλεσ ειναι σε περιπτωση σαβουρας, αν δηλαδη χτυπησει καπου αν θα αντεξει και δεν σε ντουφεκισει... γιατι και αυτο δυστυχως στο προγραμμα ειναι, ποτε δεν ξερεις. (Αν και σχεδον παντα κυνηγαω με το δίκαννο ασφαλισμένο αλλα και ανοιχτο ειμαι δεν ειμαι μονος)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 26, 2011 8:28 pm 
Άβαταρ μέλους

Ο Gianni Lugari, σε μια από τις ταινίες του, κυνηγούσε μπεκάτσα με πλαγιόκαννο διαμετρήματος 0.410. Σχολιάζοντας μάλιστα, μετά από ένα ντουμπλέ, το θεωρεί ιδανικό για μπεκάτσα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 25, 2011 3:12 pm 
Άβαταρ μέλους

Και εν όψη καλοκαιρινής ραστώνης, με το βλέμμα στραμμένο στην επόμενη έναρξη, και τα όνειρα πλημμυρισμένα με φέρμες, απόρτ, σηκώματα, περάσματα και αναρίθμητες τουφεκιές, καταστρώνουμε τα σχέδια. Αυτά θα παίξουμε του χρόνου στις μπεκάτσες:

NS-20 BIOR 33gr(12/70/12)

Εικόνα

•Βιολογική πλαστική μεσόταπα
•Χαμηλό λάκτισμα
•Ιδανικές κατανομές σε μεσαίες αποστάσεις
•Ιδανικό για κυνήγι τρυγονιού-πέρδικας - μπεκάτσας

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 25, 2011 4:57 pm 
Άβαταρ μέλους

η μπεκατσα νωμιζω οτι δεν ειναι και κανενα ιδηετερω θυραμα που θελη πωλα γραμαρια τουφεκιας επανωτης :wink: :wink: απλλα τα πωλα γραμαρια τα θελουμε ,στο μερωςς που θα την κυνηγισουμεε[[[[πικνω--η λιγω σφιχτωω :wink: :wink: ...5 σκαγια να την παρουνε το υπε το πημαααα :twisted: :twisted: :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 26, 2011 5:05 pm 
Άβαταρ μέλους

Θα ήθελα να κι εγώ να πω την άποψη μου σχετικά με την χρήση όπλου και φυσιγγίων στη μπεκάτσα.
α) Ένα δίκαννο 12άρι δισκάνδαλο με αγγλέ κοντάκι (βοηθάει στην επιλογή σκανδάλης ) με κάννες 71 εκ και 3 κιλά βάρος είναι η χρυσή τομή. Γιατί 10-15 εκ κοντύτερο δεν προσφέρει κάτι παραπάνω σε ευελιξία στο πυκνό ούτε κατά 200 γραμμάρια ελαφρύτερο λιγότερη κούραση. Με το ζύγισμα να είναι περίπου στο πίρο για να μη κουράζει στο κράτημα και το πέλμα στο κοντάκι πολύ καμπύλο για να μη σκαλώνει στα ρούχα (και τα δύο βοηθάνε στη γρήγορη επώμιση)
β) Τσοκ IC (4*) με φυσίγγια no 10 διασποράς έχει άνοιγμα ( κύκλος 50εκ) στα 10 μέτρα και πάει καλά μέχρι τα 22 και τσοκ Μ (3*) με no 9 με συγκεντρωτήρα από τα 20 μέτρα έχει καλές κατανομές μέχρι τα 35.
γ) Φυσίγγια για την πρώτη, σκάγια no 10 και 22 γρ ιδιογόμωση με διασπορέα ( καθόλου λάκτισμα και λίγα σκάγια στο πουλί) και για τη δεύτερη no 9 με 28 γρ και καλής ποιότητας συγκεντρωτήρα. Και στις δύο περιπτώσεις έχουμε υψηλές ταχύτητες άρα αρκετή ενέργεια και χαμηλές πιέσεις άρα λίγο λάκτισμα. Τα ίδια βέβαια ισχύουν και στα ορτύκια και σε όλα τα μικρά όπως οι σιταρήθρες .
Σε αυτά τα βάρη γομώσεων οι κατανομές του 12αριού είναι ομαλότερες από τα 16άρια και τα 20άρια.
Επίσης ένα τέτοιο δίκαννο είναι κατάλληλο και για άλλα είδη κυνηγιού σε πτερωτό και σε τριχωτό που μπορεί να προκύψει ενδιαμέσως με τα ανάλογα φυσίγγια αν και προτιμότερο είναι να παραμένει ο κυνηγός συγκεντρωμένος για το κυνήγι που βγήκε να κάνει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 26, 2011 7:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Themistokles έγραψε:
71 εκ και 3 κιλά βάρος είναι η χρυσή τομή.

Αυτά τα χαρακτηριστικά έχει το δικό μου αλλά δεν είναι δίκαννο. :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 27, 2011 3:43 pm 
Άβαταρ μέλους

Το κιτρινο διασπορας της λαμπρο τη λεει;καθως αν εχετε να προτεινετε και κατι αλλο.
Φετος θα κυνηγησω με το δικανακι,μονο που χει σφικτα τσοκαρισματα. :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 28, 2011 12:19 pm 
Άβαταρ μέλους

ΤΟ BIOR EINAI ΩΡΑΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΕΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΑΝ ΚΥΝΗΓΑΣ ΣΕ ΠΥΚΝΟ..ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΣΕ ΠΙΝΑΚΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΤΣΟΚ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΣ...ΓΙΑ ΜΕΣΑΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟ...ΤΟ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΣΕ ΜΠΕΚΑΤΣΙΝΙΑ ΚΑΙ ΤΡΥΓΟΝΙΑ...

GREG ΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΤΟ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 5 ΕΩΣ 9...ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΑΝΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΝΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΥΜΕΡΟ 7 ΚΑΙ ΤΣΟΚ 3 ΑΣΤΕΡΙΑ...
ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΡΕΛΛΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΡΑΙΩΝΕΙ ΚΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΑ 25-30 ΜΕΤΡΑ ΟΠΩΣ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ...

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 29, 2011 10:08 pm 
Άβαταρ μέλους

Greg έγραψε:
Το κιτρινο διασπορας της λαμπρο τη λεει;καθως αν εχετε να προτεινετε και κατι αλλο.
Φετος θα κυνηγησω με το δικανακι,μονο που χει σφικτα τσοκαρισματα. :mrgreen:

Το παλιό κίτρινο LAMΒRO διασπαράς ήθελε τσοκ για να δουλέψει. Όσο πιο πολύ τσοκ τόσο πιο μεγάλη διασπορά έκανε κοντά. Το έγραφε εξάλλου και εσωτερικά στο κουτί ότι ήθελε τσοκ τουλάχιστον μισό(***) για να δουλέψει ο διασπορέας.
Εγώ επειδή κυνηγάω με δίκαννο(μισό και φουλ *,***) το έβαζα στην αριστερή(φουλ, *) κάννη και στη δεξιά(μισό, ***) έβαζα 3 Άλφα Διασποράς (http://www.dorkas.net/full_product.php?prod_id=00111).
Εικόνα
Και είχα πολύ καλά αποτελέσματα και με τα δύο.

Στο σημερινό κίτρινο LAMΒRO διασπαράς είναι διαφορετικά τα πράγματα. Όσο πιο ανοιχτό τσοκ τόσο μεγαλύτερη διασπορά ειδικά κοντά. Το γράφει εξάλλου και στο κουτί, ότι τη μεγαλύτερη διασπρά την κάνει με κύλινδρο και βελτιωμένο κύλινδρο.(http://lambro.gr/lambro/?page_id=292 Για ακόμα μεγαλύτερη διασπορά στις πολύ μικρές αποστάσεις (10-15μ.) χρησιμοποιείστε ανοικτά τσοκ (CL-IC).)

Οπότε με τσοκαρισμένες κάννες το ξεχνάμε. Μπορούμε όμως να χρησιμοποιήσουμε-δοκιμάσουμε τα καινούργια LAMBRO Direct 32& 34 – SCATTER LOAD, που υποστηρίζει ο κατασκεταστής ότι κάνουν 40% μεγαλύτερη διασπορά(το προτείνει μέχρι τα 20 μέτρα).
ΕικόναΕικόναΕικόνα Εικόνα
Περισσότερα μπορείς να δεις la-bro-direct-32-34-scatter-load-t2063.html και http://lambro.gr/lambro/?page_id=1797 και http://lambro.gr/lambro/?page_id=1782 και http://www.direct.lambro.gr). Ελπίζω να σε κάλυψα.

Τελευταία επεξεργασία από free και Πέμ Ιουν 30, 2011 1:26 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 29, 2011 10:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Εμένα πολύ καλή διασπορά μου κάνουν και τα παρακάτω:
NOBELSPORT NS20 32 gr (σκάγια 7-10)
Εικόνα
http://www.hobbi.gr/product_info.php?cP ... cts_id=584
http://www.tsianikas.gr/eshop/Products/ ... sante.aspx

και
NOBELSPORT DISPESANTE 34(σκάγια 6-10)
Εικόνα
http://www.hobbi.gr/product_info.php?cP ... cts_id=586
http://www.tsianikas.gr/eshop/Products/ ... sante.aspx

και στη "μαμά εταιρεία"
http://www.nobelsport.it/public/pages/E ... Cat1ID=347

Τελευταία επεξεργασία από free και Πέμ Ιουν 30, 2011 1:35 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 12 από 15   [ 218 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: