Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 13 από 36   [ 526 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 36  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Το Ιρλανδικό σέττερ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 16, 2010 8:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σε όλους!! Υπάρχει μια σελίδα στο internet στην οποία όποιος θέλει γίνεται μέλος (δωρεάν) και ανταλλάσει απόψεις με λάτρεις των ιρλανδικών σέττερ από όλο των κόσμο!!Είναι στην ουσία ένα forum για ιρλανδικά σέττερ( κόκκινα και ασπροκόκκινα) μέσα από το οποίο μπορεί ο καθένας να επικοινωνήσει με ιδιοκτήτες και εκτροφείς ιρλανδικών και να συζητήσει για αγώνες,κυνήγι και εκθέσεις.Η σελίδα είναι η Exclusively Setters.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 24, 2011 9:42 pm 
Άβαταρ μέλους

2-3 Ιουλίου 2011 θα πραγματοποιηθεί έκθεση μορφολογίας και σεμινάριο για τα ιρλανδικά και τα γκόρντον σέττερ άπό τον Ο.Κ.Α.Δ.Ε στο Λαγκαδά Θεσσαλονίκης.Ο όμιλος έχει να κάνει σεμινάριο για τα ιρλανδικά από το 1999 ,το οποίο υπάρχει σε βιντεοκασέτα και διατίθεται από τον όμιλο με ομιλητή τον κ.Raymond O'Dwyer, προέδρο του ομίλου φυλής του Ιρλανδικού σέττερ- Ιρλανδίας, συνεχιστής της γραμμής moanruad του John Nash, με την επωνυμία Shentullagh.
Ενώ τα σεμινάρια του πόιντερ κ του αγγλικού σέττερ είναι με τη συνεργασία του international pointer και international setter club αντίστοιχα για το ιρλανδικό και το γκόρντον δεν αναφέρεται κάτι :?:
Εγώ πάντως απογοητεύτηκα διότι το σεμινάριο θα γίνει στο Λαγκαδά :shock: και μάλλον αυτοί που θα το παρακολουθήσουν θα είναι και εκείνοι ,οι γνωστοί,που συχνάζουν στη περιοχή...Δυστηχώς αυτοί οι άνθρωποι (το μεγαλύτερο ποσοστό) δεν ενδιαφέρονται για αυτές τις φυλές και δεν ξ'ερω τι απήχηση θα έχει και κατά πόσο μπορεί ο όμιλος να βοηθήσει με αυτή τη κίνηση.
Δεν θέλω να τα βλέπω αρνητικά και μακάρι να πάει καλά και μακάρι να μπορέσουμε να παρεβρεθούμε και όλοι εμείς που αγαπάμε αυτές τις φυλές στο Λαγκαδά.
Το σεμινάριο για το πόιντερ θα γίνει στην Αθήνα( :!: ) και για το αγγλικό στη τρίπολη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 24, 2011 9:50 pm 

Kalispera.

Profanos ginetai ekei giati sti Thessaloniki einai poli gnosto kai agapito to Gordon; eno to IS den exei polous filous genika; opote mallon protimisan
na kalipsoun toulaxiston tous Gordon funs.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 25, 2011 4:09 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σε όλους!
Εύχομαι να στεφθεί με επιτυχία το σεμινάριο και η έκθεση ,απλώς έχω την αίσθηση ότι πάνε πάλι να,ας μου επιτραπει η έκφραση,τις ξεπετάξουν αυτές τις δύο φυλές.Όταν μια έκθεση γίνεται στην Αθήνα είναι πιο εύκολη η πρόσβαση και από την πελλοπόνησο και από τη βόρειο Ελλάδα καθώς και από τα νησιά.Ο Λαγκαδάς είναι πολύ μακριά,δεν είναι καν κεντρική περιοχή και πιστεύω πως θα είναι δύσκολο να προσελκύσουν αρκετούς ενδιαφερόμενους.Αυτοί λοιπόν που θα είναι εκεί για αγώνες και εκπαίδευση θα παρακολουθήσουν και το σεμινάριο,γιατί στην έκθεση δεν νομίζω να υπάρξει κανένα ιρλανδικό(αν και το εύχομαι και θα προσπαθήσω να ανέβω και εγώ).Οι ίδιοι και οι ίδιοι λοιπόν :( ...
Ο σκοπός είναι να γίνει κάτι που θα οφελήσει τις δύο αυτές φυλές και όχι να γίνει για να πουν ότι το κάνανε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 25, 2011 4:28 pm 
Άβαταρ μέλους

MODDER RHU έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους!
Εύχομαι να στεφθεί με επιτυχία το σεμινάριο και η έκθεση ,απλώς έχω την αίσθηση ότι πάνε πάλι να,ας μου επιτραπει η έκφραση,τις ξεπετάξουν αυτές τις δύο φυλές.Όταν μια έκθεση γίνεται στην Αθήνα είναι πιο εύκολη η πρόσβαση και από την πελλοπόνησο και από τη βόρειο Ελλάδα καθώς και από τα νησιά.Ο Λαγκαδάς είναι πολύ μακριά,δεν είναι καν κεντρική περιοχή και πιστεύω πως θα είναι δύσκολο να προσελκύσουν αρκετούς ενδιαφερόμενους.Αυτοί λοιπόν που θα είναι εκεί για αγώνες και εκπαίδευση θα παρακολουθήσουν και το σεμινάριο,γιατί στην έκθεση δεν νομίζω να υπάρξει κανένα ιρλανδικό(αν και το εύχομαι και θα προσπαθήσω να ανέβω και εγώ).Οι ίδιοι και οι ίδιοι λοιπόν :( ...
Ο σκοπός είναι να γίνει κάτι που θα οφελήσει τις δύο αυτές φυλές και όχι να γίνει για να πουν ότι το κάνανε.

Εχεις δίκιο.
Εκεί που πάνε να κάνουν μία καλή προσπάθεια με τρεις εκθέσεις μορφολογίας Βορρά Κέντρο Νότο δεν προσέχουν στα κριτήρια επιλογής η ακόμη χειρότερα γίνονται με γνώμονα διευκόλυνσης ημετέρων και όλα πάνε κατά διαόλου .
θα ήταν καλό κάποιος που παρακολουθεί να μας εξηγήσει το γιατί αυτών των επιλογών .
Δεν βλέπουν ότι όλος ο κοινός κόσμος έχει εξαφανιστεί και έχουν μείνει η του επαγγέλματος και οι ημέτεροι .
Επιλογές είναι αυτές που όμως τελματώνουν ακόμη περισσότερο την στάσιμη ως κακή κατάσταση στον ΟΚΑΔΕ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 25, 2011 5:28 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Και μένα δεν μου αρέσει η συγκεκριμένη επιλογή αλλά μπορεί να το πάνε κυκλικά γιατί στην Αθήνα έχουν κάνει παλιότερα.

Μπορούμε όμως να διοργανώσουμε αν θέλετε μία ομαδική επίσκεψη στον Λαγκαδά (θα την κανονίσω εγώ , διαμονή κλπ) για παρακολούθηση του σεμιναρίου και συμμετοχή στην έκθεση αλλά και εκπαιδευτικό μετά στις πεδινές
:wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 25, 2011 6:12 pm 
Άβαταρ μέλους

Εξαιρετική ιδέα,εγώ είμαι υπέρ!!Συγχαρητήρια για τη πρωτοβουλία ,πιστεύω πως θα βοηθήσει αρκετά!
Επικοινώνησα με τον όμιλο και τους εξέφρασα τη δυσαρεσκειά μου.Η υπεύθυνη στη γραμματεία μου είπε πως έχω δίκιο αλλά ήτανε ,όπως μου εξήγησε, απόφαση του διοικητικού συμβουλίου,δεν μου αιτιολόγησε την απόφαση.Στην ερωτησή μου για το ποιός θα είναι ομιλητής για το σεμινάριο των γκόρντον και ιρλανδικών μου απάντησε ότι ακόμα δεν έχει αποφασιστεί :roll: .
Την ένσταση την έχω για το σεμινάριο όχι για την έκθεση.Όσο αφορά τις εκθέσεις πολύ σωστά αποφάσισε ο όμιλος να διοργανώσει τρεις και να καλύψει όλο τον Ελλαδικό χώρο :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 26, 2011 1:31 am 
Άβαταρ μέλους

Και εγώ μέσα 70% εκτός απροόπτου, προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η έκθεση , αλλά το εκπαιδευτικό στις πεδινές . :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 30, 2011 1:03 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗ ΓΕΝΝΑ Η ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΙΡΛΑΝΔΙΚΑ ΣΕΤΤΕΡ.......ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΙΡΛΑΝΔΙΚΟ ΣΕΤΤΕΡ....ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΕΝΝΑ ΣΤΑ ΥΠΟΨΙΝ ΔΙΟΤΙ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΟΥΤΑΒΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...........ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΙΡΟ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΗΘΕΝ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΑ Ε ΜΑΙL ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ......ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΘΑΡΥΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ FIELD LINE ΣΚΥΛΟ...
Συνημμένο:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 30, 2011 6:57 pm 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητέ φίλε καλησπέρα!
Κουτάβια διαθέσιμα ξέρω ότι έχει ο κ.Σαργιώτης στα τρίκαλα,από κυνηγετικές γραμμές καθώς και ο κ.Πετρόχειλος .
Μια εξαιρετική γέννα έχει αυτή τη περίοδο το εκτροφείο KARMINO στη Λιθουανία,με εξαιρετικά pedigree συνδυάζουν εργασία και μορφολογία.Έχω βάλει φωτό και διευθύνσεις στο forum.Είναι πραγματικά μια γέννα που αξίζει την αναμονή και τα χρήματα διότι θα πάρεις κάτι πολύ καλό.
Ο κ.Σαργιώτης καθώς και ο κ.Πετρόχειλος χρησιμοποιούν γραμμές MOANRUAD,ARDOON (Ιρλανδικές) και DE LA MAGNA SILLA(Ιταλικές).Έχουν εξαιρετικά κυνηγετικά προσόντα αλλά μορφολογικά υστερούν.
Σε ποιά εκτροφεία στο εξωτερικό έχεις απευθυνθεί??Συνήθως οι ξένοι εκτροφείς είναι πολύ κατατοπιστικοί και συνεργάσιμοι.
Αν θέλήσεις περισσότερες πληροφορίες με μεγάλη μου χαρά να σε βοηθήσω. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 30, 2011 8:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Επίσης.εξαιρετικά κυνηγόσκυλα έχει και ο κ.Μαγουλάς θεόδωρος (Ιδιοκτήτης και εκτροφέας της ΝΑΟΜΙ,πρωταθλήτρια ευρώπης μεγάλης έρευνας),λάτρης των ιρλανδικών και μέλος του pointer & setter club.Έχει γραμμές MOANRUAD και SHENTULLAGH (Ιρλανδικές).Μορφολογικά δε θα δεις κάτι το ιδιαίτερο.Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω το τηλεφωνό του και να επικοινωνήσεις μαζί του.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 30, 2011 9:23 pm 
Άβαταρ μέλους

[quote="MODDER RHU"]Επίσης.εξαιρετικά κυνηγόσκυλα έχει και ο κ.Μαγουλάς θεόδωρος (Ιδιοκτήτης και εκτροφέας της ΝΑΟΜΙ,πρωταθλήτρια ευρώπης μεγάλης έρευνας),λάτρης των ιρλανδικών και μέλος του pointer & setter club.Έχει γραμμές MOANRUAD και SHENTULLAGH (Ιρλανδικές).Μορφολογικά δε θα δεις κάτι το ιδιαίτερο.Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω το τηλεφωνό του και να επικοινωνήσεις μαζί του.
EΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.........ΜΕ ΤΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ KARMINO ΕΧΩ ΣΤΕΙΛΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ Ε ΜΑΙL ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΑΒΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΝΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ......ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΔΩ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΤΙ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΕΔΩ.......ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΙΡΛΑΝΔΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΤΟΥΣ ΞΕΡΩ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.......ΑΝ ΒΡΕΘΕΙ Η ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ¨¨¨¨¨KARMINO"""""""ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΔΩ......ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΑΠΛΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΙΠΩΘΕΙ ΑΥΤΟ.......ΤΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΕΚΘΕΣΙΑΚΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΚΘΕΣΕΙΣ........

Διαχείριση συνημμένων:
Σχόλια αρχείου: Φ Ε Ρ Μ Α!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 30, 2011 10:36 pm 
Άβαταρ μέλους

Ωραία φωτό!!
Αν δεις προσεχτικά τα pedigree των σκύλων από το εκτροφείο KARMINO και τι σελίδα του κάθε σκύλου που έχουν ως γεννήτορα θα δεις πως τα σκυλιά που χρησιμοποιούν στην αναπαραγωγή έχουν περάσει σχεδόν όλα από field trials tests. Γράφει δίπλα στους τίτλους του κάθε σκύλου και το χαρακτηρισμό FT qualified.Σαφώς δίνει μεγάλη βάση και στη μορφολογία αλλά αυτό δεν είναι κάτι που πρέπει να μας φοβίζει αλλά να μας χαροποιεί.Η γέννα που έχει τώρα είναι από σκυλιά εξαιρετικής ποιότητας.Ο αρσενικός είναι πολυπρωταθλητής στη μορφολογία και FT qualified (αξιολόγηση κυνηγετικών προσόντων) και η θηλυκιά επίσης καθώς και οι γονείς της θηλυκιάς, πρωταθλητές μορφολογίας και αξιολογημένοι για τα κυνηγετικά τους προσόντα.Τη θηλυκιά την έχω βάλει και φωτό σε θέση φέρμας.Έμαθα ότι έχει κάνει 4 αρσενικά και 4 θηλυκά γεννημένα στις 23 /12/2010.
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε σου έχουν απαντήσει,αν θέλεις μπορώ να επικοινωνήσω και εγώ διότι έχω επικοινωνήσει και στο παρελθόν μαζί τους.
Πληκτρολόγησε στο Google Karmino made improvisation και δες τα σκυλιά και τα pedigree τους. Επίσης στείλε e-mail και εδώ Justina@irishsetter.It
Η σκύλα είναι συνιδιοκτησία με το εκτροφείο Karmino.Το τηλέφωνο είναι +37060016311.
Για το κόστος υπολόγισε γύρω στα 1000 ευρώ η τιμή του κουταβιού +τα έξοδα μεταφοράς.Αλλά για να είσαι σίγουρος προσπάθησε να επικοινωνήσεις μαζί τους.
Εγώ αν μπορούσα αυτή τη περίοδο θα έφερνα ένα κουτάβι απο κει,πιστεύω πως αξίζει το κόπο.Ήθελα ένα αρσενικό για να το κάνω ζευγάρι με τη θηλυκιά μου.Περιμένω μια γέννα που μάλλον θα πραγματοποιηθεί στο τέλος του χρόνου(2011),από αμερικάνικο εκτροφείο.Μιλάω με την εκτροφέα 2 χρόνια και περιμένω.Αν δεν περίμενα από κει κουτάβι θα έπαιρνα από το KARMINO :D .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 30, 2011 11:54 pm 
Άβαταρ μέλους

ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ.....ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΑΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ.........ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 31, 2011 6:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σε όλους!!
Βασικά να τονίσω πως οι πληροφορίες που δίνω είναι ύστερα από αρκετό ψάξιμο (15 χρόνια ενασχόληση με τη φυλή) αλλά και λόγο της μεγάλης μου αγάπης γιαυτά τα συγκλονιστικά σκυλιά.Οι γέννες που προτείνω είναι προσωπική επιλογή και δεν έχω προσωπικό όφελος.Ίσως ,το μόνο όφελος που έχω είναι αν θα έρθουν στην Ελλάδα ποιοτικά σκυλιά να πάρω κανά κουτάβι ή καμιά επίβαση :D .
Τη γέννα από το εκτροφείο KARMINO τη προτείνω επειδή οι γεννήτορες είναι σκυλιά εξαιρετικά μορφολογικά,αξιολογημένα κυνηγετικά και με εξαιρετικό pedigree.Τις γραμμές τις γνωρίζω πολύ καλά πρώτον επειδή αποτελούν τη βάση για τη φυλή των ιρλανδικών σέττερ και δεύτερον επειδή έχω στη κατοχή μου σκυλιά από αυτές τις γραμμές και κυνηγάω με αυτά.
Από τη πλευρά του ο αρσενικός έχει στο pedigree του το κορυφαίο Iρλανδικό σέττερ όλων των εποχών στην Αγγλία και πρωταθλητή αναπαραγωγό CASPIANS INTREPID, τον ERINADE EXTINGUISHED DR ROBIN Νο 1 ιρλανδικό σέττερ στην ουγγαρία,πολυπρωταθλητής μορφολογίας ,αναπαραγωγής και trialer!Γιός του έίχε έρθει στην Ελλάδα και ήτανε ο BERBOSS MIDNIGHT MINSTREL του κ.Πέτρου ριζικού με τον οποίο έχω χρόνια φιλίας.Το σκυλί εκτός από Πρωταθλητής Ελλάδος στη μορφολογία ήτανε και ένα εξαιρετικό περδικόσκυλο!Έχω κυνηγήσει μαζί του και το γνώριζα από κουτάβι.Γιός του BOSS (έτσι τον ονόμαζε) είναι ο Fast d.doulos Διεθνής πρωταθλητής μορφολογίας και trialer σε Ελλάδα και εξωτερικό!!Ακόμα συντροφεύει τον Πέτρο στο κυνήγι.Ένα σκυλί με πολύ δυνατή μύτη,τον οποίο μάλιστα χρησιμοποίησα ως επιβήτορα τον Ιουνιο με πολύ καλά αποτελέσματα.
Από τη πλευρά της η θηλυκιά έχει στο pedigree της τον πολυπρωταθλητή και πρωταθλητή αναπαραγωγό GWYNDARA DOUBLE IMPACT, την 2 φορές παγκόσμια πρωταθλήτρια QUAILMOOR NIGHT LARK κόρη της οποίας έιχε έρθει στην Ελλάδα και ήτανε η chic choix FILANDIA πρωταθλήτρια Ελλάδος μορφολογίας και αξιολογημένη σε αγώνες κυνηγιού,μητέρα του FAST D. DOULOS.Εγώ έχω την εγγονή της η οποία μου έχει χαρίσει πολύ όμορφες στιγμές ψάχνοντας βελουδομάτες!
Επίσης έχει στο pedigree της τον κορυφαίο επιβήτορα MEADOWLARKS ENERGIZER ,του θρυλικού εκτροφείου MEADOWLARKS και τη σκύλα-μύθο QUAILMOOR GEORGA BROWN!!!
Με τέτοια γονίδια λοιπόν έχεις αξιώσεις για κάτι πολύ καλό!Φυσικά το αν θα ''βγει'' ένα κυνηγόσκυλο έχει να κάνει και με τον ιδιοκτήτη του,ττα θηράματα που θα συναντήσει και τις εξόδους που θα έχει.Αν θά λείψουν όλα αυτά, όσα προσόντα και αν έχει δε πρόκειται ποτέ μα γίνει άνω του μετρίου.
Είναι λάθος να πιστεύουμε πως τα όμορφα σκυλιά δε κυνηγάνε.Πολλοί παίρνουνε σκυλιά από εκτροφεία αγωνομάχων και το μόνο που έχουν είναι σκυλιά(όχι πάντα) τρελαμενα,ανισσόροπα εκτός προτύπου μορφολογικά και χαίρονται κιόλας!!
Αυτά τα εκτροφεία στα οποία αναφέρομαι έχουν σκυλιά υγειή,ισσοροπημένα,με αξιολογημένα κυνηγετικά προσόντα ,σωστό τύπο και ταπεραμέντο.Έτσι λοιπόν αν θα παρει ένα κουτάβι κάποιος κυνηγός,με τη κατάλληλη εκπαίδευση θα έχει ένα σωστό σκυλί και καλό κυνηγό.Σαφως και κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί 100% ότι θα βγει super και όποιος το κάνει είναι ψεύτης,απλώς με σωστές επιλογές αυξάνεις τις πιθανότητες να πάρεις κάτι αξιόλογο.
Ένας εκτροφέας αποκλειστικα με αγωνιστικές γραμμές,με 100-200 σκυλιά στο εκτροφείο του νομίζετε πως όλα τα βγάζει σε πραγματικές συνθήκες κυνηγιού??Δε νομίζω!Πολλά από αυτά δεν έχουν βγει ούτε από το εκτροφείο.Πάνε όμως και αγοράζουν κουτάβια επειδή έχει 2-3 tralers.
Προτιμώ ένα εκτροφείο με λίγα σκυλιά,με σκυλιά στο pedigree που έχουν αποδείξει την αξία τους σε βάθος χρόνου παρά σκυλιά από εκτροφεία που για να βγάλουν τον έναν field trial champion έχουν φτάσει στο επίπεδο κουταβοπαραγωγου έχοντας 200 σκυλιά.

Πάντως κοίτα και το εκτροφείο COPPERSHEEN στην Ελβετία,το οποίο συνδυάζει εργασία και μορφολογία και πρόσφατα ο πολυπρωταθλητής τους στην μορφολογία αλλά και στην εργασία (απόλυτος πρωταθλητής) διακρίθηκε και στο champion stake στην Μ.Βρετανία σε grouse!

Για να μη παρεξηγηθώ δε συνιστώ σε καμία περίπτωση να περνουμε σκυλιά απο εκτροφεία που ασχολούνται μόνο με τη μορφολογία,με κοιμισμένα βλέματα τα οποία έχουν μάθει να περπατάνε μόνο σε μοκέτες αλλά δε συνιστώ να τρέχουμε και σε εκτροφεία που ασχολούνται μόνο με τους αγώνες.Πιστέψτε με,γνωρίζω εκτροφείς ξένους-πολύ μεγάλα ονόματα οι οποιοι για να διακριθούν τα σκυλιά τους σε αγώνες κάνους προσμίξεις και με άλλες φυλές,πέραν αυτών που εκτρέφουν, κατ επανάληψην!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 13 από 36   [ 526 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 36  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: