Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 20 από 49   [ 728 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 49  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΣΕΖΟΝ 2010-2011 ΜΠΕΚΑΤΣΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 01, 2010 1:06 pm 
Άβαταρ μέλους

παντου τα ιδια ειναι φιλε, και δω απο 0 εως 3 συναντησεις για οποιον εχει εργαλεια, οι αλλοι απλος βολτα για καθαρο αερα,μεταξυ αυτων και γω :P

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 01, 2010 7:28 pm 
Άβαταρ μέλους

Ο πατέρας μου σήμερα που κατέβηκε στο χωριό (Δυτική Πελοπόνησσο) σήκωσε 3 και πήραν την 1. Ανήσυχα πουλιά και τρελή ζέστη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 01, 2010 8:29 pm 
Άβαταρ μέλους

Την κυριακη σηκωσα μια σε μια ρεματια μετα απο 4 ωρες περπατημα. Καιρος νοτιας αλλα εκατσε στην φερμα οσο χρειαστηκε για να μπει στην τσαντα..
Διαβαζω εδω και μερες τα σχολια των συναδελφων για τον καιρο, που ειναι οτι χειροτερο για τις μπεκατσες, αλλα ρε παιδια αφου βρισκονται πουλακια εστω και λιγα, μην παραπονιωμαστε... εμεις εδω κατω τι να πουμε που παμε 2 και 3 φορες για να βγαλουμε μια! Με την αλλαγη του καιρου που ερχεται απο την αλλη εβδομαδα θα κανουμε πολυ καλλα κυνηγια, θα το δειτε!!! Υπομονη......και παντα με χαμογελα ! ! !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 01, 2010 8:31 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Το κουλούρι συνεχίστηκε και εδώ , απλή γνωριμία με μία κυρία και ας συναντηθήκαμε δύο φορές. :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 10:52 am 
Άβαταρ μέλους

Οι έξοδοι φέτος λόγω διαφόρων (όμορφων) καταστάσεων είναι κατά πολύ περιορισμένοι.
Παρόλα αυτά οι εμπειρίες και οι όμορφες κυνηγετικές στιγμές δεν παύουν να υπάρχουν...
Το Σάββατο που μας πέρασε και ενώ στις 4 το απόγευμα πετούσα για Αθήνα, αποφάσισα να βγω να την ψάξω κάπου κοντά. Η βροχή εδώ έχει ξεχάσει να σταματήσει αλλά η έλλειψη χρόνου δεν μου άφηνε περιθώρια να μην βγω... «βρε δεν πα να βρέχει όσο θέλει... εγώ θα πάω...»
Κυνήγησα ένα 2ωρο (9 με 11). Το σκυλάκι μου πολύ παθιασμένο από τις λίγες εξόδους, έκανε 4 υπέροχες φέρμες σε 3 διαφορετικά πουλιά τα οποία ήταν στη ρίζα του πουρναριού, βαθιά μέσα στο πυκνό. Μία κατάφερα να ντουφεκίσω και την κράτησα. Στο γυρισμό και ενώ η βροχή συνέχιζε ασταμάτητα και σε μια απόσταση λιγότερο από 100 μέτρα από το αμάξι, η μικρή βάζει μούρη κάτω και πήρε γραμμή προς ένα κοντοπούρναρο κολλημένο στη βάση από έναν μαντρότοιχο. Σε λίγα δευτερόλεπτα ένας αυτιάς έτρεχε μπροστά μου και λίγο πριν στρίψει και τον χάσω προλαβαίνω μια μπηχτή με 9αράκια. Τα γαυγίσματα της μικρής που ακολούθησαν και η καταδίωξη ήταν όλα τα λεφτά! Μετά τη ντουφεκιά ακουγα τη μικρή να τον κυνηγάει και πηγαίνοντας λίγο αριστερότερα για να μπορέσω να δώ, βλέπω το λαγό να έρχεται καταπάνω μου με το σκυλί σε απόσταση 1-2 μέτρων από πίσω του. Οι δύο ντουφεκιές που ακολούθησαν δεν είχαν αποτέλεσμα μιας και το σκυλί ήταν πολύ κοντά και σημάδευα αρκετά μπροστά από το λαγό. Η καραμπίνα είναι πλέον άδεια και η Ήρα εξακολουθεί να τον έχει στο κατόπι… Βάζω το χέρι στη τσέπη, τραβάω ένα 8άρι και δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν τον έχω πάρει ακόμα. Και εκεί που σκέφτομαι ότι πάει ο λαγός, την έκανε, μου τον ξαναφέρνει μπροστά μου!!! Σηκώνω το όπλο, ρίχνω.......... και ο λαγός τρέχει ακόμα :shock: :shock: :!: :!:
Έχω πλέον πειστεί ότι σήμερα δεν ήταν γραφτώ να καρπωθώ λαγό και αρχίζω να ετοιμάζομαι να δεχτώ τις μούντζες μου με τα δύο χέρια… :( :? :(
Αμ δε… Μόλις έχω βάλει το 5ο φυσίγγι στη θαλάμη, το «ζευγαράκι» ξαναπερνάει από μπροστά μου και ευτυχώς αυτή τη φορά, η ντουφεκιά μου βρίσκει στόχο. Η σκύλα μου κόντευε να βραχνιάσει από το γαύγισμα αλλά τέτοιο μάνιωμα που πήρε, χαλάλι…
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά τέτοιο πράμα να μου δίνεται 4 φορές μέσα σε 2 περίπου λεπτά η ευκαιρία να καρπωθώ λαγό, δεν νομίζω να μου ξανά τύχει… Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο που η σκυλίτσα μου τον πέρασε τρεις φορές από μπροστά μου… Αλλά πραγματικά δεν με πολύ νοιάζει… :wink:
Εικόνα Εικόνα

Είναι γελοίο να είσαι λαθροθήρας...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 12:53 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΓΩ λεω δες μπας να παιξεις και κανα τζοκερ,που ξερεις; :wink: :wink: :wink: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 2:38 pm 
Άβαταρ μέλους

stephan74 έγραψε:
Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο που η σκυλίτσα μου τον πέρασε τρεις φορές από μπροστά μου… Αλλά πραγματικά δεν με πολύ νοιάζει… :wink:
Εικόνα Εικόνα

Μπράβο stephan74. Πολύ καλός ο λαγός και η σκυλίτσα επίσης. Όντως ήσουν πολύ τυχερός. Αυτό που περιγράφεις δεν γίνεται συχνά. Μάλλον ο λαγός ήθελε να αφήσει αυτόν τον μάταιο κόσμο :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 3:11 pm 
Άβαταρ μέλους

εχθες με ενα φιλο και συγκυνηγω ψαξαμε 5 διφορετικα μερη βρηκαμε μια μπεκατσα αλλα εκει που την ειχει φερμαρη ο σκυλος μου ηθελα ελικοπτερο για να παω ηταν πολυ πικνο πουρναρι :( :( Γυρνοντας ο σκυλος πηγα να ψαξο μια μικρη ρεματια μπαινοντας ο σκυλακος στην ρεματια καμια 10ρια μετρα μεσα ακουω το μπιπερ να χτηπα 3-4 φορες και βλεπω ενα λαγο να βγαινει μπροστα μου στα 15 μετρα τον ντουφεκισα με 10αρια super felt και 5 αστρα και τον κρατησε :D :D Κυνηγισαμε απο της 7 μεχρι της 2 με νοτια και πολυ ζεστηΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 4:04 pm 
Άβαταρ μέλους

Tο τοπικ για το λαγο ειναι αλλου :lol: :lol:
Μπραβο παιδια αμα εχεις και λιγο τυχει ολα γινονται.

παίρνει τα ζαγαράκια του να πάει να κυνηγήσει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 5:48 pm 
Άβαταρ μέλους

oloi perimenoume to voria kai ti kryo na xamilosoun ligo ta poulia.ypomoni!!!!!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 6:08 pm 
Άβαταρ μέλους

Για να δουμε απο βδομαδα λεει για βοριαδες και πτωση της θερμοκρασιας μακαρι να βαλει τοιποτα πουλια γιατι δεν παμε καθολου καλα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 9:21 pm 
Άβαταρ μέλους

γιασας παιδια.. σε μια εξωδο που εκανα εχθες με ενα φιλαρακιμου κοντα στην πολημου 2 πουλια νευρικα στην τσαντα...... το μερως το ειχαμε κυνηγιση και περιση περνωντας 2πουλια και ειπαμε να παμε να ξαναδωκιμασουμε ενα ρεμα μεγαλω σαν φαραγκι με τρεχουμενα νερα φανταστικο με φτερες μεσεδες πουρναρη κτλ το πρωτο πουλι μας σηκωνεται 6 7 μετρα μπρωσταμας ψαχνοντας τα σκηλια πιασμενα στα φριδια το τουφεκαμε 3 φωρες μπιχτες και το χανουμε απω τα ματιαμας :oops: :oops: το ψαχνουμε για λιγο μπας και επαισε αλα τιποτααα λιγο παραπανω σηκωνεται αλο ενα απω τα σκηλια και το περνουμε στο καθαρο και λεμε οτι θα ειταν το πρωιγουμενο ..... ξαφνικα 10μετρα παραπανω μεσα στο νερο βλεπουμε αιματα και μια μπεκατσα με ανηχτα τα φτερατης νεκρη :lol: :roll: :roll: τελικα ηταν το πρωτο πουλι που τουφεκισαμε και εφηγε και επεσαι 70 80 μετρα μπρωσταααα τελικα η θεα αρτεμις εβαλε το χερακιτης να βρουμε το πουλι :lol: :lol: κωλοφαρδη ως εκη που δεν παη :lol: ..... σηκοσαμε και μια ακωμη αλλα μωνο την ακουσαμε την ψαξαμε αλα τιποτα ..τα πουλια πρεπη να μπηκαν τωρα τετια νευρικοτητα δεν δικεωλογιτε ....... τελικα ηπιαμε και τα τσιπουρακιαμας και δρομο .....την κυριακη τωρα ξανα σε σφηχτα μερη εχη πουλια :roll: :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 9:42 pm 
Άβαταρ μέλους

Ο πατέρας μου σε σημερινή έξοδο δεν βρήκε τίποτα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 03, 2010 1:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Χθές με το ζόρι μία σε τρεις ώρες και αυτήν την έχασα ,

Ο καιρός όλη την εβδομάδα δεν θα πέσει κάτω από 12 βαθμούς :(

http://www.weatheronline.gr/weather/map ... _&TOFD=tag

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 03, 2010 4:29 pm 
Άβαταρ μέλους

καληπερα σε ολους ακουσα οτι σημερα στα Γιαννενα ειχαι μπεκατσες και μαλιστα σε καλους αριθμους ισχυοι κατι τετοιο?

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 20 από 49   [ 728 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 49  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: