Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 21 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Μπουφάν αδιάβροχο κατάλληλο για βάτα και πουρνάρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 10, 2010 1:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Ετσι είναι Βαγγέλη, μόνο που νομίζω οτι το κερί όταν το αλείφουμε πρέπει να το ζεσταίνουμε λίγο για να απλώνει γιατί αν σε κάποια σημεία έχει μπεί πολύ, με το κρύο και το νερό σπάζει και διμιουργεί γραμμώσεις.
Δυστυχώς εφέτο δεν τα φορέσαμε καθόλου αφού παρα λίγο να φορέσουμε τα μαγιό :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 19, 2010 2:28 pm 
Άβαταρ μέλους

Σύνθετο κυνηγετικό μπουφάν για όλες τις δυνατές χρήσεις .

Έχω βρει ένα του Τοξότη που κάνει 150 Ε , είναι διπλό , δηλαδή μέσα έχει επένδυση που μπορεί να φορεθεί σαν ζακέτα , εξωτερικά είναι αδιάβροχο , δεν σχίζεται από τα βάτα πολλές τσέπες ‘όπως και θηραμάτων και όλα τα υπόλοιπα καλούδια .
Μου φαίνεται όμως λίγο τσιμπημένο σαν τιμή αφού εκεί γύρο είναι και πολλά ευρωπαϊκά μεγάλων εταιρειών σήμερα αφού έχουν ρίξει τις τιμές πολύ λόγω κρίσεως,
Το έχει πάρει κανείς να μας πει την εμπειρία του .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 23, 2010 10:32 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ έγραψε:
Σύνθετο κυνηγετικό μπουφάν για όλες τις δυνατές χρήσεις .

Έχω βρει ένα του Τοξότη που κάνει 150 Ε , είναι διπλό , δηλαδή μέσα έχει επένδυση που μπορεί να φορεθεί σαν ζακέτα , εξωτερικά είναι αδιάβροχο , δεν σχίζεται από τα βάτα πολλές τσέπες ‘όπως και θηραμάτων και όλα τα υπόλοιπα καλούδια .
Μου φαίνεται όμως λίγο τσιμπημένο σαν τιμή αφού εκεί γύρο είναι και πολλά ευρωπαϊκά μεγάλων εταιρειών σήμερα αφού έχουν ρίξει τις τιμές πολύ λόγω κρίσεως,
Το έχει πάρει κανείς να μας πει την εμπειρία του .

Κάτι αντίστοιχο είχα πάρει και εγώ από την έκθεση αλλά όχι του τοξότη με 100 ευρώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 23, 2010 11:54 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Μιλάμε για κάτι τέτοιο περίπου 'έτσι !

Εικόνα

Είμαι μέσα και στα δικά μου σχέδια ειδικά τα διπλά , εξωτερικό αδιάβροχο πολύ ανθεκτικό και για βάτα και μέσα έχτρα πουλόβερ η ζακέτα .
Έτσι το φοράς και σε βροχή , πολύ κρύο πχ καρτέρι , αλλά αφαιρώντας το μέσα και σε μπεκάτσα με πολύ περπάτημα και νοτιά .
Μια σημείωση , οι γνωστές επώνυμες εταιρείες έχουν ρίξει πολύ τις τιμές λόγω κρίσης με προσφορές κλπ , βρίσκεις λοιπόν πολύ καλά μπουφάν με 150 Ε που παλαιότερα κόστιζαν 250-3090 ευρώ , με λίγα λόγια θέλει ψάξιμο
:wink:

Πολύ βασικό είναι η ποιότητα του υφάσματος που του επιτρέπει να είναι αδιάβροχο και ανθεκτικό χωρίς όμως να ιδρώνεις ποτάμι όταν περπατάς , δηλαδή να επιτρέπει στο σώμα να αναπνέει 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 24, 2010 12:27 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εδώ παρουσίαση σε μερικά μπουφάν καλής ποιότητας για κυνήγι

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 24, 2010 3:57 pm 
Άβαταρ μέλους

DimitrisGrammatikogiannis έγραψε:
Ψάχνω να πάρω ένα τέτοιο μπουφάν , το οποίο να είναι αδιάβροχο, αλλά και κατάλληλο να αντέχει μέσα σε βάτα , πουρνάρι, παλιούρι , δηλαδή να μην σχίζετε .
Το θέλω για μπεκάτσα και πέρδικα.
Στην μπεκάτσα φέτος κυνήγησα αναγκαστικά πυκνό πουρνάρι και έχω σκίσει πέντε μπουφάν μέχρι σήμερα .
Ας είναι ακριβό αλλά να είναι ανθεκτικό , παιδιά τις εμπειρίες σας από αυτά που χρησιμοποιείται , ευχαριστώ.

Γεια σας συναδερφοι .

λογω επαγγελματικης πειρας με τεχνολογικα υφασματα , κατεργασμενα δερματα , υφασματα κτλ.

το μονο ανθεκτικο υφασμα 100 % σε πουρναρι , βατα κτλ ειναι η cordura που φτιαχνουν στην Ιταλια .

αναλογα την cordura που φτιαχνεται ενα ρουχο (η παπουτσι)δηλ τα γραμαρια της ανα τετραγωνικο μετρο υφανσης (τροπος μετρησης βαρους υφασματος)

ειναι και πιο ανθεκτικο .

πριν ανακαλυψω την ΑIGLE και τα μπουφαν που ειναι φτιαγμενα απο Cordura ηθελα να ραψω μπουφαν με τετοιο υλικο cordura

ετσι πηρα πριν 6-7 χρονια AIGLE μπουφαν και παντελονι με εσωτερικη αναπνεουσα μεμβρανη δηλαδη αδιαβροχα

φτιαγμενα απο Cordura τα φορω σε πυκνο πλενονται στο χερι και δεν εχουν παθει τιποτα .

απο το ιδιο υλικο cordura ειναι φτιαγμενα και τα μπουφαν μοτοσυκλετας ελληνικων και ξενων κατασκευαστων.

Ετσι οπου βρητε ανεξαρτητα κατασκευαστριας εταιρειας πιο φθηνο μπουφαν κυνηγετικο φτιαγμενο απο Cordura παρτετο ανεπυφυλακτα

οσον αφορα τα κερωμενα μπουφαν .

ειναι απλα η προηγουμενη λυση πριν βγουν οι εσωτερικες μεμβρανες αδιαβροχοποιησης .

με το κερι κλεινουν τους πορους του υφασματος .

φιλικα

Δημητρης

[/b]

+1000 ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ,ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗΣ ΑΝΤΟΧΗΣ ΥΛΙΚΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 21 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: