Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 4 από 8   [ 117 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 02, 2009 4:54 pm 
Άβαταρ μέλους

ΝΙΚΩΝΑΣ ΔΕΚΟΥΛΑΚΟΣ έγραψε:
Σήμερα το πρωί πήρα τηλέφωνο τον κυνηγετικό σύλλογο Πειραιά για να επιβεβαιώσω εαν από Δευτέρα 1/6/09 ξεκινούν τα εκπαιδευτικά στο Σχιστό. Η κοπέλα που απάντησε με ενημέρωσε πως έχουν πληροφορίες για φόλες στο Σχιστό και μου είπε να έχω μαζί τα απαραίτητα εμετικά. ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Ακουσα και εγώ για φόλες στην περιοχή και τώρα που το διαβάζω το επιβεβαίωσα. Μεγάλη προσοχή μέχρι να δούμε τι γίνεται. Τελικά δεν μας σώνει τίποτα. Ουτε ζώνες εκπαίδευσης ούτε τίποτα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 02, 2009 6:35 pm 
Μια απο τα ιδια κ στο Σεσι Κορωπιου.. ΠΡΟΣΟΧΗ

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 03, 2009 8:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα

Φιλε απο το Κορωπι, ακουσες αν εφαγε κανα σκυλι φολα στο εκπαιδευτηριο στο Σεσι? Χαμηλα στα κλουβια ή πανω στο οροπεδιο?
Ξερω οτι ο συλλογος συνεχιζει και βαζει φωλες Απριλη μηνα για τις αλεπουδες αλλα απο οτι ξερω μαζευονται οσες δεν εχουν φαγωθει. Γιαυτο σε ρωταω, αν και εχουν χαθει κατα καιρους πολλα σκυλια στο Σεσι(εχε το νου σου οπου βλεπεις φλουδες απο πορτοκαλι-εχει φολα εκει κοντα).

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 03, 2009 8:37 pm 
asterisk έγραψε:
Καλησπερα

Φιλε απο το Κορωπι, ακουσες αν εφαγε κανα σκυλι φολα στο εκπαιδευτηριο στο Σεσι? Χαμηλα στα κλουβια ή πανω στο οροπεδιο?
Ξερω οτι ο συλλογος συνεχιζει και βαζει φωλες Απριλη μηνα για τις αλεπουδες αλλα απο οτι ξερω μαζευονται οσες δεν εχουν φαγωθει. Γιαυτο σε ρωταω, αν και εχουν χαθει κατα καιρους πολλα σκυλια στο Σεσι(εχε το νου σου οπου βλεπεις φλουδες απο πορτοκαλι-εχει φολα εκει κοντα).
ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΣΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ. ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΦΩΛΕΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΧΙ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΑΩ Σ'ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΙΣ ΒΑΖΑΝΕ ΛΑΘΡΟΘΗΡΕΣ ΛΑΓΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥΣ

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΦΟΛΕΣ - ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΣΚΥΛΟΥΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 17, 2009 10:00 pm 
Άβαταρ μέλους

ΣΚΥΛΙΑ ΠΕΘΑΝΑΝ ΑΠΟ ΦΟΛΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΣΕΒΡΕΧΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΣΕΛΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 25, 2009 7:49 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Έριξαν φόλες σε σκυλιά στη Ρόδο

Τραγικό θάνατο βρήκαν τις τελευταίες μέρες στη Ρόδο πανέμορφα λυκόσκυλα, σε δασικές περιοχές του Δήμου Ατταβύρου.

Τα ζώα δηλητηριάστηκαν από φόλες. Η Εισαγγελία Πρωτοδικών Ρόδου ενημερώθηκε για το συμβάν από το Δασονομείο Έμπωνος και τον υπάλληλο Σταμάτη Χουρδάκη.

Γίνονται προσπάθειες να εντοπιστούν οι δράστες, αν και πέρυσι, την ίδια περίοδο, για αντίστοιχο συμβάν οι έρευνες δεν κατέληξαν πουθενά.

Κάτοικοι της περιοχής και οι κυνηγοί-κάτοχοι των άτυχων ζώων μιλούν για απίστευτη βαρβαρότητα.

Αυτή η μέθοδος εξόντωσης των ζώων είναι βέβαια συνηθισμένη αλλά δεν παύει να παραμένει φρικτή εγκληματική ενέργεια και απάνθρωπη στάση απέναντι στα απροστάτευτα ζώα.

Πηγή: Ροδιακή

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:14 am 
Άβαταρ μέλους

βορεια ευβοια σημερα το πρωι ενας φιλος μου πηρε φολα κ το γλυτωσε στο τσακ..με ορο το ειχε μεχρι πριν λιγο.
αρχισαν τα οργανα απο τους μ@@@@'ες..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 04, 2010 1:18 pm 
Άβαταρ μέλους

http://troktiko.blogspot.com/2010/05/10000.html

Σωστή και άμεση κίνηση από το Κ.Σ.Ι.
Ίσως λυθούν κάποιες γλώσσες με την ανάρτηση του χρηματικού ποσου
Το να πιαστούν και πόσο μάλλον να καταδικαστούν το θεωρώ αδύνατο :( αλλά τουλάχιστον θα κόψει την φόρα σε κάποια καθάρματα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 03, 2010 6:59 am 
Άβαταρ μέλους

Δηλητηριασμένο δόλωμα σκότωσε λύκο στην περιοχή Νυμφαίου Φλώρινας

Νεαρός αρσενικός λύκος, 1,5 έτους εντοπίστηκε σε άσχημη κατάσταση από διερχόμενο ποδηλάτη στην περιοχή του Νυμφαίου της Φλώρινας, το πρωί της Κυριακής 29 Αυγούστου.

Η Ομάδα Άμεσης Επέμβασης του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ επιχείρησε για τη διάσωσή του, παρείχε στο λύκο τις πρώτες βοήθειες και στη συνέχεια τον μετέφερε στον Κτηνιατρικό Σταθμό Περίθαλψης Άγριων Ζώων του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ. Δυστυχώς, λίγο αργότερα ο λύκος εξέπνευσε από πνευμονικό οίδημα.

Η νεκροψία του ζώου πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με την Κτηνιατρική Σχολή του ΑΠΘ και οι μακροσκοπικές ενδείξεις συστήνουν δηλητηρίαση από κατανάλωση φόλας. Τα δείγματα που ελήφθησαν έχουν σταλεί για περαιτέρω τοξικολογικές αναλύσεις.
Δυστυχώς, η χρήση δηλητηριασμένων δολωμάτων αποτελεί μία ακόμη σοβαρή απειλή για τη βιοποικιλότητα. Πρόκειται για διαδεδομένη και παράνομη μέθοδο για τη θανάτωση άγριων ζώων (πολλά από τα οποία είναι απειλούμενα) που προκαλούν ζημιές σε παραγωγούς, όσο και ζώων που θεωρούνται ανταγωνιστικά προς άλλα ζώα (ποιμενικοί σκύλοι) ή άλλες ανθρώπινες δραστηριότητες (όπως το κυνήγι).

Ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ σε συνεργασία με το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης καθώς και φορείς από την Ισπανία και την Πορτογαλία ξεκινά το πρόγραμμα LIFE με τίτλο: «ΚΑΙΝΟΤΟΜΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΝΟΜΗΣ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΗΣ ΣΕ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΕΣ ΠΙΛΟΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΕΕ».

Ο κύριος στόχος του πενταετούς προγράμματος είναι να καθιερωθεί μια σειρά καινοτόμων ενεργειών με την προοπτική να καταστεί αποτελεσματικότερη η αντιμετώπιση της χρήσης δηλητηριασμένων δολωμάτων. Οι καινοτόμες μέθοδοι συνίστανται στη δημιουργία και λειτουργία τριών δικτύων ενάντια στην παράνομη χρήση δηλητηριασμένων δολωμάτων (το δίκτυο κτηνοτρόφων, των Δασαρχείων που εποπτεύουν κυνηγετικές περιοχές, και των δήμων) στις πιλοτικές περιοχές των τριών χωρών (Ισπανία, Πορτογαλία και Ελλάδα). Τα δίκτυα αυτά θα συμμετέχουν ενεργά στην αντιμετώπιση της απειλής και συγχρόνως θα λειτουργούν ως μεσολαβητές μεταξύ των πολιτών και των Αρχών που απαγορεύουν χρήση του δηλητηρίου προστατεύοντας τη βιοποικιλότητα καθώς και των οργανώσεων (Εθνικών και Διεθνών) που δραστηριοποιούνται ενάντια σε αυτή την παράνομη πρακτική.

Άλλες δράσεις που θα υλοποιηθούν θα διερευνούν τα προβλήματα που επιτείνουν την παράνομη αυτή πρακτική: Μείωση των αρπακτικών (πουλιών και θηλαστικών), έλλειψη κανονισμών κυνηγιού, έμμεσοι τρόποι εκδίκησης άλλων ανθρώπων κτλ. Αυτά τα κίνητρα πρέπει να εξεταστούν ως υπαρκτό πρόβλημα και ως τμήμα των αβάσιμων προκαταλήψεων και των ανησυχιών που καθιερώνονται στη συνείδηση αυτών των ομάδων.

Το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με τη δημιουργία και λειτουργία τηλεφωνικής γραμμής την οποία θα διαχειρίζεται πανελλαδικά ο ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ και στην οποία οι πολίτες θα μπορούν να καταγγέλλουν περιστατικά παράνομης χρήσης δηλητηριασμένων δολωμάτων ή απλούστερα θανάτωσης ζώων από φόλες.
ΠΗΓΗ: Αρκτούρος

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 03, 2010 8:50 am 
Άβαταρ μέλους

Για τα πολλά σκυλιά των κυνηγών που χάνονται κάθε χρόνο ούτε λέξη από κανένα :!: :!: :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 05, 2010 10:55 pm 
Άβαταρ μέλους

Επικήρυξη 3.000 ευρώ για τις... φόλες απο τους κυνηγούς του Τυμπακιου

http://www.cretalive.gr/new/9146/crete/ ... Tumpakiou_

Ενημερώθηκε: 05.10.2010 // 19:26
Με 3.000 ευρώ το... κεφάλι επικηρύσσει η διοίκηση του Κυνηγετικού Συλλόγου Τυμπακίου τους επιτήδειους που τοποθετούν φόλες και δηλητηριασμένα δολώματα που έχουν δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στην βιοποικιλότητα της περιοχής, εκθέτοντας παράλληλα σε κίνδυνο τα σκυλιά των κυνηγών. Το φαινόμενο έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις το τελευταίο διάστημα καθώς οι καταγγελίες για εντοπισμό δηλητηριασμένων δολωμάτων σε διαφορα σημεία και περιοχές, πέφτουν ''βροχή''. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ της εφημερίδας ''Αντίλαλος της Μεσσαράς'' η διοίκηση του συλλόγου προειδοποιεί τους αγνώστους σημειώνοντας οτι πέρα απο την επικήρυξη προετοιμάζονται και τσουχτερά πρόστιμα για τους παρανομούντες. Την ίδια στιγμή όπως αναφέρεται ο πρόεδρος του συλλόγου Μεθόδιος Ζαχαριουδάκης δηλώνει ιδιαίτερα ικανοποιημένος όσον αφορά στην πάταξη της λαθροθηρίας.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 16, 2010 10:26 pm 
Άβαταρ μέλους

Χτες έπεσα και γώ θύμα κάποιου άρρωστου μυαλού , έχασα μέσα στο σπίτι μου τον σκύλο-φίλο μου , ένα υπέροχο ιρλανδικό σέττερ που τον είχα 3,5 χρόνια και με έκανε κυνηγό αλλά με έκανε να δω και μια άλλη πλευρά του κυνηγόσκυλου καθώς τον μεγάλωσα μέσα στο σπίτι μου από τα φοιτητικά μου χρονιά. Είναι μεγάλο το πλήγμα για μένα όχι μόνο γιατί υπήρχε μεγάλο συναισθηματικό δέσιμο αλλά και γιατί δεν θα μπορούσα να το ριψοκινδύνεψω να πάω ένα άλλο σκυλί στον ίδιο χώρο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 17, 2010 7:37 am 
Άβαταρ μέλους

Φίλε Ηλία, κράτα τις όμορφες αναμνήσεις και προχώρα.
Το έχω ζήσει κι εγώ με κάποια Μαντώ επανιελίτσα.
Να πετάνε φόλα μέσα στον κήπο του σπιτιού οι γείτονες σημαίνει
ότι πρέπει να προσέξεις με το επόμενο σκυλάκι σου ώστε να το
προστατεύσεις από την επαφή με οτιδήποτε πετάνε οι περαστικοί.
Και ίσως δεν είναι οι γειτόνοι σου κακοί, αλλά κάποιος που τον ενοχλεί
η παρουσία σκυλιού προκειμένου να προχωρήσει πιο εύκολα σε κλοπές..
Πρόσεξε και μελέτησε όλα τα ενδεχόμενα..
Να θυμάσαι το σεττεράκι σου με χαμόγελο και καλή συνέχεια εύχομαι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 30, 2010 10:02 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

EΠΙΚΗΡΥΞΗ Ο Κυνηγετικός Σύλλογος Επαρχίας Ελασσόνας επικηρύττει με το ποσό των 25.000€ αυτόν ή αυτούς που βάζουν φόλες http://www.gpeppas.gr/periodiko/30-11-10.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 30, 2010 10:24 pm 
Άβαταρ μέλους

Φίλοι που κυνηγάτε στην περιοχή Λαμίας , ακούσατε καθόλου για φόλες στη περιοχή Γιαννιτσούς φέτος ;
Το άκουσα αλλά δεν το έχω διασταυρώσει και ήλπιζα ότι το κτήνος που σκοτώνει 10-20 σκυλιά κυνηγών κάθε χειμώνα , αποφάσισε να σταματίσει το μαύρο έργο του .
Το κτήνος αυτό σκορπάει πάντα φόλες στον χωματόδρομο μεταξύ παλιάς Γιαννιτσούς και Μονοδένδρι . Ενίοτε και σε διπλανά μονοπάτια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 4 από 8   [ 117 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: