Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 6   [ 76 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Μπίπερ, κουδούνι η κάτι άλλο
Με μπίπερ 28%  28%  [ 52 ]
Με κουδουνάκι 39%  39%  [ 71 ]
Συνδιασμός των δύο 30%  30%  [ 55 ]
Αλλο 3%  3%  [ 5 ]
Σύνολο ψήφων : 183
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κυνηγώντας με μπίπερ η κουδουνάκι !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 10, 2010 10:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ κυνηγάω καί με κουδουνάκι καί με μπίπερ μόνο στη φέρμα. Πιστεύω ετσι και δε προξενείται στο δάσος ηχορύπανση και εντοπίζω τα σκυλιά στη φέρμα τους επειδή ανήκουν σε αγγλικές φυλές και ως εκ τούτου έχουν ευρεία έρευνα. :oops: :oops:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 10, 2010 11:46 pm 
Άβαταρ μέλους

Kynigos έγραψε:
Κατά την άποψή μου το μπίπερ είναι μια τεχνολογική εξέλιξη που αυξάνει .....

εγω πιστευω οτι αυξανει τα οφελοι αυτων που τα πουλανε.δεν ειμαι κινηκος απλα ετσι ειναι.παλια δηλαδη δεν υπηρχε καρποση?ολα ειναι θεμα εμποριου.παλια κυνηγουσαν με ενα παντελονι τζιν και σημερα μπαινεις σε ενα μαγαζι και αγοραζεις το μισο γιατι ετσι θελουν.και τα σκυλια τα εκαναν ρομποτ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 11, 2010 5:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Θα σας πω τη δική μου περιπέτεια που μ'εκανε να πάρω μπίπερ.
Κυνηγούσα πάντα μόνο με κουδουνάκι αλλά μια μέρα σε κυνήγι μπεκάτσας η σεττερίνα είχε απομακρυνθεί πολύ και με δυσκολία άκουγα το κουδουνάκι ώσπου μετά απο λίγο δεν το άκουγα καθόλου (αυτό δεν έγινε μόνο τότε :) ). Άρχισα να πάω προς τα εκεί αλλά όσο προχωρούσα το κουδουνάκι δεν ακουγόταν οπότε φανταστικα ότι είναι σε φέρμα και άρχισα να ψάχνω (το μέρος πάρα πολύ πυκνό).Μετά από 7-10 λεπτά αρχίζω να σφυρίζω μήπως και σπάσει λίγο τη φέρμα και ακουστεί το κουδουνάκι αλλά τίποτα.
Για να μην τα πολυλογώ το σκυλί το βρήκα μετά από μια ώρα.Είχε μπλεχτεί το λουρί μέσα από κάτι πυκνά που πήγε να περάσει και δεν μπορούσε ούτε να κουνηθεί.... :cry: Το κακό είναι ότι δεν γαύγιζε τουλάχιστων για να το ακούσω.Το μυαλό μου κατευθείαν πήγε στη φόλα και με έκοψε κρύος υδρώτας.
Εαν είχα μπίπερ θα χτυπουσε συνέχεια και θα το έβρισκα σε 2-3 λεπτά..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 11, 2010 6:14 pm 
Άβαταρ μέλους

Πιστευω οτι εξαρτατε απο πολλα πραγματα.
1ον τι φυλη εχεις

2ον τον τοπο τον οποιο κυνηγας

3ον ποσο ρομαντικος εισαι η ποσο τεχνολογικά επηρεασμένος

Προσωπικά μου ειναι ανεκτο μονο σε ανοιχτης ερευνας σκυλια σε μερος ντυμενο και μονο σε μπεκατσα, στην περδικα αμα δω μπιμπερ βγαζω μπιμπικια μου αναβουν τα λαμπακια και ειδικα σε αλπικα μερη που το πιο ψιλο χορταρι ειναι 20 ποντους.

Οπως και να το κανουμε το κουδουνι το καλο εχει αλλοι μαγεία σε ταξιδευει σε αλλους χρονους :wink:

παίρνει τα ζαγαράκια του να πάει να κυνηγήσει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 11, 2010 8:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ κυνηγάω με μπίπερ πάντα σε κυνήγι μπεκάτσας γιατί σχεδόν πάντα κυνηγάω με 2 σκύλους ανοιχτής έρευνας και είναι αδύνατο να μπορείς να παρακολουθείς και τους 2 σκύλους ταυτόχρονα έχοντας τους μόνο κουδούνι. Ακόμα παίζει μεγάλο ρόλο στο θέμα φόλας αλλά και στο να μπλεχτεί κάπου το σκυλί και να μην ακούγεται. Εμένα φέτος η μικρή 1 φορά είχε μπλεχτεί σε κάτι βάτα και δεν μπορούσε να βγει αν και μέχρι να την φτάσω ξεμπλέχτηκε μόνη της (μετά από 10 λεπτά) και άλλη 1 φορά έπεσε στο ποτάμι και δεν μπορούσε να βγει και πήγα και την έβγαλα. Να τονίσω όμως κλείνοντας ότι έχω και χειρηστήριο οπότε όταν έχω οπτική επαφή με τα σκυλιά το απενεργοποιώ και ειδικά στην φέρμα εφόσον τα έχω εντοπίσει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 11, 2010 9:51 pm 
Άβαταρ μέλους

εγω παιδια πιστευω πως αλωτε η τεχνωλογια βλαπτη και αλωτε οχι τωρα με το μπιμπερ η γνωμημου ειναι θετικη .... πρωτον ελεγχης το σκηλη ξεροντας που βρισκαιτε ανα πασα στιγμη στο 90 τις εκατω χωρις να χρονωτριβης την προσεγκισητου δεν θα σε περιμενη και ποληηηηη :lol: :lol: δευτερων δεν νομιζω να ενωχλητε αλιως δεν θα την βλεπαμε καθολου τριτων εχωδη φερμαριστη μπεκατσα στο μετρο και το μπιπερ να χτυπαη εαν ενωχλουνταν πιστευω θα την ειχε κανηηηηηηηηη :lol: :lol: τεταρτων και τελευτεων θελη οκυνηγος και ο σκηλοςτου να ειναι μαγκες και σηνεργασιμοι και ολα πανε ρωλοι :roll: τωρα εαν ενωχλη το μπιπερ μερικους και δεν το θελουν δικεωματους τα τσοκαριζμενα οπλα και τα φυσιγκια με μαλινες ταπες και τα σκηλιατους που πιανουνε2 και 3 ραχωνια
δεν τους ενωχλη΄;;;;;; :oops: :oops: και μετα λενε πως δεν κρατισαν το πουλι τα σκηλια και τετιες μα....ιες εαν δεν μπωρης να εχης τον ελεγχω του σκηλουσου τοτε μην ριχνης τα λαθη στον σκηλοσου εαν δεν τον ακους που φερμαρη διωτι το κουδουνακι εχη μικρη εμβελια του ηχουτου εκτως αν δουλευη το ζωο στα ποδιασου :lol: :lol: τελικα πιστευω στην σηνεργασια ανθρωπου και ζωου ........ τεχνωλογια δεν ειναι ;; τα τσοκ - τα - διασπορας ; φυσηγκια τα τρελα σκηλια στο δασως που τα χανης ; ..θα μου πης τωρα ανηχτης ερευνας ειναι και μαλ ....ιες τοτε τρεχα και εση σαν τρελος απο πισωτου αν μπωρης να το φτασης και να παρης και μπεκατσα :oops: :oops: ζιμοσε το σκηλη στα μετρασου και αγαπατω και θα σε ανταμιβη παντα ....αυτο κυνηγαη πρωτα και μετα εμης αυτο ειναι ο κυνηγοςςςςςςςςςς :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 11, 2010 10:12 pm 
Άβαταρ μέλους

Ειμαι κατηγορηματικά κατά του μπίπερ, για λόγους που προαναφέρθηκαν παραπάνω και δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός. Να τονίσω πάντως οτι δεν υπάρχει πιο ενοχλητικός θόρυβος στο βουνό :x

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 11, 2010 10:37 pm 
Άβαταρ μέλους

sakis pointer έγραψε:
εγω παιδια πιστευω πως αλωτε η τεχνωλογια βλαπτη και αλωτε οχι τωρα με το μπιμπερ η γνωμημου ειναι θετικη .... πρωτον ελεγχης το σκηλη ξεροντας που βρισκαιτε ανα πασα στιγμη στο 90 τις εκατω χωρις να χρονωτριβης την προσεγκισητου δεν θα σε περιμενη και ποληηηηη :lol: :lol: δευτερων δεν νομιζω να ενωχλητε αλιως δεν θα την βλεπαμε καθολου τριτων εχωδη φερμαριστη μπεκατσα στο μετρο και το μπιπερ να χτυπαη εαν ενωχλουνταν πιστευω θα την ειχε κανηηηηηηηηη :lol: :lol: τεταρτων και τελευτεων θελη οκυνηγος και ο σκηλοςτου να ειναι μαγκες και σηνεργασιμοι και ολα πανε ρωλοι :roll: τωρα εαν ενωχλη το μπιπερ μερικους και δεν το θελουν δικεωματους τα τσοκαριζμενα οπλα και τα φυσιγκια με μαλινες ταπες και τα σκηλιατους που πιανουνε2 και 3 ραχωνια
δεν τους ενωχλη΄;;;;;; :oops: :oops: και μετα λενε πως δεν κρατισαν το πουλι τα σκηλια και τετιες μα....ιες εαν δεν μπωρης να εχης τον ελεγχω του σκηλουσου τοτε μην ριχνης τα λαθη στον σκηλοσου εαν δεν τον ακους που φερμαρη διωτι το κουδουνακι εχη μικρη εμβελια του ηχουτου εκτως αν δουλευη το ζωο στα ποδιασου :lol: :lol: τελικα πιστευω στην σηνεργασια ανθρωπου και ζωου ........ τεχνωλογια δεν ειναι ;; τα τσοκ - τα - διασπορας ; φυσηγκια τα τρελα σκηλια στο δασως που τα χανης ; ..θα μου πης τωρα ανηχτης ερευνας ειναι και μαλ ....ιες τοτε τρεχα και εση σαν τρελος απο πισωτου αν μπωρης να το φτασης και να παρης και μπεκατσα :oops: :oops: ζιμοσε το σκηλη στα μετρασου και αγαπατω και θα σε ανταμιβη παντα ....αυτο κυνηγαη πρωτα και μετα εμης αυτο ειναι ο κυνηγοςςςςςςςςςς :roll:

Σακη ωραιος, αλλα το ντεπον δεν το γλυτωνω :lol:

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, εγω το βαζω οταν δεν εχω επαφη ή οταν δεν εχω εμπιστοσυνη στο σκυλο μου
Παλιοτερα δεν ηθελα ουτε να το βλεπω. Αυξανει τη καρπωση για αυτους που δεν μπορουν να βρουν τον σκυλο φερμαριστο, μειωνει τη καρπωση οταν οι μπεκατσες ειναι κυνηγημενες και με το μπιπ την κανουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 11, 2010 10:41 pm 
Άβαταρ μέλους

αρνουμαι πεισματικα εδω και χρονια να χρησιμοποιησω μπιπερ, σιγουρα κανει δουλεια αλλα εγω ειμαι πιστος στον ηχο απο το καμπανακι.
οπως αρεσκεται ο καθενας, εμενα παντως θα με ενοχλουσε να το ακουγα στην ησυχια του δασους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 12, 2010 12:52 am 
Άβαταρ μέλους

Για μένα το μπίπερ έσωσε και ανέδειξε τις μεγάλες δυνατότητες των Βρετανικών φυλών. Σταματήσαμε να τα καταπιέζουμε να κυνηγάνε κοντά και τους δώσαμε την ελευθερία να εκφραστούν σαν σκύλοι ανοιχτής έρευνας δηλαδή αυτό για το οποίο φτιάχτηκαν. Πριν εμφανιστεί το μπίπερ στην αγορά τα σκυλιά αυτά οι περισσότεροι τα είχαν για άχρηστα ( και δικαιολογημένα βέβαια ).
Παρόλα αυτά εμένα με εκνευρίζει φοβερά και το μπίπερ στην έρευνα αλλά και το κουδουνάκι. Εκτός του ότι μου χαλάει αυτήν την υπέροχη μοναδική ησυχία του δάσους , πιστεύω ότι και τα δύο κάνουν πολύ κακό στην ακοή άμοιρου του σκύλου μας. Πιθανώς το καμπανάκι να κάνει χειρότερο κακό διότι δεν σταματάει ούτε δευτερόλεπτο.
Έχω βολευτεί με το μπίπερ με τηλεκοντρόλ και ενώ έχω συνεχώς κλειστό τον ήχο ,κάπου κάπου αν δεν ξέρω που είναι ο σκύλος μου πατάω απλά το κουμπάκι που κάνει ένα μόνο μπίπ και εντοπίζω τον σκύλο αλλά το κυριότερο είναι ότι ακόμα και όταν αρχίζει να βαράει στη φέρμα , όταν σιγουρέψω την θέση του σκύλου το σβήνω αμέσως . Έτσι ακούει κανείς και ποιο καθαρά τους χτύπους της καρδιάς του !!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 12, 2010 2:01 am 
Άβαταρ μέλους

ΑΚΗΣ ΛΑΠΠΑΣ έγραψε:
πατάω απλά το κουμπάκι που κάνει ένα μόνο μπίπ]

δεν θελω να κανω αντιλογο,απλα μια ερωτηση.κι αν σε προδοσει το μηχανημα?γιατι μιλαμε για ενα τεχνολογικο κατασκευασμα.δεν ειμαι κατα της τεχνολογιας ισα-ισα.απλα ειμαι λιγο παραδοσιακος σε αυτο.ισως παιζει ρολο οπως ειπες και η ρατσα που κυνηγαει καποιος.εγω δεν ειμαι ανοικτης ερευνας και για αυτο το βρησκω περριτο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 12, 2010 2:03 am 
Άβαταρ μέλους

ΑΚΗΣ ΛΑΠΠΑΣ έγραψε:
Παρόλα αυτά εμένα με εκνευρίζει φοβερά και το μπίπερ στην έρευνα αλλά και το κουδουνάκι. Εκτός του ότι μου χαλάει αυτήν την υπέροχη μοναδική ησυχία του δάσους , πιστεύω ότι και τα δύο κάνουν πολύ κακό στην ακοή άμοιρου του σκύλου μας.

Πέστα ρε Ακη που νομίζεις ότι είσαι στην Ομόνοια απο τα "κορναρίσματα"........Εκνευριστικότατο :evil:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 12, 2010 2:53 am 
Άβαταρ μέλους

γιαςας αγρηπνα παλικαρια :D νομιζω εφερα μια νευρικοτιτα σε καπιους σηγκυνιγουζμου ... την γνωμιμας λεμε ετσι δεν ειναι;; η ποιντεριναμου ειναι μεσαιας ερευνας και λυρα εκατω κατα τη δηκιμου κριση εαν δεν εχη μηρωδια κοντα λογικα θα ανοι χτη και λιγω παραπανω εκη θαχριαστης το μπιμπερ μεσα στο δασος αναλωγος που κυνηγαμε ο καθενας ...εδω στην ΄΄΄΄μακεδωνια που ειναι ελληνικη΄΄΄΄ εχουμε πιω σφηκτα μερη στης πρωιμες μπεκατσες που πιανουν και το κουδουνακι ουτε που θα το ακους και δεν το απωκλιο διωτι το εχω δουλεψη σε πωλες περιπτωσης σε πιω ανοιχτα μερη που μπωρο και το ελεγχω πιω ευκωλα το σκηλη....... ο καθε τοπως εχη και την δηκοιτου πανηδα και χλωριδα στην ωρατου και στον καιρωτου τωρα στο θεμα θωριβου του μπιμπερ εαν το ακους ανα 20δευτερολεπτα δεν γινατε και και θεμα νωμιζω;; και μενα μου αρεση η υσηχια ..........η τουφεκιες δεν μας ενωχλουν εμας η τα πουλια;; μωνο το μπιμπερ τα τρωμαζιιιι;;;;δεν νωμιζωωω :roll: :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 12, 2010 3:21 am 
Άβαταρ μέλους

και να αφιαιρωσω σε ουλους τους μπεκατσαδες μια μαντιναδα για καληνυχτα[[ εαν μπιμπερ στο σκηλωσου δεν φωρησ μπεκατσα δεν πρωκητε να βρης και ουτε να την φανταστης ωλιμερης και ωλινηχτης μες το βουνο κιαν περπατης]]] :lol: :oops: :lol: :oops: :lol: :roll: αστιευωμενος βεβαια .....αγαπατε τα σκηλιασας και θα ανταμηβαιστε σε καθε εξωδο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 12, 2010 2:22 pm 
Άβαταρ μέλους

manpap έγραψε:
ΑΚΗΣ ΛΑΠΠΑΣ έγραψε:
πατάω απλά το κουμπάκι που κάνει ένα μόνο μπίπ]

δεν θελω να κανω αντιλογο,απλα μια ερωτηση.κι αν σε προδοσει το μηχανημα?γιατι μιλαμε για ενα τεχνολογικο κατασκευασμα.δεν ειμαι κατα της τεχνολογιας ισα-ισα.απλα ειμαι λιγο παραδοσιακος σε αυτο.ισως παιζει ρολο οπως ειπες και η ρατσα που κυνηγαει καποιος.εγω δεν ειμαι ανοικτης ερευνας και για αυτο το βρησκω περριτο.

Και αν χαλάσει το όπλο μας;
Και αν δεν σκάσει το φυσίγγι;
Και αν χαλάσει το αμάξι;

Θέλω να πω ότι το να χαλάσει είναι μέσα στις πιθανότητες αλλά δεν μπορούμε να ενεργούμε με βάση αυτό το κριτήριο σε αυτόν τον τομέα. Πάντα φιλικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 3 από 6   [ 76 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: