Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 11 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΣΥΣΚΕΥΗ ΠΑΥΣΗΣ ΓΑΥΓΙΣΜΑΤΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 30, 2010 2:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδια αν καποιος εχει δοκιμασει ποτε συσκευη παυσης γαυγισματος θα ηθελα την βοηθεια του, αν και τα σκυλια μου ειναι παρα πολυ ησυχα, μερικες φορες τα Σεγκουτσιο του πατερα μου κανουν θορυβο.
δεν με ενδιαφερουν τα κολαρα.
ψαχνω στο internet εδω και λιγο καιρο και βρηκα 2 συσκευες ενδιαφερουσες, ποια ειναι η γνωμη σας?
καποιος καποια εμπειρια σχετικα με τα παρακατω προιοντα?

1) http://www.sears.com/shc/s/p_10153_1260 ... 64748810-2

2) http://www.sears.com/shc/s/p_10153_1260 ... 001P?mv=rr

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΣΥΣΚΕΥΗ ΠΑΥΣΗΣ ΓΑΥΓΙΣΜΑΤΟΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 30, 2010 3:58 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Και μένα θα με ενδιέφερε η εμπειρία κάποιου φίλου από τέτοιου είδους μηχανήματα για το γάβγισμα , υπακοή , χωρίς ρεύμα κλπ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 30, 2010 6:32 pm 
Άβαταρ μέλους

Ενδιαφέρουσα ιδέα με υπέρηχο που όπως λέει σταματάει το γαύγισμα των σκύλων. Έχω όμως επιφυλάξεις διότι νομίζω ότι γρήγορα θα το συνηθίσουν και πιθανώς σε λίγο καιρό θα αρχίσουν πάλι το γαύγισμα. Παλιά είχα πάρει ένα τέτοιο πράγμα αλλά δεν έστελνε υπέρηχους . Έστελνε ένα σφύριγμα με αποτέλεσμα αφενός να το συνηθίσουν σε 2-3 μέρες και αφετέρου να ενοχλώ όλη τη γειτονιά με γαυγίσματα συν σφυρίγματα απο το μηχάνημα. Πλήρης αποτυχία. Το κολάρο πάντως είναι άμεσα αποτελεσματικό και έχει το καλό ότι πρίν το ρεύμα βγάζει έναν προειδοποιητικό ήχο-δόνηση που είναι αρκετό να σταματήσουν τελείως το γαύγισμα. Τα πονηρά σκυλιά όμως φτάνουν στο σημείο να κλαψουρίζουν ίσα ίσα ποιο χαμηλόφωνα απο την ένταση που θα τους στείλει ρεύμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 30, 2010 6:37 pm 
Άβαταρ μέλους

Μηνά , επειδή είμαι μανιακός γκατζετάκιας και μου τη δίνουν οι καινοτομίες θα το παραγγείλω αμέσως ( διότι έχω θέμα γαυγίσματος ) και αν έχεις υπομονή σε λίγες μέρες θα σου πω αποτελέσματα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 30, 2010 6:59 pm 
Άβαταρ μέλους

επανέρχομαι . διάβασα κριτικές στο Amazon απο κάποιους αγοραστές και απογοητεύτηκα . Δεν θα το προμηθευτώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 30, 2010 8:55 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΛΟΙΠΟΝ ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ ΚΟΛΑΡΑ (2) ΑΝΤΙΓΑΒ ΜΑΡΚΑΣ CANIBET (ΑΝ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΣΩΣΤΑ) .ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΣΚΥΛΟΥΣ Ο ΕΝΑΣ ΒΙΣΛΑ ΤΟΝ ΕΧΑΣΑ ΠΡΙΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 8 ΕΤΩΝ ΜΑΛΛΟΝ ΠΝΙΓΗΚΕ ΑΠΟ ΣΤΡΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΕΡΑΥΝΟΥΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ. Ο ΑΛΛΟΣ ΣΚΥΛΟΣ ΕΝΑ ΣΕΤΤΕΡ ΞΕΡΟΚΕΦΑΛΟ ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΚΑΚΟΥΡΓΙΜΑΤΟΣ. ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΜΟΥ ΣΚΥΛΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΑΥΓΙΖΑΝ ΤΟ ΔΕ ΣΕΤΤΕΡ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ. ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΓΑΒ Ο ΒΙΣΛΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΝΑ ΓΑΒΓΗΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ 2 ΗΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΓΑΛΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΕΝΩ ΣΤΟΝ ΨΥΧΑΝΩΜΑΛΟ ΣΕΤΤΕΡ (ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΙΚΡΟΣ ΑΚΟΜΑ 2,5 ΕΤΩΝ)ΤΟΥ ΤΟ ΦΟΡΑΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΑΙΣΘΗΤΑ ΤΟ ΓΑΒΓΙΣΜΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΑΥΓΙΣΗ Π.Χ ΩΡΑ ΦΑΓΗΤΟΥ ΚΑΜΙΑ ΓΑΤΑ ΚΤΛ ΤΟΝ ΒΑΡΑΗ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΚΟΥΖΗ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙ ΔΕΝ ΜΑΣΑΕΙ.ΤΩΡΑ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ.ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΕ ΚΟΥΤΑΒΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΗ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ Ο ΛΟΓΟΣ ....ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΣΤΟΝ ΣΕΤΤΕΡ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΛΑΡΟ ΒΓΑΖΗ ΕΝΑΝ ΗΧΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΤΟΝ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΦΟΒΟΤΑΝ ΚΑΘΟΤΑΝ ΚΑΤΩ ΣΑΝ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕ ΞΑΝΑ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΑΚΑΛΙΑ. ΗΤΑΝ 1,5 ΕΤΩΝ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΤΕ ΤΟΝ ΑΠΕΚΤΙΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΒΓΑΛΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΔΩΣΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ(ΓΑΥΓΙΣΜΑΤΟΣ). ΠΡΙΝ ΜΟΥ ΤΟΝ ΔΩΣΗ ΕΙΧΕ ΑΚΟΥΣΗ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΟΒΗΘΗ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΜΕΝΟ ΣΕ ΑΛΥΣΙΔΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΝΥΣΗΧΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΤΕ ΤΟ ΚΟΛΑΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΓΑΥΓΙΣΗ ΤΟ ΣΚΥΛΙ.ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ΤΟ ΚΟΛΑΡΟ ΕΧΕΙ 3 ΣΚΑΛΕΣ ΣΚΑΛΑ 1 ΜΟΝΟ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΗΧΗΤΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΡΕΥΜΑ ΣΚΑΛΑ 2 ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΗ ΤΟ ΓΑΥΓΙΣΜΑ ΡΕΥΜΑ ΣΚΑΛΑ 3 ΗΧΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ ΡΕΥΜΑ(ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΤΟ ΣΕΤΤΕΡ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑΒΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟΥΣΕ ΠΟΛΥ).ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΜΟΝΟ ΜΕ ΗΧΟ ΑΝ ΔΕΝ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΣΤΗ ΣΚΑΛΑ 2 ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 01, 2010 11:24 am 
Άβαταρ μέλους

οχι, οχι δεν με ενδιαφερει το κολάρο.
θα ρωτήσω έναν φιλο που έχει μαγαζι με ποδηλατα γιατι βλεπω οτι οι ποδηλατες χρησιμοποιουν κατι συσκευες υπερήχων, θα γνωρίζει αν είναι αποτελεσματικά και σας ενημερώνω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 04, 2010 10:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Ένας φίλος έχει βάλει κάτι μπεκάκια στην κλούβα που ψεκάζουν νερό ή citronella ... Ακριβή συσκευή όπως μου είπε αλλά τσίφος :? . Ο σκύλος μετά την πρώτη εβδομάδα γαύγιζε περισσότερο και κοντά στο μπεκάκι από αντίδραση !

:idea: Εγώ πάντως όταν αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα χρησιμοποίησα αντιγαυγιστικά κολλάρα, για μια βδομάδα ανοιχτά και μια κλειστά. Έκτοτε τα σκυλιά μου ακούγονται μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 25, 2010 7:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Jeronimo έγραψε:
Ένας φίλος έχει βάλει κάτι μπεκάκια στην κλούβα που ψεκάζουν νερό ή citronella ... Ακριβή συσκευή όπως μου είπε αλλά τσίφος :? . Ο σκύλος μετά την πρώτη εβδομάδα γαύγιζε περισσότερο και κοντά στο μπεκάκι από αντίδραση !

:idea: Εγώ πάντως όταν αντιμετώπισα παρόμοιο πρόβλημα χρησιμοποίησα αντιγαυγιστικά κολλάρα, για μια βδομάδα ανοιχτά και μια κλειστά. Έκτοτε τα σκυλιά μου ακούγονται μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις :wink:

Jeronimo μπορεις να πεις μαρκες των κολαρων που χρησιμοποιησες?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 04, 2010 11:45 am 
Άβαταρ μέλους

Φίλε Μηνά καλημέρα, έχω χρησιμοποιήσει το δεύτερο από τα δύο προϊόντα -το σπιτακι με τους υπέρηχους-. Να σου πω σε εμένα έκανε δουλειά. Τον κούταβο μόλις τον πήρα τον κράτησα σχεδόν 5 μήνες στην ταράτσα. Στην αρχή ήταν ανήσυχος και γάβγιζε, τα βράδυα κυρίως και κατέφυγα σε αυτή την λύση. Έκανε δουλειά από το πρώτο γάβγισμα, στο πρώτο γαβ ενεργοποιόταν ο υπέρηχος και δεύτερο δεν έκανε. Το κράτησα σχεδόν μια εβδομάδα κοντά του και το ενεργοποιούσα μόνο το βράδυ που είχε ησυχία και ο υπέρηχος είχε μεγαλύτερη δύναμη λόγο τις έλλειψεις άλλων ήχων , μετα από μια εβδομάδα ηρέμησε και το σταμάτησα. Τα πρωινά που υπάρχουν περισσότεροι ήχοι είναι λογικό να μην ανταποκρίνεται τόσο καλά γιατί υπερκαλύπτεται ο υπέρηχος. Γενικά είναι μια καλή λύση και φθηνή αρκεί να μην το συνηθίσει ο σκύλος και γαβγίζει περισσότερο για να καλύψει τον υπέρηχο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 04, 2010 12:32 pm 
Άβαταρ μέλους

Νομιζω οτι αφου σου εκανε δουλεια μεσα στην πολη, θα μου κανει σιγουρα και εμενα, αν ειναι θα το παραγγειλω και εγω.
ευχαριστω για την ενημερωση.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 11 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: