Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 34 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΟΠΛΑ ΜΕ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΜΕΡΗ ΝΑΙ Η ΟΧΙ;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 01, 2010 9:11 pm 
Άβαταρ μέλους

ΠΑΔΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ,,ΕΓΩ ΚΥΝΗΓΟΥΣΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΞΥΛΙΝΑ ΜΕΡΗ ΚΑΙ ΠΛΑΓΙΟΚΑΝΟ ΔΙΚΑΝΟ ΤΕΛΙΚΑ ΠΕΡΗΣΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΣΕΖΩΝ ΑΓΩΡΑΣΑ ΜΙΑ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΤΗΝ ΦΑΜΠΑΡΜ ΕΥΡΟ-ΛΑΙΟΝ Η 368 ΒΑΛΤΟΥ-ΔΑΣΟΥΣ ΠΑΡΑΛΑΓΗ 71ΠΟΝΤΟΥΣ ΜΕ ΤΡΙΑ ΕΣΩ-ΕΞΩ ΤΣΟΚ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΒΑΛΗ ΣΤΟ ΜΑΤΙ ΑΠΟ ΚΑΙΡΩ ΕΩΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΩΡΑΙΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ ΚΑΙ ΚΟΝΤΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΕΣ..ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΗΡΙΟΤΕΡΟ; ΜΟΛΙΣ 2,850ΚΙΛΑ ΚΥΡΙΟΤΕΡΑ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΦΩΒΙΣΕ ΛΙΓΟ ΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ ΚΑΝΗΣ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΜΕΤΑΧΗΡΙΣΜΕΝΗ ΑΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΑΝΤΑΜΙΨΕ ΠΟΛΥ ΠΗΡΑ ΚΑΜΠΩΣΕΣ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ,ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΟ ΟΠΛΟ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΩΜΙΣΗ ....ΠΕΡΑ ΑΠΩ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΤΗΝ ΚΑΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΙΣΤΟ ΔΕΝ ΘΕΛΗ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΟ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΑΝΑΚΙ, ΟΥΤΕ ΛΑΔΑΚΙ ΓΙΑ ΤΑ ΞΥΛΑ ΟΥΤΕ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΕΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΧΑΛΑΣΗ Η ΟΜΩΡΦΙΑ ΤΟΥ ΟΠΛΟΥ ΛΟΓΟΥ ΣΗΜΑΔΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥ ΟΠΛΟΥ ΑΛΗ ΟΜΟΡΦΙΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΑ ΚΑΙ Η ΣΥΝΤΗΡΙΣΙΤΟΥΣ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΣΤΟΥΝ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΥΣΚΟΣΟΥΝ ΤΑ ΞΥΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΚΟΣΤΙΖΗ ΕΝΑ ΣΕΡΒΗΣ ΣΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ.....ΕΦΩΣΟΝ ΚΥΝΗΓΑΩ ΣΕ ΠΟΥΡΝΑΡΙ ΚΛΑΔΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΒΑΛΤΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΗ ΤΑ ΜΕΛΟΝΤΙΚΑ ΟΠΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΧΑΜΗΛΩΤΕΡΟ ΚΩΣΤΟΣ ΑΓΩΡΑΣ ΑΦΟΥ ΕΧΗ ΜΩΛΙΣ 1300ΕΥΡΩ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗΣΑΣ ΓΝΩΜΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΠΛΑ ΜΕ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΜΕΡΗ ΝΑΙ Η ΟΧΙ;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 01, 2010 9:34 pm 
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:
Το ίδιο ισχύει και για τα κοντάκια. Το συνθετικό που κατασκευάζεται σε μηχανές «ιντζέξιον» είναι όντως πιο φτηνό από το ξύλο και ειδικά από το ξύλο με έντονα νερά, που είναι ένα φυσικό στολίδι.

Το αποτέλεσμα είναι μεν πρακτικό, αλλά αισθητικά περίεργο, και ενίοτε αρνητικό από την άποψη των... δημοσίων σχέσεων. Το όπλο που μοιάζει με το G3 της στρατιωτικής θητείας, οδηγεί το κοινό σε συνειρμούς και σκέψεις που αδικούν το κυνήγι.

Σίγουρα βέβαια είναι πιο εύκολη η συντήρηση ενός σύγχρονου όπλου, με ανθεκτικό φινίρισμα ματ στο μέταλλο και με συνθετικό κοντάκι. Για μερικά κυνήγια ακόμη και οι φανατικοί οπαδοί του κλασικού όπλου προτιμούν τα συνθετικά.

Ενα κυνήγι βάλτου απαιτεί όπλο που δεν θα πτοηθεί από λάσπες και αρμυρίκια. Το πρόβλημα αφορά περισσότερο τα ξύλινα μέρη, παρά τα μεταλλικά. Το μέταλλο μπορεί να προστατευθεί με τα σύγχρονα λιπαντικά και γράσα. Το ξύλο ό,τι και αν κάνουμε, θα ταλαιπωρηθεί σε ένα κυνήγι βάλτου. Μια λύση, που έχει κόστος, είναι η κατοχή ανταλλακτικού κοντακιού που θα μπαίνει στο όπλο όταν πάει στον βάλτο.

Οσο για την ταλαιπωρία σε «στεγνά» κυνήγια, όπως είναι το κυνήγι της πέρδικας όπου το πέσιμο είναι αναπόφευκτο, δεν υπάρχει λόγος για ανησυχία... Το ξύλινο κοντάκι θα πάρει κάποιες αμυχές και γδαρσίματα. Αλλά τα σημάδια είναι τα «παράσημα» ενός όπλου που του δίνουν χαρακτήρα.

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... d=16214948

Αυτο το κοματι απο ενα αρθρο του Εθνους κυνηγι λεει αρκετα πραγματα με τα οποια συμφωνω .
Την σημερινή εποχη που τα υλικα αλλάζουν δεν έχω αντίρηση να πάρω οπλο με συνθετικα μερη αν αυτο μου προσδιδει αλλες χαρες .
Οπως φθηνή συντήρηση και σ επεριπτωση ακραια σπασιματος φθηνο ανταλλακτικο ευκολη και φθηνη προσαρμογη στον καθε κυνηγο αλλα και το σπυδαιοτερο ολων να γιενει το οπλο πολυ ελαφρυ αν το θελω :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 02, 2010 6:58 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΟ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΡΘΡΩ ΚΑΙ ΕΠΑΦΞΑΝΩ .... ΣΥΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΘΕΛΑ ΤΟ ΟΠΛΟΜΟΥ ΝΑ ΕΧΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΜΟΡΦΗ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΗ ΓΙΑ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ...ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΑΓΗΣ ΔΕΝ ΝΩΜΙΖΩ ΝΑ ΣΥΝΤΡΕΧΗ ΛΟΓΟΣ ΣΤΗΛ ΄΄ΡΑΜΒΟ΄΄ ΔΙΟΤΙ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΄ΦΑΣΑΣ΄΄ΚΑΙ ΥΔΡΟΒΙΟΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΠΑΡΑΛΑΓΗ ΧΡΙΑΖΕΤΑΙ ΟΧΙ ΜΩΝΟ ΣΤΑ ΡΟΥΧΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΟΠΛΟ ΔΙΩΤΙ ΠΡΩΤΑ ΤΟ ΟΠΛΟΣΟΥ ΚΑΝΙ ΤΣΑ-ΤΣΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΝΩΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝΕ ΠΟΛΗ ΚΑΛΗ ΟΡΑΣΗ ΟΤΑΝ Η ΚΑΝΙΣΟΥ ΓΙΑΛΙΖΗ ΑΠΟ ΜΑΚΡΙΑ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΜΕ ΕΜΗΣ ΤΟ ΕΞΩ ΚΟΙΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟ ΟΠΛΟΜΑΣ Π.Χ ΘΕΑΜΑ ΤΑ ΚΥΝΗΓΙΑΜΑΣ ΠΟΛΥ ΕΝΤΩΝΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΗΛ΄΄ΡΑΜΒΟ΄΄ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑΟΠΛΑΜΑΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΡΟΥΧΑ ΑΠΛΑ ΧΑΚΙ ΔΙΩΤΙ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΩΠΩΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΧΡΩΜΑΤΟΨΙΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟ ΚΙΝΗΣΙΣ ΑΥΤΑ ΦΙΛΕΜΟΥ΄΄[ΑΝΕΝΤΑΧΤΕ΄΄[ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΙΑΑΑΑΑΑΑ[

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 14, 2010 5:29 am 
Άβαταρ μέλους

Ξύλινο ή συνθετικό κοντάκι... http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... =35350948#

Ηταν η πρώτη φορά που ένας μεγάλος κατασκευαστής κυνηγετικών όπλων αποφάσιζε από την αρχή -από το στάδιο της σχεδίασης- να επιλέξει το συνθετικό ως το πρώτο, ίσως το μοναδικό, υλικό κοντακιού. Αραγε η επιλογή αυτή της Benelli σηματοδοτεί μια γενικότερη στροφή προς το συνθετικό κοντάκι;
Τα ωραία νερά γοητεύουν ακόμη και σε εργοστασιακά όπλα!Η παραδοσιακή συνταγή του «καλού όπλου» χρησιμοποιεί δύο υλικά: το ατσάλι και το ξύλο καρυδιάς. Η επιλογή της καρυδιάς δεν είναι τυχαία, ούτε έχει σχέση με τα γνωστά «νερά» με τα οποία η φύση προικίζει μερικά κομμάτια ξύλου. Η καρυδιά τυχαίνει να συνδυάζει καλύτερα από άλλα ξύλα τη σκληρότητα, την ευκολία στο δούλεμα, το βάρος και την ελαστικότητα που απαιτείται για ένα κοντάκι όπλου...

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 14, 2012 10:57 pm 

απο θεμα ομορφιας σιγουρα ξυλινα μερη
απο θεμα πρακτικης σιγουρα συνθετικο
και οποιος θεωρει ραμπο οποιον εχει μαυρο οπλο τον ρωταω τα εξης:
δεν ντυνομαστε σαν φανταροι για κυνηγι?
οποιο οπλο και να χρησιμοποιησεις το ιδιο δεν σκοτωνει?
δηλαδη τι αν σκοντωνεις ζωντανα με ξυλινο εισαι ''ευγενης''
αλλα αν σκοτωνεις με μαυρο εισαι ραμπο που βγηκε για την πλακα του?
ξεπερασμενα ταμπου
και ''ταμπελοποιηση'' καταστασεων απο ημιμαθεις χωρις την στοιχειωδη παιδεια.
τα πραγματα ειναι απλα
τι οπλο σας αρεσει ? ''ταδε''
ειναι προβλεπομενο απο τον νομο? ναι .
εχω ολων των ειδων τα οπλα
και το καθε ενα εχει την ομορφια του και την χρηση του

παρεπιμποντως εχω ενα πλαγιοκανο του προπαπου μου με εξωτερικα κοκκορια 16 ga
δεν εχω ιδεα τι μρκα ειναι θα ανεβασω φωτο και info μπας και ξερει κανεις για βοηθεια
ευχαριστω

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 16, 2012 10:43 am 
Άβαταρ μέλους

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΟΜΟΡΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ... ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ''ΞΑΝΘΙΕΣ'' ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΟΙ ''ΜΕΛΑΧΡΙΝΕΣ'', ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ''ΟΛΕΣ''...
ΕΓΩ ΕΧΩ Κ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ Κ ΞΥΛΙΝΑ ΟΠΛΑ...ΚΥΝΗΓΑΩ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥ ΞΥΛΟΥ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΘΕΜΑ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΕΙΝΑΙ Κ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ...

ΠΑΝΤΣΩΣ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ Η ΙΔΕΑ ΟΤΙ ΒΓΑΙΝΩ ΣΑΝ ''ΡΑΜΠΟ'' ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ... :wink:

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 17, 2012 7:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Ναι υπο προυποθέσεις.Σίγουρα δεν είναι ομορφότερο αλλά πρακτικότερο θα το χαρακτήριζα :wink:
Εχω και εγώ μια beretta με συνθετικό κοντάκι και πραγματικά τα έχει βγάλει τα λεφτά της.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 19, 2012 10:09 am 
Άβαταρ μέλους

Δεν είναι μόνο η ομορφιά που παίζει ρόλο αλλά και λειτουργικότητα και η οικονομία και αυτές συνήθως είναι υπέρ του συνθετικού, από την άλλη :)

Πιο θεωρείται εσείς πιο αντοχής όπλο στις δύσκολες καιρικές συνθήκες (βροχή – χιόνι), αυτό με ξύλινα μέρη ή με συνθετικό υλικό και αν υπάρχει η Fusion ή η EVOLVE με συνθετικό υλικό.
Απάντηση
Σαφώς στις δύσκολες καιρικές συνθήκες, τις ακραίες, καθώς και στη σκληρή χρήση υπερέχει το μοντέλο που διαθέτει πάπια – κοντάκι από συνθετικό υλικό και όχι από την παραδοσιακή καρυδιά. Όμως το συνθετικό υλικό μπορεί να μην χαράσσεται, ούτε να σπάει, αλλά στερεί από το κυνηγετικό όπλο τη χάρη, την ομορφιά και τον παραδοσιακό προορισμό του. Μας θυμίζει λίγο στρατό, πολεμικό όπλο και γενικά πολεμικές επιχειρήσεις, πράγματα που δεν συνδέονται με το κυνήγι, ούτε και με τον συνειδητοποιημένο κυνηγό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 19, 2012 10:26 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημερα σε ολους.Η επιλογη οπλου ειναι προσωπικη υποθεση του καθε κυνηγου και του γουστου του.Προσωπικα δεν θα αγοραζα οπλο με συνθετικα μερη.Δικαιολογω μονο τους κυνηγους του βαλτου.Σ ολα τα αλλα κυνηγια τα ξυλινα μερη δεν εχουν προβλημα.Μπορει το ξυλο να χτυπιεται και να γρατσουνιεται,ομως επισκευαζετε σχετικα φτηνα.Τα συνθετικα μερη ειναι κι αυτα ευαισθητα στις γρατσουνιες και οπως ειναι κατανοητο το πλαστικο δεν επισκευαζεται παρα μονο αντικαθισταται.Δεν συζηταω να φυγει η επικαλυψη καμο απο την κανη..... Οποτε καταληγουμε οτι πρεπει να προσεχουμε και να συντηρουμε τα οπλα μας,οποτε γιατι να μην επιλεξουμε τα αναμφισβιτητα πιο ομορφα ξυλινα μερη;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 19, 2012 12:21 pm 
Άβαταρ μέλους

EXΩΝΤΑΣ ΟΠΛΑ ΜΕ ΞΥΛΙΝΑ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΜΕΡΗ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΜΕ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΥΠΕΡΕΧΕΙ ΤΟ ''ΣΥΝΘΕΤΙΚΟ'' ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΟΧΗ ΑΛΛΑ Η ΕΡΓΟΝΟΜΙΑ...ΑΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΤΕ ΔΥΟ ΙΔΙΑ ΟΠΛΑ ΕΝΑ ΜΕ ΞΥΛΙΝΑ Κ ΕΝΑ ΜΕ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΜΕΡΗ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΙΟ ΖΥΓΙΣΜΕΝΟ,ΜΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ''ΠΙΑΣΙΜΟ'' ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΕΠΩΜΙΖΕΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ...
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Κ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΟΠΛΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΕΔΑΦΟΣ...
ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ Κ ΑΥΤΑ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΟΝΤΑΙ, ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ... ΑΙΣΘΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ...

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 20, 2012 6:43 pm 
Άβαταρ μέλους

γιασας παιδια :wink: εγω πρωσοπικα βωλευτικα παρα πωλη με την καραμπινα την ευρο-λαιον η 368 gamo,παραλαγη δασους -βαλτου,,,,,,,,απω γρατσουνιες γεματωωωωω :lol: :lol: μιας και κυνηγαω παρα πωλη μπεκατσα μεσα στα πηκνααα :wink: ,,,,,γρατσουνια δεν φεναιτε, του οτι ειναι παραλαγης :lol: :lol: ,,,,,,ελαφρη τουφεκι -ξεκουραστω--και τουφεκιες φωβερες,,,,,,,με εσω τσοκ-και εσω εξω,,,,,δεν την αλαζω αφου μου εκατσε :wink: :wink: καθαριζης την κανη--το κληστρο- την σκανδαλη και τουφεκααααα :wink: :wink: --και στην βροχη και στην υγρασια κανενα πρωβλημα----ενα πανακι και τελωςςς :wink: :wink: ....βεβαιως μου αρεσουνε παρα πωλη τα οπλα με ξηλινα μερη :wink: :wink: αλα το καθενα εχη την χαρητου :wink: Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 12, 2012 4:05 pm 
Άβαταρ μέλους

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω την "διαμαχη" μεταξυ ξυλινων και πλαστικων κομματιων στα οπλα. Γιατι χαρακτηριζουν τα οπλα με πλαστικα μερη ως στρατιωτικα; Το Μ1 το Μπρεν, το Μπαρ και τοσα αλλα που ειναι στρατιωτικα οπλα ειχαν πλαστικα μερη; Τα μουσκετα, ο γκρας ο σαρμας ειχαν πλαστικα μερη; Η τεχνολογια προχωραει και ειτε μας αρεσει ειτε οχι το πλαστικο κερδιζει εδαφος. Εαν το ξυλο ηταν καλλιτερο τοτε και τα στρατιωτικα οπλα θα συνεχιζαν να τα βγαζουν με ξυλινα μερη ομως αυτο δεν συμβαινει. Το πλαστικο εχει μεγαλυτερες αντοχες ειναι πιο ελαφρυ και ειναι πιο φθηνο.

Αλλιως και τις ροδες αυτοκινητων θα συνεχιζαν να τις βγαζουν ξυλινες οπως στον αραμπα....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 12, 2012 4:17 pm 
Takis Valkanas έγραψε:
Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω την "διαμαχη" μεταξυ ξυλινων και πλαστικων κομματιων στα οπλα. Γιατι χαρακτηριζουν τα οπλα με πλαστικα μερη ως στρατιωτικα; Το Μ1 το Μπρεν, το Μπαρ και τοσα αλλα που ειναι στρατιωτικα οπλα ειχαν πλαστικα μερη; Τα μουσκετα, ο γκρας ο σαρμας ειχαν πλαστικα μερη; Η τεχνολογια προχωραει και ειτε μας αρεσει ειτε οχι το πλαστικο κερδιζει εδαφος. Εαν το ξυλο ηταν καλλιτερο τοτε και τα στρατιωτικα οπλα θα συνεχιζαν να τα βγαζουν με ξυλινα μερη ομως αυτο δεν συμβαινει. Το πλαστικο εχει μεγαλυτερες αντοχες ειναι πιο ελαφρυ και ειναι πιο φθηνο.

Αλλιως και τις ροδες αυτοκινητων θα συνεχιζαν να τις βγαζουν ξυλινες οπως στον αραμπα....
ΠΟΥ ΚΟΛΑΕΙ Η ΤΕΧΟΛΟΓΙΑ? H BERRETA A 400 ΞΥΛΙΝΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ? ΑΚΥΡΟ ΤΟΤΕΣ. Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΦΑΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΛΙΓΟΣΤΕΥΟΥΝ ΟΛΑ

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 12, 2012 4:19 pm 
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ έγραψε:
Δεν είναι μόνο η ομορφιά που παίζει ρόλο αλλά και λειτουργικότητα και η οικονομία και αυτές συνήθως είναι υπέρ του συνθετικού, από την άλλη :)

Πιο θεωρείται εσείς πιο αντοχής όπλο στις δύσκολες καιρικές συνθήκες (βροχή – χιόνι), αυτό με ξύλινα μέρη ή με συνθετικό υλικό και αν υπάρχει η Fusion ή η EVOLVE με συνθετικό υλικό.
Απάντηση
Σαφώς στις δύσκολες καιρικές συνθήκες, τις ακραίες, καθώς και στη σκληρή χρήση υπερέχει το μοντέλο που διαθέτει πάπια – κοντάκι από συνθετικό υλικό και όχι από την παραδοσιακή καρυδιά. Όμως το συνθετικό υλικό μπορεί να μην χαράσσεται, ούτε να σπάει, αλλά στερεί από το κυνηγετικό όπλο τη χάρη, την ομορφιά και τον παραδοσιακό προορισμό του. Μας θυμίζει λίγο στρατό, πολεμικό όπλο και γενικά πολεμικές επιχειρήσεις, πράγματα που δεν συνδέονται με το κυνήγι, ούτε και με τον συνειδητοποιημένο κυνηγό.
ΠΡΟΜΗΘΕΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΝΤΩΣ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΟΠΛΑ!!

Κορυφή

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 12, 2012 8:46 pm 

ΝΙΚΗΤΑΡΑΣ έγραψε:
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ έγραψε:

Απάντηση
ΠΡΟΜΗΘΕΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΝΤΩΣ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΜΕ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ΟΠΛΑ!!

Ας υποθεσουμε για λιγο οτι εχετε δικιο οκ λοιπον θελω να απαντησετε σε ολες παρακαλω.
τοτε γιατι φοραμε στρατιωτικη περιβολη στο κυνηγι?
γιατι φοραμε στρατιωτικεσ μποτες?(που αντεχουν κρυο υγρασιακτλ)
γιατι κουβαλαμε ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΑ σε καμουφλαρισμενες τσαντες η φυσιγγιοθηκες που τις φοραμε σαν τον νταβελη?
και τελος γιατι οσοι κυνηγανε με ξυλινα σε βαλτους(και γενικοτερα σε μερη που υποφερει το ξυλο)
τα κρυβουν τα ξυλινα μερη ? για να τα προστατεψουν θα μου πειτε .χαιρω πολυ
σε τι διαφερει αυτο που κανει ενας σωστος στρατιωτης(καλυψη-αποκρυψη σωματος και οπλου- φροντιδα οπλου για την καλη λειτουργια-κουβαλημα πυρομαχικων οσο περισσοτερων γινεται-εχω και αλλα να αντιπαραθεσω ως προς το φερεσθαι στρατιωτη - κυνηγου )
και για να μην παρεξηγηθουμε εχω ΟΛΩΝ των ειδων τα οπλα και κυνηγαω με αυτα και μου αρεσουν ΟΛΑ τους
οσοι νομιζουν οτι ειναι συνειδητοποιημενοι επειδη κυνηγαν με ξυλινο τρεφουν αυταπατες κυριοι και κρυβονται πισω απο το δακτυλο τους
αντικειμενικα, ο συνειδητοποιημενος κυνηγος ειναι αυτος που :
δεν αφηνει πισω του καλυκες
παιρνει οσα θηραματα χρειαζεται και οχι οσα μπορει
δεν χρησιμοποιει μηχανακια.....
χρησιμοποιει ΣΩΣΤΑ φυσσιγια για να μην υποφερει το θηραμα κατι που λιγοι κανουν λογω κοστους
εχει παντοτε μαζι του μαχαιρι για τον ιδιο λογο
δεν βγαζει ποτε τον μειωτηρα ... ξερω ανθρωπους που ψαχνουν οπλα που μπαινει βγαινει ευκολα ο μειωτηρας για τυχον ελεγχο ελεος...!!
δεν κουβαλανε παραπανω απο ενα οπλο.... το χω δει και αυτο στη θεσπρωτια σε γουρουναδες....
δεν μολυνουν την φυση στο καρτερι τους...
και κατι πολυ σημαντικο ΔΕΝ αφηνουν-σκοτωνουν τα σκυλια τους επειδη δεν τους κανουν τα χατηρια τους αυτο ειναι οτι πιο απανθρωπο εχω δει φανταζομαι θα το εχει πετυχει και καποιος απο σας...
και αντικειμενικα και το ξαναλεω ΔΕΝ κρινονται απο το οπλο τους
δεν νομιζω να υπαρχει λογικος ανθρωπος που να διαφωνει με τα παραπανω ή(λογω μικρης δικιας μου εμπειριας) να μην εχει να προσθεσει και αλλα πολλα στα προαναφερθεντα
Θεωρω λοιπον λαθος την κουβεντα(κατα την γνωμη μου παντα) ''εχεις ξυλινο εισαι συνειδητοποιημενος''
και ''εχεις πλαστικο??? απαπα ντροπη..'' γινομαι ισως λιγο γραφικος.
και κατι κοινοτυπο (κλισε κατα κοσμον) (χιουμορ...ο γραπτος λογος το επιτρεπει συχνοτερα)
ποτε μην κρινεις καποιον απο την εξωτερικη του εμφανιση ,που κολλαει απολυτα στην περιπτωση
παντα τον κρινεις απο την συμπεριφορα του
με τον μπαρμπα μου (χρονια κυνηγος) το ποσες ωρες εχουμε συζητησει για αγραφους νομους στα κυνηγοτοπια δεν λεγεται...
παιδεια και κοινη λογικη κυριοι
και πανω απο ολα
ΣΕΒΑΣΜΟΣ στα θηραματα κυριοι αυτο ειναι συνηδειτοποιημενος κυνηγος
φιλικα
νικος

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 34 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: