Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 8 από 13   [ 190 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Κυνηγετικά παπούτσια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 24, 2010 6:03 pm 
Άβαταρ μέλους

fotis-geo έγραψε:
Μιας και 2 συναδελφοι εχεται παρει meindl για πες τε μου ειναι αληθεια οτι οταν βραχουν τριζουν δηλαδη οταν περπατας κανουν θορυβο???
Κατι τετοιο εχει βγει και ακουγεται στην αγορα.

Όχι φίλε μου κανένα απολύτως πρόβλημα δεν υπάρχει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 25, 2010 12:02 pm 
Άβαταρ μέλους

Φοράω εδώ & 2 χρόνια τα meindl Himalaya στην περδικά & στην μπεκάτσα αλλά & σχεδόν σε όλα τα κυνήγια.Άριστο παπούτσι αλλά λίγο βαρύ,με πολύ καλό κράτημα αστράγαλου & περιφερειακό καουτσούκ για αντοχή στην πέτρα κλπ.Φέτος είχε έρθει η ώρα να τα αντικαταστήσω μιας & η σόλα είχε φθαρεί εντελώς,το καουτσούκ είχε σχεδόν εξαφανιστεί απ΄το μπροστινό μέρος του παπουτσιού & το δέρμα είχε τα μαύρα του τα χάλια.Είχαμε αναφερθεί στο παρελθόν σε κάποια προσπάθεια αλλαγής σόλας σε παρόμοιο μοντέλο που όμως δεν μπορούσε να γίνει & έτσι ήμουν έτοιμος για καινούργια.Τυχαία πέρασα από ένα μαγαζί στο Περιστέρι που επιδιορθώνει παπούτσια & είδα απ'εξω το σήμα της vibram.Μπήκα,ρώτησα,άφησα τα παπούτσια για επισκευή & σε 2 μέρες τα παρέλαβα.
Έχουμε & λέμε:γέμισμα με αφρώδες υλικό ,αλλαγή σόλας vibram με καινούργια vibram,επισκευή του περιφερειακού καουτσούκ & πέρασμα όλο το παπούτσι με κερί σύνολο 40 ευρώ & δώρο τα κορδόνια που είχαν φθαρεί :D .Ο υπάλληλος άψογος με διάθεση να σου λύσει οποιαδήποτε απορία.
Για να μην θεωρηθεί διαφήμιση ,όποιος θέλει τηλ κλπ ας μου πει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 25, 2010 6:51 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ΜΠΑΜΠΗΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ έγραψε:
Φοράω εδώ & 2 χρόνια τα meindl Himalaya στην περδικά & στην μπεκάτσα αλλά & σχεδόν σε όλα τα κυνήγια.Άριστο παπούτσι αλλά λίγο βαρύ,με πολύ καλό κράτημα αστράγαλου & περιφερειακό καουτσούκ για αντοχή στην πέτρα κλπ.Φέτος είχε έρθει η ώρα να τα αντικαταστήσω μιας & η σόλα είχε φθαρεί εντελώς,το καουτσούκ είχε σχεδόν εξαφανιστεί απ΄το μπροστινό μέρος του παπουτσιού & το δέρμα είχε τα μαύρα του τα χάλια.Είχαμε αναφερθεί στο παρελθόν σε κάποια προσπάθεια αλλαγής σόλας σε παρόμοιο μοντέλο που όμως δεν μπορούσε να γίνει & έτσι ήμουν έτοιμος για καινούργια.Τυχαία πέρασα από ένα μαγαζί στο Περιστέρι που επιδιορθώνει παπούτσια & είδα απ'εξω το σήμα της vibram.Μπήκα,ρώτησα,άφησα τα παπούτσια για επισκευή & σε 2 μέρες τα παρέλαβα.
Έχουμε & λέμε:γέμισμα με αφρώδες υλικό ,αλλαγή σόλας vibram με καινούργια vibram,επισκευή του περιφερειακού καουτσούκ & πέρασμα όλο το παπούτσι με κερί σύνολο 40 ευρώ & δώρο τα κορδόνια που είχαν φθαρεί :D .Ο υπάλληλος άψογος με διάθεση να σου λύσει οποιαδήποτε απορία.

Βαλε διεύθυνση και τηλέφωνα , αυτό είναι βοήθεια σ πολλούς συναδέλφους .
Λογικά όλοι θα τον χρειαστούμε κάποια στιγμή , ειδικά τώρα που σφίξαν τα ζωνάρια .
:wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 26, 2010 12:38 pm 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
ΜΠΑΜΠΗΣ ΜΗΛΙΩΝΗΣ έγραψε:

Βαλε διεύθυνση και τηλέφωνα , αυτό είναι βοήθεια σ πολλούς συναδέλφους .
Λογικά όλοι θα τον χρειαστούμε κάποια στιγμή , ειδικά τώρα που σφίξαν τα ζωνάρια .
:wink:

Λοιπόν το μαγαζί λέγεται ''Τσαγκαράδικο express'' Παναγή Τσαλδάρη 10 & Θίσβης 3, στο Περιστέρι Τηλ 2105786113.Για όσους γνωρίζουν την περιοχή κατεβαίνοντας την Τσαλδάρη από Περιστέρι προς το ποτάμι βρίσκουμε στο αριστερό μας χέρι τον ΟΤΕ.Στο στενάκι πριν τον ΟΤΕ βρίσκεται το μαγαζί.Επίσης απ' ότι μου είπε κατασκευάζει & ορειβατικά παπούτσια όλο δέρμα με σόλα της αρεσκείας μας στα 80 ευρώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 26, 2010 3:39 pm 
Άβαταρ μέλους

80 ευρω :?: :?: :?: :?: :?: :?: πολυ καλη τιμη. αδιαβροχα :?: :?: :?:

παίρνει τα ζαγαράκια του να πάει να κυνηγήσει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 27, 2010 12:42 pm 
Άβαταρ μέλους

fotis-geo έγραψε:
80 ευρω :?: :?: :?: :?: :?: :?: πολυ καλη τιμη. αδιαβροχα :?: :?: :?:

Δεν νομίζω......αλλά δεν είμαι & σίγουρος....απλά μου το ανέφερε όταν πήγα να πάρω τα δικά μου.Τον ρώτησα αν έχει κάποιο δείγμα αλλά δεν είχε.Πάντως η δουλειά που έκανε στα Meindl είναι πολύ κσλή.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Κυνηγετικά παπούτσια MEINDL BURMA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 05, 2010 5:52 pm 

TA MEINDL INE TA KALITERA......

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: MEINDL MPURMA .COLORADO.ISLAND.KTL
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 12, 2010 3:08 pm 

SINADELFE KINIGE OTI DOSIS AFTO THA PARIS AN DOSIS 250 K ANO GIA MEINDL PISTEPSEME THA VGIS KERDISMENOS....CRISPI. LWOOA KTL DEN ME SIGKINOYN PROSOPIKA... :!: :!: :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 14, 2010 7:12 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Χθες παιδιά πήρα ένα ζευγάρι πολύ καλά αρβυλάκια για το βουνό , αδιάβροχα ( τα τσεκάρισα) της CAMO πάρα πολύ ελαφριά .
Τα δοκίμασα σήμερα στο Σχιστό σε πολύωριο εκπαιδευτικό και ήταν καταπληκτικά .

Τιμούλα 67 ευρώ δεν ξέρω όμως αν έχει πολλά νούμερα ακόμη.

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 14, 2010 7:33 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ πάντως αγαπητοί μου φίλοι θα σας πω που κατέληξα. Είχα πάρει αρχικά ένα ζευγάρι meindl -μεταχειρισμένα έτους παρακαλώ- τα παπούτσια ήταν τανκς. Βαριά μεν, δύσκαμπτα αλλά πατούσες και πάνω σε νάρκη που λεει ο λόγος. Τι πουρνάρια, τι αγριοτριανταφυλλίες, τι πέτρες δεν καταλάβαιναν τίποτε. Μετά καμιά εξαετία μου μίκρυναν και τα έδωσα σε ένα κατάστημα κυνηγετικών ανταλλαγη με ένα ζευγάρι lowa -έδωσα και εξτρά χρήματα από πάνω. Σίγουρα τα meindl σε κάποια πόδια βρίσκονται ακόμη.

Τα lowa -πιο μαλακά και ελαφριά- τα δούλεψα ομοίως σε σκληρή χρήση καμιά τριετία και επειδή μάλλον τα άφηνα μονίμως ακέρωτα και μουσκεμένα να στεγνώσουν όπως να'ναι κάπως μάζεψε το δέρμα και μου μίκρυναν και αυτά. Η σόλα και οι ραφές σχεδόν καινούργια παρά την κακομεταχείριση, αλλά προς το παρόν δεν τα έδωσα ακόμη.

Φέτος επειδή δεν άντεχα άλλο τις μακροχρόνιες σχέσεις και δεν ήθελα να ξεπαραδιαστώ πήρα ένα ζευγάρι παπούτσια εργασίας beta με 51 €, αντιστατικά, με μεταλλική ενίσχυση και δεν συμμαζεύεται. Τα πήρα δήθεν για φτηνά και για ετήσια χρήση αλλά -πρώτα ο Θεός- τα βλέπω να βγάζουν καμιά δεκαετία και αυτά. Α, δεν θα το αντέξω πια τόση ποιότητα.

Πάντως βρήκα υπέροχα δερμάτινα και αδιάβροχα παπούτσια εργασίας με 21 € που άνετα βγάζουν ένα χρόνο σκληρής χρήσης. Ειλικρινά δεν βλέπω πλέον το λόγο να πληρώνω τριψήφια νούμερα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 16, 2010 1:23 pm 
Άβαταρ μέλους

αδιάβροχα παπούτσια εργασίας με 21 €

Δεν παιζει φιλε μου αυτο το πραγμα,μαλλον ειναι για πολυ λιγο νερο δηλαδη ισως για την δροσια και οχι για πολυ ωρα.Οταν κοιταμε για αγορα αδιαβροχων αρβυλων πρεπει να τσεκαρουμε και ποσα mm νερο κρατανε.

παπουτσια κατω των 130-140 ευρω αδιαβροχα 100% δεν γίνεται να βρούμε και να ειναι και αναπαυτικα.Υπαρχει η λυση να αγρασουμε οικονομικο αρβυλο και να του περασουμε σπρευ αδιαβροχοποιησοις :wink:

Και κατι αλλο επειδη στα κυνηγετικα υπαρχει ζητησει και δεν παιζουν παρα πολλες εταιρειες οι τιμες ειναι αρκετα ανεβασμενες για αυτα τα αρβυλα που εχουν,αν πατε σε μαγαζι με ορειβατικα μπορει να βρειτε καλυτερα αρβυλα και σε καλες εως πολυ καλες τιμες και σε αρκετα μεγαλύτερη ποικιλια.

παίρνει τα ζαγαράκια του να πάει να κυνηγήσει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 16, 2010 2:16 pm 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
Χθες παιδιά πήρα ένα ζευγάρι πολύ καλά αρβυλάκια για το βουνό , αδιάβροχα ( τα τσεκάρισα) της CAMO πάρα πολύ ελαφριά .

Εικόνα

Κύριε Γιώργο από που τα πήρατε;Υπάρχει κάποιο site να δούμε αν υπάρχουν & άλλα παρόμοια;
Ευχαριστώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 16, 2010 5:04 pm 
Άβαταρ μέλους

εγω τα ειδα σε αυτη τη σελιδα αν ειναι αυτα. hobbi.gr

Διαχείριση συνημμένων:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 16, 2010 5:30 pm 
Άβαταρ μέλους

fotis-geo έγραψε:
αδιάβροχα παπούτσια εργασίας με 21 €

Δεν παιζει φιλε μου αυτο το πραγμα,μαλλον ειναι για πολυ λιγο νερο δηλαδη ισως για την δροσια και οχι για πολυ ωρα.Οταν κοιταμε για αγορα αδιαβροχων αρβυλων πρεπει να τσεκαρουμε και ποσα mm νερο κρατανε.

Κάτσε να σου αντιγράψω τι ακριβώς γράφει το προσπέκτ (ISO20345:2004 S3, δυναμικά αδιάβροχο πάνω μέρος, >60' Απορρόφηση <30%). Τώρα τι σημαίνει αυτό ακριβώς δεν ξέρω, θα σου πω όταν τα δοκιμάσω στην πράξη. Έχει και διάφορες άλλες υποενότητες για προστασία από πτώση φορτίου, τοξικά υλικά, εργονομία κλπ.
Βασικά τα πήρα γιατί τα ίδια είχε πάρει ο πατέρας μου στα γουρούνια πέρυσι με 49 € και έμεινε πολύ ευχαριστημένος. Θα δούμε, στην πράξη δοκιμάζονται όλα.

Να και το link για τα δικά μου, όπου αναφέρει ότι είναι αδιάβροχα.
http://www.betawork.com/catalog/article ... __filters_

Τα άλλα με 21 € είχαν διαφορετική σόλα και πιο σκληρή, γι'αυτό και δεν τα πήρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 16, 2010 5:38 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

pkourt έγραψε:
gpeppas έγραψε:

Εικόνα

Κύριε Γιώργο από που τα πήρατε;Υπάρχει κάποιο site να δούμε αν υπάρχουν & άλλα παρόμοια;
Ευχαριστώ.

ARMYLAND http://www.armyland.gr/

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 8 από 13   [ 190 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: