Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 13 Δημοσιεύσεις ]

Κυνήγι για τρόπαια συμφωνείτε η διαφωνείτε
ΝΑΙ 40%  40%  [ 8 ]
ΟΧΙ 50%  50%  [ 10 ]
ΑΛΛΟ 0%  0%  [ 0 ]
ΑΔΙΑΦΟΡΟ 10%  10%  [ 2 ]
Σύνολο ψήφων : 20
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΚΥΝΗΓΙ ΤΡΟΠΑΙΩΝ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 12, 2010 11:21 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:

Εικόνα

Κυνήγι τροπαίων

είναι ο εκλεκτικός τρόπος κυνηγιού και αναζήτησης μεγάλων τριχωτών θηραμάτων τα οποία πληρούν συγκεκριμένες ανατομικές προϋποθέσεις .
Αυτά τα κυνήγι κοστίζουν πολύ ακριβά συνήθως .
Το κυνήγι αυτό γίνεται πάντα ελεγχόμενα και το θήραμα επιλέγεται μεταξύ πολλών .
Πρέπει να πληρεί κάποια χαρακτηριστικά ηλικιακά και ανατομικά.
Συνήθως γίνεται μόνο σε αρσενικά με πλήρη ηλικιακή ανάπτυξη και με συγκεκριμένο αριθμό ζώων που θα χτυπηθούν ανά περιοχή που ελέγχεται αυστηρά .
Τα μέρη του σκοτωμένου ζώου μπορούν να κρατηθούν ως α τρόπαιο κυνηγιού ή αναμνηστικό (συνήθως το δέρμα, τα κέρατα ή/και το κεφάλι), το ίδιο το σφάγιο χρησιμοποιείται συνήθως ως τρόφιμα.
Το κυνήγι τροπαίων έχει τους σταθερούς υποστηρικτές και αντιπάλους.
Η δημόσια συζήτηση για το κυνήγι τροπαίων στρέφεται συχνά στο θέμα της ηθικής του αθλητικού κυνηγιού και το θέμα του βαθμού στον οποίο τα χρήματα που πληρώνονται από τους κυνηγούς τροπαίων ωφελούν τον πληθυσμό των ζώων και της τοπικής οικονομίας.

Τρόπαιο
Ένα τρόπαιο κυνηγιού είναι ένα στοιχείο που προετοιμάζεται από το σώμα του σκοτωμένου ζώου το οποίο ο κυνηγός μπορεί να κρατήσει ως αναμνηστικό από την επιτυχή αποστολή κυνηγιού ή αλιείας.
Συχνά κεφάλια ή ολόκληροι οργανισμοί υποβάλλονται σε επεξεργασία και ταρίχευση .

Επειδή τώρα τελευταία ακούγονται και κάποιοι ψίθυροι για την εισαγωγή στην χώρα μας τέτοιων μεγάλων θηραμάτων σε ειδικές περιοχές όπου θα κυνηγιούνται με αυστηρά επιλογή και έναντι αδράς αμοιβής θα ήθελα την γνώμη σας για αυτά τα κυνήγια .

Εδώ στον σύνδεσμο υπάρχουν τέτοια κυνήγι σε πραγματικά άγρια ζώα όμως σε πολύ δύσκολες συνθήκες για να ενημερωθείτε. Πώς διεξάγετε ένα τέτοιο άγριο κυνήγι που δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ακούγεται για την χώρα μας.

http://www.gpeppas.gr/videoII-world/vd.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΥΝΗΓΙ ΤΡΟΠΑΙΩΝ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 12, 2010 1:19 pm 
Άβαταρ μέλους

Φοβερά βίντεο ειδικά κάποια από αυτά σε μεταφέρουν στα απίθανα αυτά μέρη .
Είμαι αντίθετος σε οποιοδήποτε τέτοιο κυνήγι τύπου ρεζέρβας ιδιωτικής η κρατικής που πετάνε καλαμπόκια για να έρθουν τα εκτρεφόμενα ζώα .
Δεν είμαι αντίθετος σε κυνήγι πραγματικά αγρίων ζώων πολύ επιλεκτικά και ελεγχόμενα .
Εφ όσο αυτό θα έχει όφελος τελικά στα ίδια τα θηράματα για την διατήρηση τους και την προστασία τους από την λαθροθηρία.
Αρα ΝΑΙ με την συγκεριμένη επιφύλαξη .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 12, 2010 3:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Ποτέ και για κανένα λόγ0, κάτω από καμία προϋπόθεση. Όσο αφορά το κυνήγι αγρίων ζωών, τα τρόπαια (όπως τα χαρακτηρίζουν) είναι τα μεγάλα αρσενικά δηλ. οι ΓΕΝΝΗΤΟΡΕΣ. Είναι δηλ. εκείνα τα αρσενικά που, είτε ανήκουν σε αγέλη είτε δρουν ανεξάρτητα, λόγω της φυσικής τους υπεροχής, έναντι των υπολοίπων αρσενικών, δίνουν το ισχυρό τους γονίδιο έτσι ώστε στην φύση να υπάρχει η επικράτηση του τέλειου (αλλά και η εξέλιξη...). Γιατί, ναι και στην φύση δεν υπάρχει απόλυτη ομοιογένεια, δεν είναι όλοι οι κότσοι ίδιοι ούτε όλα τα αρσενικά λιοντάρια έχουν το ίδιο ύψος, βάρος, χαίτη, δύναμη, αντοχή, μορφολογία. Είναι έγκλημα να πας και να σκοτώσεις ένα μεγάλο ελάφι, έναν γεννήτορα ο οποίος με πολύ κόπο και μάχες θα καταφέρει να διώξει και να επιβληθεί στα υπόλοιπα αρσενικά και στο τέλος να δώσει το γονίδιο του. Ο Γεννήτορας, το καλύτερο φυλής!!!, ειναι εκει με συγκεκριμένο σκοπό, φουλ απο υγεία, δύναμη, ομορφιά, στυλ, ένστικτα αρχηγού κοκ για να δώσει αντίστοιχους απογόνους που τόσο πολύ ανάγκη έχει οποιαδήποτε φυλή για την επιβίωση και διαιώνιση του είδους της.

Είναι σαν να πηγαμε και σκοτώσαμε τον Crismani Atos, τον Tibet, τον Αρνο, τον Decorlot, τον West Down Turvy, τον Τελλ, τον Negus, τον Clastidioum Milton, τον Αrdito και Αsso del vento κοκ. Ποια θα ηταν η εξέλιξη των ποιντερ σεττερ χωρις τα παραπάνω ζώα τρόπαια?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 12, 2010 6:47 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

geo έχεις δίκιο απόλυτο , είναι μία πολύ σωστή σκέψη αυτή που εκφράζεις .
Πάλι δεν μπορώ να μην παραδεχτώ ότι ένα δύο κυνήγια σε πραγματικό άγριο θήραμα αυτού τους "είδους" όπως τα πρόβατα του Μάρκο Πόλου στους συγκεκριμένους τόπους θα ήθελα να το ζήσω και ας μην θήρευα το "καλύτερο" ζώο που θα βλέπαμε .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 12, 2010 7:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Αν σας αρέσει αυτό το θέαμα παιδιά με ένα λιοντάρι ΜΑΣΤΟΥΡΩΜΕΝΟ και ο ένας να χτυπάει τον άλλο.......εγώ δεν θα πάρω!!! :cry:
Φανταστείτε να ήταν και άγριο το λιοντάρι θα είχαν σκοτωθεί όλοι μεταξύ τους...!!!!

Τελευταία επεξεργασία από Dimitris S και Δευτ Ιούλ 12, 2010 7:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 12, 2010 7:23 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Δεν μιλάμε γι αυτό Δημήτρη αυτό είναι άθλιο πράγμα και ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΟ ΑΠΟΛΥΤΑ και πρέπει να απαγορευτεί .

Προσωπικά μιλάω γι αυτό, με άγρια θηράματα σε πολύ δύσκολους φυσικούς βιότοπους που για θηρευτούν θέλει πολύ κόπο και τύχη , δες τα με προσοχή

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 12, 2010 7:47 pm 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
Δεν μιλάμε γι αυτό Δημήτρη αυτό είναι άθλιο πράγμα και ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΟ ΑΠΟΛΥΤΑ και πρέπει να απαγορευτεί .

Προσωπικά μιλάω γι αυτό, με άγρια θηράματα σε πολύ δύσκολους φυσικούς βιότοπους που για θηρευτούν θέλει πολύ κόπο και τύχη , δες τα με προσοχή

Αν και δεν είμαι λάτρης του τριχωτού γενικότερα,οφείλω να ομολογήσω οτι ένα τέτοιο κυνήγι θα μπορούσα να κάνω Γιώργο, αλλά και πάλι ρε φίλε σαν καθιστές πάπιες δεν τα βαράνε;; :roll:
Εντάξει όλο το δύσκολο είναι η προσέγγιση του θηράματος, απο κει και μετά όμως με αυτές τις διόπτρες που διαθέτουν νομίζω ότι το κάνουν αρκετά εύκολο το πράγμα.
Πάντως ωραία περδικομέρη έχουν τα βιντεάκια :D
Θα έλεγα ναι λοιπόν για τα τοπία και την εμπειρία, και λιγότερο για το τρόπαιο...!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 12, 2010 7:51 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΛΕΩ Δημήτρη και να σου πω κάτι , πιο είναι πιο έντιμο αυτό η τα ορτύκια στα περάσματα :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 12, 2010 8:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Ειμαι κατα διοτι πολυ απλα δεν κυνηγαω για να παρω τροπαιο αλλα για την διαδικασια και για την παρεα με το μεζεδακι με οτι χτυπησα,αρα παω στο κυνηγι μου οπως πηγαινα παντα για τα πουλακια μου και ειμαι κομπλε! :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 13, 2010 10:02 am 
Άβαταρ μέλους

Δεν το θέτεις και λάθος admin , όντως που έχει πιο πολύ έγχυση αδρεναλίνης και τι θα θυμάσαι περισσότερο μετά από χρόνια .
Πάντα για καθαρά άγρια οπλοφόρα, στους δικούς τους βιότοπους και όχι ζώα όπως αρκούδες οι άλλους μεγάλους θηρευτές.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 13, 2010 10:32 am 
Άβαταρ μέλους

εγω παιδια εχω συνδιασει το κυνηγι μονο με σκυλο και για πουλια οπως και δεν μου αρεσει το καρτερι.μου αρεσει ολη αυτη η διαδικασια με τον σκυλο για την ανευβρεσει του θηραματος και η επαφη μου μαζι του με τελικο αποτελεσμα την φερμα.ολες αυτες οι σκηνες και το τοπιο της φυσης που βρισκομαι χωρις τους ηχους αυτοκηνιτων και φασαριας ειναι το ναρκωτικο μου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 15, 2010 8:23 am 
Άβαταρ μέλους

ΟΧΙ στα σερβιρισμένα και ΝΑΙ πάρα πολύ επιλεκτικά σε συγκεκριμένα πραγματικά άγρια θηράματα .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 15, 2010 8:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ είμαι απλά αδιάφορος. Δεν θα το έκανα όμως προσωπικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 13 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: