Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 8 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ο τρυγονοσούρτης- τρυγονοκράχτης ερωδιός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 01, 2010 4:38 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παράθεση:

Ardea purpurea - τρυγονοσούρτης- ερωδιός ο τεφρόχρους

Ένα από τα πιο γνωστά είναι ο ε. ο τεφρόχρους. Ζει στην Ευρώπη, στην Ασία και στην Αφρική, κοντά σε έλη και ποτάμια. Το ύψος του φτάνει το 1,50 μ. και το φτέρωμά του είναι λευκό στην κοιλιά και σταχτόγκριζο στη ράχη. Οι φτερούγες του και το λοφίο του κεφαλιού του είναι μαυριδερά, το ράμφος μακρύ, ισχυρό, κίτρινο, με οδοντωτά χείλη, κατάλληλο για να αρπάζει υδρόβια ζώα, ψάρια, βατράχια και μαλάκια, που αποτελούν την τροφή του. Κατασκευάζει τη φωλιά του κοντά σε έλη, τέλματα και ποταμούς.

Εικόνα
Εικόνα

Απαγορεύεται το κυνήγι του , προστατευόμενο έιδος

Είναι το πουλί που ακούμε ότι οδηγεί τα τρυγόνια στην μετανάστευση τους .
Πάντως λέγεται ότι όταν δούμε παρουσία σε κάποιο μέρος αυτών των πουλιών, την άλλη ημέρα συνήθως έχουμε και πέρασμα τρυγονιών από το ίδιο μέρος .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ardea purpurea - τρυγονοσούρτης- ερωδιός ο τεφρόχρους
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 01, 2010 6:18 pm 
Άβαταρ μέλους

gpeppas έγραψε:
Παράθεση:

Ardea purpurea - τρυγονοσούρτης- ερωδιός ο τεφρόχρους

Ένα από τα πιο γνωστά είναι ο ε. ο τεφρόχρους. Ζει στην Ευρώπη, στην Ασία και στην Αφρική, κοντά σε έλη και ποτάμια. Το ύψος του φτάνει το 1,50 μ. και το φτέρωμά του είναι λευκό στην κοιλιά και σταχτόγκριζο στη ράχη. Οι φτερούγες του και το λοφίο του κεφαλιού του είναι μαυριδερά, το ράμφος μακρύ, ισχυρό, κίτρινο, με οδοντωτά χείλη, κατάλληλο για να αρπάζει υδρόβια ζώα, ψάρια, βατράχια και μαλάκια, που αποτελούν την τροφή του. Κατασκευάζει τη φωλιά του κοντά σε έλη, τέλματα και ποταμούς.

Εικόνα
Εικόνα

Απαγορεύεται το κυνήγι του , προστατευόμενο έιδος

Είναι το πουλί που ακούμε ότι οδηγεί τα τρυγόνια στην μετανάστευση τους .
Πάντως λέγεται ότι όταν δούμε παρουσία σε κάποιο μέρος αυτών των πουλιών, την άλλη ημέρα συνήθως έχουμε και πέρασμα τρυγονιών από το ίδιο μέρος .

Το εχω ακουσει και εγω αυτο. Αφου δεν εχει αποδειχθει επιστημονοκα τιποτα, πιστευω οτι ειναι παραμυθια ολα αυτα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 02, 2010 9:05 am 
Άβαταρ μέλους

To ίδιο έχω ακούσει απο παλαιότερους κυνηγούς,και αυτό συχνά συμβαίνει στην περιοχή μου!!Δέν ξέρω εάν οδηγεί αυτό τα τρυγόνια αλλά σίγουρα συνταξιδεύει μαζί τους.Αποστόλη είναι για εμάς εδώ είναι ένα απο τα εμπειρικά σημάδια που δείχνουν ότι θα ακολουθήσει κάποιο πέρασμα τρυγονιών,και αυτό γιατί εμφανίζεται πρίν ή μετά απο κάποιο μπουρίνι μέσα στη θάλλασα που αναγκάζει τα πουλιά να περάσουν απο τις ακτές.Εγώ προσωπικά δίνω βάση, και ειδικά όταν περνά το βράδυ κάνει ένα χαρακτηριστικό κράξιμο που φανερώνει το πέρασμά του,αλλά μόνο όταν υπάρχει αλαγή καιρού,χωρίς λόγο δέν το βλέπουμε,όπως άλωστε τόσες χιλιάδες πουλιά που συνεχίζουν τον δρόμο τους αθέατα! :D Πάντως εάν περάσει βράδυ είναι σχεδόν σίγουρο ότι το πρωί θα έχει τρυγόνια! :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 02, 2010 10:21 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Δείτε και αυτό από την Ορνιθολογική Τρυγονοκράχτης - τρυγονοσούρτης

http://www.gpeppas.gr/periodiko/30-4-2010.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ο τρυγονοσούρτης- τρυγονοκράχτης ερωδιός
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 02, 2010 6:29 pm 
Άβαταρ μέλους

Πολύ σωστά τα γράφεις admin. Εδώ στη Σύρα, τα εν λόγο πουλιά είναι το σήμα κατατεθέν για την εμφάνιση των τρυγονιών και όχι μόνο. Πολλά σμήνη από διάφορα είδη ακολουθούν τους Ερωδιούς αυτού του είδους. Πριν καμιά 10ετια ξημερώματα στις περιοχές Διπόταμος - Αργευτό - Τράχηλας. Μια "βασιλική" περιοχή για τα τρυγόνια όντας μια από τις λίγες που έχουν πράσινο στον ξερόβραχο μας. Ακούσαμε το γνωστό μακρόσυρτο κράξιμο τους και μετά από 5 λεπτά γέμισε ο τόπος τρυγόνια...!!! Το γεγονός έλαβε χώρα σε συνάρτηση με την "μπουράσκα" (κακοκαιρία) που βλέπαμε στο βάθος του ορίζοντα. Φημολογείται ότι εκτός του ότι οδηγούν τα σμήνη, τα προειδοποιούν όταν "πιάσουν" στεριά και όποιος είναι κουρασμένος, κατεβαίνει! :wink: :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 02, 2010 10:51 pm 
Άβαταρ μέλους

αυτο το εχω ακουσει και εγω στα μερη μου εμεις το εχουμε συνδιαση και με τα ορτυκια στα περασματα αν και στο μερος που μενο περνανε καθε βραδυ. ενωειτε στην αποδημια :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 03, 2010 10:26 am 
Άβαταρ μέλους

fassajim έγραψε:
To ίδιο έχω ακούσει απο παλαιότερους κυνηγούς,και αυτό συχνά συμβαίνει στην περιοχή μου!!Δέν ξέρω εάν οδηγεί αυτό τα τρυγόνια αλλά σίγουρα συνταξιδεύει μαζί τους.Αποστόλη είναι για εμάς εδώ είναι ένα απο τα εμπειρικά σημάδια που δείχνουν ότι θα ακολουθήσει κάποιο πέρασμα τρυγονιών,και αυτό γιατί εμφανίζεται πρίν ή μετά απο κάποιο μπουρίνι μέσα στη θάλλασα που αναγκάζει τα πουλιά να περάσουν απο τις ακτές.Εγώ προσωπικά δίνω βάση, και ειδικά όταν περνά το βράδυ κάνει ένα χαρακτηριστικό κράξιμο που φανερώνει το πέρασμά του,αλλά μόνο όταν υπάρχει αλαγή καιρού,χωρίς λόγο δέν το βλέπουμε,όπως άλωστε τόσες χιλιάδες πουλιά που συνεχίζουν τον δρόμο τους αθέατα! :D Πάντως εάν περάσει βράδυ είναι σχεδόν σίγουρο ότι το πρωί θα έχει τρυγόνια! :wink:

+1 .ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΔΩ ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΙΣΕΙ ΠΑΡΑΣΜΑ.ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΕΡΥΣΙ ΣΤΟ ΜΑΓΑΛΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΔΥΤΙΚΗ ΠΕΛΟΠΟΝΗΣΣΟ,ΕΙΔΑ 4 ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΝΑ ΠΕΤΟΥΝ ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΑΧΑΡΑΓΟ,ΧΑΜΗΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΣΥΜΠΤΩΣΗ Η ΟΧΙ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 03, 2010 11:31 am 
Άβαταρ μέλους

Το εχω ακουσει κι εγω απο πιο παλιους και ειναι σωστο. Γενικα ολα τα αποδημητικα πουλια μικρου μεγεθους εχουν μπροστα καποιο αλλο ειδος να τα καθοδηγει. Τα τρυγονια εχουν τον τρυγονοσουρτη, τα χελιδονια την κορελα(Grus-Grus) κοκ....

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 8 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: