Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 12 από 12   [ 175 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φάσσες 2009-2010
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 09, 2010 11:51 pm 
Άβαταρ μέλους

Εκτος απο καλαμποκι, τρωνε κισσο, σιταρι, σπορους αγρωστοδων ακομα και ηλιοσπορο οταν ειναι διαθεσιμο. Φετος ομως παρατηρησα οτι τους καρπους απο τον κισσο τον προτιμανε ιδιαιτερα οι φασσες. Φυσικα βελανιδια και καρπους απο οξια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 10, 2010 3:35 pm 
Άβαταρ μέλους

Το τί τρώνε εύκολο και κατανοητό την εποχή του κυνηγίου της μιάς που όλοι μας είμαστε στον κυνηγότοπο και βλέπουμε κατά πού κινούνται για τροφή,και το πιό σίγουρο είναι το άνοιγμα της γούσας τους σε κάθε χτυπημένο πουλί!Η μεγάλη μου περιέργεια είναι στα άτομα που μένουν μόνιμα στη χώρα μας κατα τους Ανοιξιάτικους και θερινούς μήνες με τί τρέφονται!!!!Ένα παράδειγμα θα αναφέρω κι όποιος φίλος γνωρίζει ας βοηθήσει...ξέρω ότι στο Μαίναλο υπάρχουν πουλιά που φωλεοποιούν εκεί και μάλιστα με καλό ποσοστό επιτυχίας,τα πουλιά όμως δέν μετακινούνται σε μεγάλες αποστασεις για να τραφούν στις γύρο πεδινές περιοχές στα σιτηρά και αναγκάζονται λόγω επιφυλακτικότητας να μένουν στα ελατοδάση!Τί καρπούς δίνει άραγε τό δάσος τους θερινούς μήνες ώστε να τρέφονται οι φάσσες?? :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 10, 2010 6:56 pm 
Άβαταρ μέλους

fassajim έγραψε:
Το τί τρώνε εύκολο και κατανοητό την εποχή του κυνηγίου της μιάς που όλοι μας είμαστε στον κυνηγότοπο και βλέπουμε κατά πού κινούνται για τροφή,και το πιό σίγουρο είναι το άνοιγμα της γούσας τους σε κάθε χτυπημένο πουλί!Η μεγάλη μου περιέργεια είναι στα άτομα που μένουν μόνιμα στη χώρα μας κατα τους Ανοιξιάτικους και θερινούς μήνες με τί τρέφονται!!!!Ένα παράδειγμα θα αναφέρω κι όποιος φίλος γνωρίζει ας βοηθήσει...ξέρω ότι στο Μαίναλο υπάρχουν πουλιά που φωλεοποιούν εκεί και μάλιστα με καλό ποσοστό επιτυχίας,τα πουλιά όμως δέν μετακινούνται σε μεγάλες αποστασεις για να τραφούν στις γύρο πεδινές περιοχές στα σιτηρά και αναγκάζονται λόγω επιφυλακτικότητας να μένουν στα ελατοδάση!Τί καρπούς δίνει άραγε τό δάσος τους θερινούς μήνες ώστε να τρέφονται οι φάσσες?? :roll:

Απο μια αναδρομή στην βιβλιογραφία, βρήκα κάποιες ενδιαφέρουσες εργασίες Άγγλων ερευνητών. Σε γενικές γραμμές αναφέρουν οτι η διατροφή της φάσσας κατα την αναπαραγωγική περίοδο βασίζεται σε νεαρά φύλλα, άνθη και σπόρους άγριων ποωδών φυτών που βρίσκονται μεσα στο δάσος.
Δημήτρη τα πουλιά στο Μαίναλο που αναπαράγονται ειναι πολλά? Μπορείς να εκτιμήσεις κάποιο πληθυσμό? Ο εντοπισμός της φωλιάς ειναι εύκολος? Έχεις κάποια φωτο απο φωλιά? Εξαιρετικά ενδιαφερον η πληροφορία που δίνεις.
Ο μόνος τρόπος για να μάθουμε τι τρωει η φάσσα οταν φωλεοποιεί ειναι απο τις κουτσουλιές κάτω απο τη φωλιά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 10, 2010 7:04 pm 

Ευχαριστω φιλε μου :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 8:41 am 
Άβαταρ μέλους

Aποστόλη τις περισσότερες πληροφορίες που έχω είναι απο φίλους λαγοκυνηγούς που κάνουν εκπαιδευτικά το καλοκαίρι και μου έχουν πεί τί συμβαίνει!Σε ένα συγκεκριμένο χωριό-περιοχή που πηγαίνουν απο το γουργουριτό που ακούν υπολογίζουν να είναι 10 με 15 πουλιά.Για να βρούμε την φωλιά είναι πάρα πολύ δύσκολο γιατί έχει τέλεια κάλυψη απο τους εχθρούς της απο αέρα και έδαφος,και εκτός αυτού εάν ενοχληθεί πρίν βγούν τα μικρά εύκολα την εγκαταλείπει!Για τις κουτσουλιές νομίζω ότι διατηρεί το μέρος κάτω απ'τη φωλιά καθαρό γιατί εάν περάσει κάποιο κουνάβι εύκολα θα καταλάβει οτι απο επάνω υπάρχει τροφή! :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 8:27 pm 

Εμενα δεν μου ειναι πολυ δυσκολο να βρω τις φωλιες των φασσων

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Απρ 11, 2010 11:03 pm 
Άβαταρ μέλους

Η Κυπρος διατηρει μεγαλο πληθυσμο απο αναπαραγωμενες φασσες. Η περιληψη μιας εργασιας που αφορα την αναπαραγωγη και φωλεοποιηση της φασσας στην Κυπρο βρισκεται εδω:
http://www.oncfs.gouv.fr/events/game_wi ... ract06.php

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 12, 2010 8:30 pm 

Ναι στην κυπρο υπαρχει πολυς πληθισμος απο φασσες

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 13, 2010 11:14 pm 
Άβαταρ μέλους

Στην Κρήτη σε ένα μόνο Νομό που κυνηγάω και γνωρίζω καλά υπολογίζω ότι ζουν και αναπαράγονται 50 με 150 ζευγάρια φάσσες. Εκείνο που μου έκανε εντύπωση στις γούσες μερικών από αυτές που έχω κτυπήσει εκεί είναι ότι το Δεκέμβριο είχαν κυρίως μύρτιλα και το Ιανουάριο κυρίως κισσό και μιλάμε πάντα για την ίδια περιοχή. Αξιοπρόσεχτο είναι το γεγονός ότι στις ίδιες περιοχές και ημερομηνίες το ίδιο ακριβώς περιεχόμενο είχαν και οι γούσες των αγριοπερίστερων που άνοιξα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 14, 2010 1:25 am 
Άβαταρ μέλους

ΦΙΛΕ ΔΗΜΗΤΡΗ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΘΗΡΑΜΑΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΘΕ ΘΗΡΑΜΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΟΥΣ ΥΠΑΡΧΟΝΤΕΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΑΦΕΙ. ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΠΑΡΑΛΑΓΕΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΕΙΔΗ ΠΟΥΛΙΩΝ ΠΟΥ ΤΡΩΝΕ ΜΟΝΟ ΕΝΤΟΜΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 12 από 12   [ 175 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: