Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 45 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Εκπαίδευση στην αναπαραγωγική περίοδο των θηραμάτων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 31, 2010 7:45 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Εκπαίδευση κυνηγετικών σκύλων και η επίδραση της στους θηραματικούς πληθυσμούς κατά την αναπαραγωγή !

http://www.gpeppas.gr/periodiko/p-9-9-05.html

OΧΛΗΣΗ: Μία σημαντική αιτία μείωσης των θηραμάτων

http://www.gpeppas.gr/periodiko/20-3-2014.html

Το νομικό καθεστώς για τα εκπαιδευτικά

http://www.kinigoskaifisi.gr/forester-c ... eason.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Εκπαίδευση στην αναπαραγωγική περίοδο των θηραμάτων
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 31, 2010 7:55 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ευάγελλου Χατζηνίκου Δασολόγου.

Σε μία ημερίδα Κ Σ ο ίδιος ο πρόεδρος μου είπε αυτολεξεί τα έξεις !

Τι μας λες κ Χατζηνίκο για τα εκπαιδευτικά , πώς θα πάω εγώ τον "Σαραβακο " (σκύλος) να παίζει μπάλα χωρίς προπόνηση .

Και του απάντησα ότι όταν αρχίσει το κυνήγι μπορεί ο "Σαραβακος" να είναι καλά προπονημένος δεν θα έχει μπάλα (θήραμα) όμως για να κλωτσήσει !!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 31, 2010 8:10 pm 
Άβαταρ μέλους

συμφωνω και εγω σε αυτο ας τα αφησουμε να αναπαραχθουν με την ησυχια τους τα καημενα 6 μηνες τα κυνηγαμε. 8) για τα εκπαυδευτικα ορτυκι με δυνατο φτερο και γινεται η δουλεια μια χαρα τουλαχιστον για μενα ειναι οκ :wink: .καλο πασχα και καλη ανασταση σε ολους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 31, 2010 11:14 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ το έχω πει δεκάδες φορές να μην το ξαναπώ..
Η ζημιά που γίνεται είναι τεράστια, και το λέω εγώ που και ορκισμένος κυνηγός είμαι, αλλά κυρίως ζω πραγματικά δίπλα σε ορτύκια, καμπίσιες (μέχρι πρότινος), παρυδάτια, μπεκατσόνια και παπιά. Δυστυχώς μόνοι βγάζουμε τα μάτια μας και σε αυτό το θέμα. Θα μπορούσα να γράψω πολλά παραδείγματα...Τα σκυλιά μου τώρα προπόνηση μόνο για να διατηρούνται σε φόρμα και δεν υστερούν καθόλου στην έναρξη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 05, 2010 10:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: ΚΥΝΗΓΙ:ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΗ - ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ, ΔΙΑΜΟΝΗ:ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Συμφωνώ με τις απόψεις σας όσον αφορά τα πουλόσκυλα, όμως στο λαγό τα πράματα είναι αλλιώς και ο ιχνηλάτης αν δεν έρθει σε επαφή με μυρωδιά θηράματος, δύσκολα θα είναι έτοιμος για τη νέα περίοδο. Πόσο μάλλον αν θέλει κάποιος να ξεκινήσει κουτάβι.
Εξάλλου όπως είναι γνωστό, η λάγισσα, όπως τη λέμε στην Ήπειρο, δεν αφήνει ίχνη κοντά στα μικρά της (τα οποία δεν έχουν μυρωδιά) και κατευθείαν απομακρύνει με ταχύτητα τα σκυλιά από το γιατάκι της. Οπότε είναι πολύ σπάνιο το γεγονός να ενοχληθούν τα λαγουδάκια, πόσο μάλλον να πιαστούν από τα λαγωνικά.
Αυτό βέβαια, πάντα κατά την άποψη μου, πρέπει να γίνεται στους τόπους που επιτρέπονται και προβλέπονται.

http://www.huntingingreece.blogspot.com

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 09, 2010 3:09 pm 
Άβαταρ μέλους

achilleas έγραψε:
Συμφωνώ με τις απόψεις σας όσον αφορά τα πουλόσκυλα, όμως στο λαγό τα πράματα είναι αλλιώς και ο ιχνηλάτης αν δεν έρθει σε επαφή με μυρωδιά θηράματος, δύσκολα θα είναι έτοιμος για τη νέα περίοδο. Πόσο μάλλον αν θέλει κάποιος να ξεκινήσει κουτάβι.
Εξάλλου όπως είναι γνωστό, η λάγισσα, όπως τη λέμε στην Ήπειρο, δεν αφήνει ίχνη κοντά στα μικρά της (τα οποία δεν έχουν μυρωδιά) και κατευθείαν απομακρύνει με ταχύτητα τα σκυλιά από το γιατάκι της. Οπότε είναι πολύ σπάνιο το γεγονός να ενοχληθούν τα λαγουδάκια, πόσο μάλλον να πιαστούν από τα λαγωνικά.
Αυτό βέβαια, πάντα κατά την άποψη μου, πρέπει να γίνεται στους τόπους που επιτρέπονται και προβλέπονται.

Όσον αφορά τα λαγόσκυλα, η εκπαίδευση του κατά την περίοδο αναπαραγωγής του λαγού, είναι δυνατόν να προκαλέσει ζημιά. Αν τα λαγόσκυλα καταδιώκουν μια έγκυο θηλύκια για αρκετή ώρα, αυτή λόγω του στρες και της κούρασης είναι δυνατόν να αποβάλλει. Το ίδιο συμβαίνει και στα αγριογούρουνα.
Πολλοί συνηθίζουν να εκπαιδεύουν τα λαγόσκυλα τη νύχτα. Ο θηλυκός λαγός θηλάζει τα μικρά του τη νύχτα. Αν αυτή την ώρα διώκεται από τα λαγόσκυλα, αφήνει για λίγο τα μικρά, για να απομακρύνει και τον κίνδυνο. Έτσι αυτά μένουν νηστικά κάποιες ώρες. Λόγω της πείνας μετακινούνται από τη θέση που είναι κρυμμένα ψάχνοντας τη μητέρα τους και εκτίθενται σε κίνδυνο.
Οι νεαροί λαγοί ηλικίας μέχρι 30 ημερών , όταν αντιληφθούν τον κίνδυνο λουφάζουν και είναι πολύ να συλληφθούν . Αλλά και ακόμα όταν τρέξουν είναι εύκολο για ένα γρήγορο λαγόσκυλο να τους πιάσει..

πηγή: http://www.gpeppas.gr/periodiko/p-9-9-05.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 09, 2010 9:35 pm 
Άβαταρ μέλους

Τοποθεσία: ΚΥΝΗΓΙ:ΒΟΡΕΙΟΔΥΤΙΚΗ - ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ, ΔΙΑΜΟΝΗ:ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Αυτό είναι όντως πραγματικότητα, αλλά κατ' άρχας δεν μίλησα για νύχτα όπου φυσικά και σε αυτή την περίπτωση, ότι ζημιά γίνεται, γίνεται από αλεπούδες που τις φαντάζομαι να κάνουν πάρτυ την Άνοιξη στα χωράφια των βουνών και να ξεκληρίζουν οικογένειες Λαγών...

Εκτός αυτού, είναι γνωστό ότι ο Λαγός, έχει τη δυνατότητα από τη φύση του, να μπορεί ταυτόχρονα να κυοφορεί και να έχει Λαγουδάκια και μάλιστα για σχεδόν όλη τη διάρκεια ενός (θερμού) έτους, άκομα και μέχρι το Νοέμβρη που αρχίζει να παγώνει ο καιρός.

Σε κάθε περίπτωση, εγώ είμαι ένας οπαδός και λάτρης της φύσης και αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έρχομαι σε επαφή με αυτή, όλη τη διάρκεια του χρόνου. Επομένως αυτό που προσπαθώ να αποδείξω είναι ότι άν βγάζεις τα σκυλιά σου για ένα εκπαιδευτικό-βόλτα, με μέτρο και έλεγχο (π.χ. όχι για 4 ώρες κάθε φορά...), δεν πιστεύω ότι θα δημιουργηθεί πρόβλημα στην αναπαραγωγή του Λαγού, που είναι και το ζητούμενο.

http://www.huntingingreece.blogspot.com

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 10, 2010 10:36 am 
Άβαταρ μέλους

Τα αφήνουμε στην ησυχία τους έχουν που έχουν δύσκολο δρόμο μπροστά τους για να αναπαραχθούν και να επιβιώσουν αρκετά οι νεοσσοί με όλους αυτούς τους κινδύνους που διατρέχουν .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 10, 2010 2:26 pm 
Άβαταρ μέλους

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με το θέμα. Αν εγώ βγάλω το κυνηγόσκυλό μου σε περιοχή όπου δεν επιτρέπεται η εκπαίδευση των σκύλων (και δεν αναφέρομαι μόνο για Απρίλη & Μάη) και με πιάσουν θα υποστώ τα νόμιμα. Αν όμως εγώ πάλι βγάλω το λυκόσκυλο μου ή το κανίς μου βόλτα στο ίδιο ακριβώς μέρος, όπου όπως προανέφερα δεν είναι ζώνη εκπαίδευσης, τι γίνεται;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 10, 2010 10:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Οπως καταλαβαίνεις είμαστελιγο μπατε σκύλοι αλλέστε...
Δλδ....
Αν εγω πάρω την κοπέλα μου και πάμε μια βόλτα στο δάσος θα έχω το σκυλί 3 ώρες στην αλύσιδα???
Είναι δυνατόν...???
Θα βασανίζεται κ εκείνο και εγώ...
Νομιζω ότι είναι στην κρίση του ανθρώπου που θα σε σταματήσει...

Αλλο παραδειγμα...
Απ αρχές Αυγούστου και ειδικα το τελευταίο 10ημερο όλος ό κόσμος είναι έξω και ψάχνει για ορτύκια τρυγόνια...
Κανονικα αν δν είσαι σε ζωνη πρέπει να σε γράψουν...
Αλλα ενταξει υπάρχει κ η στοιχειώδης κατανόηση....
Δν βγάζεις άκρη...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 14, 2010 7:24 pm 
Άβαταρ μέλους

Test

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 15, 2010 11:13 am 
Άβαταρ μέλους

Η όχληση των εκπαιδευτικών

Τη νεκρή περίοδο που διανύουμε, η εκπαίδευση, εκγύμναση και προπόνηση των κυνηγόσκυλών μας αποτελεί για πολλούς ανάγκη αλλά και "υποκατάστατο" της κυνηγετικής δραστηριότητας.
Όμως, και τα "εκπαιδευτικά" δεν είναι τόσο ακίνδυνα όσο θα πίστευε κανείς, ιδιαίτερα για τα δύο είδη της πετροπέρδικας που ενδημούν στον τόπο μας. Ή τουλάχιστον δεν είναι ακίνδυνα στο βαθμό που δεν γίνονται με γνώση και συναίσθηση ευθύνης απέναντι σε αυτούς τους μοναδικούς θησαυρούς των ελληνικών βουνών.

Το διάστημα από τα μέσα Απριλίου έως τα μέσα του Ιουλίου (ανάλογα με το υψόμετρο) αποτελεί για την πέρδικα την κρίσιμη εποχή του ζευγαρώματος, της φωλεοποίησης και της ανατροφής των νεοσσών. Αυτό το κρίσιμο διάστημα θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό τη συνέχεια του είδους και τους πληθυσμούς των πουλιών που τελικά θα εγκατασταθούν στο βουνό.
Μια θηλυκιά που κλωσσάει δεν είναι φυσικά τόσο ευάλωτη όσο θα νόμιζε κανείς απέναντι σε ένα κυνηγόσκυλο, κυρίως επειδή η φύση την έχει σκόπιμα προικίσει με την ιδιότητα της μειωμένης ή ελάχιστης εκπεμπόμενης οσμής αυτήν την περίοδο. Αν γινόταν διαφορετικά, οι αλεπούδες και τα κουνάβια θα περιόριζαν δραματικά τις πιθανότητες επιβίωσής της.
Ακόμα κι έτσι όμως, η συνεχής ενόχληση από τα κυνηγόσκυλα και τους κυναγωγούς τους μπορεί εύκολα να αναγκάσει μια κλώσσα να εγκαταλείψει τη φωλιά και τα αβγά της. Ακόμα κι αν μαζί με το αρσενικό ταίρι της συνεχίσουν κάπου αλλού στο ίδιο βουνό την αναπαραγωγική προσπάθεια, ένα κρίσιμο διάστημα στην εξέλιξη της αναπαραγωγής θα έχει ήδη χαθεί. Αν μάλιστα δεν ξαναπροσπαθήσει καθόλου, όπως είναι πολύ πιθανό, μια απώλεια στον πληθυσμό της πέρδικας θα έχει ήδη συντελεσθεί και μόνο από τα αβγά που δεν εκκολάφθηκαν.

Μια θηλυκιά πέρδικα που φερμάρεται και ξεσηκώνεται συνεχώς από ένα κυνηγόσκυλο, μοιραία απομακρύνεται πολύ από το σημείο που εξ ανάγκης εγκατέλειψε τα μικρά της. Όμως, πριν οι νεοσσοί σχηματίσουν το φτέρωμά τους, βρίσκονται σε πλήρη αδυναμία να ρυθμίσουν μόνοι τους τη θερμοκρασία του σώματός τους. Αυτό το καθήκον το επωμίζεται εξ ολοκλήρου η μητέρα τους, που κατά συχνά διαστήματα τα ζεσταίνει κάτω από τις φτερούγες της.
Όταν, λοιπόν, ένας σκύλος φέρμας την "μπλοκάρει" ξανά και ξανά στην επικράτειά της, αναγκάζοντάς τη σε μια υπερβολική απομάκρυνση, όλοι οι νεοσσοί της κινδυνεύουν άμεσα σε θάνατο από υποθερμία.
Όταν οι υποψήφιοι γεννήτορες και τα ταίρια έχουν "διαλεχτεί" μεταξύ τους, κινούνται σε μια αυστηρά οροθετημένη περιοχή (χωροκράτεια) που εξυπηρετεί τις ανάγκες του ζευγαρώματος και της φωλεοποίησης που θα ακολουθήσει.

Ένα ζευγάρι που θα ενοχληθεί συχνά και συστηματικά από σκύλους κατά τη διάρκεια του εκπαιδευτικού, είναι πιθανότατο να εγκαταλείψει τη χωροκράτειά του και να εισέλθει στην περιοχή άλλων ζευγαριών. Κάτι τέτοιο όμως προκαλεί συγκρούσεις, αστάθεια και αναστάτωση στα ζευγάρια που μοιράζονται το βουνό, με αποτέλεσμα η διαδικασία του ζευγαρώματος είτε να ανασταλεί είτε να διακοπεί.

Πηγή: Δ' Κυνηγετική Ομοσπονδία Στερεάς Ελλάδος

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 29, 2010 10:07 am 
Άβαταρ μέλους

Ερώτηση, από την 1 Ιουνίου επιτρέπονται τα εκπαιδευτικά στις ζώνες εκπαίδευσης :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 29, 2010 8:35 pm 
Άβαταρ μέλους

IRISHMAN έγραψε:
Ερώτηση, από την 1 Ιουνίου επιτρέπονται τα εκπαιδευτικά στις ζώνες εκπαίδευσης :?:

Εγώ από όσο γνωρίζω "ναι". Και τουλάχιστον στην ΖΕΣ Κορωπίου έχει ταμπέλα που αναφέρει ότι από 1 Απριλίου μέχρι 31 Μαΐου απαγορεύονται τα εκπαιδευτικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 29, 2010 8:44 pm 
Άβαταρ μέλους

Αν και νομιζω οτι ειναι λιγο νωρις ακομα για εκπαιδευτικα ,οσοι βγητε προσοχη στα φιδια,αυτο που γινετε φετος δεν εχει προηγουμενο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 3   [ 45 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: