Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 10 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: τσοκ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 07, 2010 9:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Kαλησπέρα σε όλους.
Τα εργοστασιακά με τα εξωεργοστασιακά τσόκ έχουν μεγάλες διαφορές;
Το ρωτάω γιατί κυνηγάω στανταρ με 4**** & 3*** & έχω παραγγείλει άλλα δύο με τις ίδιες συσφίξεις της brilley
Έχω ακούσει πολλά & γι'αυτό θα ήθελα αν είναι δυνατόν τις γνώσεις από τους πιο έμπειρους φίλους.
Κυνηγάω με browning
Μου έχουν πεί ότι τα εξωεργοστασιακά είναι καλύτερα & σε συγκεντρώσεις & κατανομές από τα δικά του
Αληθεύουν αυτά;
Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: τσοκ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Φεβ 16, 2010 7:14 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα, έτσι είναι όπως τα λες.
Έχουν διαφορά τα aftermarket chokes απο τα εργοστασιακά.Είμαι προκάτοχος.
Κάποιες εταιρίες, συγκεκριμένα όπως το SKB 905 έχει στη βαλίτσα του τσοκ Briley.
Θεωρείται όπλο ανώτερης κλάσης και το προωθούν με αυτά τα τσοκ σαν πακέτο.
Τώρα όσον αφορά το μέγεθος και τα δέκατα συσφίξεων ,μετά από διάβασμα άρθρων καταστάλαξα ότι καλύτερες συσφίξεις είναι οι μισές.
Δούλευα περισσότερο το LM με πόρτινγκ(τρύπες εκτόνωσης) ,είναι κάτι ενδιάμεσο σε αυτά που προτιμάς εσύ,δηλαδή 3,5*.
Θεωρητική μελέτη του τσόκ για συγκεντρώσεις και κατανομές σε πίνακα όπως αναφέρεις δεν είχα κάνει ,αλλά κατευθείαν στην πράξη,στο κυνήγι με εμφανή βελτίωση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 17, 2010 8:38 am 
Άβαταρ μέλους

αλεξανδρος-ΤΟΜΜΥ έγραψε:
Καλησπέρα, έτσι είναι όπως τα λες.
Έχουν διαφορά τα aftermarket chokes απο τα εργοστασιακά.Είμαι προκάτοχος.
Κάποιες εταιρίες, συγκεκριμένα όπως το SKB 905 έχει στη βαλίτσα του τσοκ Briley.
Θεωρείται όπλο ανώτερης κλάσης και το προωθούν με αυτά τα τσοκ σαν πακέτο.
Τώρα όσον αφορά το μέγεθος και τα δέκατα συσφίξεων ,μετά από διάβασμα άρθρων καταστάλαξα ότι καλύτερες συσφίξεις είναι οι μισές.
Δούλευα περισσότερο το LM με πόρτινγκ(τρύπες εκτόνωσης) ,είναι κάτι ενδιάμεσο σε αυτά που προτιμάς εσύ,δηλαδή 3,5*.
Θεωρητική μελέτη του τσόκ για συγκεντρώσεις και κατανομές σε πίνακα όπως αναφέρεις δεν είχα κάνει ,αλλά κατευθείαν στην πράξη,στο κυνήγι με εμφανή βελτίωση.

Φίλε Αλέξανδρε σ'ευχαριστώ πολύ,νά'σαι καλά!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 17, 2010 9:27 am 
Άβαταρ μέλους

Βλητικές Βελτιώσεις: Τα εσωτερικά τσοκ http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=3244

Ερωτήσεις – απαντήσεις βλητικής http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=3434

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 21, 2010 10:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Διάβασε και τα άρθρα που σου παράθεσε ο Δημήτρης είναι αρκετά χρήσιμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 30, 2010 8:01 am 
Άβαταρ μέλους

Καλη εβδομάδα σε όλους τους φίλους!
Να μην ανοίγω καινούργιο θέμα(προφανώς δεν είναι το κατάλληλο αυτό),θέλω να σας ρωτήσω κάτι,επειδή το σκέφτομαι αρκετό καιρό & θα ήθελα λίγη βοήθεια.
Στα δίκαννα(s/p),έχω ακούσει ότι πρώτα ρίχνουμε με την κατω κάννη που βάζουμε συνήθως πιο ανοιχτό τσόκ & μετά με την πάνω με πιο κλειστό(το έχω δει & στο σκοπευτήριο αυτό,έχω παρατηρήσει όλους τους σκοπευτές να ρίχνουν έτσι)
Μήπως η πάνω κάννη κόβει πιο πολύ;;;
Εγώ πιο πολύ στο κυνήγι όταν κάνω περπατητό πχ.σε τσίχλες βάζω 4**** κάτω & 3*** πάνω & στο καρτέρι πχ σε φάσσες,τρυγόνια ή κάποιες τσίχλες ψηλωμένες το 3άρι το βάζω κάτω & πάνω το 2άρι.Τον επιλογέα δεν τον πολυχρησιμοποιώ(χαζομάρα μου μάλλον;;; :oops: )Ρίχνω πάντα με την κάτω κάννη.Αν ρίξω με την πάνω πρέπει να έχω πιο ανοιχτό τσοκ & στην κάτω πιο κλειστό;
Συγχωρέστε με για τις ερωτήσεις( μπορεί να θεωρούνται & χαζές),(θα βγουν & άλλες στην πορεία) αλλά θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις αν γίνεται.
Ευχαριστώ πολύ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 31, 2010 7:19 am 
Άβαταρ μέλους

pkourt έγραψε:
Καλη εβδομάδα σε όλους τους φίλους!
Να μην ανοίγω καινούργιο θέμα(προφανώς δεν είναι το κατάλληλο αυτό),θέλω να σας ρωτήσω κάτι,επειδή το σκέφτομαι αρκετό καιρό & θα ήθελα λίγη βοήθεια.
Στα δίκαννα(s/p),έχω ακούσει ότι πρώτα ρίχνουμε με την κατω κάννη που βάζουμε συνήθως πιο ανοιχτό τσόκ & μετά με την πάνω με πιο κλειστό(το έχω δει & στο σκοπευτήριο αυτό,έχω παρατηρήσει όλους τους σκοπευτές να ρίχνουν έτσι)
Μήπως η πάνω κάννη κόβει πιο πολύ;;;
Εγώ πιο πολύ στο κυνήγι όταν κάνω περπατητό πχ.σε τσίχλες βάζω 4**** κάτω & 3*** πάνω & στο καρτέρι πχ σε φάσσες,τρυγόνια ή κάποιες τσίχλες ψηλωμένες το 3άρι το βάζω κάτω & πάνω το 2άρι.Τον επιλογέα δεν τον πολυχρησιμοποιώ(χαζομάρα μου μάλλον;;; :oops: )Ρίχνω πάντα με την κάτω κάννη.Αν ρίξω με την πάνω πρέπει να έχω πιο ανοιχτό τσοκ & στην κάτω πιο κλειστό;
Συγχωρέστε με για τις ερωτήσεις( μπορεί να θεωρούνται & χαζές),(θα βγουν & άλλες στην πορεία) αλλά θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις αν γίνεται.
Ευχαριστώ πολύ.

Είχε επικρατήσει απο παλιά τα εργοστάσια να φτιάχνουν τις κάννες τότε που όλες ήταν με σταθερά τσοκαρίσματα η πάνω πιό κλειστή και η απο κάτω η ανοιχτή.Συνήθως τα βρίσκαμε * και *** ή ** και ****.Τώρα που έχουν όλα τσοκάκια δέν παίζει ρόλο ποιά κάννη θα ρίξει πρώτη,απλά εσύ επιλέγεις την απόσταση που θές.Νομίζω ότι απο θέμα συνήθειας ρίχνουν οι σκοπευτές πρώτα την κάτω ή έτσι έχουν επιλέξει τα τσοκάκια τους απο κάτω το ανοιχτό και επάνω τα κλειστό. :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 31, 2010 8:48 am 
Άβαταρ μέλους

Φίλε pkourt και οι δυο κάννες είναι ίδιες. Αυτό που μπορεί να αλλάζει είναι η διάμετρος του αυλού. Ξεχασέ το όμως αυτό για την ώρα. Αυτό που κάνει την διαφορά είναι τα τσοκ.
Τώρα αν το όπλο σου έχει επιλογέα (ή αν είναι δισκάνδαλο) επιλέγεις εσύ ποιά κάννη θα ρίξεις πρώτα.
Επιλέγεις τα τσοκ σου και πράτεις αναλόγως, πχ στο περπατητό τσίχλας όπως λές λογικό είναι η πρώτη κάννη να έχει **** και η δεύτερη ***. Τώρα αν το **** το έχει η πάνω κάννη δεν παίζει κάποιο ρόλο, απλά επιλέγεις πρώτη κάννη την πάνω.
Τα περισσότερα σκοπευτικά όπλα δεν έχουν επιλογέα γι'αυτό και ρίχνει πρώτα η κάτω κάννη.
Συμβουλή μου είναι, στο κυνήγι να μην έχεις το μυαλό σου συνέχεια στα τσοκ και στον επιλογέα.
Δούλεψε σωστές επωμίσεις και προσκοπεύσεις και οι επιτυχίες θα έρθουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 31, 2010 9:38 am 
Άβαταρ μέλους

Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω!!!! :D
Με βοηθήσατε πάρα πολύ!!
Φίλε Αλκιβιάδη απλά μερικές φορές πιο πολύ στο περπατητό καθόμουν & άλλαζα τα τσόκ,ενω έχει επιλογέα το όπλο δεν τον έχω χρησιμοποιησει καθόλου(χαζομάρα μου,γιατί έτσι καθυστερούσα).Δλδ αν πχ είχα(στο περπατητό) στην πάνω κάνη 3*** & στην κάτω 4****,όταν καθόμουν καρτέρι & τα πουλιά ήταν ψηλωμένα έβαζα το 3*** κάτω & πάνω το 2**.
Ενταξει δεν μπορώ να πω ότι έχω & την μεγάλη εμπειρία στα δίκαννα,επιλογείς μονοσκάνδαλα,δοασκανδαλα κλπ(δεν ντρέπομαι να το πω,εξάλλου ρωτάω για να μάθω & να προσπαθώ να γίνω λίγο καλύτερος).
Αυτό που μου είχε μείνει είναι ότι υπάρχει κάποια διαφορά στις κάννες.
Άρα λογικά με τον επιλογέα σε όποια καννη & να μπουν τα τσόκ δεν υπάρχει πρόβλημα.Γιατί το ποιο χρονοβόρο είναι το βάλε βγάλε...
Και πάλι ευχαριστώ!!! :)
Παναγιώτης.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 01, 2010 8:19 am 
Άβαταρ μέλους

Στα δίκαννα, σχεδόν πάντα είναι χρήσιμο η πρώτη βολή να είναι πιό ανοιχτή από τη δεύτερη επειδή το θήραμα συνήθως απομακρύνεται από τον κυνηγό. Ακόμα και σε εισερχόμενο καρτερίσιο θήραμα, μετά την πρώτη άστοχη βολή, το θήραμα (ή το κοπάδι) στρίβει και αρχίζει να απομακρύνεται από τον κυνηγό ή παίρνει ύψος (παπιά!). Η δεύτερη βολή, στο ίδιο πουλί ή σε άλλο πουλί του ίδιου κοπαδιού, σχεδόν πάντα, γίνεται σε μεγαλύτερη απόσταση από την πρώτη.
Μόνη εξαίρεση τα εισερχόμενα πιατάκια του σκοπευτηρίου, στις τελευταίες θέσεις του skeet (και σε κάποιες βολές του sporting), τα οποία δεν... τρομάζουν με το πρώτο μπαμ και συνεχίζουν την πορεία τους προς το μέρος μας.

Για το λόγο αυτό, όλα τα δίκαννα με δύο σκανδάλες έχουν ως πρώτη την πιό ανοιχτή κάννη.

Η κάννη που συνήθως ρίχνει πρώτη, είναι βέβαιο ότι ρίχνει πολύ περισσότερα φυσίγγια από τη δεύτερη κάννη. Ο λόγος απλός: πολλές φορές χτυπάμε το θήραμα με την πρώτη και έτσι δεν χρειάζεται δεύτερη βολή.

Στα αλληλεπίθετα δίκαννα, η κάτω κάννη είναι πιό κοντά στο νοητό διαμήκη άξονα που περνάει από το κέντρο του όπλου και καταλήγει στον ώμο μας. Για το λόγο αυτό, παράγει λιγότερη ροπή στρέψης και παρουσιάζει μικρότερη αναπήδηση κατά τη βολή, συγκριτικά με την επάνω κάννη. Ετσι, διευκολύνεται πολύ η δεύτερη βολή, αν χρειαστεί.

Επίσης, η κάτω κάννη, επειδή είναι πιο χαμηλά τοποθετημένη στη βάση, κοντά στα κλειδιά, δείχνει μεγαλύτερη αντοχή στις καταπονήσεις και γενικά καταπονεί το σύστημα κλειδώματος του όπλου λιγότερο από την επάνω.
[Αυτό βέβαια είναι κάπως θεωρητικό, αφού, ένα καλοσχεδιασμένο, καλοκατασκευασμένο και καλοσυντηρούμενο αλληλεπίθετο δεν πρόκειται να "κουνήσει" ποτέ σε μια κανονική κυνηγετική χρήση, εφόσον χρησιμοποιούνται σωστά φυσίγγια. Αντίθετα, τα πλαγιόκαννα, όπου οι δυνάμεις της πυροδότησης είναι πάντα έκκεντρες ως προς τα κλειδιά, είναι πιό επιρρεπή στα κουνήματα]

Για τους δύο παραπάνω λόγους (λιγότερη αναπήδηση και μεγαλύτερη αντοχή), είναι χρήσιμο, η πρώτη βολή να γίνεται συνήθως με την κάτω κάννη στα αλληλεπίθετα.

Στα πλαγιόκαννα, η πρώτη σκανδάλη αντιστοιχεί πάντα στη δεξιά κάννη που έχει το πιο ανοιχτό τσόκ. Εδώ, η τοποθέτηση της ανοιχτής κάννης δεξιά, μάλλον γίνεται από συνήθεια, αφού δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος πρακτκός λόγος.

Και για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα που είναι τα τσόκ, δεν μπορείς να είσαι ποτέ σίγουρος για την ακριβή απόδοση κάποιου τσόκ, είτε εργοστασιακού, είτε after market. Τα εργοστασιακά τσόκ, δηλαδή αυτά που προσφέρονται μαζί με το όπλο, είναι απλούστερα στην κατασκευή τους γιατί πρέπει να κρατηθεί το συνολικό κόστος χαμηλά. Τα after market είναι γενικά πιό προσεγμένα και αρκετά ακριβά. Ομως, δεν είναι πάντα βέβαιο ότι θα έχουν καλύτερη απόδοση από τα κοινά, ούτε ότι θα αποδίδουν ακριβώς στις ονομαστικές τιμές τους με όλα τα φυσίγγια.

Αυτό που θέλουμε από ένα τσόκ, για την ακρίβεια από ένα συνδυασμό κάννη-τσόκ-φυσίγγι, είναι να δίνει μια ομαλή κατανομή στα σκάγια μας, χωρίς κενά και υπερσυγκεντρώσεις καθώς και μια εκατοστιαία απόδοση ανάλογη με την ονομαστική τιμή του. Αυτά όμως μόνο με (πολλές) δοκιμές μπορούμε να τα εξακριβώσουμε. Για να προχωρήσει κάποιος σε αγορά επιπλέον τσοκ, πρέπει να ξέρει τι θέλει να επιτύχει ή πρέπει να έχει διαπιστώσει συγκεκριμένα προβλήματα με τα τσοκάκια που ήδη κατέχει. Εξαίρεση αποτελούν τα όπλα που προσφέρονται με λιγότερα από πέντε τσόκ για λόγους χαμηλής αρχικής τιμής. Εκεί ναι, πρέπει να δούμε ποιά μας λείπουν, ανάλογα και με τα κυνήγια που κάνουμε και να τα αναπληρώσουμε.

Σημειωταίον ότι τα τσοκάκια μπορούν να τροποποιηθούν ελαφρώς από κάποιον οπλουργό, προς το ανοιχτότερο βεβαίως. Π.χ, αν διαπιστώσουμε ότι το τσοκάκι 1/4 που χρησιμοποιούμε συνήθως έχει εκατοστιαία απόδοση που πλησιάζει το 1/2, μπορούμε να το πάμε σε έναν οπλουργό να μας το ανοίξει κατά 1-2 δέκατα του χιλιοστού ώστε η απόδοσή του να προσεγγίσει καλύτερα την απόδοση του βελτιωμένου κυλίνδρου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 10 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: