Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 11 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: To λογοκριμένο βίντεο του Κώστα Γαβρά για τον Παρθενώνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 01, 2009 10:25 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

To λογοκριμένο βίντεο του Κώστα Γαβρά για τον Παρθενώνα !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: To λογοκριμένο βίντεο του Κώστα Γαβρά για τον Παρθενώνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 03, 2009 7:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 03, 2009 7:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Ρε που παμε,ημαρτον.Εκει να κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας.Εκκλησια και omerta!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 04, 2009 12:03 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Δεν έχω τίποτε με την εκκλησία ,ίσια ίσα πιστεύω με ένα τρόπο δικό μου βέβαια.
Αλλά άμα το ψάξετε θα δείτε ότι οι περισσότερες εκκλησίες και εκκλησάκια ειδικά στην επαρχία είναι κτισμένα πάνω σε αρχαίους ναούς !
Σαν να ήθελαν να εξαλείψουν ότι μνημείο είχε να κάνει με τους αρχαίους θεούς !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 04, 2009 2:21 am 
Άβαταρ μέλους

συμφωνω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 04, 2009 10:52 am 
Άβαταρ μέλους

Ακριβως οπως το ειπες Γιωργο και γω πιστευω με τον δικο μου τροπο μακρια απο παππαδαρια και κατευθυνσεις.Αν ψαξει κανεις λιγο την ιστορια του τοπου μας διασταυρωμενες πηγες ομως,θα διαπιστωσει οτι δεν ειναι ολα τοσο ρομαντικα οπως τα παρουσιαζουν στο σχολειο οσο για την εκκλησια...αστα να πανε....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 04, 2009 11:34 am 
Άβαταρ μέλους

Καλύτερα παιδιά να μην το ανοίξουμε περισσότερο το θέμα, διότι όλοι μας ξέρουμε πολύ λίγα για την αλήθεια και οι προσωπικές γνώμεις μόνο διαφωνίες θα φέρουν...γνώμη μου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 04, 2009 5:21 pm 
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:
Καλύτερα παιδιά να μην το ανοίξουμε περισσότερο το θέμα, διότι όλοι μας ξέρουμε πολύ λίγα για την αλήθεια και οι προσωπικές γνώμεις μόνο διαφωνίες θα φέρουν...γνώμη μου.

Καλό θα ήταν φίλε μου Ιασων να ακούγονται κάποια πράγματα για να μαθαίνουν οι φίλοι μας,δεν μιλάμε μόνο για κυνήγι μέσα σ'αυτό το υπέροχο forum.Τώρα για το όπιο του λαού τι να πει κανεις θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή παραπάνω.!!!! :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 04, 2009 7:28 pm 
Άβαταρ μέλους

Αχ, όσο πιο πολλά μαθαίνω και διαβάζω, τόσο πιο αμαθής νοιώθω.

Κάνουμε το λάθος που ζητούμε οι άλλοι να μην κάνουν για μας.
Όταν οι οικολόγοι χαρακτηρίζουν όλους τους κυνηγούς συλλήβδην λαθροθήρες, διαμαρτυρόμαστε.
Όταν κάποιος χαρακτηρίζει όλους τους ιερείς συλλήβδην παπαδαριό, θεωρείται σωστό.

Επίσης μια επισήμανση. Σε θέματα πίστεως κανείς δεν μπορεί να σε κρατήσει δεμένο και αναγκασμένο να πιστεύεις κάπου, διότι πολύ απλά η ψυχή πετάει και δεν δεσμεύεται όπως το σώμα. Κανείς λοιπόν δεν αναγκάζει κανέναν να είναι ορθόδοξος. Ωστόσο αν η ψυχή σου ζητάει να είσαι ορθόδοξος, τότε δεν πρέπει φυσικά να αποκοπείς από την εκκλησία γιατί έξω από αυτήν δεν είσαι ορθόδοξος.

Ακόμη το εξής καίριο. Δυστυχώς μιλάμε και κρίνουμε δίχως να γνωρίζουμε. Και γω ακόμη τώρα μαθαίνω σε πολλά θέματα γι'αυτό και δεν θέλω να λέω περισσότερα απο όσα ξέρω για το συγκεκριμένο. Όσοι λοιπόν παρακολουθείτε τη συζήτηση και θεωρείτε ότι δεν γνωρίζετε αρκετά, και όπως σας νοιώθω όλους φίλους εδώ μέσα, θα ήθελα έτσι για τα Χριστούγεννά να σας ζητήσω να κάνετε ενα δώρο στον εαυτό σας επειδή δεν μπορώ λόγω απόστασης να σας το κάνω εγώ.
Πάρτε λοιπόν για αρχή ένα πολύ μικρό και φτηνό βιβλιαράκι (νομίζω 3-4 ευρώ) με τίτλο "Πρακτικός Οδηγός Ορθοδοξίας και Ορθοπραξίας" που διατίθεται από τις εκδόσεις Ορθόδοξος Κυψέλη, Σπάρτακου 6, Συκιές, Θεσσαλονίκη τηλ 2310 212659. Ειδάλλως μπείτε σε ένα χριστιανικό βιβλιοπωλείο και ζητήστε ένα βιβλίο για να ξεκινήσετε από κάπου να γνωρίζετε την Ορθοδοξία, σίγουρα κάτι θα έχουν να σας προτείνουν.

Γνωρίστε λοιπόν την Ορθοδοξία πριν την κρίνετε, όπως σωστό είναι να γνωρίζουμε κάθετι πριν το κρίνουμε.

Αυτά όπως θα τα έλεγα ανάμεσα σε φίλους την ώρα που συζητάμε σε κάποιο καφέ. Α, επίσης δοκιμάστε να κλείσετε 3-4 μέρες το χαζοκούτι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 04, 2009 7:46 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παιδιά να ξεκαθαρίσω κάτι , είμαι ορθόδοξος Χριστιανός και είμαι υπερήφανος γι αυτό, αν και πιστεύω πια με ένα δικό μου τρόπο την εκκλησία την σέβομαι !
Πιστεύω ότι η εκκλησία μας είναι από τις καλύτερες και ηπιότερες στον κόσμο , ποτέ δεν χρησιμοποίησε την βία όπως άλλες θρησκείες ακόμη και χριστιανικές για να επιβάλει τα πιστεύω της εκτός ίσως πολύ μικρών εξαιρέσεων, δεν είχε ιερά εξέταση και πολλά άλλα !
Εν σχέση λοιπόν με τις άλλες θρησκείες είναι σχεδόν αγγελική και ας έχει κάποια προβλήματα .
Το θέμα το άνοιξα καθαρά και μόνο για το συγκεκριμένο βίντεο , έτσι για να πούμε δύο κουβέντες, μου έκανε εντύπωση και δεν γνώριζα ότι αυτό είχε συμβεί στην ακρόπολη , γνώριζα όμως ότι όλοι σχεδόν οι αρχαίοι ναοί έχουν ένα εκκλησάκι στη θέση τους !
Και βλέποντας το μου επιβεβαίωσε την προσωπική μου άποψη ότι για τον παλαιό φόβο της εκκλησίας για τον "δωδεκαθεισμό " των αρχαίων .
Δεν χρειάζεται να μπούμε λοιπόν σε αντιπαραθέσεις με θέμα την εκκλησία , απλά αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω για το συγκεκριμένο θέμα ας μας διαφωτίσει λίγο !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 04, 2009 8:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Γιατι πρεπει οταν κρινουμε κατι να μην το γνωριζουμε κι ολας,για καποιους δεν το καταλαβαινω.Ακομα,προσωπικα όσο πιο πολλά μαθαίνω και διαβάζω, τόσο πιο πολυ ανοιγει το μυαλο μου.Κυριως διαβαζω και κυριως ανοιγει το μυαλο μου.Δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν.Ειναι η αποψη μου και δεν την επιβαλω σε κανεναν οπως γινεται με συγκεκριμενες αποψεις απο συγκεκριμενη κατευθυνση.
ΥΓ Και γω ειμαι Ορθόδοξος Χριστιανός αλλα τι να κανουμε δεν μπορω να τα δεχομαι ολα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 11 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: