Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 27 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Η φάρα μας !
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 14, 2007 10:57 am 
Άβαταρ μέλους

Πιστεύετε ότι αυτά που μας συμβαίνουν μας αξίζουν η αν θέλετε αξίζουν σε όλους !
Ποιοι είμαστε , τι θέλουμε , που πάμε !
Τι έχουμε κάνει , τι κάνουμε για να συνεχίσουμε να υπάρχουμε σαν κυνηγοί !
Με λίγα λόγια ποιοι είμαστε και τι θέλουμε πια είναι η φάρα μας !
Χωρίς φόβο και πάθος όμως , απλά να κάνουμε μία ενδιαφέρουσα συζήτηση !
Αν δε νομίζετε ότι μπορεί να ενοχλεί η την βλέπουν μάτια άλλα , που εγώ αυτό το βλέπω καλό ας την κλείσει ο κ Πέππας μόνο για τα μέλη η ακόμη την διαγράφω αν δεν θέλετε .
Τελευταίο, τα στοιχεία μου τα έχει ο Admin για να προλάβω προβοκάτσιες κλπ
Ένας πολύ απογοητευμένος λάτρης του βουνού !

Από την αρχική σελίδα του Κυνήγι στην Ελλαδα και όχι μόνο.

Γίνε ότι θέλεις
Ένας ονειροπόλος . Ένας ανένταχτος. Ένας αρακτός.
Ένας ερευνητής . Ένας ακτιβιστής. Ένας ανύπαρκτος .
Ένας θεατής . Ένας δάσκαλος.
Γίνε ότι γουστάρεις ρε παιδάκι μου . Εγώ μαζί σου.
Μόνο αυτό , που προσπαθούν με τόσο πείσμα να σε κάμουν ,
πρόσεξε να μη γίνεις.
Ένας χρήσιμος ηλίθιος
.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 17, 2007 10:46 pm 
Άβαταρ μέλους

Κοίτα να δεις φίλε πώς το βλέπω εγώ , είμαστε μία κοινωνική ομάδα 250000 ανθρώπων που μέσα της περιλαμβάνει τους πάντες .
Έχει εργατιά , έχει αγροτιά , έχει δημοσίους υπαλλήλους , έχει ιδιωτικούς υπαλλήλους, έχει ελεύθερους επαγγελματίες , έχει άνεργους , έχει κατώτερη , μέση , ανώτατη εκπαίδευση !
Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν υπάρχουν τα πάντα και οι πάντες στο σόι μας .
Το βασικότερο όμως όλων είναι ότι στο κυνήγι όλα αυτά διαγράφονται και όλοι μα όλοι είναι ίσοι υπακούοντας σε κοινούς άγραφους και γραμμένους νόμους !
Πουθενά δεν υπάρχει αυτή η ισότητα αλλού που να περιλαμβάνει όλα τα κοινωνικά στρώματα , ίσως μόνο στον στρατό αλλά και πάλι όχι με τόσο απόλυτη ισότητα .
Λογικό λοιπόν είναι να υπάρχουν και όλα τα είδη ανθρώπων , με διαφορετικούς χαρακτήρες και συμπεριφορές και πράξεις και βεβαίως καλούς και κακούς νόμιμους και παράνομους .
Είμαστε η μόνη κοινωνική ομάδα που πληρώνουμε για να έχουμε πριβέ αστυνόμευση που τα τελευταία χρόνια προσπαθεί πραγματικά για να βελτιωθεί και θεωρώ ότι τα έχει καταφέρει ..
Είμαστε επίσης οι μόνοι που πληρώνουμε για να διατηρούμε και εξασκούμε ένα τρόπο ζωής που τόσο αγαπάμε και έρχεται από τόσο παλιά .
Και τόσα άλλα είμαστε οι μόνοι , οι μόνοι οι μόνοι !
Το κέρδος μας ποιο , από παντού σφαλιάρες και απαγορεύσεις , από παντού δυσφήμηση και λασπολογία .
Για αυτό σου λέω φίλε μου το σόι μας είναι σήμερα καλύτερο από το χθες , το που θα πάμε και πώς βασικά εξαρτάτε από εμάς τους ίδιους πόσο ακόμη θα γυρνάμε και το άλλο μάγουλο , εγώ ξέρω ότι το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο θεός κάποια στιγμή !!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 18, 2007 11:13 am 
[b]H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΛΑΟΣ ΤΟΥ ΘΕΛΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΩ ΓΕΝΙΚΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΚΥΛΟ ΜΑΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΝΑ ΚΟΥΜΠΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ,ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΟΤΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΑ.ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΝ ΕΠΕΡΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ,ΑΡΧΙΖΕ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ ΠΟΥΛΙΑ ,ΘΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΨΑΞΕΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΟΥΜΕ,ΚΑΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΡΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ,ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΜΑΖΕΨΟΥΜΕ ΧΟΡΤΑ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΙΣΩΣ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟΥ ΑΝ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΨΥΧΙΚΑ ΗΡΕΜΟΙ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΖΑΝΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΒΑΡΕΣΑΜΕ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΒΑΡΕΣΕ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΗΤΑΝ ΠΟΙΟ ΤΥΧΕΡΟΣ ΙΣΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΚΑΙ ΕΦΤΙΑΞΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΚΥΛΟ Η ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΥΝΗΓΟΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΚΑΤΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΟΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΜΑΣ.ΤΟ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΝΟΥΜΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟΣ ΣΚΟΠΟΣ.

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 18, 2007 1:52 pm 
Άβαταρ μέλους

Προσπάθεια βελτίωσης γίνεται , προσπάθεια παιδείας γίνεται , προσπάθεια πάταξης των κακών γίνεται και πολλές άλλες προσπάθειες !
Αλλά ενώ εμείς προσπαθούμε πάντα με δικούς μας πόρους κανείς δεν κάνει προσπάθεια ..... να μας καταλάβει έστω και λίγο !
Ολα τα κάνουμε μόνοι μας μέχρι και την σύλληψη των παρανόμων οπλοφόρων και μη που δεν είναι και δικιά μας δουλειά αλλά του Κράτους !
Και η απάντηση απαγόρευση στην απαγόρευση , ούτε συμμετοχή απλή δεν μας αφήνουν να έχουμε στην διαχείριση των πάρκων που έχουμε και το κατάλληλο δυναμικό επιστημονικό , υλικό και δεν ξέρω τι άλλο έχουμε !
Εμείς δίνουμε δίνουμε και δεν ζητάμε , αν ζητάμε κάτι αυτό είναι την ίση αντιμετώπιση , αντιμετώπιση που θα είναι νόμιμη και επιστημονικά τεκμηριωμένη , όχι αυθαίρετη και μονομερής !
Με τα γνωστά αποτελέσματα όπου εφαρμόστηκε μέχρι σήμερα !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 26, 2007 9:01 am 
Άβαταρ μέλους

D.Kom έγραψε:
Μεχρι να υπαρξει καποια εξελιξη θα ηθελα να θεσω καποιους προβληματισμους,χωρις καμια προθεση να αποπροσανατολισω τη συζητηση.

Ως κυνηγος υπηρξα «τσιγγανος»,ξεκινωντας απο τον ΚΣ Μυτιληνης,κατοπιν ανεβαινοντας στην Κομοτηνη,κατεβαινοντας στον ΚΣ Καλλιθεας και τωρα εκ των πραγματων θα ανανεωσω στον ΚΣ Λουτρακιου.Οι σπουδες η δουλεια κι ο περιορισμενος χρονος παραμονης σε ενα μερος δε μου εδωσαν ποτε τη δυνατοτητα να γνωρισω τα προσωπα και τις καταστασεις,ωστε να εχω συνειδητη κι ουσιαστικη συμμετοχη στις αρχαιρεσιες και τη δραση των κατα τοπους συλλογων,οποτε και δεν εχω κανενα δικαιωμα να διαμαρτυρηθω για πλημμελη εκπροσωπηση ή για αδρανεια των εκπροσωπων.

Ωστοσο θεωρω τον εαυτο μου συνειδητοποιημενο κυνηγο,με ανησυχιες για το μελλον αυτου που αλλοι χαρακτηριζουν χομπι ή σπορ ενω εγω το προσδιοριζω ως τροπο ζωης που εχει εμφανη επιδραση στις επιλογες μου τοσο σε προσωπικο οσο κι επαγγελματικο επιπεδο.Ανεκαθεν ο μπουσουλας για τη ληψη των σημαντικων αποφασεων στη ζωη μου ηταν το ελευθερο ΣΚ κι η ευκολη προσβαση στο βουνο.Τηρωντας λοιπον τους κανονες που πρωτα η (βαθια ριζωμενη) κυνηγετικη παραδοση του τοπου μας υπαγορευει και δευτερευοντως η συγχρονη νομοθεσια και δεοντολογια επιβαλει,διεκδικω το δικαιωμα της γνωμης και της επιοικειας για την πλημμελη συμμετοχη μου στα Κυνηγετικα κοινα.

Στη περιπλανηση λοιπον ανα την Ελλαδα διαπιστωσα οτι η πλειοψηφια των κυνηγων-μελων των κατα τοπους συλλογων (μιλω για ποσοστα 90%+) επισκεπτονται το συλλογο τους μονο για να πληρωσουν την αδεια και πολλοι δεν ξαναπερναν ουτε για να την παραλαβουν.Οταν ρωτουσα για να εξηγησω το φαινομενο λαμβανα απαντησεις του τυπου «δεν προλαβαινω»,«δεν παω για κυνηγι καλυτερα»,«μονο για να τρωνε λεφτα ειναι αυτοι»,«αυτοι ειναι κλικα» και μια φορα ειχα και προταση:«Να βαλεις υποψηφιοτητα εσυ για προεδρος,εγω εχω ανθρωπους να σε βγαλω, θα βαλουμε και τις γυναικες μας στη γραμματεια και να με προσλαβεις θηροφυλακα»,προταση του καφενειου,ασοβαρη,δηλωτικη νοοτροπιας ωστοσο.Κρατουμενο ενα,λοιπον,η εκπροσωπηση απο συλλογικα οργανα ειναι μια φενακη στο χωρο του κυνηγιου,και το χειροτερο,η κυρια μαζα των κυνηγων απαξιωνει τα οργανα αυτα,χωρις να μπαινει στη διαδικασια να τα γνωρισει.

Σε οποια γωνια της Ελλαδας κι αν κυνηγησα,με οποια παρεα κι αν βρεθηκα,οταν ο παγος εσπαγε και διαχυοταν αυτη η ασυγκριτη ζεστασια της κυνηγετικης παρεας, αρχιζαν παντα οι εκμυστηρευσεις-εξομολογησεις... Ολοι αποδοκιμαζαν τις παρανομες τεχνικες,ολοι σεβονταν τους κανονισμους αλλα ολοι ειχαν απο ενα φιλαρακι που...κι ολοι γνωριζαν ανατριχιαστικες λεπτομερεις για το που ποτε και πως παραβιαζονται οι κανονισμοι.Κρατουμενο δευτερο,χωρις αλλο σχολιο.

Σπανιως (και ντρεπομαι που το λεω) ειδα κυνηγο να σκυβει να μαζεψει την καρτουσα του,το κυπελακι του φραπε του, το κουτι απο τα φυσιγγια του και ΠΟΤΕ τα σκουπιδια καποιου αλλου συναδελφου.Ασε το χλευασμο «οικολογος εισαι ρε» αν τυχον τολμησεις να βαλεις στην τσεπη κανα πεταμενο πλαστικο.Κρατουμενο τριτο,ας γινομαστε που και που οικολογοι,αν ειναι να μη γινουμε καφροι.

Σπανιως γνωρισα «Αθηναιους» να σεβονται τα δικαια των «ντοπιων» κυνηγων κι αντιστροφως τοπικους κυνηγους που να κατανοουν τη διψα των πρωτευουσιανων για ολα οσα οι ιδιοι θεωρουν δεδομενα και κεκτημενα.Κρατουμενο τεταρτο,εμεις διαιρουμαστε,ποιος βασιλευει;

Σε ολες τις πατριδες στην πατριδα μου βρεθηκα διωγμενος απο κυνηγοτοπους που αγαπησα και που για μενα αποτελεσαν σχολειο,λογω απαγορευσεων ειτε αναφορικα με περιοχες,ειτε με θηραματα. Και πουθενα οι (μη κυνηγοι) κατοικοι δεν εδειξαν την παραμικρη συπαθεια μην πω οτι εδειχναν κι ανακουφιση.Κρατουμενο πεμπτο,δεν μπορει να ειναι μονο γιαλος στραβος,μαλλον κι εμεις τα... θαλασσωνουμε στην πλοηγηση.

Κι αν ο Εβρος σημερα κλεινει,κι αν ο Γιαουρ Αντας ουσιαστικα εκλεισε πριν κατι χρονακια,κι αν φτασαμε να αναγνωριζουμε την αναγκη να περιοριστει το κυνηγι της περδικας σε δυο ΣΚ την περασμενη σεζον στη Μυτιληνη (δεν το χωραει ο νους μου,αν δεν ηταν αυτη η περδικα,δε θα ’μουν κυνηγος),μην εκπλησεσθε,ολα τα παραπανω κρατουμενα οδηγησαν εδω, και δεν προκειται για μια αργη βαθμιαια διαδικασια,ειναι ΡΑΓΔΑΙΑ, ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΗ,ΚΥΡΙΑΡΧΙΚΗ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΕΝΟΣ ΤΡΟΠΟΥ ΖΩΗΣ ,ελεος ειμαι 32 ετων και μιλαω για το κυνηγι σε στυλ «τοτε,επι Πλαστηρα...».

Μην περιμενετε την εξυγειανση των οργανων εκπροσωπησης,την συστηματικη παιδευση του κυνηγετικου κοσμου,την επιστημονικη αναγνωριση της προσφορας της Θηρας στο οικοσυστημα... Επιπληξτε συμπεριφορες,νοοτροπιες,παρασπονδιες,αυθαιρεσιες,στο καθημερινο σας κυνηγι,καφε,συζητηση στη δουλεια στη παραλια,καντε αισθητη την παρουσια με την ηθικη κι αισθητικη ακαιρεοτητα σας με το σεβασμο στην παραδοση του τοπου
να αυτοελεγχεται και να αυτοπειθαρχειται,με το σεβασμο στα θεσμικα πλαισια,εστω κι αν ο σκοπος ειναι η μετατοπιση τους,με τον αυτοσεβασμο γιατι πανω απ’ ολα ειστε Κυνηγοι,κι αυτο ΠΡΕΠΕΙ να τα λεει ολα...

Ουφ !!! Τα πα και ξελαφρωσα... Ωραιο πραγμα το web... :wink:

ENA ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΩΡΑΙΟ POST ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΓΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ Η ΦΑΡΑ ΜΑΣ!!!!!
ΜΠΡΑΒΟ ΔΗΜΗΤΡΗ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 26, 2007 11:29 am 
Άβαταρ μέλους

Πολλές από τις πηγές και των αφορμών γι την κακή εικόνα των κυνηγών περιέχονται σ΄ αυτό το μήνυμα μπράβο Δημήτρη !
Τα είπες με το όνομα τους όλα αυτά που σκεπτόμαστε αλλά δεν θέλουμε να παραδεχτούμε φίλε ! :D :D

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 06, 2007 11:34 am 
Άβαταρ μέλους

ΣΤΗΝ ΠΟΛΥ ΓΛΑΦΥΡΗ ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΗ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΑΙ ΜΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΩ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΟΝ ΕΒΡΟ.ΕΧΟΥΜΕ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΑΠΟ ΠΟΣΟΥΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΔΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ?ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΩ ΑΠΟ ΠΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΑΡΙΘΜΗΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΩΣ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΩΣ ΜΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ΣΤΙΣ 20/8 ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΣΤΙΣ 28/2?ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΟΠΟΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΛΙΓΟ ΟΠΩΣ ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΙΑΜΟΡΦΩΘΕΙ.ΜΗΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΟΠΩΣ ΕΜΕΙΣ?ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΜΠΟΔΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙΣ?ΜΗΠΩΣ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΟ ΝΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ.ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΧΟΥΝ ΔΙΠΛΑ ΕΝΑΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΥΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥ ΚΥΝΗΓΙΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΡΑΓΕ ΣΩΣΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΟΙ,ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ,ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΑΙ ΗΘΟΣ ΣΑΝ ΔΑΣΚΑΛΟΙ?ΘΑ ΜΑΘΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ΤΑ ΝΕΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΟΥΝ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ,ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ,ΣΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ?ΜΗΠΩΣ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΙΑΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΡΥΤΕΡΗ ΕΝΝΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ?ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ,ΑΛΛΑ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΠΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ?ΜΗΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ,ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΟΥΣ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ Η ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ ΛΑΘΟΣ?ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: WILD HUNTERS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 17, 2008 1:51 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YflVBUP8AFY[/youtube]

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 17, 2008 5:03 pm 
Άβαταρ μέλους

Ωραίο βίντεο λίγο τραβηγμένο σε κάποιες σκηνές από τον τύπο καλό όμως !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 25, 2008 8:08 am 
Άβαταρ μέλους

Η μπεκάτσα το μπεκατσάκι και ο Θεός

Το μπεκατσάκι κοίταξε ψηλά, κατ ευθείαν στον γαλάζιο ουρανό...

-Μαμά, πως είναι ο Θεός?
-Τι εννοείς?
-Πως είναι....τι μορφή έχει?
-Τον θυμάσαι τον παππού σου τον μπεκάτσο? Αυτόν με τα άσπρα γένια που τον σκότωσε ένα πρωί ένας μπεκατσοκυνηγός?
-Ναι τον θυμάμαι...που μας κελάηδαγε το βράδυ και μας έλεγε παραμύθια.
-Σαν αυτόν είναι ο Θεός, τέτοια μορφή έχει.

-Μα...οι άνθρωποι λένε ότι ο Θεός είναι σαν αυτούς, ένας σεβάσμιος γέροντας με άσπρα μαλλιά....
-Ναι, και τα σκυλιά νομίζουν πως είναι σαν γέρικο σκυλί και οι γάτες νομίζουν πως είναι σαν γάτος και όλα τα ζώα στη φύση νομίζουν πως είναι σαν αυτά.

-Ναι, αλλά ποιος έχει δίκιο? πως είναι τελικά?
-Θες να μάθεις την αλήθεια μπεκατσάκι? είσαι αρκετά μεγάλος να σου την πω?
-Ναι, μαμά, μεγάλωσα πια, αύριο θα πετάξω...δεν θέλω να ζω μέσα στα παραμύθια.

-Άκου τότε...

Η μπεκάτσα τσίμπησε με το ράμφος της ένα ξυλάκι να το βάλει στη φωλιά για να ενισχύσει την πλευρά που φύσαγε ο Βοριάς.
Είχε χτίσει αυτή τη φωλιά μαζί με τον μπεκάτσο πριν από κάτι μήνες.
Πριν κάνουν παιδιά. Τα είχαν προβλέψει όλα.
Ακόμα και το ότι θα είχαν άγριο χειμώνα φέτος και αυτό το ήξεραν από το καλοκαίρι.

-Άκου μπεκατσάκι...ο Θεός, αυτός που μας δημιούργησε, που δημιούργησε τη φύση, τ αστέρια....το σύμπαν ολόκληρο...δεν έχει καμία μορφή. Δεν μοιάζει με κανέναν.
Ούτε με άνθρωπο, ούτε με μπεκατσάκι ούτε με σκύλο...

Είναι χωρίς μορφή, είναι κάτι σαν «πνεύμα».

Είναι αυτός που μας λέει ότι ο χειμώνας θα είναι βαρύς, είναι αυτός που μου λέει εμένα ότι αύριο θα είσαι έτοιμος να πετάξεις,
Είναι αυτός που λέει στον μπαμπά σου το δρόμο για να γυρίσει στη φωλιά μας
Είναι αυτός που τα ξέρει όλα και μας τα λέει.

Είναι αυτός που ρώτησα αν πρέπει να στα πω όλα αυτά και να μην σε αφήσω να ζεις στα παραμύθια όπως είπες.
Και ακόμα, είναι αυτός που σου είπε εσένα να μου κάνεις αυτήν την ερώτηση.

-Μαμά...τότε γιατί οι άνθρωποι που υποτίθεται ότι έχουν πιο πολύ μυαλό από μας...δεν το ξέρουν αυτό και νομίζουν ότι ...είναι άνθρωπος και μάλιστα ένας γέροντας με άσπρα μαλλιά και γένια?

-Γιατί δεν τους το λέει ο Θεός.
-Και γιατί μαμά δεν τους το λέει?

-Γιατί μπεκατσάκι.... δεν μεγάλωσαν ακόμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 25, 2008 9:50 am 

Πολύ καλό, φίλε... πολύ καλή η ιστορία σου!!! "no comment" δεν έχω άλλα λόγια να πώ!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Στην εποχή του παππού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 13, 2008 1:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Στην εποχή του παππού

Στα παλιά τα χρόνια, οι άνθρωποι της υπαίθρου, οι αγρότες, οι κτηνοτρόφοι, ζούσαν και μεγάλωναν πολυμελείς οικογένειες. Φρόντιζαν τον τόπο τους, ξεχέρσωναν ολόκληρες πλαγιές για να σπείρουν λίγο σιτάρι, στέριωναν με ξερολιθιές τα χωράφια τους τα λιγοστά από τις βροχές και τις κατεβασιές της καταιγίδας. Τις πεζούλες που αντικρίζουμε εμείς σήμερα και τις προσπερνάμε αδιάφορα ή τις γκρεμίζουμε γιατί εμποδίζουν την πορεία μας, τις δημιούργησαν εκείνοι οι μερακλήδες παππούδες μας που ανακάτευαν τη γη για το λιγοστό καρπό.

Όλοι οι παλιοί ήσαν και άριστοι κυνηγοί, με ελάχιστα μέσα που γέμιζαν τα δίκαννα με τη βέργα και το δράμι. Και η μπαρούτη ήταν γι’ αυτούς έξοδο σοβαρό που επιβάρυνε το σπίτι. Έφερναν όμως αποτέλεσμα τα πενιχρά μέσα που διέθεταν σε συνδυασμό με την γνώση τους, την πολυμάθειά τους.

Ο παππούς μου όταν πήγαινε για κυνήγι, έφερνε πάντοτε ένα λαγό μεγάλο. Ποτέ δεν είχε φέρει δύο. Άστα, έλεγε στη γιαγιά μου, δικά μας είναι σαν μεγαλώσουν. Και πράγματι μεγάλωναν και πάντοτε γύριζε με τον λαγό ανά χείρας. Χωρίς σκυλιά. Τα σκυλιά που είχε ήσαν τσοπανόσκυλα, έφερναν γύρα το κοπάδι και το προφύλασσαν από τις κακοτοπιές. Έκαναν άλλη δουλειά, δυσκολότερη.

Παλιότερα δεν υπήρχαν και αγριογούρουνα. Η κάθε οικογένεια μεγάλωνε το δικό της γουρούνι που το έσφαζε κάπου εκεί στα Χριστούγεννα και έπαιρνε όχι μόνο το κρέας που το πάστωνε για να διατηρηθεί και ήταν ο καλός μεζές, ο εκλεκτός. Έπαιρνε το λίπος και το έκανε σαπούνι ή το χρησιμοποιούσε για το μαγείρεμα. Το λάδι ήταν ακριβό πολύ και δυσεύρετο στα ορεινά μέρη.

Τα αγριογούρουνα ήλθαν στην περιοχή μας όταν οι παππούδες είχαν αφήσει τον κόσμο τούτο. Ήλθαν πρόσφατα δηλαδή, πάνω κάτω κάπου δεκαπέντε χρόνια που τα κυνηγάμε. Δεν τα ξέραμε. Μαθημένοι στον λαγό ήμασταν και κάναμε στροφή προς το νέο κυνήγι. Μας συνάρπασε από την πρώτη στιγμή, από τα πρώτα λάθη, που μαθαίναμε πως γίνεται η παγάνα, τη δουλειά κάνει η κόντρα, μα και τόσα ακόμα που μάθαμε και που εν τέλει συνεχίζουμε να μαθαίνουμε. Από τα δίκαννα και μάλιστα τα παλιά, τα κειμήλια, φτάσαμε στις καραμπίνες. Για μεγαλύτερη ισχύ πυρός, για περισσότερη σιγουριά στο καρτέρι.

Δεν σταματήσαμε όμως εκεί, προχωρήσαμε ένα βήμα μπροστά από τους παππούδες μας. Ο ένας λαγός ή ο ένας κάπρος ή οι δυό πέρδικες, δεν είναι αρκετές. Είναι «υποτιμητικό» για ένα «σοβαρό» κυνηγό σήμερα, να φέρει από το δάσος μόνο ένα θήραμα. Τι θα πουν γι’ αυτόν οι φίλοι του; Οι άλλες ομάδες; Δεν θα αρχίσει το δούλεμα; Και που ν’ αντέξει κάποιος περήφανος κυνηγός τέτοιου είδους πειράγματα;

Από κυνηγοί, οι πολλοί γίναμε κυνηγοί κεφαλών. Ορμάμε στο δάσος και απαιτούμε να γίνει όλη η πανίδα δικιά μας. Θα πεί κανείς, σύμφωνοι, αλλά οι λίγοι είναι αυτοί που σκέφτονται και δρούν έτσι. Όχι, λέω εγώ, οι πολλοί είναι. Οι μακελλάρηδες των κάπρων, των λαγών αλλά και των πουλιών, οι πολλοί είναι.

Αυτοί που πετάνε τα σκουπίδια στο δάσος και τις πλαστικές σακούλες, αυτοί που δεν σκύβουν να μαζέψουν τους άδειους κάλυκες, αυτοί που στο πυκνό έχουν στις καραμπίνες 5 – 6 - 8 φυσίγγια, αυτοί εν τέλει είναι πάρα πολλοί. Και όσο και αν φωνάζουν οι Ομοσπονδίες, όσες διατάξεις και αν κυκλοφορούν, δεν αλλάζει η κατάσταση.

Και δεν είναι μόνο αυτά. Άπειροι αγρότες που δουλεύουν στα χωράφια τους έχουν απειληθεί από κυνηγούς. Αμπελουργοί που παίρνουνε τη στράτα για το αμπέλι τους δεν φτάνουν ποτέ διότι «το κυνήγι βρίσκεται σε εξέλιξη». Αλλά και τα κατσίκια που βρίσκονται νεκρά από τον κτηνοτρόφο, δεν τα σκότωσαν σκυλιά των κυνηγών αλλά κάποια «αδέσποτα». Που δεν τα ξέρει κανείς, δεν τα αντίκρισε κανείς.

Ανάβει φωτιά να ζεσταθεί η παρέα των κυνηγών στο δάσος αλλά «ξεχνά» να την σβήσει, όταν βιαστικά πρέπει να φύγει. «Έλα μωρέ», και τι σε νοιάζει εσένα, χειμώνας είναι, δεν παθαίνει τίποτα το δάσος, απαντά με στόμφο ο παντογνώστης κυνηγός

Και οι ταβέρνες που έχουν στο μενού τους κάπρο του βουνού, και μάλιστα σε υψηλή τιμή, τυχαία τα βρίσκουν τα άγρια έξω από την πόρτα τους.

Όλα τα παραπάνω είναι προβλήματα σοβαρά που όλοι τα γνωρίζουμε και τα αποσιωπούμε επιμελώς. Ή τα ελαχιστοποιούμε σαν προβλήματα. Τα προβλήματα, όποια και είναι αυτά, λύνονται εφόσον τα κατανοήσουμε. Με τις ανακοινώσεις των Ομοσπονδιών σίγουρα δεν λύνονται. Εκείνο που λείπει από τους κυνηγούς και είναι γνώρισμα κοινό της κοινωνίας μας σήμερα, είναι η έλλειψη παιδείας. Όταν την αποκτήσουμε, ίσως να κάνουμε ένα βήμα πάλι προς τα πίσω και αντιληφθούμε την νοοτροπία των παππούδων μας. Που οι συνθήκες ζωής ήσαν τέτοιες και είχαν πραγματική ανάγκη να γυρίσουν με θήραμα στο σπίτι, στην οικογένεια. Και επέστρεφαν ευτυχείς με το ένα. Τα πολλά τα άφησαν για εμάς, για να κορδωνόμαστε…..

http://artozinos.blogspot.com/2008/06/blog-post.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Οι κυνηγοί... στον πλανήτη γη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 24, 2008 1:50 pm 
Άβαταρ μέλους

Οι κυνηγοί... στον πλανήτη γη !

ΕΘΝΟΣ ONLINE http://www.ethnos.gr/article.asp?catid= ... bid=814535

Αυτή η αλλαγή είναι ένα παγκόσμιο φαινόμενο, που παραδόξως συμπίπτει και με μια διεθνή μείωση των κυνηγών. Οι κυνηγοί έχουν μειωθεί σε όλες σχεδόν τις ανεπτυγμένες χώρες, σαν φυσικό επακόλουθο της γήρανσης του πληθυσμού και της αλλαγής των συνηθειών της νέας γενιάς, που προτιμά τα ηλεκτρονικά παιχνίδια αντί για συμμετοχικές δραστηριότητες. Η μείωση των κυνηγών μείωσε τη ζήτηση και μετέτρεψε την αγορά του πωλητή σε αγορά του αγοραστή. Σήμερα τα αγροκτήματα πρέπει να βρουν πελάτες-κυνηγούς, και όχι το αντίθετο, όπως συνέβαινε κάποτε.

Χαρακτηριστικό είναι το σκηνικό με το κυνήγι του φασιανού στην Αγγλία. Παλαιότερα το κυνήγι του φασιανού ήταν απρόσιτο ακόμη και για πλούσιους κυνηγούς, αφού η συμμετοχή εξαρτιόταν από τις προσκλήσεις του γαιοκτήμονα και περιβαλλόταν από μια «ιεροτελεστία» που απωθούσε τους νεόφερτους. Σήμερα τα αγγλικά κυνηγετικά περιοδικά, αλλά και οι διαφημίσεις εταιρειών όπλων, ανακοινώνουν κυνήγι φασιανού έναντι πληρωμής. Κτήματα που παλαιότερα ήταν κλειστά για χρόνια, σήμερα ανταγωνίζονται στις διαφημίσεις, παραθέτοντας τους αριθμούς των φασιανών που απελευθερώνουν, τη διαχείριση που εφαρμόζουν και την ποιότητα της κυνηγετικής εμπειρίας.

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στην Ισπανία με το κυνήγι της κοκκινοπόδαρης πέρδικας, που παλιά ήταν μόνο για αριστοκράτες. Σήμερα υπάρχει μια βιομηχανία που εξαρτάται από το προσφερόμενο κυνήγι της πέρδικας σε ξένους κυνηγούς, που φτάνουν από όλα τα σημεία του πλανήτη για την εμπειρία. Το ίδιο σκηνικό, της προσέλκυσης δηλαδή ξένων κυνηγών για άλλοτε εκλεκτά κυνήγια, παρουσιάζεται και σε άλλα κράτη, ειδικά της κεντρικής και ανατολικής Ευρώπης. Η Ρουμανία διαφημίζει κυνήγι αρκούδας που παλιά ήταν το αποκλειστικό θήραμα για ανώτατους αξιωματούχους, ενώ η Πολωνία, η Ουγγαρία, η Ουκρανία και άλλα κράτη διαφημίζουν τα κυνήγια τους σε κυνηγετικά περιοδικά της Γαλλίας, της Ιταλίας, της Αγγλίας και της Αμερικής.

Η δημογραφική αλλαγή στα κράτη που είχαν κλειστό και κάπως φεουδαρχικό κυνήγι, αλλάζει τους μηχανισμούς της αγοράς. Σε χώρες που έχουν «δημοκρατικό» κυνήγι, η αλλαγή έχει επιδράσεις στη διαχείριση του περιβάλλοντος, όπως δείχνει άλλωστε και η αμερικανική εμπειρία.

Η μείωση του αριθμού των κυνηγών στην Αμερική -σε μερικές πολιτείες φτάνει το 30%- σημαίνει και μείωση των εσόδων από τις κυνηγετικές άδειες και τον φόρο στα είδη κυνηγίου. Η μείωση εσόδων δυσκολεύει τη διαχείριση του περιβάλλοντος για όλους τους χρήστες, αφού τα έσοδα από το κυνήγι και το ψάρεμα είναι η μόνη πηγή χρηματοδότησης για τη θηροφυλακή και για την επιστημονική παρακολούθηση της φύσης. Η ανάγκη για χρηματοδότηση έχει οδηγήσει μερικές πολιτείες, όπως το Βερμόντ, σε ιδέες της φορολόγησης όλων των χρηστών της φύσης, και όχι μόνο των κυνηγών και των ψαράδων. Η πρόταση βρήκε αντίδραση από τους «οικολόγους»,που αντιπροτείνουν την αύξηση της γενικής φορολογίας και όχι μόνο των χρηστών της υπαίθρου ή όσων δραστηριοποιούνται ψυχαγωγικά σε αυτή.

Η μείωση των κυνηγών στην Αμερική έχει και άλλα απρόσμενα αποτελέσματα. Σαρκοβόρα και δυνητικά επικίνδυνα ζώα που άλλοτε ήταν δημοφιλή θηράματα, όπως η μαύρη αρκούδα και το πούμα, σήμερα δεν κυνηγιούνται . Ετσι οι νέες γενιές αυτών των ζώων δεν έχουν τον επίκτητο φόβο του ανθρώπου κυνηγού, γι αυτό και οι επιθέσεις τους σε ανθρώπους αυξάνονται. Η παρότρυνση των αρχών στους ανθρώπους να «μάθουν να ζουν με τις αρκούδες» αρχίζει να χάνει την αξία της, όταν αρκούδες κάνουν επιδρομές όχι μόνο σε κήπους, αλλά και μέσα σε σπίτια...ανοίγοντας ψυγεία για να βρουν λιχουδιές! Η κατάσταση έχει οδηγήσει πολιτείες που παλαιότερα είχαν εισακούσει τις αντιρρήσεις ζωοφιλικών οργανώσεων για απαγορεύσεις, να ξανανοίξουν το κυνήγι της αρκούδας και του πούμα, κάτι που έγινε στο Νιου Τζέρσεϊ, Νέα Υόρκη και Καλιφόρνια μετά από αλλεπάλληλες επιθέσεις.

Οι λύσεις...
Επίσης στην Αμερική, όπου παρατηρείται και μια αύξηση των θηραμάτων που δεν συνδέεται άμεσα με τη μείωση των κυνηγών, επιτρέπονται πλέον αυξημένα ποσοτικά όρια. Στα υδρόβια μερικές πολιτείες έχουν αυξήσει το όριο στα παπιά, ενώ στο ελάφι που παρουσιάζει μια έντονη αύξηση, επιτρέπεται η θήρευση θηλυκών του είδους (σε μερικές πολιτείες ο κυνηγός πρέπει να σκοτώσει τουλάχιστον ένα θηλυκό, πριν θηρεύσει τροπαιοφόρο αρσενικό).

Εκτός από το περισσότερο θήραμα, οι αρχές σε μερικές πολιτείες προσφέρουν ειδικά προγράμματα κυνηγετικής αγωγής στα σχολεία, με αναγνώριση της συμμετοχής ...στα ακαδημαϊκά μόρια του μαθητή! Η προσπάθεια όμως έχει μειωμένη απήχηση, διότι όπως λέει λειτουργός της υπηρεσίας διαχείρισης της φύσης στο Βερμόντ: «Οι Αμερικανοί έχουν χάσει την κουλτούρα της υπαίθρου. Ο σημερινός νέος δεν έχει καμιά επαφή με τη φύση και κανένα ενδιαφέρον να μάθει τα μυστικά της. Προτιμούν να κάθονται στον καναπέ και να πατάνε τα κουμπιά του Gameboy».

Βλέποντας τις διεθνείς εξελίξεις, αλλά και το δικό μας δημογραφικό πρόβλημα και την αστυφιλία μας, αναρωτιέται κανείς αν κάποτε θα δούμε μαθήματα κυνηγετικής αγωγής στα ελληνικά σχολεία. Ακούγεται σαν αστείο σήμερα, όμως το 1992 όταν ανέφερα την επερχόμενη άνοδο της κινητής τηλεφωνίας, υψηλά ιστάμενος συνδικαλιστής του χώρου μας, παρατήρησε έντονα: «Κυπρίδημε, εδώ δεν είναι Αγγλία». Σήμερα η Ελλάδα έχει τον υψηλότερο κατά κεφαλή αριθμό κινητών στον κόσμο, αποδεικνύοντας έμπρακτα ότι εδώ όντως δεν είναι Αγγλία!

Νικήτας Κυπρίδημος

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 24, 2008 2:09 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Πάρα πολύ καλό άρθρο , όπως τα περισσότερα του Ν Κυπρίδημου ! :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 02, 2008 9:46 am 
Άβαταρ μέλους

Γιάννης Σκαπαριώτης, κυνηγός:

«Στην έναρξη της κυνηγετικής περιόδου, βρίσκονται 3.000 ξένοι κυνηγοί στην περιοχή μας»
Έκκληση προς τους κυνηγούς απευθύνει το Τμήμα Δασών του Υπουργείου Γεωργίας, Φυσικών Πόρων και Περιβάλλοντος, με την ευκαιρία της έναρξης της κυνηγετικής περιόδου, καλώντας τους να είναι πολύ προσεκτικοί κατά τις εξορμήσεις τους και να αποφεύγουν το άναμμα φωτιάς ή το πέταμα αποτσίγαρων και αναμμένων σπίρτων.
Τα τελευταία έτη, προσθέτει το Τμήμα Δασών, έχουν καταστραφεί από πυρκαγιές μεγάλες εκτάσεις, τόσο στα δάση όσο και στην ύπαιθρο, εκτάσεις που αποτελούσαν σημαντικό βιότοπο για το ενδημικό θήραμα και την πανίδα γενικότερα και των οποίων η καταστροφή είχε σοβαρές επιπτώσεις στο φυσικό περιβάλλον. Για τις χαρές του κυνηγιού, αλλά και για τις συνήθειες και τα «πρέπει», που ακολουθούν οι σωστοί κυνηγοί συζητάμε σήμερα με τον κ. Ιωάννη Σκαπαριώτη, εικοσιπέντε χρόνια κυνηγό και πρώην πρόεδρο του Κυνηγετικού Συλλόγου Κομοτηνής επί τρία συναπτά έτη. «Η Θράκη είναι ένας μεγάλος κυνηγότοπος και αυτό έχει σαν πλεονέκτημα, από την στιγμή που έχει μεγάλο αριθμό θηραμάτων, να συγκεντρώνει κόσμο από την Αθήνα και την Πελοπόννησο», δηλώνει και σημειώνει, «Δεν κυνηγιούνται όλα τα μέρη, υπάρχουν ζώνες διάβασης. Η κάρπωση δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή για να υπάρξουν ζημιές».

Τι αποκομίζει κανείς κυνηγώντας;

Γ.Σ.: Το κυνήγι είναι μια δραστηριότητα, η οποία βοηθάει πάρα πολύ τον άνθρωπο και να ξεκουραστεί και να ασκηθεί. Είναι μια ενασχόληση η οποία δίνει ένα κίνητρο ειδικά στους άντρες, οι οποίοι ασχολούνται κυρίως, για να βρεθούν στη φύση να ανακαλύψουν τις ομορφιές της φύσης και όλες εκείνες τις εμπειρίες, τις οποίες όποιος ζει στην πόλη, δύσκολα μπορεί να τις βιώσει. Είναι ένα άθλημα που δίνει χαρά στον ασχολούμενο.

Γιατί είναι ανδροκρατούμενη ενασχόληση;

Γ.Σ.: Είναι ανδροκρατούμενη ενασχόληση, γιατί είναι ένα χόμπι δύσκολο. Δυσκολεύονται πολύ να ανέβουν και να περπατήσουν στο βουνό οι γυναίκες. Ύστερα, είναι το όπλο το οποίο το αγαπούν περισσότερο οι άνδρες από ό,τι οι γυναίκες. Κερδίζει περισσότερο τον άντρα από ότι την γυναίκα.

Πόσοι κυνηγοί δραστηριοποιούνται στην Ροδόπη;

Γ.Σ.: Συνολικά έχουμε πέντε χιλιάδες ενεργά μέλη.

Είναι μεγάλος ο αριθμός για τα δεδομένα της περιοχής;

Γ.Σ.: Είναι μεγάλος ο αριθμός, ναι! Είναι υπερβολικά μεγάλος. Θεωρώ ότι σε όλη την Ελλάδα, η περιοχή της Ροδόπης έχει αριθμό κυνηγών δυσανάλογο σε σχέση με την έκτασή της.

Κινδυνεύει η πανίδα της περιοχής;

Γ.Σ.: Μας βοήθησε πάρα πολύ παλιά, σαν κυνηγετικό σύλλογο, να μπορέσουμε να αναπτύξουμε τεχνικές, ώστε να διαφυλάξουμε την πανίδα σε πολύ καλούς αριθμούς και να μπορέσουμε να επιβάλουμε στα μέλη μας την νόμιμη δραστηριότητα του κυνηγιού. Έχουμε το πλεονέκτημα στην περιοχή μας να μην έχουμε λαθροθηρία σε σχέση με άλλες περιοχές στην Ελλάδα.

Συγκεντρώνονται κυνηγοί και εκτός Θράκης;

Γ.Σ.: Η Θράκη είναι ένας μεγάλος κυνηγότοπος και αυτό έχει σαν πλεονέκτημα, από την στιγμή που έχει μεγάλο αριθμό θηραμάτων, να συγκεντρώνει κόσμο από την Αθήνα και την Πελοπόννησο. Στην έναρξη της κυνηγετικής περιόδου, βρίσκονται 3.000 ξένοι κυνηγοί στην περιοχή μας. Είναι αρκετά μεγάλος ο αριθμός.

Έχει δυσμενείς επιπτώσεις αυτή η κοσμοσυρροή;

Γ.Σ.: Δεν κυνηγιούνται όλα τα μέρη, υπάρχουν ζώνες διάβασης. Η κάρπωση δεν είναι ιδιαίτερα υψηλή για να υπάρξουν ζημιές. Αυτό το οποίο κυνηγιέται και είναι σημαντικό, είναι το αποδημητικό και όχι το ενδημικό θήραμα, έτσι δεν έχουμε τόσο μεγάλο βάρος από τους ξένους κυνηγούς.

Άλλαξε κάτι σε σχέση με όσα ίσχυαν πέρσι;

Γ.Σ.: Από την περσινή ρυθμιστική δεν έχει αλλάξει τίποτα απολύτως. Μια ιδιαιτερότητα είναι η περίπτωση της πέρδικας τσούκαρ και γενικότερα η ορεινή πέρδικα. Το κυνήγι της δεν ξεκινά 15 Σεπτεμβρίου, αλλά την 1η Οκτωβρίου και τελειώνει η περίοδος στις 15 Δεκεμβρίου. Οι κυνηγοί που δηλώνουν ότι δεν το γνωρίζουν, κυνηγούν παράνομα, και παράλληλα δεν συμπίπτει με την έναρξη του κυνηγιού του λαγού. Τα μέρη όπου υπάρχουν λαγοί, σε εκείνα υπάρχουν και πέρδικες, είναι κοινά δηλαδή με τα λαγοτόπια και θα πρέπει να προστατεύσουν την πέρδικα τσούκαρ και να μην κυνηγούν, είναι πλούτος ενδημικός και πρέπει να τον διατηρήσουμε σε υψηλά επίπεδα.

Μειώνονται τα θηράματα χρόνο το χρόνο;

Γ.Σ.: Δεν υπάρχει τάση προόδου αυξητική ή ενδημική κατά χρόνο. Οι παράγοντες που προσδιορίζουν μια χρονιά, για το αν είναι καλή ή κακή είναι οι καιρικές συνθήκες, το νερό και η τροφή. Αν υπάρχουν αυτοί οι παράγοντες και, ιδιαίτερα, την περίοδο της αναπαραγωγής, τότε έχουμε επιτυχημένες γέννες. Παρατηρούμε μια σταθερότητα και όχι μείωση των θηραμάτων σίγουρα. Αν υπήρχε μια προοδευτική μείωση θα μας βοηθούσε να πάρουμε μέτρα.

Υπάρχουν «υποψήφια θύματα» που κινδυνεύουν περισσότερο;

Γ.Σ.: Στο ενδημικό μας θήραμα θεωρούμε ότι τα τελευταία χρόνια έχουμε αυξητική πορεία και στο λαγό και στον αγριόχοιρο. Την τελευταία δεκαετία ο αγριόχοιρος είχε μειωθεί πολύ και μας είχε προβληματίσει και έγιναν κάποιες ενέργειες. Αυτές οι ενέργειες έδωσαν ώθηση και υψηλούς αριθμούς. Πρέπει η ίδια η πολιτεία να μεριμνήσει, ώστε να υπάρχει υψηλός αριθμός αγριόχοιρων και λαγών. Η Ροδόπη, είναι η μοναδική περιοχή στην Ελλάδα, όπου κυνηγιέται ελεύθερα ο φασιανός. Οφείλεται σε μια μεγάλη προσπάθεια που έκανε ο κυνηγετικός σύλλογος. Θα πρέπει να δούμε θετικά αυτό το παράδειγμα για να εμπλουτίσουμε τον πλούτο της χώρας. Πρέπει να προσανατολιστούν οι κυνηγοί σ’ αυτό το είδος, είναι και εύκολη η αναπαραγωγή του, γιατί εκτός από την φυσική έχουμε και την τεχνητή.

Συμβαίνει κάτι διαφορετικό στα αποδημητικά;

Γ.Σ.: Στα αποδημητικά παρουσιάζονται διακυμάνσεις. Ανάλογα με τις καιρικές συνθήκες. Έχουμε πολλά ορτύκια και τρυγόνια και άλλοτε πάλι δεν έχουμε. Σημαντικό ρόλο παίζει και η διαχείριση που γίνεται σε άλλες χώρες, όπως: στη Βουλγαρία, στη Ρουμανία, στις χώρες της πρώην Σοβιετικής Ένωσης. Αν εκεί γίνει κατάλληλη διαχείριση, τότε και σ’ αυτά τα είδη θα έχουμε μεγάλους αριθμούς ικανοποιητικούς.

Τι συμβουλή δίνετε στους κυνηγούς;

Γ.Σ.: Θα πρέπει να σκεφτούμε το σήμερα που κυνηγάμε εμείς, αλλά να δούμε και λίγο πιο βαθιά στο μέλλον και να προστατέψουμε το κυνήγι μας. Να προστατέψουμε αυτή την κληρονομιά που βρήκαμε εμείς από τους παππούδες και τους μπαμπάδες μας. Το κυνήγι σαν δραστηριότητα δίνει πολύ μεγάλες συγκινήσεις και είναι κακό τα παιδιά μας να μην ζήσουν αυτές τις συγκινήσεις.

Μαρία Νικολάου

http://www.paratiritis-news.gr/article_ ... id=37:8328

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 27 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: