Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 6 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Φυσίγγια για Trap και Skeet
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 25, 2009 12:21 pm 
Άβαταρ μέλους

Μπορεί κάποιος συνάδελφος να μας πει τι διαφορές υπάρχουν μεταξύ των φυσιγγίων για Trap και αυτών για Skeet; Και αν ξέρει επίσης, αν μπορούν κάποια σκοπευτικά φυσίγγια να χρησιμοποιηθούν στο κυνήγι. Ρωτάω γιατί είδα πέρισυ συνάδελφο να κυνηγάει ορτύκια με σκοπευτικά φυσίγγια. Είναι αποτελεσματική αυτή η πρακτική;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 25, 2009 12:41 pm 
Άβαταρ μέλους

Φίλε Δημήτρη, η διαφορά των δύο φυσιγγίων είναι οτι στο trap τα σκάγια είναι νούμερο 7 1/2 και στο skeet 9.
Το έχω ξαναγράψει οτι την τσίχλα στο περπατητό την κυνηγάω με φυσίγγια skeet. Δεν έχω κανένα πρόβλημα και δεν πονάει το κεφάλι μετά απο 50-100 ντουφεκιές (ούτε και η τσέπη) :wink: . Και ορτύκι έχω κυνηγήσει χωρίς κανένα πρόβλημα, έτσι και αλλιώς πετάγονται κοντά και δεν τα χαλάς λόγο του μικρού αριθμού των σκαγιών.
Πρέπει να ξέρουμε οτι τα σκάγια των σκοπευτικών φυσιγγίων είναι ποιό σκληρα απο τα κυνηγετικά και αυτό γιατί το δισκάκι όταν δεχτεί έστω και δύο σκάγια πρέπει να σπάσει. Αυτό έχει πιστεύω και επίπτωση στην φονικότητα πάνω στο θήραμα.
Φέτο έχω σκεφτεί ορτύκι-μπεκάτσα να κυνηγήσω με φυσίγγια skeet, για τσίχλα δεν το συζητώ, είναι δεδομένο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 25, 2009 1:09 pm 
Άβαταρ μέλους

Και εγώ χρησιμοποιώ τα σκεετ για κυνήγι συνήθως τα ΒP ελαφρύ λάκτισμα και θόρυβο γρήγορες ταχύτητες με πολύ καλή φονικότατα.

και με τη βοήθεια της Παρθένας,
που στο κάλεσμα της όλα πρέπει να απαντούν,
αναπαράγω το είδος μου.

ΕΙΜΑΙ Ο ΠΑΝΑΣ,

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 25, 2009 1:22 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ
Είναι συνηθισμένο φαινόμενο κάποιοι πωλητές σε «κυνηγομάγαζα» που δεν έχουν πατήσει ποτέ το πόδι τους στο σκοπευτήριο, αλλά ούτε και για κυνήγι δεν πάνε, να ισχυρίζονται επίμονα προς τον πελάτη ότι τα σκοπευτικά φυσίγγια δεν κάνουν για κυνήγι! Έχοντας έναν έντεχνο και πονηρό τρόπο για να τους οδηγήσουν προς το φυσίγγι που οικονομικά τους συμφέρει να πουλήσουν, διαδίδουν προς κάθε κατεύθυνση ότι τα φυσίγγια του TRAP και SKEET με γόμωση 24 γρ. σκάγια και του SPORTING με 28 γρ. που μπορεί να βρει σήμερα ο κυνηγός στο εμπόριο δεν κάνουν για κυνήγι. Μην πέσετε ποτέ σε αυτή την καλοστημένη παγίδα, είναι ανταγωνιστικά και φθηνότερα τα σκοπευτικά γι’ αυτό και δεν τους συμφέρει να τα προτείνουν. Τα σκοπευτικά φυσίγγια είτε είναι με 24 γρ. (TRAP – SKEET), είτε με 28 γρ. (SPORTING), είναι ιδανικές γομώσεις για κάποιον που αποζητά στο κυνήγι του ένα πολύ γρήγορο φυσίγγι, με σκληρά σκάγια και χαμηλές πιέσεις.
Προσωπικά συστήνω το σκοπευτικό φυσίγγι ως απαραίτητο για τις γυναίκες και τους νεαρούς κυνηγούς που ξεκινούν την ενασχόληση με το κυνήγι, αντί να πάνε κατ’ ευθείαν στα 32 γρ. Επίσης αποτελεί λύση για όσους κυνηγούς θέλουν να αποφύγουν το φαινόμενο FLINCHING τη στιγμή του πατήματος της σκανδάλης (έχω γράψει παλαιότερα αναλυτικό άρθρο γι’ αυτό). Σκεφθείτε μόνο ότι το εικοσάρι διαμέτρημα που είναι τόσο αγαπητό σε πολλές χώρες για κυνηγετική χρήση, διαθέτει ποικιλία φυσιγγίων με γομώσεις 24 και 28 γρ. με άριστες αποδόσεις στο κυνήγι.
Ο παλιός, εξαίρετος αρθρογράφος Don Zutz(Ντον Ζούτζ) πρότεινε συχνά γομώσεις με 24 και 28 γρ. για δωδεκάρια ελαφριά δίκαννα καθώς και παλαιάς κατασκευής εξώσφυρα (κοκοροντούφεκα), εφόσον είχαν δοκιμαστεί για άκαπνη πυρίτιδα. Εδώ θα συμπληρώσω ότι φυσίγγια με τέτοιες ελαφρές γομώσεις είναι πολύ χρήσιμα σε όπλα με στενούς αυλούς, που κλωτσούν ανυπόφορα με τις μεσαίες γομώσεις. Σε κάθε Κυνηγετική περίοδο θα χρησιμοποιήσω κάποια ποσότητα σκοπευτικών φυσιγγίων σε συγκεκριμένα θηράματα για την εξαγωγή χρήσιμων συμπερασμάτων.
Αγνοείστε λοιπόν εκείνους που, διαδίδουν ανακρίβειες, ενώ δεν έχουν δοκιμάσει ποτέ τους σκοπευτικά φυσίγγια σε κυνήγι. Για να μην πω ότι μπορεί να μην κυνηγούν καθόλου….

http://www.alfa-omega.gr/article.asp?AID=2178

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 25, 2009 4:15 pm 
Άβαταρ μέλους

Περυσι κυνηγησα για πρωτη φορα ορτυκι με φυσιγγια skeet lambro και διαπιστωσα τα εξης:α)ανεπαισθητο λακτισμα,β)δεν χαλανε το πουλι σε πολυ μικρες αποστασεις,γ)εχανα καποια πουλια στην 1η βολη που συνηθως επαιρνα με τη 2η,δ)πολλα τραυματισμενα πουλια,ε)χαμηλη τιμη.Γενικα πολυ καλη επιλογη την οποια θα ακολουθησω και φετος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 25, 2009 8:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 6 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες