Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 5 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΜΕ ΜΕΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 12, 2009 12:54 am 

Αν και σας διαβάζω πολύ καιρό πήρα την απόφαση να μπω και γώ ενεργά στην παρέα.Σας χαιρετώ όλους.
Είμαι κάτοχος ενός θηλυκού γκόρντον εδώ και ένα μήνα περίπου.Είναι 2 μησι ετών και την πήρα από έναν ξάδερφο μου, αφού την είχα δει στο κυνήγι την περίοδο που πέρασε.Κυνηγούσε με μία άλλη σκύλα πολύ πιο έμπειρη και εξικιωμένη με τα θυράματα.
Το γκόρντον μου,μου αρέσει πάρα πολύ και σαν χαρακτήρα και σαν συμπεριφορά αλλά και πιο πολύ σαν εμφάνιση.Προσωπική μου άποψή: δύσκολα συγκρίνεις την αρχοντιά αυτής της ράτσας με άλλες.

Αντιμετώπίζω όμως ένα πρόβλημα.Σε 3 εξόδους που είχα με την σκύλα στην Κοπαϊδα δεν ανοιγόταν πολύ.Αρκετό διάστημα ερχόταν πίσω από τα πόδια μου.Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι οτί την 2η και περισσότερο την 3η φορά τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα.Με ενθάρυνση και με επιβράβευση ανοιγόταν όλο και πιο πολύ και όλο και λιγότερο ερχόταν πίσω μου.Σε καμία περίπτωση όμως δεν ήταν η ίδια με το κυνήγι που έκανε τον χειμώνα.

Επειδή οι περισσότεροι είστε πολύ έμπειροι και στην συγεκριμένη ράτσα αλλά και στο κυνήγι θα ήθελα τις γνώμες-απόψεις σας.
Η αιτία είναι η αλλάγη αφεντικού? Ή είναι επειδή κοινηγούσε πάντα με ένα πιο έμπειρο σκύλο. Θάθελα να μου πείτε και προτάσεις για ακόμα περισσότερη βελτίωση.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 12, 2009 1:25 am 
Άβαταρ μέλους

Καλωσόρισες φίλε μου να χαίρεσαι το νέο σου απόκτημα καλότυχο! :D Αν θες γράψε το μικρό σου για να μπορούμε να σε φωνάζουμε κάπως.
Το είπες και μόνος σου ότι από την δεύτερη τρίτη φορά που το έβγαλες είδες αλλαγή συνέχιζε να το βγάζεις και να ασχολείσαι όσο περισσότερο μπορείς μαζί του για να σε γνωρίσει καλύτερα. Τα γκορντον όπως και άλλα σκυλιά δένονται με τα αφεντικά τους πολύ γ’αυτο θα του πάρει λίγο καιρό να σε συνηθίσει, όμως μην ανησυχείς όλα θα έρθουν στην ώρα τους απόλαυσε την.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΜΕ ΜΕΟ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 12, 2009 11:14 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

npog έγραψε:
Αν και σας διαβάζω πολύ καιρό πήρα την απόφαση να μπω και γώ ενεργά στην παρέα.Σας χαιρετώ όλους.
Είμαι κάτοχος ενός θηλυκού γκόρντον εδώ και ένα μήνα περίπου.Είναι 2 μησι ετών και την πήρα από έναν ξάδερφο μου, αφού την είχα δει στο κυνήγι την περίοδο που πέρασε.Κυνηγούσε με μία άλλη σκύλα πολύ πιο έμπειρη και εξικιωμένη με τα θυράματα.
Το γκόρντον μου,μου αρέσει πάρα πολύ και σαν χαρακτήρα και σαν συμπεριφορά αλλά και πιο πολύ σαν εμφάνιση.Προσωπική μου άποψή: δύσκολα συγκρίνεις την αρχοντιά αυτής της ράτσας με άλλες.

Αντιμετώπίζω όμως ένα πρόβλημα.Σε 3 εξόδους που είχα με την σκύλα στην Κοπαϊδα δεν ανοιγόταν πολύ.Αρκετό διάστημα ερχόταν πίσω από τα πόδια μου.Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι οτί την 2η και περισσότερο την 3η φορά τα πράγματα ήταν σαφώς καλύτερα.Με ενθάρυνση και με επιβράβευση ανοιγόταν όλο και πιο πολύ και όλο και λιγότερο ερχόταν πίσω μου.Σε καμία περίπτωση όμως δεν ήταν η ίδια με το κυνήγι που έκανε τον χειμώνα.

Επειδή οι περισσότεροι είστε πολύ έμπειροι και στην συγεκριμένη ράτσα αλλά και στο κυνήγι θα ήθελα τις γνώμες-απόψεις σας.
Η αιτία είναι η αλλάγη αφεντικού? Ή είναι επειδή κοινηγούσε πάντα με ένα πιο έμπειρο σκύλο. Θάθελα να μου πείτε και προτάσεις για ακόμα περισσότερη βελτίωση.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλώς ήρθες φίλε μου .
Ότι χρειάζεται χρόνο να συνηθίσει είναι βέβαιο και μάλιστα ίσως αρκετό λόγω ότι είναι και Γκόρντον .
Αυτός εξαρτάτε πόσο καλή σχέση είχε με το πρώην αφεντικός της που ζούσε πώς κλπ
Αν την είχε πχ μέσα στο σπίτι ο χρόνος αυξάνετε όπως καταλαβαίνεις κλπ
Επίσης θα ήθελα να ξέρω αν την είδες να κυνηγάει μόνης της και χωρίς άλλον σκύλο , έχει σημασία αυτό που σε ρωτάω για να μπορέσω να βοηθήσω περισσότερο !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 12, 2009 9:47 pm 

Ονομάζομαι Νώντας από Αθήνα.
Λοιπόν το προηγούμενο αφεντικό του δεν του είχε καμιά ιδιαίτερη μεταχείριση.Το είχε έξω στον κήπο και τα βράδια το έκλεινε σε ένα ιδιόμορφο κλουβί πάλι στον κήπο.Το έβγαζε για κυνήγι ή για εκπαιδευτικό 2 φορές την βδομάδα.Καμία άλλη ασχολία.
Το γκόρντον αυτό που πλέον το έχω εγώ το είδα μία φορά να κυνηγά μόνο του σε ένα εκπαιδευτικό όπου και ανοιγόταν όχι τόσο πολύ,όσο ανοιγόταν όταν κυνηγούσε με την άλλη σκύλα,αλλά όχι και πίσω από τα πόδια μου που μου ερχόταν την πρώτη φορά που βγήκαμε οι δυό μας.
Δεν κρίνω αν είναι πολύ μακριά για μένα η πολύ κοντά γιατί ποστεύω πως η απόσταση που κυνηγά ένα σκυλί είναι υποκειμενική του αφεντικού του,απλά συγκρίνω τις δύο αποστάσεις:πρίν που κυνηγούσε με το παλιό αφεντικό και την άλλη σκύλα μαζί και με τώρα που κυνηγά μόνη της και με εμένα,το νέο της αφεντικό.
Ελπίζω να σας βοήθησα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 12, 2009 9:53 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Αφού το είδες μόνο του και ανοιγότανε λογικά αν δεν υπάρχει κάτι από κάτω που θα φανεί αργότερα μετά από κάποιες εξόδους που θα σε συνηθίσει θα αρχίσει να κυνηγάει πάλι.
Μην την πιέσεις καθόλου ειδικά τώρα που δεν σε ξέρει καλά , απλά να την βγάζεις συχνά βόλτες και εκπαιδευτικά και όλα θα πάνε καλά , αρκεί να μην αγχωθείς και την πιέσεις.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 5 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: