Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 6 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΣΕΤΤΕΡ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 16, 2008 8:01 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ ΣΕΤΤΕΡ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥ 5,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΠΕΡΣΙΝΗΣ ΣΕΖΟΝ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ.
ΟΤΑΝ ΚΥΝΗΓΩ ΙΔΙΩΣ ΣΕ ΠΟΥΡΝΑΡΗ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΚΙΝΗΤΟΣ ΚΟΥΝΩΝΤΑΣ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΟΥΡΑ.ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΚΟΛΗΣΩ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΣΗΜΑΣΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΕΚΟΛΑΕΙ.ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΟΤΣΙΦΙΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΥΡΑΜΑΤΟΣ ΦΕΡΜΑΡΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΚΟΛΛΑΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΚΟΛΑΩ ΑΛΛΑ
ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΩ ΤΗΝ ΦΕΡΜΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 16, 2008 8:32 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Για να καταλάβω καλύτερα , όταν το κάνει αυτό έχεις αντιληφθεί κάποια στιγμή να υπάρχει κάποιο είδος , οτιδήποτε που μπορεί ο σκύλος να εκλάβει ως θήραμα !!!
Γιατί αν είναι πεντέμισι χρονών και το άρχισε ξαφνικά κάποια αιτία υπήρξε για να συμπεριφέρεται έτσι , επίσης με τι συχνότητα το κάνει ανά κυνηγετική έξοδο μία φορά , πιο πολλές , μία στις τρεις εξόδους... ?
Το κολάρο αν δεν κατανοήσεις το γιατί έστω στο περίπου είναι επικίνδυνο γιατί δεν ξέρεις τι έχει στο μυαλό του ο σκύλος και όντως μπορεί να βλάψεις την φέρμα του !
Πάντως το σίγουρο είναι ότι πάντα υπάρχει αιτία για ότι γίνετε

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 16, 2008 10:15 pm 
Άβαταρ μέλους

Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΙΩΡΟ ΚΥΝΗΓΙ 5-10 ΦΟΡΕΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΗΡΑΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΘΑΜΝΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ.
Η ΜΟΝΗ ΒΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΚΛΟΤΣΟΥΣΑ ΤΟ ΘΑΜΝΟ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΖΕΔΑΚΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΤΡΑΒΑΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΕΝΩ,ΚΑΠΩΣ ΜΟΙΩΘΗΚΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΘΑΜΝΟ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.ΜΟΥ ΄ΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ!!ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΩ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΜΕ ΦΩΝΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ,Ο ΞΥΠΝΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΙΣ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΦΤΑΝΩ.ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟΝ ΑΓΝΟΗΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΩ ΕΡΧΕΤΑΙ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 16, 2008 10:27 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Lykos έγραψε:
Η ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΤΡΙΩΡΟ ΚΥΝΗΓΙ 5-10 ΦΟΡΕΣ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΗΡΑΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΘΑΜΝΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ.
Η ΜΟΝΗ ΒΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΘΗΡΑΜΑ ΚΑΙ ΚΛΟΤΣΟΥΣΑ ΤΟ ΘΑΜΝΟ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΖΕΔΑΚΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΤΡΑΒΑΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΠΕΝΩ,ΚΑΠΩΣ ΜΟΙΩΘΗΚΕ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΤΟΥ ΣΤΟ ΘΑΜΝΟ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ.ΜΟΥ ΄ΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ!!ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΩ ΚΟΝΤΑ ΤΟΥ ,ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΜΕ ΦΩΝΕΣ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ,Ο ΞΥΠΝΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΙΣ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΦΤΑΝΩ.ΜΟΝΟ ΑΝ ΤΟΝ ΑΓΝΟΗΣΩ ΚΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΘΩ ΕΡΧΕΤΑΙ

Αρα το κάνει με αρκετή συχνότητα , προσωπικά αφού δεν μπορείς να εστιάσεις το γιατί ξεκίνησε αυτή ιστορία (αίτιο) το καλύτερο που έχεις να κάνεις έιναι αυτό που λές στο τέλος αγνόησε τον και φύγε , οτιδήποτε άλλο ειδικά το καλάρο θα δημιουργήσει πολύ περισσότερα προβλήματα .
Εγώ αυτό αυτο έχω εφαρμόσει κατά κόρον σε σκυλιά νεαρά ειδικά που φέρμαραν χελώνες η το γνωστό τρυποφράχτι, κοτσύφι , ήταν απομακρυνόμουν χωρίς να τους δώσω σημασία αλλά σε πορεία που με έβλεπαν για μεγάλο διάστημα , μετά από λίγο τα παράταγαν και έρχονταν , αναλόγως τώρα το σκυλί από 5-6 φορές ως και 20 δεν ασχολούνταν πια , το πολύ να πήγαιναν να μύριζαν και μετά να συνέχιζαν το κυνήγι .
Μήπως κάποιος φίλος έχει αντίστοιχη περίπτωση και να την έλυσε και πώς :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: ελαττώματα κατά την ποριά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 16, 2008 11:47 pm 

Αδελφέ καταρχήν καλησπέρα πιστεύω όπως σου έγραψε και ο Γιώργος έχει γίνει σίγουρα κάποιο λάθος και κώλυσε σε αυτό το σημείο ο σκύλος διότι είναι 5,5 χρονών αλλά αυτό εφόσον δημιουργήθηκε μας ενδιαφέρει να το λύσουμε όποτε θα κοιτάξεις να έχεις πολύ καλή συμπεριφορά απέναντι του χωρίς ξυλοδαρμούς κτλ.

1) είναι αυτό που έγραψες και μόνος την αδιαφορία δηλαδή δεν του δίνεις εντολές έλα κτλ φεύγεις αντίθετα από το σκύλο και εφόσον έρθει μετά προς σε σένα και πάλι δεν του μιλάς δηλαδή αδιαφορία δεν του δίνεις γλυκίσματα κτλ μέχρι να προχώρηση μπροστά σου 20-30 μέτρα μετέπιτα του δίνεις τις εντολές κανονικά όπως κυνηγούσες παλιότερα όχι γλύκισμα γιατί ο σκύλος να καταλάβει ότι αυτό που κάνει είναι σωστό. Πιστεύω πως μια δυο πέντε δέκα θα κόψη από μονό στου διότι θα του περάσεις ένα μήνυμα πως αυτό που κάνει είναι κάτι αδιάφορο.

2) Ο δεύτερος τρόπος είναι ο έξης πριν ξεκινήσεις για κυνήγι τον δένεις το σκύλο και τον περπατάς προς τον κυνηγότοπο από αριστερά σου τουλάχιστον 150 μέτρα έτσι του δίνεις να καταλάβει πως εγώ σε οδηγώ Εφόσον τον λύσεις και ξεκινάς το κυνήγι σου από την πρώτη στιγμή το τονίζω αυτό που θα σου κάνει το ίδιο στο πουρνάρι κτλ δεν υπάρχει δεύτερη χωρίς να του μιλήσεις τον δένεις και τον επιστρέφεις στο αυτοκίνητο αυτό θα γίνετε μέχρι που ο σκύλος θα καταλάβει πως αν το ξανακάνω θα τελείωση το κυνήγι μου βέβαια μετέπιτα εφόσον έχει κόψη το κουσούρι δεν θα ξεχνάς το περπάτημα 150μ από το αυτοκίνητο και το αντίστροφα
Απορίες τηλ.6944222180-2552071120

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 17, 2008 9:47 am 
Άβαταρ μέλους

Φίλε μου καλημέρα κάποτε είχα ένα πόιντερ που έκανε περίπου το ίδιο όταν λοιπών κουραζόταν και ήθελε να πάρει τις ανάσες του έβρισκε ένα μεγάλο θάμνο ή πεύκο ή ότι άλλο σημείο μπορούσε να του προσφέρει σκιά και καθόταν επειδή εγώ τον μάλωνα μετά από λίγο όταν κουραζόταν πήγαινε στα ίδια σημεία όμως όταν καταλάβανε ότι τον πλησίαζα έκανε τον φερμαρισμένο η ότι έψαχνε θήραμα!!! Ναι με δούλευε κανονικά…όταν το κατάλαβα φυσικά τον αγνοούσα και έφευγα σε αντίθετη κατεύθυνση χωρίς να του μιλάω οπότε σιγά σιγά έκοψε τις εικονικές φέρμες αλλά του έδινα χρόνο να παίρνει τις ανάσες του. Αυτό συνέβαινε όμως τους καλοκαιρινούς μήνες και μετά από κάποιες ώρες κυνηγιού. Τώρα έχω δει και σε ένα σκυλί φίλου μου παρόμοια συμπεριφορά αλλά αυτός μύριζε τους αρουραίους και αυτός το έκοψε αγνοώντας τον. Φίλε το κολάρο μπορεί να σου δημιουργήσει άλλα προβλήματα οπότε ψηχραιμία και απλά αγνόησε τον όταν το κάνει αυτό.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 6 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: