Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 6 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ξετύλιγμα του πρωινού ντορού μέχρι το γιατάκι.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 05, 2007 9:08 pm 
Άβαταρ μέλους

Πιστεύετε ότι ο λαγός κατά την πρωινή διαδρομή μέχρι το γιατάκι του,
κάνει με τα ίχνη του μπερδέματα διπλά, τριπλά, κύκλους, άλματα κτλ,
ώστε να μπερδέψει τους διώκτες του,
ή πηγαίνει σχεδόν ευθεία προς αυτό επιλέγοντας μόνο,
το γιατάκι να βρίσκεται σε ασφαλή και κατάλληλο μέρος
ανάλογα με τις επικρατούσες καιρικές συνθήκες ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξετύλιγμα του πρωινού ντορού μέχρι το γιατάκι.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 05, 2007 10:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Petritis έγραψε:
Πιστεύετε ότι ο λαγός κατά την πρωινή διαδρομή μέχρι το γιατάκι του,
κάνει με τα ίχνη του μπερδέματα διπλά, τριπλά, κύκλους, άλματα κτλ,
ώστε να μπερδέψει τους διώκτες του,
ή πηγαίνει σχεδόν ευθεία προς αυτό επιλέγοντας μόνο,
το γιατάκι να βρίσκεται σε ασφαλή και κατάλληλο μέρος
ανάλογα με τις επικρατούσες καιρικές συνθήκες ?

ΦΙΛΕ PETRITI (δεν ξερω το ονομα σου)
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΤΙ ΤΕΡΤΙΠΙΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΛΑΓΟΣ ΠΡΙΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΓΙΑΤΑΚΙ ΤΟΥ. ΘΗΜΑΜΕ ΤΟΝ Ο ΠΑΠΠΟΥΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΤΑΕΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ & ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕ 5 "ΣΑΛΤΑ" ΝΑ ΚΑΘΕΤΕ 40 ΜΕΤΡΑ ΠΟΙΟ ΜΑΚΡΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΝΩ ΣΕ ΒΡΑΧΟ & ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΤΟΡΟΣ. ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΥΝΗΓΙΣΕΙ ΛΑΓΟ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΟΥΝ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΤΑ ΕΜΠΕΙΡΑ ΣΚΥΛΙΑ ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΤΑ "ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ" (στον ποιο φρεσκο ντορό) ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΥΚΝΟ ΧΩΡΙΣ ΝΤΟΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΣΥΚΩΣΟΥΝ ΤΟΝ ΛΑΓΟ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 06, 2007 12:05 am 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητέ Γιώργο και η δική μου γνώμη είναι η ίδια με την δική σου.
Με αυτήν μεγάλωσα.
Εξάλλου ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει και μοναδικό γύρω από αυτό το θέμα, είναι το Κυνήγι του Λαγού του πατριώτη μου Μανούσου Χαλκιαδάκη. Ελπίζω να το έχετε διαβάσει γιατί πραγματικά αξίζει.
Όχι μόνο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο η αναλυτική περιγραφή που κάνει για αυτήν την διαδρομή με τα τερτίπια του λαγού μέχρι το γιατάκι, αλλά με κάνει να νιώθω και την υποχρέωση να πω ένα ευχαριστώ, σε αυτόν που μοιράστηκε τις εμπειρίες του με όλους εμάς.

Όμως θα΄ θελα να δούμε αν υπάρχει κάτι αποδεδειγμένο. Είναι όντως έτσι ή απλά είναι ένας μύθος που βγαίνει από την δυσκολία ξεφωλιάσματος.

Αιτία που έγραψα αυτό το θέμα είναι η αμφισβήτηση για αυτά τα τερτίπια όπου διάβασα σε site γύρω από τον Λαγό, όπου δείτε τι περιγράφει :

Παράθεση:
<<Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει αρκετές φορές είναι η συμπεριφορά του λαγού όταν πάει στην φωλιά του αλλά και όταν βγαίνει το απόγευμα από αυτή. Οι παρατηρήσεις αυτές έχουν γίνει άνοιξη και καλοκαίρι. Βρίσκομαι να παρακολουθώ πρωί τους λαγούς να κατεβαίνουν από το πλάι πρός την λαγκαδιά για να καθίσουν μέσα στο πυκνό. Πότε με τα μάτια και πότε με τα κιάλια παρακολουθώ την συμπεριφορά τους η οποία δέν δείχνει καμιά ανησυχία, παρά μόνο παρατηρώ ότι περισσότερο στέκονται και παρακολουθούν και αφουγκράζονται το χώρο και πολύ λιγότερο η σχεδόν καθόλου δεν ασχολούνται με το να ανακατέψουν όπως λέμε τα ίχνη. Η παρακολούθηση κρατάει σχεδόν 2-2.5 ώρες δηλαδή από τις 5 το πρωί ως και τις 7.30. Ο λαγός ασχολείται με την παρακολούθηση του χώρου και με την φροντίδα του εαυτού του και κάθε λίγο προχωρεί και καμιά δεκαριά μέτρα. Στο τέλος είτε σε ευθεία γραμμή είτε με μικρά ζικ-ζακ πηγαίνει και μπαίνει μέσα σε κάποιο θάμνο. Σπάνια ξαναβγαίνει και ή αλλάζει θέση και πάει κάπου πιο πέρα ή ξαναμπαίνει μέσα. Ποτέ μέχρι σήμερα δεν έχω δει λαγό να διαγράφει κύκλους να επανέρχεται στα βήματα του η να κάνει κάποιο μπέρδεμα. Απεναντίας αυτό το έχω δει μόνο από λαγούς που έφυγαν πριν ο σκύλος πλησιάσει και κάνουν διάφορα ανακατέματα προκειμένου να μπερδέψουν το σκύλο και μάλιστα δεν απομακρύνονται πολύ.
Επίσης έχω παρακολουθήσει λαγούς όταν σηκώνονται το απόγευμα, είτε να βγαίνουν από τη φωλιά τους και να σταματάνε ακίνητοι ως και 30 λεπτά και να παρατηρούν και στην συνέχεια να απομακρύνονται και άλλους να βγαίνουν με φόρα και με μεγάλα άλματα να απομακρύνονται από το σημείο της φωλιάς λες και βιάζονται να πάνε σε ραντεβού.
Περισσότερο πιστεύω ότι ο λαγός καλύπτεται από την ίδια την φύση και τα αρώματα της αλλά και από τις υψηλές θερμοκρασίες αλλά και το κρύο, παρά από τα κόλπα που εμείς νομίζουμε ότι αυτός κάνει. Δηλαδή τείνω να πιστεύω ότι ο λαγός δεν κάνει αυτά τα ψέματα που νομίζουμε αλλά η δυσκολία στο να τον βρει ο σκύλος έγκειται στο ότι μη γνωρίζοντας το σημείο που βρίσκεται αλλά μυρίζοντας τον εδώ και εκεί αναγκαστικά θα ψάχνει όλα τα πιθανά σημεία μπρος-πίσω δεξιά -αριστερά έως ότου καταφέρει να βρει την θέση του. Ακόμα αυτό το στηρίζω σε πολλές περιπτώσεις που το σκυλί ιχνηλατώντας το λαγό πλησιάζει στο σημείο που κάθεται και πολλές φορές δεν μπορεί να τον εντοπίσει αν και περνάει από πάνω του. Μια δεδομένη όμως στιγμή και εφόσον ο λαγός θα κάνει το λάθος να μετακινηθεί έστω και ελάχιστα τότε το σκυλί τον εντοπίζει και του επιτίθεται άμεσα.
Επίσης ποτέ δεν είμαστε βέβαιοι ότι ο λαγός που ο σκύλος μας σήκωσε είναι και αυτός που απαραίτητα είχε αφήσει την μυρωδιά που ο σκύλος μας έψαχνε. Δηλαδή πολλές φορές και ασφαλώς όταν υπάρχουν πολλοί λαγοί άλλον λαγό ιχνηλατεί και άλλον σηκώνει και αυτό διότι σε μια περιοχή που μπαίνουν 2-3-4 λαγοί και ο σκύλος ιχνηλάτησε έναν, δεν ξέρουμε αν δεν τον μπέρδεψε με τα ίχνη άλλου και στο τέλος κατέληξε αλλού. Ίσως αυτά τα μπερδέματα να είναι πιο πιθανά από τα κόλπα που λέμε ότι κάνει ένας λαγός. Βέβαια υπάρχουν σκυλιά ενήλικα που έχουν μεγάλη πείρα και ξεχωρίζουν τη μυρωδιά του κάθε λαγού, όπως υπάρχουν και σκυλιά που δεν αναγνωρίζουν τη μυρωδιά ενός λαγού την ίδια στιγμή που άλλα τον ψάχνουν ενώ αυτό δεν μπορεί καν να υποδείξει ότι εκεί υπάρχει λαγός.
Στο χιόνι τα πράγματα μοιάζουν διαφορετικά, εκεί θα δούμε λαγούς που πήγαν κάπου για να καθίσουν να επιστρέφουν τα ίδια βήματα πίσω και μετά να αλλάζουν πορεία και ξανά και ξανά μέχρι τελικά να καθίσουν κάπου, αλλά υπάρχουν και λαγοί οι οποίοι παίρνουν μια ευθεία πορεία ανακατεύονται με ίχνη άλλων και στο τέλος δεν ξέρεις ποιος πήγε πού. Γενικά πιστεύω αυτό που είπα και πριν ο λαγός απλός νοιάζεται περισσότερο για την ασφάλεια της θέσης του αλλά και για την δυνατότητα διαφυγής αλλά και έγκαιρης παρατήρησης που του προσφέρει αυτή η θέση παρά να μπερδέψει εμάς ή τους ιχνηλάτες μας για να μην βρούμε την θέση του. >>

Περιμένω λοιπόν να δω τις γνώμες των λαγοκυνηγών γύρω από αυτό το θέμα και αν υπάρχουν αντίστοιχες εμπειρίες, που να μπορούν να αποδείξουν ότι δεν κάνει αυτά τα μπερδέματα ο λαγός.
Στέλιος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 06, 2007 11:04 am 
Άβαταρ μέλους

Petritis έγραψε:
Παράθεση:
<<Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει αρκετές φορές είναι η συμπεριφορά του λαγού όταν πάει στην φωλιά του αλλά και όταν βγαίνει το απόγευμα από αυτή. Οι παρατηρήσεις αυτές έχουν γίνει άνοιξη και καλοκαίρι. .

ΦΙΛΕ ΣΤΕΛΙΟ
EΔΩ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ. ΟΝΤΩΣ Ο ΛΑΓΟΣ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ & ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΝΙΩΘΟΝΤΑΣ ΠΟΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ ΑΛΛΑ & ΕΧΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΝΟΥ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ, ΜΙΚΡΑ ΚΤΛ) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΦΥΛΑΚΤΙΚΟΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΠΟΥ ΤΩΡΑ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΗ & ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΥΚΩΝΟΥΜΕ ΠΟΛΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ & ΕΥΚΟΛΟΥΣ. ΠΟΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΦΕΤΙΝΟΙ ΑΡΑ ΑΤΖΑΜΙΔΕΣ.ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΟΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΛΟΓΩ ΖΕΥΓΑΡΩΜΑΤΟΣ.ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΘΟΝΤΕ ΣΤΙΣ ΑΚΡΟΧΩΡΑΦΙΕΣ & ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΟ ΠΥΚΝΟ.
ΓΕΝΙΚΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΤΕΡΤΙΠΙΑ & ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΝΤΟΡΟΥ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ.
ΕΠΙΣΕΙΣ ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΠΩΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ Ο ΛΑΓΟΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΚΑΘΕΤΕ ΕΚΕΙ ΓΥΡΩ ΠΟΥ ΒΟΣΚΗΣΕ ΤΟ ΒΡΑΔΙ. ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΜΩΝΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ. ΕΙΔΙΚΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΕΣ ΜΕ ΠΑΝΣΕΛΗΝΟ ΑΛΛΑ & ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΠΟΥ ΖΕΥΓΑΡΩΝΟΥΝ, ΤΑ ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ & ΔΥΣΚΟΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΤΕ Ο ΝΤΟΡΟΣ ΑΦΟΥ ,ΣΥΧΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΑΙ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ . ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΕΙΡΑΜΕ ΑΡΣΕΝΙΚΟΥΣ ΛΑΓΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΤΟΡΟ ΜΟΝΟ & ΜΟΝΟ ΕΠΙΔΕΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΣ ΠΙΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΠΥΚΝΟ & ΕΠΕΣΑΝ ΤΥΧΑΙΑ ΣΤΟΝ ΝΤΟΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΑΣΟΣ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΑΤΗΜΑΤΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 06, 2007 11:40 am 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Δεν είμαι λαγοκυνηγός , αλλά λόγο της πέρδικας έχω αρκετούς φίλους που ασχολούνται με τον λαγό και ανταλλάσσουμε πληροφορίες και έχω συμμετάσχει σε αρκετά κυνήγια μαζί τους.
Αυτό λοιπόν που έχω καταλάβει είναι ότι ο λαγός αυτήν τη εποχή και προτού την έναρξη του κυνηγίου δεν κάνει ιδιαίτερα κόλπα κατά την επιστροφή στο γιατάκι που επέλεξε να περάσει την μέρα του !
Και νομίζω ότι αυτό είναι φυσιολογικό γιατί γνωρίζει τις περισσότερες φορές να επιλέγει μέρη για γιατάκι σχετικά ασφαλή που καλύπτουν την μυρουδιά του και τα ίχνη της παρουσίας του εκεί !
Και βέβαια αυτήν την εποχή υπάρχουν και πολλά νεαρά άτομα τα οποία δεν έχουν εμπειρίες κυνηγετικές σχεδόν καθόλου η πολύ λίγες και συμπεριφέρονται ανάλογα.
Νομίζω όμως ότι τα πράγματα αλλάζουν μετά τα εκπαιδευτικά και τα πρώτα κυνήγια για πολλούς λαγούς ιδιαίτερα ενήλικες !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 06, 2007 1:29 pm 
Άβαταρ μέλους

Τα γιατάκια του λαγού μπορεί να είναι παντού στα πιο απίστευτα μέρη και αυτό είναι λογικό γιατί θέλει να μειώσει την ικανότητα των θηρευτών του να προκαταλάβουν τις κινήσεις του.
Όσος πιο ανοικτό είναι το μέρος τόσο πιο σταθερά γιατάκια έχει και δεν αλλάζει εύκολα εκτός αν απειληθεί !
Σε γιατάκι λοιπόν τέτοιου τύπου πάει κατευθείαν και με μερικά πηδήματα μπαίνει μέσα απ΄ ευθείας !
Δεν κάνει πολλές μανούβρες γιατί όσο κινείται τόσο γίνεται στόχος.
Άρα εξαρτάτε από το γιατάκι και το που είναι και αν είναι εποχή κυνηγίου η όχι για το πώς θα συμπεριφερθεί λαγός .
Συνήθως πάντως τέτοια εποχή μπαίνει απ΄ ευθείας χωρίς πολλά κόλπα .

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 6 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: