Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 16 από 37   [ 544 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 37  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 24, 2008 3:03 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΚΥΝΗΓΙ ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ!!2 ΩΡΕΣ ΕΝΑ ΟΡΤΥΚΙ!!ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΦΥΓΑΝΕ ΠΡΟΦΑΝΩΣ!!ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 24, 2008 4:24 pm 

Καλησπέρα παιδιά ….
Αν και σήμερα δεν έβαλε πουλιά κατάφερα να κάνω 8 φερμαριστά με πολύ ψάξιμο.

ΣΗΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ : μέχρι σήμερα λοιπόν έχω να παρατηρήσω τα έξεις ..

1) Το μηχανάκι πάει σύννεφο
2) Οι μαζωχτές που γυροφέρνουν επίσης
3) Το 40% αυτόν που συνάντησα δεν φόραγαν πορτοκαλί ούτε για δήγμα.
4) Η Θυροφυλακή αισθητή δια της απουσίας της
5) Ο ηλίθιος είναι ανίκητος

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 24, 2008 7:06 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

PANALOUK έγραψε:
ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΑΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ!!ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΟΡΤΥΚΙΩΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ!!ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΕΡΕΣ ΠΑΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΗΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΑΝΩ ΑΠ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΕΛΕΥΣΙΝΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩς ΑΛΛΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ ΕΒΡΙΣΚΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΥΤΕ ΤΙ ΧΡΩΜΑ ΕΧΕΙ!!!ΟΥΤΕ ΕΝΑ!!!ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΕΤΤΕΡΙΝΑ 1,5 ΕΤΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΤΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΗΚΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ!!!ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!ΣΤΑ ΜΕΓΑΡΑ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΑΤΕ????ΑΠΕΥΘΥΝΟΜΑΙ ΣΕ ΑΘΗΝΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕΓΑΡΙΤΕΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΜΕΣΑ????ΣΗΜΕΡΑ 23/09 ΠΗΓΑ ΣΤΑ ΔΙΟΔΙΑ ΚΑΙ ΕΨΑΞΑ 2,5 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΟΥΤΕ ΕΝΑ!!!ΛΕΤΕ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ??ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΥΡΙΖΕΙ ΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ!!!ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΕΝΕΥΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΟΡΤΥΚΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ!!!ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΕ ΚΑΠΟΥ :-))

PANALOUK καλώς ήρθες

Για το κυνήγι του ορτυκιού στην Αττική σου έχω απαντήσει εδώ.

http://alectorisgraeca.getforum.org/foru ... .php?t=799

Αυτό είναι ένα δείγμα για το τι θα ακολουθήσει στο καινούργιο Forum.
Τα συγκεκριμένα μέρη όλα λίγο περισσότερα λίγο λιγότερα κάνουν ορτύκια , αν και είδα ότι τα Μέγαρα τα έμαθες :wink:

Και σήμερα είχε ορτυκάκια άλλα όχι όπως τις προηγούμενες μέρες.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 24, 2008 7:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Πολύ καθυστερημένα αμέσως μετά το γραφείο και με τελείως ακατάλληλο καιρό (νοτιάς και συννεφιά που εξελίχθηκε σε βροχή) έφτασα επιτέλους και γω στα σημεία που έγινε το πέρασμα. Δυο σήκωσα, δυο πήρα, το ένα ντοπιάρικο φετινό. Και πέρυσι δεν το πρόλαβα το πέρασμα και φέτος…δεν πειράζει, έχει ο Θεός. Τουλάχιστον βρήκα ένα άγριο αμπέλι και μάζεψα 3 κιλά σταφύλια τελείως αράντιστα και βιολογικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 24, 2008 7:23 pm 
ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΒΛΑΒΕΡΑ ΚΑΡΑΚΑΞΕΣ ΚΤΛ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ Κ ΕΜΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 24, 2008 7:25 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:
Πολύ καθυστερημένα αμέσως μετά το γραφείο και με τελείως ακατάλληλο καιρό (νοτιάς και συννεφιά που εξελίχθηκε σε βροχή) έφτασα επιτέλους και γω στα σημεία που έγινε το πέρασμα. Δυο σήκωσα, δυο πήρα, το ένα ντοπιάρικο φετινό. Και πέρυσι δεν το πρόλαβα το πέρασμα και φέτος…δεν πειράζει, έχει ο Θεός. Τουλάχιστον βρήκα ένα άγριο αμπέλι και μάζεψα 3 κιλά σταφύλια τελείως αράντιστα και βιολογικά.

Ρε Ιάσωνα πραγματικά σε χαίρομαι, είσαι και ο πρώτος , μακάρι να ήμασταν οι πολλοί έτσι συνειδητοποιημένοι ! :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 24, 2008 7:26 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΗΝ ΧΑΛ/ΚΗ.....
ΕΜΕΙΣ ΣΥΚΩΣΑΜΕ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΤΑ ΛΑΓΟΣΚΥΛΑ....ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΝ ΚΙΝΗΘΗΚΑΝ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΕΥΚΟΛΑ....
ΤΑ ΠΟΙΟ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΕΙΧΕ Η ΕΥΡΗΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 24, 2008 8:55 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα παιδία! Εμείς εδω Mεσηννια τίποτα ακόμα, σε σημερινή έξοδο σε μέρος που κρατά πουλιά σε περάσματα καταφέραμε να πάρουμε 3 ορτύκια.

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 9:06 am 
Άβαταρ μέλους

Καλη μερα σε ολους.Υστερα απο τηλ/κη επικοινωνια που ειχα με φιλο που διαμενει μονιμα στη Βουλγαρια εδω και αρκετα χρονια,επανω γινεται ο χαμος...Πολλα,παρα πολλα πουλια ετοιμαζονται να μας επισκευθουν.Μου ξανατονισε οτι η φετεινη ορτυκοχρονια θα ειναι απο τις δυνατοτερες...Επισης καποιο λαμογιο εμπιστευτηκε σε φιλο Θεσσαλονικιο οτι πηρε και δυο καμπισια πριν κανα τριαρι μερες σε κυνηγι ορτυκιου.Φιλοι Μακεδονες,επιτηρηστε και προστατεψτε τον θυσαυρο που εχετε και λεγεται καμπισια,τετοιοι μακακες οταν γινονται αντιληπτοι,πρεπει να φευγουν αλυσοδεμενοι απο τα κυνηγοτοπια μας και να βρισκονται ευθυς αμεσως εκτος κυνηγετικης οικογενειας.Ο εξωστρακισμος τους και η αποπομπη τους θεωρω οτι επιβαλλεται και ειναι χρεως ολων μας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 9:24 am 

Χθες το απόγευμα και ενώ ξεκίνησα για την περιοχή των Μουδανιών, λόγω της δυνατής βροχής κατέληξα στην περιοχή του ΚΕΡΜΕΝ. Αποτέλεσμα 7 στα 11 σε μία ώρα που πρόλαβα να κυνηγήσω. Τα πουλιά δέχονται απίστευτες φέρμες και δεν σηκώνονται παρά μόνο αν τα ακουμπήσει η μύτη του σκύλου.
Κάτι για το "σκληρό δόντι" που το είδα χθες στην πράξη και πιστεύω θα βοηθήσει πολλούς φίλους.
Σε μια φάση φερμάρει η ντραχτχαρίνα και ενώ ετοιμάζομαι, βουτάει στη ρίζα της πρασινάδας και αρπάζει το ορτύκι. Προς μεγάλη μου έκπληξη έρχεται και μου το παραδίνει ασάλιωτο. Μέχρι εκείνη τη στιγμή κάθε φορά που μου έφερνε ορτύκι είχε τριακόσιους παλμούς, τα ρουθούνια της βγάζανε φλόγες και ήθελε 3-4 λεπτά χάδια για να ηρεμήσει και να ανοίξει το στόμα της. Το ορτύκι λοιπόν ήταν κρύο (προφανώς κάποιος το έχασε το πρωί) και από το επόμενο βελτιώθηκε αφάνταστα. Με ένα ορτύκι στο ψυγείο και 2-3 καθημερινές επαναλήψεις πιστεύω θα το λύσουμε οριστικά κι αυτό το πρόβλημα. Δοκιμάστε το.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 9:35 am 
Άβαταρ μέλους

JORTAK έγραψε:
Χθες το απόγευμα και ενώ ξεκίνησα για την περιοχή των Μουδανιών, λόγω της δυνατής βροχής κατέληξα στην περιοχή του ΚΕΡΜΕΝ. Αποτέλεσμα 7 στα 11 σε μία ώρα που πρόλαβα να κυνηγήσω. Τα πουλιά δέχονται απίστευτες φέρμες και δεν σηκώνονται παρά μόνο αν τα ακουμπήσει η μύτη του σκύλου.
.

ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΕΣ ΠΑΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ????

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 9:38 am 

Πίσω απ'το μοναστήρι του Αγ. Ραφαήλ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 9:43 am 
Άβαταρ μέλους

JORTAK έγραψε:
Πίσω απ'το μοναστήρι του Αγ. Ραφαήλ.

ΒΛΕΠΩ ΕΙΣΕ ΓΝΩΣΤΗΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ.....ΕΧΕΙΣ ΕΞΟΧΙΚΟ ΕΔΩ ΚΑΤΩ????? ΚΟΣΜΟ ΕΙΧΕ ??????ΕΠΕΦΤΑΝ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ????ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΛΑΓΟ ΤΗΝ ΕΠΕΣΑ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΑΝ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΧΕΙ ΠΟΥΛΑΚΙΑ......

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 10:13 am 

Την περιοχή την ξέρω απ'τις θάλασσες και απ'τις ...μπεκάτσες. Εξοχικό έχω νοικιάσμενο όλο το χρόνο στη Σίβηρη, το καλοκαίρι για την οικογένεια και το χειμώνα για μένα. Δεν είχε κόσμο, δύο νεαροί μόνοι τους και μια τριάδα. Τουφεκιές δεν πέσανε πολλές αλλά είχε αρκετά πουλιά. Δεν μπορώ να συκγρίνω με το Σ/Κ γιατί δεν ήμουν εκεί, αλλά τον Αύγουστο που όλοι κυνηγούσατε τρυγόνια δεν είχε τίποτα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 25, 2008 10:27 am 
Άβαταρ μέλους

ΙΟΡΔΑΝΗ ΔΕΣ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 16 από 37   [ 544 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 37  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: