Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 5 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: springer-διαμέρισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 14, 2008 2:39 am 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητοί συνάδελφοι σας χεραιτώ και θέλω να με βοηθήσετε σε ένα δίλημμα μου.Είμαι κυνηγός με περισσεύων πάθος για το άθλημα.Κατάγομαι από αγροτική ιοκογένεια της Κεφαλονιάς και ξέρω από ζώα.Εχω φροντίσει ζώα και λαγόσκυλα λόγο λαγοκυνηγού πατέρα.Και προσωπικά μεγάλωσα και ''επαίδευσα'' ένα ημίαιμο κόκκερ,με το οποίο 1988-1989 έκανα αξέχαστα κυνήγια μπεκάτσας την οποία αγάπησα με πάθος.Μετά Αθήνα, σπουδές, δουλειά,άστατα ωράρια,διαμέρισμα τέρμα τα σκυλιά και οι μπεκάτσες.Η αγία τσίχλα που λένε και οι φυσσιγκιοβιομήχανοι ήταν αυτή που με έσωσε από την κατάθλιψη.Γιά σκυλί ούτε ν'ακούσω,φυλακή εγώ και ένα ζωντανό τι μου φταίει να το φυλακίσω;Τα χρόνια πέρασαν και καμιά φάσσα πότε καμιά μπεκάτσα που πέταγα με τα πόδια στα αμέτρητα χιλιόμετρα περπατητού τσίχλας με ξαναέβαζαν πάλι σε σκέψεις για σκύλο.Και ο γιός μου 7 ετών θέλει σαν τρελλός ένα σκυλάκι.Να σας περιγράψω μιά καθημερινή μου μέρα.Εγερτήριο 7.00π.μ να ετοιμάσω το μικρό γιά το σχολείο,8.00πμ στο σχολείο.Η γυναίκα μου έχει ήδη φύγει γιάτο δικό της σχολείο.12.25μ.μ πέρνω τον μικρό και ερχόμαστε στο σπίτι για φαγητό και να δούμε λίγο τα μαθήματα και τις εκρεμότητες του σχολείου.Με το που φάμε εγώ είμαι έτοιμος με την επιστροφή της γυναίκας μου να φύγω γιά τη δουλειά μου.Γυρίζω κατά τις 9.00μμ μέχρι και 02.00πμ ανάλογα τη δουλειά.Η γυναίκα μου πίσω έχει τη φροντίδα και το νοικοκυριό του σπιτιού,προετοιμασία για το δικότης σχολείο(φιλόλογος),διάβασμα του μικρού,ωδείο τον μικρό,αγγλικά ,ψώνια,αρρώστιες του μικρού και ότι ήθελε προκείψει...Πιστεύετε ότι χωρά ένα springer στη ζωή μας χωρίς να το μετανιοώσουμε;Και βλέπετε προσπερνώ τα έξοδα ,την εκπαίδευση και το καθαρά κυνηγετικό μέρος και στέκομαι μόνο στην καθημερινότητα και στο χρόνο.Πάντα πίστευα και πιστεύω ότι ο χρόνος και μάλιστα ο ποιοτικός χρόνος που αφιερώνεις στο σκυλί σου και στο παιδί σου είναι ότι καλύτερο. Ευχαριστώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: springer-διαμέρισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 14, 2008 11:45 am 
Άβαταρ μέλους

dionisos έγραψε:
Αγαπητοί συνάδελφοι σας χεραιτώ και θέλω να με βοηθήσετε σε ένα δίλημμα μου.Είμαι κυνηγός με περισσεύων πάθος για το άθλημα.Κατάγομαι από αγροτική ιοκογένεια της Κεφαλονιάς και ξέρω από ζώα.Εχω φροντίσει ζώα και λαγόσκυλα λόγο λαγοκυνηγού πατέρα.Και προσωπικά μεγάλωσα και ''επαίδευσα'' ένα ημίαιμο κόκκερ,με το οποίο 1988-1989 έκανα αξέχαστα κυνήγια μπεκάτσας την οποία αγάπησα με πάθος.Μετά Αθήνα, σπουδές, δουλειά,άστατα ωράρια,διαμέρισμα τέρμα τα σκυλιά και οι μπεκάτσες.Η αγία τσίχλα που λένε και οι φυσσιγκιοβιομήχανοι ήταν αυτή που με έσωσε από την κατάθλιψη.Γιά σκυλί ούτε ν'ακούσω,φυλακή εγώ και ένα ζωντανό τι μου φταίει να το φυλακίσω;Τα χρόνια πέρασαν και καμιά φάσσα πότε καμιά μπεκάτσα που πέταγα με τα πόδια στα αμέτρητα χιλιόμετρα περπατητού τσίχλας με ξαναέβαζαν πάλι σε σκέψεις για σκύλο.Και ο γιός μου 7 ετών θέλει σαν τρελλός ένα σκυλάκι.Να σας περιγράψω μιά καθημερινή μου μέρα.Εγερτήριο 7.00π.μ να ετοιμάσω το μικρό γιά το σχολείο,8.00πμ στο σχολείο.Η γυναίκα μου έχει ήδη φύγει γιάτο δικό της σχολείο.12.25μ.μ πέρνω τον μικρό και ερχόμαστε στο σπίτι για φαγητό και να δούμε λίγο τα μαθήματα και τις εκρεμότητες του σχολείου.Με το που φάμε εγώ είμαι έτοιμος με την επιστροφή της γυναίκας μου να φύγω γιά τη δουλειά μου.Γυρίζω κατά τις 9.00μμ μέχρι και 02.00πμ ανάλογα τη δουλειά.Η γυναίκα μου πίσω έχει τη φροντίδα και το νοικοκυριό του σπιτιού,προετοιμασία για το δικότης σχολείο(φιλόλογος),διάβασμα του μικρού,ωδείο τον μικρό,αγγλικά ,ψώνια,αρρώστιες του μικρού και ότι ήθελε προκείψει...Πιστεύετε ότι χωρά ένα springer στη ζωή μας χωρίς να το μετανιοώσουμε;Και βλέπετε προσπερνώ τα έξοδα ,την εκπαίδευση και το καθαρά κυνηγετικό μέρος και στέκομαι μόνο στην καθημερινότητα και στο χρόνο.Πάντα πίστευα και πιστεύω ότι ο χρόνος και μάλιστα ο ποιοτικός χρόνος που αφιερώνεις στο σκυλί σου και στο παιδί σου είναι ότι καλύτερο. Ευχαριστώ.

καλημερα φιλε.καταρχην πες μας αν εχεις αποφασισει να βαλεις το σκυλο μεσα στο σπιτι η να τον εχεις εξω στο μπαλκονι..για αρχη ενα κουταβι κοκερ απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι θελει γυρω στα 10 με 15 λεπα για βασικη εκπαιδευση και ασταδιακα αυξανουμε τον χρονο μεχρι τα 30 λεπτα.πιστευω οτι αν εχεις 1 ωρα την ημερα να διαθεσεις για εκαπδευση και βολτα μην το σκεφτεσαι απλα πηγανε να βρεις κουταβι...βεβιαα πρεπει να υπολογισεις οτι μετα τη ηλικια των 7-8 μηνων πρεπει να ξεκινησεις και τα πρωτα βηματα στο βουνο που σημαινει καποιες ωρες παραπανω

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 14, 2008 4:58 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλώς ήρθες,
μην διστάζεις τα Κοκκερ - springer η ακόμη και ένα επανιέλ , όλα είναι ευκολόχρηστα και μανιτζέβολα σκυλιά .
Το πρόγραμμα σου είναι δύσκολο και το γνωρίζω καλά γιατί προέρχομαι από οικογένεια εκπαιδευτικών , αλλά κάποιος χρόνος θα σου μένει για το σκυλάκι + ότι θα σου φέρει ευεξία και χαρά.
Είναι ιδανικό για το σπίτι , μέσα και έξω μπαλκόνι κλπ
Η εκπαίδευση του είναι εύκολη και ομαλή.
Και ένα κυνήγι την εβδομάδα η στις δεκαπέντε μέρες να πας , φθάνει , αυτό το καινούργιο μέλος στην οικογένεια θα σου φέρει χαρά και ένα σκοπό για να βγεις να ξεσκάσεις έξω στην φύση και μην ξεχνάς είναι ιδανικό για τα παιδιά , θα ανθίσει μαζί με το υιό σου ο οποίος θα αποκτήσει ένα φίλο για όλη τη ζωή .
Εγώ προσωπικά σου συνιστώ να κάνεις την κίνηση αξίζει , έστω για λίγες θυσίες παραπάνω θα σου αλλάξει την καθημερινότητα , αλλά σου εφιστώ και την προσοχή ότι από την στιγμή που θα το πάρεις αναλαμβάνεις και την ευθύνη , να έχει μία καλή διαβίωση .
Καλή απόφαση !
:lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 15, 2008 11:17 am 
Άβαταρ μέλους

Και εγώ της ίδιας γνώμης είμαι να το πάρεις , αξίζει θα αναβαθμίσει την ζωή σου προς το καλύτερο έστω και χρειαστεί λίγοσ κόπος παραπάνω,

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 21, 2008 4:07 pm 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητοι φιλοι,
εχω ενα κοκκερ θυλικο τριων ετων σημερα.Το εχω απο δυομιση μηνων στο σπιτι.Μεχρι 4 μηνων ειχε μαθει την αναγκη του να την κανει εξω στο δρομο.Εκτοτε ποτε δεν μου "λερωσε" το σπιτι και το εχω μονιμα μεσα,μαζι μας.Το πρωι που φευγουμε για την δουλεια (σημ. δουλευουμε και οι δυο)μενει μονη της στο σπιτι χωρις ποτε να δαγκωσει επιπλα ή να κανει οποιαδηποτε ζημια.Απλως ξερει - πλεον - εξοδο εχει τρεις φορες την ημερα.Πρωι 5και30,μεσημερι 3και30 και βραδυ στις 11.00.Απλως ειναι ενα προγραμμα που τηρειται ολα αυτα τα χρονια με αποκλιση λεπτων.Οσο για το φαγητο,αναλογα,ή μεσημερι ή βραδυ.Σταθερη ωρα παντα.Και δεν τρωει ποτε μαζι μας(οικογενειακα εννοω).Τωρα οσο για τον υπνο της,εχει την δικια της "καλαθουνα"με αφρολεξ και βολευετε μια χαρα.
Σε γενικες γραμμες δεν μας εχει κουρασει καθολου,ισα-ισα εχει φοβερη αντιληψη και "οταν" θελει καταλαβαινει ΤΑ ΠΑΝΤΑ.Αυτα εν ολιγοις.Κωστας.

ΥΓ.Ευχομαι να παρεις ενα σκυλακι και θα δεις τι "διαφορετικος αερας" θα μπει μεσα στο σπιτι σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 5 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για: