Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 10 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Kυνηγι στην μανη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 02, 2008 2:45 pm 
Άβαταρ μέλους

Κατά τα μέσα με τέλη Σεπτεμβρίου σκεπτόμαστε με τον Θοδωρή να πάμε ένα 2ημερο στην Μάνη για ορτύκια. Είναι η πρώτη μας φορά και θα ήθελα όποιος έχει ξαναπάει να μας πει κάποια πράγματα για το μέρος αυτό.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 02, 2008 5:04 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Για ρίξτε μια ματιά εδώ !

http://www.gpeppas.gr/k-odiporika2/k-mani.html

Πάντως να ξέρετε ότι όταν έχει πουλιά , μαθεύεται και γίνετε ο χαμός και στο Ταίναρο και στην Λάγια κλπ
Δηλαδή με το ξημέρωμα βλέπεις τα αυτοκίνητα να έρχονται το ένα πίσω από το άλλο και να σταθμεύουν και έτσι , μιας και ο δρόμος είναι ένας συνήθως και στενός.
Κατεβαίνουν οι κυνηγοί και κυνηγάνε όλοι μαζί , στις ίδιες πλαγιές και ο θεός βοηθός !
Για να έχεις ησυχία, πρέπει αν τραβηχτείς σε μέρη πιο δύσκολα και με λιγότερα πουλιά.
Γι όλα αυτά σε αποζημιώνει όμως η ίδια η Μάνη , με το περιβάλλον , την θέας της , το καλό ψάρι και την ωραία θάλασσα .
Άντε και να πάτε μετά του Σταυρού ίσως συναντηθούμε , μιας και φέτος θέλω να την επισκεφτώ για λίγες ημέρες οικογενειακώς και για κυνήγι , αλλά και για μπάνια.
8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 02, 2008 6:19 pm 
Άβαταρ μέλους

Γιώργο θα σας πρότεινα το άλλο ακροτ. Ακρίτας (Βασιλίτσι-Φανερωμένη).
Είχα πάει πρίν δύο χρόνια με τον αδερφό μου, για τρυγόνια όμως, αφού τότε δεν είχαμε σκυλάκι, αλλα τα ορτύκια ήταν το κάτι άλλο, να φανταστείς πηγαίναμε το πρωί πριν ξημερώσει και πετάγονταν απο τον δρόμο.
Εκεί είχα δεί και έναν ιερομένο με ένα επανιελάκι τρομερό, σηκωμένα τα ράσα και πιασμένα απο την φυσυγγιοθήκη, περίπου 75 χρονών, είχαν κάνει με το σκυλάκι του πρωί-πρωί 6-7 ορτύκια.
Απο τις λίγες όμορφες εικόνες.
Εχω ένα φίλο κυνηγό που κάθε χρόνο παραθερίζει εκεί κοντά, μπορούμε να πάρουμε πληρ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 02, 2008 6:38 pm 
Άβαταρ μέλους

Γιωργο μετα του Σταυρου λεμε να παμε, θα ηταν χαρα μας να σε δουμε. Κατι τετοιο ειχαμε σκεφτει και εμεις να κυνηγισουμε μακρια απο τον πολυ κοσμο και οτι βρουμε. Τα μερη τα ειδα σε ενα DVD και ηταν πραγματικα μαγευτικα.

Αλκη θα παμε και εκει .Βρες πληροφοριες και οταν ερθεις κατω θα παμε μαζι, να φερεις και το μικρο επανιελακι σου μαζι.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 02, 2008 7:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Θα βρεθουμε Γιωργο (Πεππα) θα σε παρω τηλ εκτος απροοπτου.Αλκη θα μας ενυμερωσεις ε :D ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 02, 2008 10:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα φίλοι μου,τα τελευταία δυο χρόνια έχω κατέβει στην Μάνη για ορτύκια ο κόσμος στα γνωστά σημεία( Ταίναρο κλπ) είναι υποφερτός 8) σύμφωνα με άλλες εποχές .Θυμάμαι τι γινόταν πριν καμιά δεκαριά χρόνια ο ένας πάνω στον άλλο,αυτοκίνητα αρκετές δεκάδες,ατυχήματα μεταξύ κυνηγών και βοσκοί που έβγαζαν καπνούς από τον πανικό που γινόταν γύρο τους. Εκείνη η χρονιά ήταν η πρώτη μου στα ορτύκια και είχα σιχαθεί το κυνήγι αυτό ,πέρασαν κάποια χρόνια για να πάρω την απόφαση να κατηφορίσω ξανά προς αυτά τα μέρη.
Δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός με τα κλαρίνα για τα ορτύκια αλλά η μείωση και διασπορά του κόσμου στη Μάνη οφείλετε σε αυτά ,πλέων όλα τα βουνά της περιοχής έχουν πουλάκια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 04, 2008 11:34 am 
Άβαταρ μέλους

Παιδια καντε και μια βολτα απο την πλευρα του Οιτυλου,καθως επισης και μεταξυ Βαχου και Αρεοπολης ψαξτε το βουνο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 14, 2008 12:27 am 
Άβαταρ μέλους

Χρονια πριν,σχεδον καμια εικοσαρια,ειχα κατεβει με τους δικους μου στο πατρικο της μανας μου,ενα χωριο μικρο και δυστυχως σημερα σχεδον ερημωμενο.Ηταν τετοια εποχη,και καθομασταν στην μεγαλη βεραντα απεναντι απο το μισογκρεμισμενο πυργοσπιτο.Το φεγγαρι πιατο,ολογεμο και μου μαθαινε ο συγχωρεμενος εδω και χρονια παππους μου,να σκαλιζω δυχαλο για να φτιαξω"λαστιχο".Ξαφνικα,μου εγνεψε να κοιταξω τον ουρανο!Χιλαδες πουλια περνουσαν στο φως του φεγγαριου και τραβουσαν ροτα το μακρινο τους ταξιδι."Την αυριανη ημερα θα αναψουν τα τουφεκια"μου ειπε.Οντως,αφου ξημερωσε ο Θεος την επομενη,θαρρεις οτι ειχε ξασπασει πολεμος.Το τουφεκιδι ειχε αναψει για τα καλα και κρατησε μεχρις που ο ηλιος σηκωθηκε ψηλα και εκανε τις πετρες να αναψουν.Οταν εβγαλα την πρωτη φορα την κυν/κη μου αδεια πηγα να
κυνηγησω εκει ορτυκια...,συντροφια με ενα "μπασταρδο"επανιελ το οποιο ξεφωλιαζε και απορταριζε εως οτου βαρεθηκα να τουφεκαω.Και την επομενη χρονια το ιδιο,μπορει και μια ακομη.Μετα,οι υποχρεωσεις δεν μου επετρεψαν να κατηφορισω για ορτυκια για κανα τριαρι χρονια,αλλα τα κυνηγουσα οταν κατεβαινα για τις ελιες.Ναι κραταει αρκετα και τοτε πουλια και ειμαι και μοναχος μου.Το 2004 διορισθηκε η γυναικα μου στο δημοτικο της Αρεοπολης και εγω χαρα ειχα μεγαλη που θα κυνηγουσα σχεδον ολη τη σεζον εκει.Τα πραγματα ειχαν αλλαξει,τα πουλια ηταν λιγοτερα και σε "συγκεκριμενα"χωραφια επιαναν εκει υπο τους ηχους τον"μαγικων αυλων"που εστηναν καμποσοι.Δεν εμεινα παραπονεμενος,ψαχνοντας εβρισκα λιγα ορτυκακια καθημερινα,ενω ακουγα το τουφεκιδι ασταματητο στα παραθαλασσια χωραφια.Ολοι μιλουσαν για μπασιματα,κανεις δεν ηξερε και δε μιλουσε για μηχανακια...Δεν ξανακατεβηκα απο τοτε,ενοιωθα οτι κατι δεν με γεμιζε πια.Περασαν τεσσερα χρονια απο τοτες και φετος θα κατηφορισω σιγουρα ενα πενθημερο στο πρωτο δεκαημερο του ερχομενου.
Η Μανη αποζημιωνει τους παντες,αλλους περισσοτερο και αλλους λιγοτερο.Ομως ενα καθαρο,αντρικιο κυνηγι ορθυκιου,στα ανυδρα γεματα πετρα μερη της,μια βουτια στα πεντακαθαρα απυθμενα νερα της,ενα τσιπουρο με λουκανικο η συγκλινο και ενας υπνο κατω απο τον εναστρο πεντακαθαρο ουρανο της,διπλα στα γκρεμισματα των πυργοσπιτων με συνοδεια το σκουξιμο των πολυπληθων τσακαλιων ειναι κατι που αξιζει να το ζησει κανεις,οχι μια,αλλα οσες περισσοτερες φορες μπορει.Ειναι απο μονο του ενα παραμυθι,τοσο διαφορετικο,τοσο μοναδικο, οπως ολα οσα εχουμε να διυγουμαστε πως ζουμε εμεις οι κυνηγοι.Φιλοι μου καλα να περασετε οσοι πατε για κατω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 21, 2008 8:54 pm 
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 28, 2008 9:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Φωτογραφίες από ορεινό χωριό της Μάνης

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 10 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: