Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 37 από 42   [ 621 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 42  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 11, 2008 6:39 pm 
Άβαταρ μέλους

Γεια σας!
παρακολουθησα τη συζητηση σας περι εκπαιδευτικων και θα θελα να ρωτησω τα εξης:
γνωριζουμε τις ζωνες εκπαιδευσης?(οσοι παμε εκαιδευτικα)
τι θα κανετε αν συναντησετε εναν "εκπαιδευτη" σε μη ζωνη εκπαιδευσης?
αν συναντησετε εναν κυνηγο αυτη την εποχη?

φιλικα
Γιαννης Μεσολογγι

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωλεοποίηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 11, 2008 8:17 pm 
Άβαταρ μέλους

Takis Peppas έγραψε:
Να σας πω πως το βλέπω εγώ:

Εμάς τους κυνηγούς ενδιαφέρει ο αριθμός των ορτυκιών. Δεν ενδιαφέρει τους αγρότες.

Οι μεγαλύτεροι θυμόμαστε τα μέρη πως ήταν όταν κυνηγούσαμε μικροί και πως είναι σήμερα. Πολλά απ' αυτά έχουν οικοδομηθεί/οικοπεδοποιηθεί σε τέτοιο βαθμό που δεν τ'αναγνωρίζω πια.
Το ίδιο φαντάζομαι συβαίνει παγκόσμια. Αν θυμάμαι καλά όταν ήμουν 7-8 ετών ο παγκόσμιος πληθυσμός ήταν ~ 1δις, τώρα είναι 4 δις; Άρα ο ζωτικός χώρος των θηραμάτων μειώνεται συνεχώς.

Πρέπει να προσαρμοστούμε στα σημερινά δεδομένα δυστυχώς και να κάνουμε ο καθένας μας αυτό που του αναλογεί. Εφ'όσον είναι δεδομένο πως δεν κάνει καλό να δημιουργούμε όχληση την περίοδο φωλεοποίησης, δεν δημιουργούμε όχληση. Τόσο απλά.

Τέλος η δημιουργία ενός κυνηγόσκυλου απ' όσο έχω καταλάβει τα χρόνια που ασχολούμαι, είναι διαδικασία που απαιτεί 2-3 χρόνια, αν δε βγαίνουμε την άνοιξη τότε θα γίνει 2-3 χρόνια και 4 μήνες! Και λοιπόν;

Έτσι το βλέπω εγώ,

Φιλικά

Τάκης

Καλησπερα!!Αν τους αγροτες δεν τους ενδιαφερει το ορτυκι τους χτιστες τα οικοπεδα τους βιομηχανους η μολυνση της ατμοσφαιρας και το κρατος τιποτα απο ολα αυτα τοτε οσα εκπαιδευτικα να μη κανουμε εμεις το παιχνιδι ειναι ηδη χαμενο και εμεις εχουμε μεινει αθεραπευτα ρομαντικοι!!!!!!!!
Οσον αφορα τα 2-3 χρονια και 4 μηνες αργοποριας μακαρι να ηταν τοσο απλα τα πραγματα αλλα πιστευω οτι οι μηνες δεν ειναι 4 αλλα 8 γιατι το Σεπτεμβρη οταν εχει αρχισει το κυνηγι πολυ λιγοι εχουν το χρονο να ασχολυθουν με διορθωσεις των σκυλων τους ασε που υπαρχει και η πιεση του οπλου :roll: :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 11, 2008 8:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγω φιλε μου διαφωνο καθετα με τις ζωνες εκπαιδευσης οπως και με τις ζωνες διαβασης γιατι πιστευω οτι το μονο που εχουν καταφερει μεχρι τωρα ειναι ο συνωστισμος κυνηγων και σκυλων σε περιορισμενο χωρο με οτι αυτο συνεπαγετε οιποτε απο τα γραφομενα μου αντιλαμβανεσαι και την αντιδραση μου :lol: :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 12, 2008 1:17 am 

ΒΑΣΙΛΗΣ έγραψε:
Εγω φιλε μου διαφωνο καθετα με τις ζωνες εκπαιδευσης οπως και με τις ζωνες διαβασης γιατι πιστευω οτι το μονο που εχουν καταφερει μεχρι τωρα ειναι ο συνωστισμος κυνηγων και σκυλων σε περιορισμενο χωρο με οτι αυτο συνεπαγετε οιποτε απο τα γραφομενα μου αντιλαμβανεσαι και την αντιδραση μου :lol: :lol: :lol: :lol:

ειναι και αναχρονιστικες και καποτε επικινδυνες για τη ζωη ολων μας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωλεοποίηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 12, 2008 7:15 am 
ΒΑΣΙΛΗΣ έγραψε:
Καλησπερα!!Αν τους αγροτες δεν τους ενδιαφερει το ορτυκι τους χτιστες τα οικοπεδα τους βιομηχανους η μολυνση της ατμοσφαιρας και το κρατος τιποτα απο ολα αυτα τοτε οσα εκπαιδευτικα να μη κανουμε εμεις το παιχνιδι ειναι ηδη χαμενο και εμεις εχουμε μεινει αθεραπευτα ρομαντικοι!!!!!!!!..........

Υπάρχουν ανεπτυγμένες χώρες, πολύ πιο πυκνοκατοικιμένες απ' την Ελλάδα που έχουν μεγαλύτερο θηραματικό πλούτο, πχ Γαλλία, ΗΠΑ κλπ. Το θήραμα υπάρχει γιατί ξοδεύεται πολύς χρόνος, χρήμα και κόπος, ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ, για τη διαχείρισή του.

Αν μας ενδιαφέρει το μέλλον του κυνηγιού, (για νάχουν και λόγο ύπαρξης τα κυνηγόσκυλα), θάπρεπε να συζητάμε πως θα βοηθήσουμε/πιέσουμε τους συλλόγους να κινηθούν προς αυτή την κατεύθυνση και όχι πως θα κάνουμε 10 εκπαιδευτικά περισσότερα την άνοιξη, κατά την άποψή μου πάντα.

Φιλικά
Τάκης

ΥΓ. Για τις ζώνες διάβασης συμφωνώ, δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Οι ζώνες εκπαίδευσης αποτελούν συμβιβασμό. Αν θυμάμαι καλά πριν απ' τις ΖΕΣ η εκπαίδευση επιτρεπόταν 1 μήνα πριν την έναρξη της περιόδου σ'όλη τν επικράτεια. Με τη δημιουργία των ΖΕΣ επιτρέπεται η εκπαίδυση όλο το χρόνο, εκτός των μηνών φωλεοποίησης. Τώρα βέβαια δε θάθελα νάμουν αγρότης με τα χωράφια μου σε ΖΕΣ...

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 12, 2008 7:44 am 
giannis έγραψε:
Γεια σας!
παρακολουθησα τη συζητηση σας περι εκπαιδευτικων και θα θελα να ρωτησω τα εξης:
γνωριζουμε τις ζωνες εκπαιδευσης?(οσοι παμε εκαιδευτικα)
τι θα κανετε αν συναντησετε εναν "εκπαιδευτη" σε μη ζωνη εκπαιδευσης?
αν συναντησετε εναν κυνηγο αυτη την εποχη?

φιλικα
Γιαννης Μεσολογγι

Γιάννη καλημερα και καλώς ήρθες!

>γνωριζουμε τις ζωνες εκπαιδευσης?(οσοι παμε εκαιδευτικα)
Βόλτα μέχρι το σύλλογό μας για να πάρουμε το χάρτη.

>τι θα κανετε αν συναντησετε εναν "εκπαιδευτη" σε μη ζωνη εκπαιδευσης?
Σε εποχή που επιτρέπεται η εκπαίδευση, τίποτα. Τώρα σύσταση.

>αν συναντησετε εναν κυνηγο αυτη την εποχη?
Δεν είναι κυνηγός, είναι λαθροθήρας! τηλ. στη θηροφυλακή.

Φιλικά

Τάκης

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 12, 2008 8:35 am 
Άβαταρ μέλους

Το θέμα είναι ότι αφού η κατάσταση είναι έτσι και κανείς δεν κάνει τίποτε . ούτε εμείς οι κυνηγοί εκτός μικρών εξαιρέσεων, καλό θα είναι αυτούς τους μήνες να προσέχουμε για να έχουμε.
Τα ορτύκια τώρα άλλα έχουν αυγά και άλλα πολύ μικρά πουλάκια , άρα είναι ανεύθυνο να κάνουμε εκπαιδευτικά σε μέρη που έχουν γεννήσει.
Κάποτε πρέπει να γνωρίσουμε και να καταλάβουμε τι είναι διαχείριση θηράματος .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 26, 2008 8:24 am 
Άβαταρ μέλους

Αποτόλμησα ένα μικρό εκπαιδευτικό , το πρώτο, και σήκωσα αρκετά ορτύκια και κάποια μικρά μαζί τους .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 27, 2008 9:24 am 
Άβαταρ μέλους

ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΡΤΥΚΙΑ ? ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 30, 2008 12:22 pm 
Άβαταρ μέλους

ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΕΞΟΔΟ, ΑΛΛΑ ΦΙΛΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 30, 2008 12:26 pm 
Συντονιστής
Άβαταρ μέλους

Μέτρια ως πολύ μέτρια τα πράγματα , αυτά από τους ντόπιους αγρότες .
Ακόμη και στην περιοχή Μεσολογγίου , Αγρινίου δεν είναι πολύ καλές οι πληροφορίες. :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 01, 2008 8:44 am 
Άβαταρ μέλους

Μέτρια τα πράγματα πολύ μέτρια.
Μιας και μιλάμε για ορτύκι δεν ξέρω αν ακούσατε , διαβάσατε για την καινούργια επιδότηση για το βαμβάκι που κατάφερε να πάρει η χώρα μας για αρκετά χρόνια ακόμη.
Ενώ είχε δημιουργηθεί μείωση και αλλαγή χρήσης γης με άλλες σπορές καλύτερες και για τα θηράματα , ξαφνικά θα ξαναδούμε τις τεράστιες καταστροφικές μονοκαλλιέργειες βαμβακιού , που χρειάζονται πολύ νερό , που δεν έχουμε πια και πολύ φυτοφάρμακο που θα μολύνει ακόμη περισσότερο το υπέδαφος . 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 02, 2008 9:43 am 
Άβαταρ μέλους

CRIO έγραψε:
Μέτρια τα πράγματα πολύ μέτρια.
Μιας και μιλάμε για ορτύκι δεν ξέρω αν ακούσατε , διαβάσατε για την καινούργια επιδότηση για το βαμβάκι που κατάφερε να πάρει η χώρα μας για αρκετά χρόνια ακόμη.
Ενώ είχε δημιουργηθεί μείωση και αλλαγή χρήσης γης με άλλες σπορές καλύτερες και για τα θηράματα , ξαφνικά θα ξαναδούμε τις τεράστιες καταστροφικές μονοκαλλιέργειες βαμβακιού , που χρειάζονται πολύ νερό , που δεν έχουμε πια και πολύ φυτοφάρμακο που θα μολύνει ακόμη περισσότερο το υπέδαφος . 8)

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΦΙΛΕ.
Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΕ ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ & ΟΧΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ. ΕΤΣΙ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΤΟ ΣΠΕΡΝΟΥΝ( τις περισσοτερες φορες ξερικό) ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΕΑΝ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ Ή ΑΝ ΓΕΜΙΣΕΙ ΧΟΡΤΑ......ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ......
ΑΥΤΟ ΣΗΜΕΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΛΥΨΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΔΗΜΙΚΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΝ ΛΑΓΟ .......
ΝΑ ΠΩ ΕΠΙΣΕΙΣ ΠΩΣ Ο ΑΓΡΟΤΗΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΤΗΣ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗΣ ΑΚΟΜΑ & ΕΑΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙ ΑΣΠΑΡΤΟ ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ....
ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΣΕΙΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΟΚ ΤΑ ΙΣΧΥΡΑ ΦΥΤΟΦΑΡΜΑΚΑ & ΕΤΣΙ ΑΚΟΜΑ & ΟΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΕΣ ΦΥΤΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΙΔΑΝΙΚΟΙ ΓΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΟΡΤΥΚΙΩΝ-ΠΕΡΔΙΚΩΝ ΚΤΛ...
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ & ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΜΕΓΑΛΗ ΑΥΞΗΣΗ ΤΩΝ ΛΑΓΩΝ ΑΛΛΑ & ΤΗΣ ΠΕΔΙΝΗΣ ΠΕΡΔΙΚΑΣ.
ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΠΟΥ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΣΙΜΗ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΟΜΩΣ....
ΚΥΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΦΡΑΧΤΩΝ ΑΛΛΑ & ΕΝΤΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΖΕΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΣΙΤΟΚΑΛΑΜΩΝ.
ΞΕΡΕΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΧΩΡΑΦΙΩΝ........
ΟΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΟΥΝ ΤΟ ΣΑΝΟ ΞΥΡΙΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΛΕΞΙΑ ΤΟ ΧΩΡΑΦΙ & ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ "ΚΡΑΝΙΟΥ ΤΟΠΟ".ΟΣΕΣ ΓΕΝΝΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΖΟΝΤΑΙ......
Ο ΤΟΠΙΚΟΣ Κ/Σ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΣΥΝΕΤΕΡΙΣΜΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΗ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΖΗΤΗΘΗΚΕ (και τελικα πηρε ο συνετερισμος απο ιδιωτη) ΗΤΑΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΛΛΟΓΟ.
ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ (νεα μοδα αυτη) ΠΡΟΧΩΡΟΥΝ ΣΕ ΟΡΓΩΜΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΘΕΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΧΩΡΑΦΙΩΝ & ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΑΤΑΣΤΡΩΦΗ ΓΙΑ ΤΑ ΟΡΤΥΚΑΚΙΑ........

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 04, 2008 9:56 pm 
Άβαταρ μέλους

Σήμερα σε περιοχή της Λαμίας σήκωσα 12 ορτύκια σε ένα κομμάτι επτά στρέμματα .
Στα άλλα μέρη που έψαξα μόνο δύο σε δύο ώρες . 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 07, 2008 8:53 am 
Άβαταρ μέλους

Λίγα πράγματα στην Κωπαίδα, τρία ορτύκια σε δυόμιση ώρες . :(

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 37 από 42   [ 621 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40 ... 42  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: