Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 5 από 10   [ 138 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 21, 2009 1:57 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα σας φίλοι μου

Εγώ τον Guberti δεν τον έχω επισκεφτεί ποτέ μου και έτσι δεν μπορώ να εκφέρω άποψη σχετικά με την κατάσταση του κυνοτροφείου του.

Είμαι όμως Έλληνας και ως γνήσιος Έλληνας οφείλω να έχω γνώμη για οτιδήποτε.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι πως μάλλον λόγω της προχωρημένης του ηλικίας αλλά και της ξεροκεφαλιάς του άφησε τα πράγματα να εξελιχθούν όπως εξελίχτηκαν.

Είχα διαβάσει ένα άρθρο πριν από λίγα χρόνια ενός Έλληνα κυναγωγού, που τον είχε επισκεφτεί. Στο άρθρο αυτό, ο Έλληνας κυναγωγός εξέφραζε την απορία του αλλά και το παράπονό του που ο Guberti έδινε σκύλες του πολύ δύσκολα παρότι είχε πολλές στο κυνοτροφείο. Το συμπέρασμα του αρθρογράφου ήταν πως μάλλον δεν ήθελε να δώσει ένα σκυλί που δεν το είχε δοκιμάσει ο ίδιος και τελικά καταλήξει να χάσει μέσα από τα χέρια του το μεγάλο ταλέντο.

Εάν κάποιος συνδυάσει αυτή τη παραξενιά με το προχωρημένο της ηλικίας αλλά και τον εγωισμό, θα καταλήξει ίσως σε κάποιο συμπέρασμα.

Πριν λίγα χρόνια μιλούσα με ένα γνωστό όνομα στους ζωοφιλικούς κύκλους για τον Werchau και μου έλεγε ότι ο άνθρωπος τα έχει χαμένα. Είχε λέει κρατήσει την Gitte (αδερφή του Giuseppe) και είχε πουλήσει και τον Giuseppe αλλά και άλλα αδέρφια τους που ήταν κλάσεις ανώτερα. Ο εκτροφέας αυτός ήταν απόλυτα πεπεισμένος ότι ο Werchau, άφησε να του ξεφύγουν τα μεγάλα ταλέντα μέσα από τα χέρια του…

Δεν μπήκα στον κόπο να του εξηγήσω τι συνέβαινε στη πραγματικότητα…

Όσοι έχουν μπει στον κόπο να διαβάσουν για τις μεθόδους εκτροφής που ακολούθησαν όλοι εκείνοι οι μεγάλοι εκτροφείς που με το έργο τους καθόρισαν τις διάφορες κυνηγετικές φιλές αλλά και όχι μόνο, καταλαβαίνουν τι εννοώ Η ίδια μέθοδος ακολουθήθηκε και στα αιγοπρόβατα, και τις γάτες και τα βοοειδή τα άλογα κ.τ.λ.

Η μέθοδος είναι απλή και συγκεκριμένη.

Ο Δαρβίνος με τη θεωρία της «φυσικής επιλογής» τι έλεγε; Έλεγε πως τα ζώα εξελίσσονται και εξελίσσουν τις ικανότητές τους με τη πάροδο του χρόνου έτσι ώστε να μπορούν να ανταπεξέλθουν καλύτερα στις ανάγκες της κάθε εποχής.

Αυτή η εξέλιξη μπορεί να πάρει χιλιετίες.

Εμείς οι άνθρωποι όμως είμαστε ανυπόμονοι. Έχοντας κατανοήσει τον γενετικό μηχανισμό, προσπαθούμε να επισπεύσουμε τα πράγματα και μάλιστα να τα οδηγήσουμε σε αφύσικες οδούς. Τα κυνηγόσκυλα για παράδειγμα δεν έπρεπε να φερμάρουν. Δεν ήταν στη φύση τους. Εμείς όμως οι άνθρωποι, οδηγήσαμε την εξέλιξή τους μέσα από «τεχνητή» και όχι «φυσική» επιλογή και τώρα πολλές ράτσες κυνηγόσκυλων φερμάρουν φυσικά.

Και για να μην αναφέρομαι στα κυνηγόσκυλα και παρεξηγηθώ. Ας πάρουμε τα πρόβατα στην μακρινή Αυστραλία. Οι εκτροφείς στα τέλη του προπερασμένου αιώνα, ήθελαν να φτιάξουν ένα είδος προβάτου που θα δίνει πολύ και άριστης ποιότητας μαλλί. Για να το πετύχουν, ζευγάρωναν συγκεκριμένα ζώα και από τα παιδιά τους επέλεγαν ένα μικρό μόνο αριθμό ζώων που ικανοποιούσαν τις προδιαγραφές τους. Τα υπόλοιπα, (τα άχρηστα), τα κράταγαν σε ειδικά διαμορφωμένες φάρμες όπου ζούσαν τη ζωή τους μέχρι τα βαθειά γεράματα, ήσυχα και ευτυχισμένα…

Έτσι νομίζετε πως γίνονταν τα πράγματα;;;

Δεν το νομίζω.

Και βέβαια θανάτωναν ότι τους περίσσευε. Το έκαναν ζωοτροφή. Δεν είχαν πόρους ή χρόνο να διαθέσουν για τον «κατιμά»…

Την ίδια τακτική εφάρμοζαν όλοι οι εκτροφείς διαφόρων ζωντανών που αποσκοπούσαν στην λεγόμενη «εξέλιξη» του είδους. Έτσι διαμορφώθηκαν οι διάφορες φιλές σκύλων, αλόγων, προβάτων κ.τ.λ.

Το πόιντερ και το σέττερ, διαμορφώθηκε στην Αγγλία του προπερασμένου και περασμένου αιώνα από πλούσιους λόρδους τσιφλικάδες που διατηρούσαν αγέλες σκύλων στα χτήματά τους. Όλοι αυτοί οι μεγάλοι Άγγλοι εκτροφείς του παρελθόντως που εμείς θαυμάζουμε σήμερα, συνήθιζαν να κάνουν μόνοι τους τη φυσική επιλογή. Όλοι ξέρουμε πως την έκαναν. Όλοι μας…

Ο κακομοίρης ο Guberti, εάν ζούσε εκατό χρόνια πριν, δε θα κατέληγε ποτέ σε αυτό το χάλι και τον διασυρμό.

Δημήτρης

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 21, 2009 2:03 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Η συζήτηση είναι πολύ ενδιαφέρουσα πραγματικά για όλους μας .
Κανείς δεν αποκλείεται από αυτή , αλλά πάντα να θυμάστε ότι ο γραπτός λόγος είναι πολύ διαφορετικός από τον προφορικό και έχει και διαφορετική βαρύτητα .

Λίγα λόγια ακόμη προσωπικά.
Για τον Girgio Guberti έχω σεβασμό μέσα μου και είμαι σίγουρος ότι θα μείνει στην ιστορία για αυτά που έφτιαξε για το πόιντερ και όχι για το πώς τελέιωσε .
Αλλά αυτός ο σεβασμός δεν θα με εμπόδιζε να τον καταδώσω... στις αρχές αν έβλεπα με τα μάτια μου τις συνθήκες διαβίωσης αυτών των υπέροχων αλλά και άτυχων πόιντερ το σήμερα, αυτό ξεκάθαρο .
Από την άλλη τον συμπονώ και τον λυπάμαι γιατί ένα κεφάλι αγύριστο τον έφτασε εκεί που τον έφτασε , στον πάτο δηλαδή σαν εκτροφέα, σαν κτηνίατρο και σαν άνθρωπο .
Κάπου έχω ένα βίντεο ενός φίλου, που που είχε επισκεφτεί παλαιότερα το εκτροφείο , καμία σχέση με σήμερα , ο παππούς ... ναι μεν είχε αυτές τι μεθόδους αγελαία συμβίωση και επιβίωση του δυνατότερου , αλλά ήταν καθαρά με πριονίδι πάντα μέσα και με τροφή, όντως κουνέλια και κότες με το δέρμα και τα πούπουλα για να δείξει ότι το πόιντερ πρέπει να ξεσχίζει το θήραμα κλπ κλπ . αλλά υπήρχε τροφή για όλους, απλά κάποια έτρωγαν περισσότερο σαν πιο κυριαρχικά ζώα, κάτι που ήθελε πολύ να αναπτύξει και προβάλει .
Δεν υπήρχε ζώο ισχνό η με αρρώστιες στο συγκεκριμένο βίντεο , θα το βρω και θα το κατεβάσω .
Κλείνω επανερχόμενος και στην ανθρώπινη τραγωδία και στην άσχημη πτώση ενός μεγάλου εκτροφέα με τα όποια προβλήματα του , που λόγω ηλικίας , χαρακτήρα και αδυναμία σωστής εκτίμησης της άσχημης κατάστασης έπεσε έτσι άδοξα και έγινε αιτία να υποφέρουν πολλά υπέροχα πόιντερ και να αμαυρωθεί από αυτή την οπτική μεριά η εκτροφή Del Vento.

Επίσης είναι μία συζήτηση που μπορεί να επεκταθεί και σε άλλους εκτροφείς και γηγενείς που από ότι διαβάζω έχουν σε άθλια κατάσταση τα ζώα τους , θα έιναι ενδιαφέρον να μάθουμε περισσότερα !

Δημ. Χριστοδουλάκης έγραψε:
Καλημέρα σας φίλοι μου

Εγώ τον Guberti δεν τον έχω επισκεφτεί ποτέ μου και έτσι δεν μπορώ να εκφέρω άποψη σχετικά με την κατάσταση του κυνοτροφείου του.

Είμαι όμως Έλληνας και ως γνήσιος Έλληνας οφείλω να έχω γνώμη για οτιδήποτε.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι πως μάλλον λόγω της προχωρημένης του ηλικίας αλλά και της ξεροκεφαλιάς του άφησε τα πράγματα να εξελιχθούν όπως εξελίχτηκαν.

Είχα διαβάσει ένα άρθρο πριν από λίγα χρόνια ενός Έλληνα κυναγωγού, που τον είχε επισκεφτεί. Στο άρθρο αυτό, ο Έλληνας κυναγωγός εξέφραζε την απορία του αλλά και το παράπονό του που ο Guberti έδινε σκύλες του πολύ δύσκολα παρότι είχε πολλές στο κυνοτροφείο. Το συμπέρασμα του αρθρογράφου ήταν πως μάλλον δεν ήθελε να δώσει ένα σκυλί που δεν το είχε δοκιμάσει ο ίδιος και τελικά καταλήξει να χάσει μέσα από τα χέρια του το μεγάλο ταλέντο.

Εάν κάποιος συνδυάσει αυτή τη παραξενιά με το προχωρημένο της ηλικίας αλλά και τον εγωισμό, θα καταλήξει ίσως σε κάποιο συμπέρασμα.

Πριν λίγα χρόνια μιλούσα με ένα γνωστό όνομα στους ζωοφιλικούς κύκλους για τον Werchau και μου έλεγε ότι ο άνθρωπος τα έχει χαμένα. Είχε λέει κρατήσει την Gitte (αδερφή του Giuseppe) και είχε πουλήσει και τον Giuseppe αλλά και άλλα αδέρφια τους που ήταν κλάσεις ανώτερα. Ο εκτροφέας αυτός ήταν απόλυτα πεπεισμένος ότι ο Werchau, άφησε να του ξεφύγουν τα μεγάλα ταλέντα μέσα από τα χέρια του…

Δεν μπήκα στον κόπο να του εξηγήσω τι συνέβαινε στη πραγματικότητα…

Όσοι έχουν μπει στον κόπο να διαβάσουν για τις μεθόδους εκτροφής που ακολούθησαν όλοι εκείνοι οι μεγάλοι εκτροφείς που με το έργο τους καθόρισαν τις διάφορες κυνηγετικές φιλές αλλά και όχι μόνο, καταλαβαίνουν τι εννοώ Η ίδια μέθοδος ακολουθήθηκε και στα αιγοπρόβατα, και τις γάτες και τα βοοειδή τα άλογα κ.τ.λ.

Η μέθοδος είναι απλή και συγκεκριμένη.

Ο Δαρβίνος με τη θεωρία της «φυσικής επιλογής» τι έλεγε; Έλεγε πως τα ζώα εξελίσσονται και εξελίσσουν τις ικανότητές τους με τη πάροδο του χρόνου έτσι ώστε να μπορούν να ανταπεξέλθουν καλύτερα στις ανάγκες της κάθε εποχής.

Αυτή η εξέλιξη μπορεί να πάρει χιλιετίες.

Εμείς οι άνθρωποι όμως είμαστε ανυπόμονοι. Έχοντας κατανοήσει τον γενετικό μηχανισμό, προσπαθούμε να επισπεύσουμε τα πράγματα και μάλιστα να τα οδηγήσουμε σε αφύσικες οδούς. Τα κυνηγόσκυλα για παράδειγμα δεν έπρεπε να φερμάρουν. Δεν ήταν στη φύση τους. Εμείς όμως οι άνθρωποι, οδηγήσαμε την εξέλιξή τους μέσα από «τεχνητή» και όχι «φυσική» επιλογή και τώρα πολλές ράτσες κυνηγόσκυλων φερμάρουν φυσικά.

Και για να μην αναφέρομαι στα κυνηγόσκυλα και παρεξηγηθώ. Ας πάρουμε τα πρόβατα στην μακρινή Αυστραλία. Οι εκτροφείς στα τέλη του προπερασμένου αιώνα, ήθελαν να φτιάξουν ένα είδος προβάτου που θα δίνει πολύ και άριστης ποιότητας μαλλί. Για να το πετύχουν, ζευγάρωναν συγκεκριμένα ζώα και από τα παιδιά τους επέλεγαν ένα μικρό μόνο αριθμό ζώων που ικανοποιούσαν τις προδιαγραφές τους. Τα υπόλοιπα, (τα άχρηστα), τα κράταγαν σε ειδικά διαμορφωμένες φάρμες όπου ζούσαν τη ζωή τους μέχρι τα βαθειά γεράματα, ήσυχα και ευτυχισμένα…

Έτσι νομίζετε πως γίνονταν τα πράγματα;;;

Δεν το νομίζω.

Και βέβαια θανάτωναν ότι τους περίσσευε. Το έκαναν ζωοτροφή. Δεν είχαν πόρους ή χρόνο να διαθέσουν για τον «κατιμά»…

Την ίδια τακτική εφάρμοζαν όλοι οι εκτροφείς διαφόρων ζωντανών που αποσκοπούσαν στην λεγόμενη «εξέλιξη» του είδους. Έτσι διαμορφώθηκαν οι διάφορες φιλές σκύλων, αλόγων, προβάτων κ.τ.λ.

Το πόιντερ και το σέττερ, διαμορφώθηκε στην Αγγλία του προπερασμένου και περασμένου αιώνα από πλούσιους λόρδους τσιφλικάδες που διατηρούσαν αγέλες σκύλων στα χτήματά τους. Όλοι αυτοί οι μεγάλοι Άγγλοι εκτροφείς του παρελθόντως που εμείς θαυμάζουμε σήμερα, συνήθιζαν να κάνουν μόνοι τους τη φυσική επιλογή. Όλοι ξέρουμε πως την έκαναν. Όλοι μας…

Ο κακομοίρης ο Guberti, εάν ζούσε εκατό χρόνια πριν, δε θα κατέληγε ποτέ σε αυτό το χάλι και τον διασυρμό.

Δημήτρης

Μια διευκρίνηση μια και το είδα τώρα .
Η Φυσική επιλογή Δημήτρη γίνετε στην άγρια Φύση έξω και όχι κλεισμένος μέσα σε κάγκελα που επιλογές δεν υπάρχουν !
Το θέμα είναι ότι ζει σήμερα και το τι γίνετε στην σημερινή εποχή όχι τι τύχη θα είχε τότε , τότε η Αγγλία και ο όποιος Δαρβίνος σε έπιαναν και ήσουν διαφορετικός σε χρώμα και χαρακτηριστικά γινόσουν αυτόματα ζώο και πειραματόζωο (πυγμαίοι , αυτόχθονες διάφοροι κλπ) , το σήμερα ζούμε όχι το χθες !

Τελευταία επεξεργασία από gpeppas και Τετ Ιαν 21, 2009 2:16 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 21, 2009 2:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Κυριε kynigos θα αρχισω αναποδα απο τα λογια σου και θα πω οτι το ερωτημα σου για ευζωια και μετα επιτυχιες στους αγωνες ή στο κυνηγι ειναι ακρως υποκριτικο και παραπλανητικο, εξυπακουεται οτι η ευζωια ειναι παραγοντας επιτυχιων. Οσο για το αν ισχυει για ολους ειναι αδιαπραγματευτο και δεν περιμενει κανεις και απο κανεναν παρασημα.

Πρωτη φορα ακουω για αναγνωριση ξεχωριστης ευρωπαικης ρατσας ποιντερ-σεττερ, εχω ακουσει χιλιαδες φορες ομως οτι η ιταλια ειναι η δευτερη πατριδα των φυλων που ανεφερες και το ασπαζομαι. Θα ηθελα να μου πεις 5 μονο 5 εκτροφεια απο ολη την Αγγλια και τους εκει εκτροφεις που θαυμαζεις που εχουν να δειξουν εκτροφη ποιντερ προορισμενα για εργασια, για να μην κουραστεις θα σου πω οτι ισως και να βρεις 1-2, θα βρεις ομως 102 με βαρια εκθεσιακα ατομα που ουδεμια σχεση εχουν με εργασια, Δυστυχως το ποιντερ και το σεττερ στην Αγγλια εχουν καταστραφει-πεθανει και αυτο ειναι μια αληθεια.
Θα πρεπει επισης να σε ενημερωσω οτι σε κατωτερο επιπεδο των αγωνων το ποιντερ και το σεττερ στην ιταλια οπως και στην γαλλια ειναι υψηλοτατου επιπεδου και αυτα τα εξαιρετα ατομα βρισκονται σε χερια απλων κυνηγων και κυνοφιλων που σχεδον παντα καταφευγουν σε λιγους καλους σκυλους αγωνων.
Κουραστηκα να ακουω για τσιγγινα κυπελλα, ζευγαρωματα και χρημα, οποιος θελει τα ακολουθει και οποιος θελει οχι. Και τελος παντων θα πρεπει να μαθουμε πως το ξερατε το ποιντερ εσεις και πως το μαθαινουμε εμεις τωρα.
Αν διαβασες και αυτα που λεει ο KONTOSG αλλα και εγω θα μπορουσες να καταλαβεις αν ηθελες οτι δεν ηταν ετσι η κατασταση παλαιοτερα.
Θεωρω τον εαυτο μου απο τους τυχερους που προλαβα να παω να αποκτησω, να ζευγαρωσω με DEL VENTO, και να γνωρισω τον GUBERTI απο κοντα, ποσο μαλλον να λογοδοτησω στον οποιοδηποτε γιατι ζευγαρωσα εκει. Οι μονοι αρμοδιοι για την παρουσα καταντια ειναι τα ιταλικα δικαστηρια, ο ENCI, και το POINTER CLUB ITALIA.
Τα υπολοιπα για το τι θα μπορουσαμε να κανουμε εμεις απο εδω ειναι μεσημεριανο σπαραξικαρδιο Reality.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 21, 2009 2:50 pm 
Άβαταρ μέλους

Για την ξεροκεφαλια του και το αγυριστο κεφαλι του μπορω να το επιβεβαιωσω και εγω αλλα και να αναφερω καποια πραγματα που μου ειχε πει ο Ψυχαρης οταν ειχε παει το 2002 λιγους μηνες νωριτερα απο εμενα.
Τοτε ειχα δει εναν ασπρο-συκωτι 8μηνο αρσενικο σκυλακα και του ζητησα να τον αγορασω μου ειπε μια σχετικα υψηλη τιμη αλλα συμφωνησα στο ποσο που μου ζητησε, με πηγε σε ενα αλλο μερος και ειδα καποια εξαιρετικα θηλυκα εκει ουτε που δεχτηκε να ακουσει για πωληση. Οταν γυρισαμε στο σπιτι του και του εβγαλα τα λεφτα για τον σκυλακα μου ειπε
-''λυπαμαι δεν μπορω να σου δωσω αυτον τον σκυλο, γιατι αν σου τον δωσω δεν θα μπορω να ονομαζομαι εκτροφεας''
Του ανταπαντησα οτι εχει πολλα ισαξια και πολυ καλυτερα, και μου ειπε
- '' λυπαμαι δεν μπορω, αυτος ο σκυλος θα μεινει και θα πεθανει μαζι μου''
Ο δε ψυχαρης ειχε δει μια ομαδα απο καποιες εξαιρετες θηλυκες και του ζητησε την μια, του προσφερε παρα πολλα λεφτα μα αυτος εδωσε την ιδια απαντηση ''θα πεθανουν μαζι μου''.
Ελπιζω πλεον να ειναι ξεκαθαρο ποια ηταν η κατασταση των τελευταιων ετων. Ισως αν βαλει και ο ADMIN το βιντεο να καταλαβουμε ΟΛΟΙ αν τελος παντων αγαπουσε η εκανε εκτροφη με εγκληματικες μεθοδους. Το 2002 ταισα μαζι του κοτοπουλα και κουνελια, παντα η ποσοτητα ηταν μεγαλη και περισευε αυτο ειδα και αυτο καταθετω.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 21, 2009 3:19 pm 
Άβαταρ μέλους

Εγώ είπα την γνώμη μου.. Εσείς έχετε ως φαίνεται διαμορφώσει την δική σας για την σημερινή κατάσταση εκτροφής..
Βέβαια ξεφεύγουμε τώρα από το κυρίως θέμα για τα ντελ βεντο.. αλλά..

Διαβάστε αν έχετε χρόνο και το παρακάτω να δείτε τι εννοούσα όταν έγραψα για το "ευρωπαϊκό πόϊντερ"..
Το παρακάτω άρθρο γράφτηκε πριν από 9 χρόνια και ήταν μια μικρή κριτική ενός άρθρου του περιοδικού "Κυνηγεσία & Κυνοφιλία", στο οποίο είναι πολύ φανερή η τάση για διαφοροποίηση!!
http://www.kynigos.net.gr/vima/morfologia.htm

Όσον αφορά την Αγγλία και την εκτροφή πόϊντερ, γνωρίζω καλά τα http://adviegundogs.co.uk/adviegundogs.co.uk/index.htm

Σας διαβεβαιώ οτι δεν είναι καθόλου... βαριά! Και οτι μοιάζουν πολύ με .. πόϊντερ!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 21, 2009 4:11 pm 
Άβαταρ μέλους

το γνωριζω το συγκεκριμενο εκτροφειο και εχω επισκεφτει πολλες φορες την ιστοσελιδα του, αυτο που δεν γνωριζω ειναι αν υπαρχουν ατομα απο την συγκεκριμενη εκτροφη στην ελλαδα για να μας πουν οι ιδιοκτητες τους ποιες ειναι οι δυνατοτητες τους στην πραγματικοτητα και οχι οτι φαινεται στην οθονη του υπολογιστη και στα γραφομενα του εκτροφεα τους.

Το εχω ξαναδιαβασει το αρθρο και δεν ειμαι αντιθετος σε οσα γραφονται για τον σκυλο του Κυνηγιδη στα γιαννενα, αλλα επειδη γνωριζω καποιους με το ονομα Κυνηγιδης στα γιαννενα που εχουν και σεττερ και ποιντερ σε διαβεβαιω οτι ολα εχουν πισω τους αιμα απο καποιον διασημο πρωταθλητη ειτε DEL VENTO, ειτε DELLA CISA, ειτε CLASTIDIUM. ειτε POSTSCHWAIGE, ειτε DEL ZAGNIS, ειτε FRANCINIS
Υπαρχει και ομως ενας ακομα Κυνηγιδης στα Γιαννενα ο οποιος εχει για τα δικα του δεδομενα ενα εξαιρετο συριανο ποιντερ που και εκεινο μπορει να κανει την δουλεια του καλα παντα για τα δικα του δεδομενα. Επισης μπορει να εχει και σκυλο με τα αιματα του πρωτου κυνηγιδη να ειναι πολυ μετριο αυτος να το εκθειαζει και συναμα να σιχτιριζει ολους τους σκυλους αγωνων, μην μου πεις οτι δεν το εχεις δει αυτο το εργο. Νομιζω οτι και οι 2 προτιμουμε τον πρωτο κυνηγιδη απο τον 2ο.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 21, 2009 4:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Τότε, που γράφτηκε το άρθρο για την μορφολογία, πριν μια δεκαετία δηλαδή, είχε ήδη αρχίσει να γίνεται φανερή η τάση για διαφοροποίηση και άλλωστε γι'αυτό γράφτηκε...

Το ζήτημα είναι τι συνέβη από τότε..
Ήταν άδικη η κριτική;
Ήταν άδικες οι ανησυχίες;
Για πήγαμε κατ'ευθείαν στην "σμίκρυνση" και στην διαφοροποίηση;
Πόσα σημερινά σκυλιά που τρέχουν στους αγώνες θα πέρναγαν από έναν αδέκαστο κριτή των φυλών σε μορφολογία;
Πόσο ωφέλησε τελικά το πραγματικό κυνήγι η "Ιταλοποίηση" των Αγγλικών φυλών φέρμας;

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 21, 2009 5:54 pm 
Άβαταρ μέλους

δεν μπορω να πω οτι ηταν αδικες οι ανησυχιες, αλλα αυτα συνεβαιναν στα μεσα τις δεκαετιας του 90, εννοω την σμικρυνση. Τα τελευταια χρονια στους αγωνες μεγαλης ερευνας βλεπεις σκυλους με εκπληκτικα κεφαλια και σωματοδομες, το εχουν καταλαβει σχεδον ολοι οι εκτροφεις και αλλαξαν ροτα.
νομιζω οτι οι allround κριτες που πολλες φορες κρινουν ποιντερ και σεττερ κανουν λαθος κρισεις, γιατι δεν γνωριζουν σε βαθος ουτε το ποιντερ ουτε το σεττερ.
Ο ΟΚΑΔΕ πολυ σωστα πρατει και φερνει κριτες-εκτροφεις ποιντερ και σεττερ.
Τι πρεπει να ζηλεψουν οι παρακατω σκυλοι που τρεχουν σε αγωνες απο τα αντιστοιχα Αγγλικης εκτροφης?
PRINZ
Εικόνα
TITAN
Εικόνα
SAXO
Εικόνα

Εικόνα
Μπορω να βαλω και αλλες πολλες φωτο ακομα απο σκυλους αγωνων, ο giuseppe δεν ειανι ωραιος σκυλος? ο αδελφος του ο gigolo? ο πρωταθλητης πρακτικου κυνηγιου 2 συνεχη χρονια 2007-2008 ANTER?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 21, 2009 6:57 pm 
Άβαταρ μέλους

@ΜΗΝΑΣ:Ο ΟΚΑΔΕ πολυ σωστα πρατει και φερνει κριτες-εκτροφεις ποιντερ και σεττερ.

Τώρα μάλιστα! "Αγγίξαμε" την ουσία του θέματος!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 21, 2009 7:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Δυστυχως η συνεχεια της ιστοριας των σκυλων ειναι περιεργη,>σας μεταφερω απο Ιταλια τα νεα
κ μεταφραση
http://www.romagnaoggi.it/ravenna/2009/1/21/113374/

RAVENNA - Είχε συζητηθεί ενώπιον των δικαστών του Δικαστηρίου της επανεξέτασης της Ραβέννα το παράδειγμα του σκύλου του Guberti Giorgio. Οι δικηγόροι του, Giovanni και Aldo Scudellari Guerrini, έχουν κάνει μια ουσιαστική τεκμηρίωση. Κατά τη διάρκεια της ομιλίας του ενώπιον του δικαστηρίου, όπως δήλωσε ο δικηγόρος Scudellari φωτογραφίες από το προσωπικό της Δάσικης αστυνομιας, σε ελέγχους για την εκτροφή των σκύλων του ειπε οτι είναι άρρωστοι σκυλοι που δεν θέλει να θανατωσει ο Guberti.

Ο δικηγόρος Guerrini, ωστόσο, τόνισε την "παρατυπίες στη διαδικασία, από την Δάσικη αστυνομια, Η απόφαση του δικαστηρίου σχετικά με την αίτηση για κατάσχεση των σκύλων αναμένεται τις επόμενες ημέρες.

Εν τω μεταξύ, το δημοσιο κυνοτροφειο στην Πάρμα διευκρίνισε ότι δέκα από τα κουταβια pointer, επτά αργότερα πεθαναν, δεν είναι μεταξύ των ζώων που κατασχέθηκαν κατά την παραγωγή των Guberti. Δεν αποκλείεται ότι αυτά τα δέκα κουτάβια, μαζί με μια αλλη θυληκια σκυλα που δεν ήταν η μητέρα τους, μέρος της ομάδας από τις δεκαεπτά ζώα να εχουν φύγει πραγματικά ή κλαπεί dall'allevamento, με ληστεια κατα τις νυχτερινές ώρες. Τα υπόλοιπα έξι κουτάβια πέθαναν στο κέντρο της Μόντενα διάσωσης ζώων που κατασχέθηκαν από την Δάσικη αστυνομια, όπως επαληθεύεται από ένα τηλεγράφημα που απέστειλε Zooprofilattico Sperimentale Modena Guberti των δικηγόρων

η μεταφραση ειναι αυτοματη απο το google

ΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 21, 2009 7:40 pm 
Άβαταρ μέλους

Προβληματίζομαι και λέω...μήπως ο Guberti δεν είναι ξεροκέφαλος όπως φαίνεται αλλά αγαπάει πραγματικά τα pointer και μένει πιστός στο όραμα που έχει?
Μήπως η πείρα του και οι γνώσεις του είναι τέτοιες που βλέπει κάτι παραπάνω από εμάς?Μήπως έχει πιάσει το πραγματικό νόημα της εκτροφής?Δηλάδη πρώτα ο σκύλος μετά το χρήμα?Μήπως είχε καταλάβει ότι κάθε μεσοβέζικος ή κακός σκύλος που θα έφευγε από τα χέρια του θα ήταν δυσφήμιση για τα Del Vento?Μήπως είχε καταλάβει ότι μερικά κακά ζώα αρκούσαν για να γκρεμίσουν τους κόπους του?Μήπως από τα ελάχιστα λόγια που ανταλλάσει καταλαβαίνει τις γνώσεις του καθενός και τον σκοπό για τον οποίο τον επισκέφθηκε?

Παιδιά ότι και να λέμε...ο άνθρωπος είναι πολύ μπροστά!Άλλωστε όλα κρίνονται εκ του αποτελέσματος και τα αποτελέσματα του Παππού μιλάνε από μόνα τους!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 22, 2009 10:41 am 
Άβαταρ μέλους

Παιδιά το είπα όσο καλυμμένα μπορούσα πριν και ίσως δεν έγινε κατανοητό.

Φαίνεται πως το βασικό πρόβλημα του Guberti, ήταν πως αρνιόταν να δώσει σκυλιά δεξιά και αριστερά ιδιαιτέρα τα τελευταία χρόνια. Το ίδιο έκαναν και οι πρωτοπόροι Βρετανοί εκτροφείς. Δεν έδιναν σκυλιά ούτε στους συγγενείς τους.

Η διαφορά των Άγγλων από τον Guberti, είναι πως τότε οι Άγγλοι ευγενείς, θανάτωναν τα κουτάβια που δεν τους ικανοποιούσαν. Προτιμούσαν να θανατώσουν ένα μέτριο σκυλί από το να το δώσουν αλλού. Δεν είχαν ούτε ηθικούς φραγμούς για να το ξανασκεφτούν αλλά ούτε και οικονομικές δυσκολίες. Δεν ζούσαν από την εκτροφή ούτε περίμεναν από τα έσοδα των πωλήσεων να βγάλουν τα έξοδα των σκύλων.

Σήμερα τα πράγματα διαφέρουν. Ένα μέτριο σκυλί από καλά αίματα, δεν θανατώνεται. Απλά πωλείται σε πρόθυμους πελάτες.

Τώρα θα μου πεις «συμφωνείς να θανατώνεται;»

Όχι δεν συμφωνώ. Προτιμώ να ζήσει γιατί έτσι έχω μάθει και έχω συνηθίσει. Ζω σε άλλες εποχές με άλλα ήθη.

Φαίνεται πάντως πως τα τελευταία χρόνια ο Guberti είχε αρχίσει να ξεφεύγει με τα σκυλιά του. Προτιμούσε να τα δει να πεθαίνουν από ασιτία και αρρώστιες παρά να τα δώσει ή έστω να τα θανατώσει ο ίδιος. Αυτό είναι λίγο άρρωστο νομίζω.

Πάντως η τεχνική που χρησιμοποίησε για να εξελίξει τη φυλή είναι σίγουρα επιτυχημένη. Αυτό δε χωράει αμφιβολία. Το αποτέλεσμα διαψεύδει όσους τον αμφισβητούν. Εάν κάποιος πιστεύει πως μπορεί να αποδείξει ότι οι τακτικές του Guberti δεν εξέλιξαν τη φυλή, ας το κάνει.

Ο Guberti προσέφερε πολλά στο πόιντερ. Προσέφερε όμως κάτι σπουδαίο στην κυνοφιλία. Χρόνια τώρα ακούμε και λέμε πως τα σκυλιά έχουν χάσει τα βασικά τους ένστικτα και αυτό τα κάνει νωχελικά και χωρίς πάθος. Ο Guberti απέδειξε πως υπάρχει τρόπος να ξυπνήσουμε τα βασικά ένστικτα των κυνηγόσκυλων. Ο τρόπος είναι ξεκάθαρος αλλά δύσκολα εφαρμόσιμος. Είναι πάντως τελικά ξεκάθαρος.

Έκανε λοιπόν κάτι κορυφαίο και γι’ αυτό ξεχώρισε.

Δημήτρης

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 22, 2009 11:17 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημερα εγω συμφωνο απολυτα με την μεθοδο του παππου οσον αφορα το σκεφτικο της εκτροφης (αλλο που εγω δεν θα μπορουσα να το εφαρμοσω) βεβαια εγω δεν θεωρω τον ευατο μου εκτροφεα αν ομως αυτοι που ασχολουνται επαγκελματικα με την εκτροφη το ειχαν εφαρμοσει σημερα δεν θα μιλαγαμε για δυσπλασιες και αλλες κληρονομικες ασθενειες η φυση θα τις ειχε εξαλειψει μονη της.Τελος παντων η εκτοφη DEL VENTO εχει ηδη φτασει στο τελος της οχι γιατι του κατασχεσαν τα ζωα αλλα γιατι ο GUBERTI εν ειχε το θαρρος και τη διαθεση να κληροδωτησει την εκτροφη του αν υπηρχε ενας νεωτερος συνεχιστης του εργου του δεν θα ειχαν φτασει εκει τα πραγματα και ακομη ολοι θα μιλαγαμε για τον guberti και τα DEL VENTO ΜΕ ΔΕΟς αυτος διαλεξε ομως τον αλλο δρομο ηταν επιλογη του :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 22, 2009 2:48 pm 
Άβαταρ μέλους

pointerhellas
Παράθεση:
Προβληματίζομαι και λέω...μήπως ο Guberti δεν είναι ξεροκέφαλος όπως φαίνεται αλλά αγαπάει πραγματικά τα pointer και μένει πιστός στο όραμα που έχει?
Μήπως η πείρα του και οι γνώσεις του είναι τέτοιες που βλέπει κάτι παραπάνω από εμάς?Μήπως έχει πιάσει το πραγματικό νόημα της εκτροφής?Δηλάδη πρώτα ο σκύλος μετά το χρήμα?Μήπως είχε καταλάβει ότι κάθε μεσοβέζικος ή κακός σκύλος που θα έφευγε από τα χέρια του θα ήταν δυσφήμιση για τα Del Vento?Μήπως είχε καταλάβει ότι μερικά κακά ζώα αρκούσαν για να γκρεμίσουν τους κόπους του?Μήπως από τα ελάχιστα λόγια που ανταλλάσει καταλαβαίνει τις γνώσεις του καθενός και τον σκοπό για τον οποίο τον επισκέφθηκε?

Δημ.χριστοδουλακης
Παράθεση:
Παιδιά το είπα όσο καλυμμένα μπορούσα πριν και ίσως δεν έγινε κατανοητό.

Φαίνεται πως το βασικό πρόβλημα του Guberti, ήταν πως αρνιόταν να δώσει σκυλιά δεξιά και αριστερά ιδιαιτέρα τα τελευταία χρόνια. Το ίδιο έκαναν και οι πρωτοπόροι Βρετανοί εκτροφείς. Δεν έδιναν σκυλιά ούτε στους συγγενείς τους.

Νομιζω οτι κανετε λαθος, και ξεροκεφαλος ειναι και υπερμετρα εγωιστης. Ο χρηστος Ψυχαρης μου ειπε οτι ειχε παει και ο συγχωρεμενος ο Carlo Zironi για να αγορασει μια ενηλικη θηλυκια και αρνηθηκε να του δωσει οποιοδηποτε ενηλικο σκυλο, αλλο παραδειγμα εκει κοντα του στο campiano υπαρχει και ενας εκπαιδευτης ο Antonio ο οποιος τα τελευταια χρονια ειναι καθε μερα μαζι του και τον βοηθαει, αυτος λοιπον εχει τον Tyson del vento τον οποιο τον δειχνει σε αγωνες πρακτικου και κλασσικους, ποτε δεν του εδωσε ενηλικο παρα μονο κουταβι. Αυτα που γραφω ειναι αληθη γιατι ειναι λογια του ιδιου του Antonio που τα ειπε στον φιλο απο τα γιαννενα, ακομα και ο γιαννιωτης φιλος ο οποιος εχει περιπου 20 del vento οσες φορες του ζητησε ενηλικο δεν του εδωσε ποτε.
Νομιζω λογο της ξεροκεφαλιας και του εγωισμου του, τον εγκατελειψαν και πολλοι εκπαιδευτες στην ιταλια και δεν προτιμουν τους σκυλους του, αυτος παντως βλεπει συνεχως παντου εχθρους τον σκυλων του. Ακομα και τον RIBOT DELA NOCE μπροστα μου τον εθαψε, αλλα θυμηθηκε τον πατερα του τον CARRIDI.
To 2002 οταν πηγα να ζευγαρωσω μετον RIALTO DEL VENTO πριν μου τον φερει μου εβγαλε αλλους 5 αρσενικους προτεινοντας να ζευγαρωσω αυτους, το ιδιο εκανε και το 1998 με τον ARDITO. Ακομα και στα ζευγαρωματα λοιπον ηταν τσιγγουνης και παντα πιστευε οτι του εφευγε κατι καλο απο τα χερια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 23, 2009 9:44 am 
Άβαταρ μέλους

Σε τελική ανάλυση καλύτερα να τα σκότωνε τα άτυχα προβληματικά ζώα από να τα άφηνε να πεθάνουν αργά και βασανιστικά από την πείνα η τις όποιες αρρώστιες , πιο τίμιο θα ήταν όσο και σκληρό να φαίνεται :(

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 5 από 10   [ 138 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: