Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 20 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Perdigueiro portugues
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 06, 2008 9:26 pm 
Άβαταρ μέλους

Μια φυλή φέρμας πολύ παλιά που λένε ότι υπάρχει και στο πόιντερ μας έρχεται από την Πορτογαλία .
Eνας σταθερός κυνηγός και ένας πολύ καλός σύντροφος. Αναζήτα στο έδαφος με το πείσμα ενός πεπειραμένου κυνηγού, το θήραμά του, με την προσοχή που απαιτείται από την άριστη, λεπτή μύτη του και τις εξαιρετικές ικανότητές του. Ένας πανούργος εργατικός και πιστός σύντροφος για τον κυνηγό. Επιφυλακτικός και σιωπηλός, με ψηλά το κεφάλι και ανοιχτά τα ρουθούνια κατά την φέρμα του, με το βλέμμα, την στάση της ουράς ή την κίνηση του, δείχνει στον κυνηγό αυτό που αυτός είδη γνωρίζει μέσω της αίσθησης της μυρωδιάς. Ένας καλός πορτογαλικός δείκτης είναι πάντα έτοιμος να βοηθήσει με τη εξυπνάδα του και μερικές φορές ακόμη και με την εκπληκτική πονηριά του.
Το σκυλί κατορθώνει να μένει ακίνητο ακόμα και όταν η μυρωδιά του θηράματος διεγείρει τις αισθήσεις του. Φερμάρει σταθερά, σε σχετικά περίεργες στάσεις που συνδέονται άμεσα με τα χαρακτηριστικά νοητικά αντανακλαστικά του.
Πρόσωπο ανέκφραστο, σταθερό βλέμμα, στημένα με ένταση αυτιά, ακίνητο κεφάλι, άκαμπτη οριζόντια ουρά, σηκωμένο μπροστινό πόδι, κατά διαστήματα είναι αδιάφορος και πηγαίνει γύρω από το θήραμα εωσότου να εγκλωβίσει με την όσφρηση του, την μυρωδιά του θηράματος. Καθόλου εγωιστής, απολαμβάνει και δείχνει την απόλαυσή του στο να μοιράζεται την ευχαρίστησης του με τον κυναγωγό του, ανεξάρτητα από το πόσο δύσκολες είναι οι κλιματολογικές συνθήκες ή πόσο τραχύ το έδαφος. Το ουσιαστικότερο ενδιαφέρον του το δείχνει στο θήραμα, ενώ η μεγαλύτερη ανταμοιβή του είναι η επαναφορά στον κύριό του. Τα οποία και τα δύο τα κάνει εκπληκτικά καλά.

http://www.perdigueiroportugues.com/23r ... efault.htm

ΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 06, 2008 9:45 pm 

Και τι κυνηγανε συνηθως ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιουν 06, 2008 10:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Οτι κυνηγάμε και εμείς , ορτύκι , πέρδικα , φασιανό , κουνέλι κλπ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 17, 2008 10:56 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα παιδιά είμαι νέος στο forum, πείρα το θάρρος να γράψω γιατί εγώ έχω Perdiqueiro Portuguese ή Portuguese Pointer ή Ελληνικά Πορτογαλικό Μπράκ. Μάλλον είμαι ο πρώτος (μαζί με έναν φίλο που έφερε δύο θηλυκά) που έχει αυτή την ράτσα στην Ελλάδα. Πρέπει να τονίσουμε ότι τα σκυλιά αυτά έχουν πολύ δυνατό το κυνηγετικό ένστικτο και τα περισσότερα κουτάβια φερμάρουν και απορτάρουν χωρίς εκπαίδευση από δύο μηνών. Κυνηγάω πολύ Πέρδικα & Μπεκάτσα και το σκυλί τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά, και με τις ζέστες τον Σεπτέμβρη και στα πολύ πυκνά μέρη που έχουμε εδώ. Φυσικά σαν μπράκ που είναι μου έχει φερμάρει και αρκετούς λαγούς! Γενικά είναι πολύ καλοί χαρακτήρες και εκπαιδέυονται εύκολα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 17, 2008 1:22 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

MIKE έγραψε:
Καλημέρα παιδιά είμαι νέος στο forum, πείρα το θάρρος να γράψω γιατί εγώ έχω Perdiqueiro Portuguese ή Portuguese Pointer ή Ελληνικά Πορτογαλικό Μπράκ. Μάλλον είμαι ο πρώτος (μαζί με έναν φίλο που έφερε δύο θηλυκά) που έχει αυτή την ράτσα στην Ελλάδα. Πρέπει να τονίσουμε ότι τα σκυλιά αυτά έχουν πολύ δυνατό το κυνηγετικό ένστικτο και τα περισσότερα κουτάβια φερμάρουν και απορτάρουν χωρίς εκπαίδευση από δύο μηνών. Κυνηγάω πολύ Πέρδικα & Μπεκάτσα και το σκυλί τα καταφέρνει πάρα πολύ καλά, και με τις ζέστες τον Σεπτέμβρη και στα πολύ πυκνά μέρη που έχουμε εδώ. Φυσικά σαν μπράκ που είναι μου έχει φερμάρει και αρκετούς λαγούς! Γενικά είναι πολύ καλοί χαρακτήρες και εκπαιδέυονται εύκολα.

MIKE καλώς ήρθες και χαίρομαι ιδιαίτερα γιατί ξεκίνησε να ασχολείσαι με αυτήν την άγνωστη φυλή για τα ελληνικά κυνηγητικά πράγματα.
Από αυτά που διάβασα και βλέπω στα βιντεάκια , νομίζω ότι τα σκυλιά έχουν φοβερά κυνηγητικά ένστικτα και πολύ πολύ σταθερή φέρμα.
Επειδή δε έιναι φυλή της Ιβηρικής και μεγαλώνουν , κυνηγιού σε χώρες όπως η Πορτογαλία και η Ισπανία που έχουν πολύ ζεστό κλίμα , αυτά που λες για αντοχές για την ζέστη πρέπει να αληθεύουν.
Πές μας όμως αν θέλεις πάντα, για την εδώ κυνηγητική συμπεριφορά τους την κίνηση τους ειδικά στην πέρδικα και στην μπεκάτσα.
Επαναλαμβάνω από αυτά που βλέπω τα κόβω για πολύ καλά ορτυκόσκυλα και όχι μόνο !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 17, 2008 10:32 pm 
Μορφολογικά με πόιντερ μοιάζουν. Ποιά στοιχεία τους (χαρακτήρα, εργασίας, μορφολογικά) τα διαφοροποιούν απο τα αγγλικά πόιντερ;

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 18, 2008 8:21 am 
Άβαταρ μέλους

Καλός σας βρήκα! Ευχαρίστως να σας γράψω για το πώς κυνηγάει ένα P.P. βασιζόμενος πάντα όμως στο δικό μου σκυλί .Λοιπόν η κίνηση του είναι συνήθως τρότ ή ελαφρύς καλπασμός ανάλογα με το έδαφος. Βασικά να σας πω ότι είμαι από Ρόδο και τα μέρη που κυνηγάμε πέρδικες είναι πολύ και καμιά φορά πάρα πολύ πυκνά. Αν το έδαφος είναι σχετικά καθαρό κυνηγάει σαν ένα ποιντερ όμως όχι τόσο νευρικά και με τόσο έντονο καλπασμό με το κεφάλι ψηλά ψάχνοντας τον αέρα .Με μεγάλη άνεση όμως κατεβάζει το κεφάλι χαμηλά όταν το έδαφος είναι ποιο πυκνό ή δεν το βοηθάει ο αέρας. Αυτό που κάνει εντύπωση είναι ότι μπορεί να περάσει δίπλα σου (με ταχύτητα) και να μην το ακούσεις! Η απόσταση που κυνηγάει είναι από 50 έως 100 μέτρα το καλοκαίρι και σε δύσκολα τερέν ψάχνοντας με λεπτομέρεια κάθε ρεματιά ή πονηρό σημείο. Το χειμώνα στο δάσος φυσικά οι αποστάσεις μεγαλώνουν καθώς το έδαφος είναι ποιο μαλακό και κινείτε συνεχώς με καλπασμό χωρίς να σου δίνει όμως την εντύπωση ότι χάνεται .Τώρα για την απόσταση που κυνηγάει όλα είναι σχετικά γιατί είναι ένα σκυλί με μεγάλη προσαρμοστικότητα . Γενικά αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει από τις άλλες ράτσες (πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη) είναι η επαφή που έχει με τον κυνηγό αυτό δεν μπορώ να το περιγράψω πρέπει να το δεις για να καταλάβεις.
Τώρα για την φέρμα ή το ποντάρισμα τι να πω; Το γνωστό μας Αγγλικό πόιντερ από αυτή την ράτσα κληρονόμησε αυτά τα χαρίσματα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 04, 2008 9:53 am 
Άβαταρ μέλους

Μπραβο φιλε μου πιστευω πως εκανες μια πολυ σωστη κινηση κι εσυ και ο φιλος σου!!!Απο πια χωρα το εφερες??Εσυ εκανες την εισαγωγη η καποιος εμπορος?Ποσο ηταν το κοστος αγορας σκυλου+μεταφορικα??

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 08, 2008 11:04 am 
Άβαταρ μέλους

pasx79 έγραψε:
Μπραβο φιλε μου πιστευω πως εκανες μια πολυ σωστη κινηση κι εσυ και ο φιλος σου!!!Απο πια χωρα το εφερες??Εσυ εκανες την εισαγωγη η καποιος εμπορος?Ποσο ηταν το κοστος αγορας σκυλου+μεταφορικα??

Ευχαριστώ φίλε τα σκυλιά τα φέραμε απο την Πορτογαλία μετά απο πολύ ψάξιμο για να βρούμε τα αίματα που μας ενδιαφέρουν. Το κάθε σκυλί στοίχισε περίπου 1400,00 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.Είναι δυστυχώς ακριβά τα μεταφορικά περίπου 500,00 ευρώ γιατί έρχοντε μέσω Γερμανίας (διανυκτερεύουν μια μέρα).Τώρα βέβαια δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κατι γιατι εμείς τα φέραμε περίπου πρίν 3.5 χρόνια.Συγνώμη αν καθυστέρησα να σου απαντίσω αλλά είμαι σε άδεια και δεν μπένω τακτικά στο site βλαίπεις στις 17 ξεκινάμε εδω το κυνήγι και... κατι τα εκπαιδευτικά κατι τα παιδιά δεν μένει πολύ χρόνος!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 08, 2008 12:31 pm 
Άβαταρ μέλους

Μπράβο φίλε για την επιλογή σου και για ότι μας δείχνεις ότι κυνηγόσκυλα υπάρχουν πολλά αλλά δυστυχώς εμείς έχουμε κολλήσει στις 5-6 φυλές της μόδας και δεν αντέχουμε να επενδύσουμε σε μία φυλή άγνωστη εδώ .
Οσο για τα χρήματα μια χαρά τα βρίσκω μαζί με τα μεταφορικά , εδώ ζητάνε 3000-12000 για υποσχόμενα :wink: :mrgreen:
Βάλε καμία φωτογραφία να δούμε να το ευχαριστηθούμε :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 08, 2008 12:44 pm 
Άβαταρ μέλους

φανταζομαι θα ησουν fun τις φυλης απο παλια ..κι εμενα μου αρεσουν πολυ τα μπρακ αριεγης και ωβερνης αλλα δεν εχω κανει ακομη το ονειρο μου πραγματικοτητα!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 08, 2008 8:48 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα σ όλη την καλή παρέα .
Παιδιά το διαδίκτυο τώρα πια έχει διευκολύνει πολύ τα πράγματα για επικοινωνία μ εκτροφείο του εξωτερικού για φυλές που σας ενδιαφέρουν,\.
Μάλιστα πολλοί έχουν καταλάβει την δύναμη του και δημιουργούν σελίδες με την εκτροφή τους , παρουσιάζοντας τα σκυλιά τους μέσα από φωτογραφίες, αλλά και βίντεο όπως στο youtube !
Οτι σας αρέσει , όσο σπάνιο και να είναι ψάξτε το , αφιερώνοντας λίγο από τον χρόνο σας , που ξέρετε, μπορεί να ανταμειφθείτε πλουσιοπάροχα αποκτώντας έναν ιδανικό τετράποδο συνκυνηγό !!
Χαίρομαι ιδιαίτερα , που αυτή η υπέροχη φυλή υπάρχει στην Ελλάδα και κυνηγάει εδώ , και η οποία είναι βασικός δότης αίματος στο αρχικό αγγλικό πόιντερ που όλοι ξέρουμε . :lol:

Δύο ακόμη πολύ καλά βίντεο που δείχνουν τις κυνηγητικές αρετές αυτής της φυλής.

:lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 09, 2008 10:48 am 
Άβαταρ μέλους

Πραγματικα ομορφα ζωα!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 10, 2008 12:48 am 
Άβαταρ μέλους

ΦΙΛΕ MIKE ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ ΤΑ ΕΦΕΡΕΣ? ΑΠΟ ΤΟ DE MIBAFE? ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΡΑΤΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ?
Η ΣΥΝΕΝΝΟΗΣΗ ΣΑΣ ΕΓΙΝΕ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ?
ΠΑΝΤΩΣ Η ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΠΟΙΝΤΕΡ, ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΤΡΕΞΕΙ ΣΕ ΠΑΛΙΕΣ ΦΩΤΟ ΜΕ ΠΟΙΝΤΕΡ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΤΟΥ ΜΟΡΦΗ
ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.
Η ΕΚΦΡΑΣΗ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΦΕΡΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΗ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 10, 2008 11:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Πράγματι, όλη η συμπεριφορά του θυμίζει Πόιντερ πιο αργό.
Ιδιαίτερα η φέρμα και η προσέγγιση του θηράματος.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 20 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: