Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 17 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ρεμιγκτον peasaunt 39γρ νουμερο 6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 20, 2013 9:08 pm 

επισης αλλη μια σημερινη μου επιλογη που θα χρησιμοποιηθει(αργοτερα οταν πιασει κρυο)για τριτο φισυγγι οταν πηγαινω για περδικες για την περιπτωση που θα φυγει και κανενας λαγος.
το χει δουλεψει κανεις;;;μηπως και παρω καμια ιδεα πριν τα δω στην πραξη...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ρεμιγκτον peasaunt 39γρ νουμερο 6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 20, 2013 9:15 pm 
Άβαταρ μέλους

Δεν θα το μετανιωσεις...Πολυ καλο!!! :wink:

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 21, 2013 9:55 am 

ωραια γιατι τα 35ευρω τσουζουνε....

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 22, 2013 9:56 pm 

35 ευρω τα 25? Δλδ 1,40 το ενα για semi φυσιγγι? Καλα οι Ελληνες κατασκευαστες δεν βγαζουν τιποτα αξιοπιστο?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 23, 2013 10:05 am 

mparmpakwtsos έγραψε:
35 ευρω τα 25? Δλδ 1,40 το ενα για semi φυσιγγι? Καλα οι Ελληνες κατασκευαστες δεν βγαζουν τιποτα αξιοπιστο?

με ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα τα μονα φυσιγγια που εχω βρει ειναι τα προαναφερομενα και τα γουιντσεστερ σουπερ peasaunt 39gr στην ιδια τιμη.ωστοσο το οτι ειναι ακριβα δεν σημαινει οτι ειναι αξιοπιστα,αυτο θα το δω στο βουνο!για δοκιμη τα πηρα αλλωστε σε δυσκολες μακρινες τουφεκιες με κακο καιρο(τριτο φυσιγγι θα το βαλω και για αν φυγει καποιο μεγαλυτερο θηραμα απ αυτο που κυνηγαω συνηθως)!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 23, 2013 10:58 am 
Άβαταρ μέλους

Αν και υπερκοστολημενα στην Ελλαδα, ειναι παρα πολυ καλα θα το δεις...

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 23, 2013 11:06 am 

aris_chelas έγραψε:

φιλε Αρη σε ποιο θηραμα τα δοκιμασες και σε τι νουμερο;;;

δηλαδη πηρες τουφεκιες που με αλλα απλα φυσιγγια δεν θα επερνες κατα τη γνωμη σου;;;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 23, 2013 11:20 am 
Άβαταρ μέλους

ΣΤΕΛΙΟΣ391AL έγραψε:
aris_chelas έγραψε:

δηλαδη πηρες τουφεκιες που με αλλα απλα φυσιγγια δεν θα επερνες κατα τη γνωμη σου;;;

Σε παπια και φασσα σε νουμερο 6... Εχει πολυ καλη συγεκντρωση και διατρηση, αν εισαι πανω στο θηραμα ακομα και σε αρκετα μακρινες αποστασεις θα το παρεις...
Ναι στις οριακες βολες κανουν τη διαφορα τα remington με την εννοια οτι σε βοηθανε να παιρνεις θηραματα με πολυ μεγαλη συχνοτητα σε σχεση με ανταγωνιστικα φυσιγγια,που δεν μπορει να θεωρηθει τυχαιο γεγονος... :wink:

ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 23, 2013 11:27 am 

aris_chelas έγραψε:
ΣΤΕΛΙΟΣ391AL έγραψε:
aris_chelas έγραψε:

Σε παπια και φασσα σε νουμερο 6... Εχει πολυ καλη συγεκντρωση και διατρηση, αν εισαι πανω στο θηραμα ακομα και σε αρκετα μακρινες αποστασεις θα το παρεις...
Ναι στις οριακες βολες κανουν τη διαφορα τα remington με την εννοια οτι σε βοηθανε να παιρνεις θηραματα με πολυ μεγαλη συχνοτητα σε σχεση με ανταγωνιστικα φυσιγγια,που δεν μπορει να θεωρηθει τυχαιο γεγονος... :wink:

πολυ ωραια επειδη ακριβως αυτα που αναφερεις ζηταω απο αυτο το φυσιγγι!!!συμπτωση επαναλαμβανομενη παυει να θεωρητε συμπτωση!!!ειδωμεν...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 23, 2013 5:15 pm 

Παντως απ οτι εχω διαβασει για ιδιογομωση, ενα σεμι φυσιγγι στα 40 γραμμαρια με επινικελωμενα (σκληρα) σκαγια και διβασικη πυριτιδα, εχει κοστος γυρω στα 45 λεπτα εκαστο και θεωρειται ευκολη η κατασκευη του απο εμπειρο ιδιογομωτη χωρις να απαιτουνται επιπλεον εργαλεια. Οποτε υπολογιζω πως ενας κατασκευαστης εχει τη δυνατοτητα να πουλαει γυρω στα 60 λεπτα το ενα... Εγω πιστευω πως αυτες οι εταιριες πουλανε ακριβα λογω ονοματος, ρωταει ο νεος κυνηγος "ποιο ειναι το καλλυτερο" και του απαντα ο πωλητης ρεμινγκτον η γουιντσεστερ... Ενω αμα ψαχτουμε λιγο θα βρουμε και Ελληνικα εφαμιλα φυσιγγια σε καλλυτερες τιμες στηριζοντας την πατριδα και την τσεπη μας ;)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 23, 2013 10:49 pm 

mparmpakwtsos έγραψε:
Παντως απ οτι εχω διαβασει για ιδιογομωση, ενα σεμι φυσιγγι στα 40 γραμμαρια με επινικελωμενα (σκληρα) σκαγια και διβασικη πυριτιδα, εχει κοστος γυρω στα 45 λεπτα εκαστο και θεωρειται ευκολη η κατασκευη του απο εμπειρο ιδιογομωτη χωρις να απαιτουνται επιπλεον εργαλεια. Οποτε υπολογιζω πως ενας κατασκευαστης εχει τη δυνατοτητα να πουλαει γυρω στα 60 λεπτα το ενα... Εγω πιστευω πως αυτες οι εταιριες πουλανε ακριβα λογω ονοματος, ρωταει ο νεος κυνηγος "ποιο ειναι το καλλυτερο" και του απαντα ο πωλητης ρεμινγκτον η γουιντσεστερ... Ενω αμα ψαχτουμε λιγο θα βρουμε και Ελληνικα εφαμιλα φυσιγγια σε καλλυτερες τιμες στηριζοντας την πατριδα και την τσεπη μας ;)

κοιτα να δεις καταλαβαινω οτι το λες για καλο αλλα...βρες μου ενα με τα ιδια χαρακτηριστικα και εγω θα το παρω ακομα και αλβανικο να ειναι!εψαξα στο ιντερνετ και στο αμπαουτ και δεν βρηκα τι να κανω αλλο;να γεμισω το αμαξι και να παω σε ολα τα κυνηγομαγαζα της κρητης,τοτε θα μου βγει πανω απο 2ευρω το φυσιγγι.τα παραπανω φιλικα παντα και με εκτιμιση...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 24, 2013 12:32 am 

Στο ιντερνετ δυσκολα θα βρεις πληροφοριες απο Ελληνες κατασκευαστες γιατι επιλεγουν να μην προβαλονται με αυτον τον τροπο. Αμα πας στα κοντινα σου κυνηγομαγαζα και ζητησεις φυσιγγια με τις προδιαγραφες που θες θα σου προτεινουν οι πωλητες, παρε απο ενα κουτι και οταν βρεθεις στον κυνηγοτοπο ριξε σε πινακα για κατανομη και διατρηση στην ζητουμενη αποσταση. Επισης ριξε και με τα ρεμινγκτον για να δεις τις διαφορες τους. Εγω πιστευω πως θα βρεις εφαμιλλα Ελληνικα φυσιγγια στη μιση τιμη. Απ την αλλη αν δεν ριχνεις πολλα φυσιγγια ισως να σε συμφερει να μην το ψαξεις...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 24, 2013 10:43 am 

mparmpakwtsos έγραψε:
Στο ιντερνετ δυσκολα θα βρεις πληροφοριες απο Ελληνες κατασκευαστες γιατι επιλεγουν να μην προβαλονται με αυτον τον τροπο. Αμα πας στα κοντινα σου κυνηγομαγαζα και ζητησεις φυσιγγια με τις προδιαγραφες που θες θα σου προτεινουν οι πωλητες, παρε απο ενα κουτι και οταν βρεθεις στον κυνηγοτοπο ριξε σε πινακα για κατανομη και διατρηση στην ζητουμενη αποσταση. Επισης ριξε και με τα ρεμινγκτον για να δεις τις διαφορες τους. Εγω πιστευω πως θα βρεις εφαμιλλα Ελληνικα φυσιγγια στη μιση τιμη. Απ την αλλη αν δεν ριχνεις πολλα φυσιγγια ισως να σε συμφερει να μην το ψαξεις...

διαφωνω λιγακι...στο ιντερνετ ειναι πολυ πιο ευκολο.στα κυνηγομαγαζα στα 2-3 καλυτερα εχω παει και δεν εχουν τιποτα(φαντασου στα δευτεροκλασατα)!δεν δοκιμαζω ποτε σε χαρτονια γιατι δεν κυνηγαω χαρτονια ουτε καταλογους!θα τα δοκιμασω στο θηραμα και αν μεινω ευχαριστημενος θα το ξανα αγορασω.ολοι ξερουμε ποτε εναι καλο ενα φισιγγι οταν το θηραμα πεφτει.μετα εξεταζοντας προσεκτικα το θηραμα βλεπω διατρηση και κατανομη.οσο για τις τουφεκιες που χανω ξερω πολυ καλα πως 99 τοις εκατο φταιω εγω και 1 τοις εκατο το φυσιγγι!ξερω ποτε ειμαι πανω στο στοχο και ποτε οχι.συνηθως οταν ειμαι πανω στο στοχο και σε σωστη αποσταση πριν πατησω σκανδαλη προλαβαινω να πω απο μεσα μου αντε γεια(στο θηραμα)με σιγουρια οτι θα πεσει!!!α!και κατι τελευταιο οντως δεν θα παιξω πολλα φυσιγγια απο αυτα,ειπα θα το εχω τριτο σε πολυ κακο καιρο για οριακες δυσκολες τουφεκιες και για αν φυγει κανενα μεγαλυτερο θηραμα(δηλαδη θα κυνηγαω περδικα αν φυγει λαγος θα μου χρειαστει)οποτε δυσκολα θα τελιωσουν τα 25 φυσιγγια φετος!αν μεινω ικανοποιημενος θα ξαναπαρω του χρονου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 26, 2013 8:19 am 

Ναι οντως τα κυνηγομαγαζα δεν εχουν ποικιλια στα φυσιγγια αν και απ αυτα βγαζουν το μεγαλλυτερο κερδος!!! Τι να πεις, αυτοι πρεπει να ψαχτουν αντι για μας... Βασικα εγω επιχειριματολογω εναντιον αυτων που πανε για φασσα και παπια, καταναλωνοντας παρα πολλα φυσιγγια ανα εξοδο. Βεβαια ο καθενας απ τα δικα του λεφτα πληρωνει και μπορει να κανει οτι θελει αλλα δεν δεχομαι πως με τοσους κυνηγους στη χωρα μας δεν βρεθηκε καποιος εγχωριος κατασκευαστης να φτιαξει ποιοτικα φυσσιγγια!!! Παντως η δοκιμη στο χαρτονι, που χει μια λαμαρινα στο κεντρο, δινει μια ενδειξη για την κατανομη και τη διατρηση. Η δοκιμη στο θηραμα μειονεκτει γιατι ετσι σπαταλαμε ευκαιριες βολης...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 26, 2013 11:55 am 

mparmpakwtsos έγραψε:
Ναι οντως τα κυνηγομαγαζα δεν εχουν ποικιλια στα φυσιγγια αν και απ αυτα βγαζουν το μεγαλλυτερο κερδος!!! Τι να πεις, αυτοι πρεπει να ψαχτουν αντι για μας... Βασικα εγω επιχειριματολογω εναντιον αυτων που πανε για φασσα και παπια, καταναλωνοντας παρα πολλα φυσιγγια ανα εξοδο. Βεβαια ο καθενας απ τα δικα του λεφτα πληρωνει και μπορει να κανει οτι θελει αλλα δεν δεχομαι πως με τοσους κυνηγους στη χωρα μας δεν βρεθηκε καποιος εγχωριος κατασκευαστης να φτιαξει ποιοτικα φυσσιγγια!!! Παντως η δοκιμη στο χαρτονι, που χει μια λαμαρινα στο κεντρο, δινει μια ενδειξη για την κατανομη και τη διατρηση. Η δοκιμη στο θηραμα μειονεκτει γιατι ετσι σπαταλαμε ευκαιριες βολης...

βολες και ωρα σπαταλαμε στα χαρτονια!αμα ριξω στο θηραμα μπορει και να το παρω!!!για να καταλαβεις εχω κανει κατα καιρους τις δοκιμες μου σε χαρτονια κ.τ.λ.!εβγαλα λοιπον το συμπερασμα οτι δεν αξιζει τον κοπο καθε φορα που αγοραζω ενα καινουριο φυσιγγι να τρεχω να στηνω χαρτονια και να τα πυροβολω!γιατι;;;;;;επειδη οποιο φυσιγγι και αν εχω δοκιμασει σε σταθερο στοχο,τα παει μια χαρα!!!ολα τα χαρτονια αν ηταν θηραματα θα εμεναν σεκος!!!ελα ομως που τα θηραματα δεν ειναι χαρτονια!!!η μεγαλη τους διαφορα ειναι η κινηση(δηλαδη η ταχυτητα)!!!η ταχυτητα ενος φυσιγγιου ειναι το νουμερο ενα στοιχειο για μενα αλλα δεν υπαρχει τροπος για να δω αμα ενα φυσιγγι ειναι γρηγορο στα χαρτονια.τι εννοω:πολλες φορες εμεις οι κυνηγοι σημαδευουμε ενα θηραμα και οταν με το μπαμ δεν το περνουμε νομιζουμε οτι ευθηνετε το φυσιγγι επειδη ημαστε σιγουροι οτι το ειχαμε στη μοιρα.αυτο ομως που συμβαινει και ειδικα σε τραβερσατες τουφεκιες ειναι οτι σημαδεψαμε σωστα(οχι ομως με ιδανικη προσκοπευση)και το φισιγγι μαζι με το τουφεκι ειναι καλο και στειλανε τα σκαγια εκει που οντως Η Τ Α Ν το θηραμα αλλα(δωσε βαση εδω)το θηραμα με την ταχητητα που κινουταν Π Ρ Ο Λ Α Β Ε και εφυγε μεχρι τα σκαγια να φτασουν εκει!!!αυτο ειναι το μεγαλυτερο προβλημα σε κυνηγετικες αποστασεις των 20-50 μετρων που πρεπει να τουφεκαμε και δυστηχως δεν υπαρχει καμια δοκιμη που να μπορουμε να κανουμε για να λυσουμε αυτο το προβλημα!Μ Ο Ν Ο κυνηγι,κυνηγι και παλι κυνηγι συνεχεια μας κανει να το αντιληφθουμε και να το βελτιωσουμε!!!αυτα πιστευω εγω!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 2   [ 17 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: