Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 4   [ 54 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγγλικά πόιντερ "τυπικά"
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 24, 2012 1:48 pm 

giannisapi έγραψε:
NIKOSPERDIKAS. έγραψε:
giannisapi έγραψε:
καλησπερα γιωργο,

ειναι σκυλια του μαθιοπουλου αυτα. αγορασμενα απο εκει. ο leon kai h diantra. νομιζω ο κυριος που τα εχει λεγεται παρθενης.

ΦΙΛΕ giannisapi ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΜΕΝΟΣ.........ΕΙΝΑΙ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥ ΜΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗ ΒΟΝΙΤΣΑ!!!Ο LEON ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΤΟΥ ΜΑΘΙΟΠΟΥΛΟΥ.Η DIANDRA ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΜΕΝΗ ΣΤΑ ΚΟΥΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΜΑΚΗ...!!!!ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ....!!!ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΗ ΤΗΣ HRAS, ΤΗΣ ΚΟΡΥΦΑΙΑΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗΣ ΣΚΥΛΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ,ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ Ο CAMBEL ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΜΑΘΙΟΠΟΥΛΟΥ...ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΚΥΛΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΔΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΠΕΚΑΤΣΑ ΣΕ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΥΡΝΑΡΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΖΩΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ....ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 8 ΚΥΝΗΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ ΚΑΙ 10 ΜΠΕΚΑΤΣΑΣ ΛΟΓΩ ΑΠΟΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΥΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΑΠΕΡΑΜΕΝΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ.ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΥΧΕΡΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ HRA ΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ Ο,ΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΣΕ POINTER ΠΑΝΤΑ...Ο ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΓΚΑΣ ΣΤΑ "ΠΙΣΤΕΥΩ" ΤΟΥ...ΕΧΕΙ ΜΑΤΙ ΑΕΤΙΣΙΟ....ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ...ΤΟ ΑΞΙΖΕΙ...ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΣΥΝΕΣΗ ΚΑΙ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ!!!

καλησπερα νικο,

γιαννη με λενε. μαλλον θα ξερεις καλυτερα γιατι εγω τα ειπα αυτα απο μια συζηζητη στο facebook που ειχα διαβασει δεν των ξερω τον κυριο και οπως λες και εσυ συνχαρητηρια. καθαρα δικο του δημιουργημα θα ηταν αν και οι γονεις ηταν απο την εκτροφη του πιστευω εγω και αν κανω λαθος πες το μου. και πιστευω πως ο campel ειναι του μαθιοπουλου ΑΛΛΑ παρ ολα αυτα συνχαρητηρια γιατι αν και παρα πολα ατομα ζευγαρωσαν με τον campel δεν ειχαν αυτα τα αποτελεσματα. οσ για τα κορυφαια σκυλια δεν τα εχω δει για να τα κρινω αλλα οντως ειναι εντυπωσιακα απο τις photo.

ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Η DIANDRA ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΔΙΚΙΑΣ ΤΟΥ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΘΙΟΠΟΥΛΟ.ΕΚΤΡΟΦΗ ΤΟΥ ΓΙΑΝΝΗ ΤΟΥ ΜΑΘΙΟΠΟΥΛΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο LEON ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.ΤΟ LEON ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΕΚΟ ΓΙΟΛΔΑΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΓΙΑΝΝΕΝΑ.ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΗΣ ΗΡΑΣ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΣ DIANDRAS ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΡΕΙΣ ΓΕΝΙΕΣ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΘΥΛΗΚΑ (ΠΡΟΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΠΠΟΥΣ)ΜΕΓΑΛΩΜΕΝΑ ΣΤΗ ΒΟΝΙΤΣΑ.ΕΠΕΙΣΗΣ ΚΑΙ ΓΙΑΓΙΑ ΚΑΙ ΠΑΠΠΟΥΣ(ΜΑΝΑ ΚΑΙ ΠΑΤΕΡΑΣ ΗΡΑΣ, ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗ ΒΟΝΙΤΣΑ ΜΕ 6 ΑΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΙΚΑΝΟΤΑΤΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ ΣΕ ΠΕΡΔΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΕΚΑΤΣΑ).ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΗΣ ΜΕΤΑ Η ΗΡΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕ ΜΕ ΤΟΝ CAMBEL ΚΑΙ ΓΕΝΗΘΗΚΕ Η DIANDRA ΣΤΑ ΚΟΥΜΑΣΙΑ ΤΟΥ ΜΑΚΗ!ΑΡΑ ΤΙΝΟΣ ΕΚΤΡΟΦΗ ΦΙΛΕ ΓΙΑΝΝΗ ΕΙΝΑΙ Η DIANDRΑ;
ΣΤΑ ΛΕΩ ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΦΙΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΚΗ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ.ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΤΟΥ ΜΑΚΗ ΤΟΥ ΠΑΡΘΕΝΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΥΡΤΗ ΑΠΟ ΒΟΝΙΤΣΑ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ SITE ΑΣ ΠΕΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ ΞΑΝΑ ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΕΓΩ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΡΙΤΟΥΣ...ΕΧΟΥΝ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΜΕ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΗ ΣΤΟ SITE.ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΚΑΙ ΣΥ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΚΥΛΕΣ ΠΟΥ ΖΕΥΓΑΡΩΣΑΝ ΜΕ ΤΟΝ CAMBEL ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΦΤΕΓΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΥΛΕΣ.ΕΓΩ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΚΥΛΑ ΚΟΡΥΦΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 24, 2012 5:47 pm 

gpeppas έγραψε:
Καλησπέρα .
Αν σου ήταν εύκολο να τα αναβάσεις κάπου όπως στο youtube θα ήταν πολύ καλό .
Τα ζώα μορφολογικά αλλά και σαν έκφραση πόιντερ μέσα από τις φωτο είναι εξαίρετα , προσωπική άποψη , αν μπορούσαμε να δούμε και κυνηγετικές συμπεριφορές σε βίντεο θα ήταν ιδανικό :D

Αν θέλεις γράφε ελληνικά είναι πιό ευχάριστο για όλους μας .

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΙΩΡΓΟ
ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ VIDEAKI ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΜΕΧΡΙ ΩΡΑΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ YOUTUBE ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΚΟΜΑ.ΘΑ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑ8ΗΣΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ...
ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΙΝΤΕΟ ΕΙΝΑΙ Η DIANDRA 11 ΜΗΝΩΝ ΣΕ ΠΟΝΤΑ-ΦΕΡΜΑ ΚΑΙ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑ ΕΝΟΣ ΝΤΟΠΙΑΡΙΚΟΥ ΟΡΤΙΚΙΟΥ ΑΛΛΑ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΒΙΓΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ.
ΤΟ ΣΤΙΛ ΚΑΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ ΤΗΣ ΣΚΥΛΑΣ ΔΙΑΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ.ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΟ ΘΕΟ...ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΘΕΑΜΑ!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 24, 2012 7:48 pm 

Χαιρετίσματα σε όλους τους φίλους κυνηγούς του FORUM,
Είμαι καινούριο μέλος στο PEPPAS.GR

Είμαι αρκετά γνωστός στο χώρο της κυνοφιλιας έχοντας τρέξει αρκετά σκυλιά στους αγώνες ερασιτεχνικά και έχοντας δει όλα τα σκυλιά μεγάλης έρευνας και στην Ελλάδα και στην Ιταλία από τότε που ιδρύθηκε ο όμιλος POINTER-SETTER CLUB.Επεισης έχω πάρει μέρος σε αρκετούς αγώνες βουνού και μπεκάτσας. Ψάχνοντας και γω το ΜΕΓΑΛΟ POINTER,τον μεγάλο κυνηγό και στυλίστα,το pointer που θα κυνηγάει με απληστία και πέρδικα και μπεκάτσα και στην σάρα και στο πουρνάρι,το pointer που θα έχει στο μυαλό του μόνο το κυνήγι και στόχο του να βρει πουλιά με οποιοδήποτε ρίσκο στην έρευνα του.Το pointer που θα τρώει τα βουνά όλη μέρα κάνοντας τεράστιες αποστάσεις χτυπώντας όλα τα επικίνδυνα σημεία έχοντας ένα πράγμα στο μυαλό του μόνο ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ....
Έχοντας τόσα χρόνια εμπειρία στο κυνήγι(είμαι γεννημένος το 57)και έχοντας δει εκατοντάδες σκυλιά μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι αυτά τα σκυλιά είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού σε όλη την Ευρώπη.(ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ). Μπορώ να γράψω πολλά παραδείγματα αλλά δεν θέλω για ευνόητους λόγους να εκτεθώ και να εκθέσω κανέναν, εξάλλου δεν μας ανάγκασε κανένας να ζευγαρώνουμε και να παίρνουμε κουτάβια από σκυλιά που δεν έχουν δοκιμαστεί στις δύσκολες και πολύωρες συνθήκες του κυνηγιού(ηθελέστα και παθέστα που λέει και η παροιμία).
Θυμάμαι περίπου πριν 5-6 χρόνια που γινόταν οι αγώνες και ήμασταν όλοι οι κυνόφιλοι της Ελλάδας στο ξενοδοχείο "ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ" στο Λαγκαδά της Θεσσαλονίκης όπου εκεί είδα ένα πιτσιρικά να έρχεται και να κάθεται το βράδυ δίπλα μας και να ακούει τις συζητήσεις και τις κρίσεις μας χωρίς να μιλάει καθόλου. Αφού γνωριστήκαμε με το παιδί μου είπε ότι ήρθε να δει μερικά σκυλιά για να ζευγαρώσει τη σκύλα του.Την άλλο βράδυ είχα την περιέργεια να μου πει τι είδε και με ποιον σκύλο τελικά θα ζευγαρώσει την σκύλα του.Η απάντηση που μου έδωσε ταρακούνησε όσους καθόταν μαζί μας στο τραπέζι <<ΚΥΡΙΕ ΜΠΑΜΠΗ,ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ...ΘΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΟΥ AXEL-TIBET>>Η αντιδράση όλων στο ξενοδοχείο άμεση, λέγοντας όλοι ότι αυτά είναι τα καλύτερα και ότι μόνο έτσι θα πας μπροστά, αυτά τα σκυλιά αν τα είχε κυνηγός θα ήταν όλα κορυφές και τις γνωστές βλακείες που λεγόταν εκείνα τα χρόνια(τώρα ευτυχώς για το pointer τα πράγματα φαίνεται να αλλάζουν).Ο μικρός πολύ σίγουρος για τις απόψεις του δεν τον επηρέαζε τίποτα από το ένα αυτί έμπαιναν από το άλλο έβγαιναν. Αυτό λοιπόν μου κίνησε την περιέργεια να γνωριστώ καλύτερα με το μικρό και κράτησα επαφή.
Έχοντας μια πολύ εμφανίσιμη σκύλα και λέγοντάς μου ότι η HRA δεν παίζεται στο κυνήγι,ότι μπορεί και σηκώνει στο πολύ σφιχτό πουρνάρι μια μπεκάτσα 15-20 φορές και αλλα τέτοια απίστευτα πράγματα που για να πώ την αλήθεια μέχρι να πάω μαζί του για κυνήγι δεν τα πίστευα χωρίς όμως ποτέ να του το πώ,ο μικρός όμως ήταν γάτα και το καταλάβαινε και μου έλεγε συνέχεια<<ΜΠΑΜΠΗ ΕΛΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ>>.Πήγα λοιπόν για κυνήγι την πρώτη φορά για μπεκάτσα σε ένα πολύ δύσκολο μέρος με σφιχτό και ατελείωτο πουρνάρι.Η HRA λοιπόν έτρωγε τα λογγομένα και σήκωνε τις μπεκάτσες για πλάκα όσες φορές ήθελε μέχρι να βάλεις το πουλί στο γιλέκο(πράγματι απίστευτη αίσθηση θηράματος που παρόμοια δεν έτυχε ποτέ να δώ στη ζωή μου.ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΣΚΥΛΑ).Να αναφέρω ότι τα δύο πολύ καλά POINTER που είχα εκείνη τη χρονιά στην κατοχή μου μόνο κοιτούσανε,δεν πήραν ούτε μια φέρμα,το παράδοξο ήταν ότι ο Μάκης μου είπε πριν τα λίσω ότι δεν θα προλάβουν να κανουν τίποτα<<ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΕΡΜΑ ΤΗΣ HRAS>> τα ίδια είδα και στην πέρδικα σε βουνά που καμία σχέση δεν έχουν με τα δικα μας στα βόρεια.
Η HRA είναι με διαφορά το καλύτερο κυνηγόσκυλο που έχω δεί στη ζωή μου.Σκύλα που κυνηγάει απο το πρωί ως το βράδυ χωρίς να χάνει πουθενά την ποιότητά της(ποτέ μύτη κάτω,ποτέ ουρά).Αυτή η σκύλα κάνει πράγματα στο κυνήγι που δεν τα χωράει ο ανθρώπινος νους...
Από το ζευγάρωμα που έκανε με τον CAMBEL του Γιάννη έβγαλε σπουδαία σκυλιά.Ενα κουτάβι πήρα και εγώ.Το σκυλί κυνηγετικά είναι ό,τι καλύτερο είχα ποτέ μου,με το μόνο ελάττωμα να έχει λίγο κοντό ρύγχος.Κατά τα άλλα κυνηγετικά και μορφολογικά είναι εξαίρετο.Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι όταν τα κουτάβια ήταν 17 ημερών πήγα στη Βόνιτσα με τη γυναίκα μου να τα δω,ο Μάκης πιάνει μια μικρή κουταβίτσα στα χέρια του και μου λέει<<αυτή Μπάμπη θα αφήσει εποχή,θα φερμάρει και θα φοβάσαι>>,αυτή λοιπόν η κουτάβα ήταν η DIANDRA και ό,τι μου είπε έπεσε μέσα(ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΠΑΝΙΟ ΕΜΦΥΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ,ΚΟΒΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΙΒΛΙΟ).
Εάν ο τίτλος της στήλης είναι "ΤΥΠΙΚΑ POINTER" τα pointer που έχει ο Μάκης είναι άριστα και όποιος τα έχει δει στο κυνήγι μπορεί να καταλάβει τι εννοώ(είναι αρκετοί αυτοί),πιο τυπικά δεν γίνεται.
Συγχαρητήρια και από μένα στο Μάκη τον Παρθένη και στον Θανάση τον Κούρτη,τους αξίζουν.
Τέλος χαίρομαι που μέσα σε αυτόν τον χώρο υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αναγνωρίσει χωρίς ζήλεια και φθόνο την ποιότητα και την κυνηγετική ευφυΐα αυτών των σκυλιών όπως διακρίνω στο FORUM.
ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΤΥΠΙΚΑ POINTER ΓΙΝΕΤΑΙ!!!ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΟ ΘΡΟΝΟ ΤΟΥ!!!!

:D :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 25, 2012 11:58 am 
Άβαταρ μέλους

ΜΠΑΜΠΗΣ 1957 έγραψε:
Χαιρετίσματα σε όλους τους φίλους κυνηγούς του FORUM,
Είμαι καινούριο μέλος στο PEPPAS.GR

Είμαι αρκετά γνωστός στο χώρο της κυνοφιλιας έχοντας τρέξει αρκετά σκυλιά στους αγώνες ερασιτεχνικά και έχοντας δει όλα τα σκυλιά μεγάλης έρευνας και στην Ελλάδα και στην Ιταλία από τότε που ιδρύθηκε ο όμιλος POINTER-SETTER CLUB.Επεισης έχω πάρει μέρος σε αρκετούς αγώνες βουνού και μπεκάτσας. Ψάχνοντας και γω το ΜΕΓΑΛΟ POINTER,τον μεγάλο κυνηγό και στυλίστα,το pointer που θα κυνηγάει με απληστία και πέρδικα και μπεκάτσα και στην σάρα και στο πουρνάρι,το pointer που θα έχει στο μυαλό του μόνο το κυνήγι και στόχο του να βρει πουλιά με οποιοδήποτε ρίσκο στην έρευνα του.Το pointer που θα τρώει τα βουνά όλη μέρα κάνοντας τεράστιες αποστάσεις χτυπώντας όλα τα επικίνδυνα σημεία έχοντας ένα πράγμα στο μυαλό του μόνο ΤΟ ΘΗΡΑΜΑ....
Έχοντας τόσα χρόνια εμπειρία στο κυνήγι(είμαι γεννημένος το 57)και έχοντας δει εκατοντάδες σκυλιά μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι αυτά τα σκυλιά είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού σε όλη την Ευρώπη.(ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ). Μπορώ να γράψω πολλά παραδείγματα αλλά δεν θέλω για ευνόητους λόγους να εκτεθώ και να εκθέσω κανέναν, εξάλλου δεν μας ανάγκασε κανένας να ζευγαρώνουμε και να παίρνουμε κουτάβια από σκυλιά που δεν έχουν δοκιμαστεί στις δύσκολες και πολύωρες συνθήκες του κυνηγιού(ηθελέστα και παθέστα που λέει και η παροιμία).
Θυμάμαι περίπου πριν 5-6 χρόνια που γινόταν οι αγώνες και ήμασταν όλοι οι κυνόφιλοι της Ελλάδας στο ξενοδοχείο "ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ" στο Λαγκαδά της Θεσσαλονίκης όπου εκεί είδα ένα πιτσιρικά να έρχεται και να κάθεται το βράδυ δίπλα μας και να ακούει τις συζητήσεις και τις κρίσεις μας χωρίς να μιλάει καθόλου. Αφού γνωριστήκαμε με το παιδί μου είπε ότι ήρθε να δει μερικά σκυλιά για να ζευγαρώσει τη σκύλα του.Την άλλο βράδυ είχα την περιέργεια να μου πει τι είδε και με ποιον σκύλο τελικά θα ζευγαρώσει την σκύλα του.Η απάντηση που μου έδωσε ταρακούνησε όσους καθόταν μαζί μας στο τραπέζι <<ΚΥΡΙΕ ΜΠΑΜΠΗ,ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ...ΘΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΟΥ AXEL-TIBET>>Η αντιδράση όλων στο ξενοδοχείο άμεση, λέγοντας όλοι ότι αυτά είναι τα καλύτερα και ότι μόνο έτσι θα πας μπροστά, αυτά τα σκυλιά αν τα είχε κυνηγός θα ήταν όλα κορυφές και τις γνωστές βλακείες που λεγόταν εκείνα τα χρόνια(τώρα ευτυχώς για το pointer τα πράγματα φαίνεται να αλλάζουν).Ο μικρός πολύ σίγουρος για τις απόψεις του δεν τον επηρέαζε τίποτα από το ένα αυτί έμπαιναν από το άλλο έβγαιναν. Αυτό λοιπόν μου κίνησε την περιέργεια να γνωριστώ καλύτερα με το μικρό και κράτησα επαφή.
Έχοντας μια πολύ εμφανίσιμη σκύλα και λέγοντάς μου ότι η HRA δεν παίζεται στο κυνήγι,ότι μπορεί και σηκώνει στο πολύ σφιχτό πουρνάρι μια μπεκάτσα 15-20 φορές και αλλα τέτοια απίστευτα πράγματα που για να πώ την αλήθεια μέχρι να πάω μαζί του για κυνήγι δεν τα πίστευα χωρίς όμως ποτέ να του το πώ,ο μικρός όμως ήταν γάτα και το καταλάβαινε και μου έλεγε συνέχεια<<ΜΠΑΜΠΗ ΕΛΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ>>.Πήγα λοιπόν για κυνήγι την πρώτη φορά για μπεκάτσα σε ένα πολύ δύσκολο μέρος με σφιχτό και ατελείωτο πουρνάρι.Η HRA λοιπόν έτρωγε τα λογγομένα και σήκωνε τις μπεκάτσες για πλάκα όσες φορές ήθελε μέχρι να βάλεις το πουλί στο γιλέκο(πράγματι απίστευτη αίσθηση θηράματος που παρόμοια δεν έτυχε ποτέ να δώ στη ζωή μου.ΜΙΑ ΤΕΛΕΙΑ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΣΚΥΛΑ).Να αναφέρω ότι τα δύο πολύ καλά POINTER που είχα εκείνη τη χρονιά στην κατοχή μου μόνο κοιτούσανε,δεν πήραν ούτε μια φέρμα,το παράδοξο ήταν ότι ο Μάκης μου είπε πριν τα λίσω ότι δεν θα προλάβουν να κανουν τίποτα<<ΚΑΝΕΝΑ ΣΚΥΛΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΟΤΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΕΡΜΑ ΤΗΣ HRAS>> τα ίδια είδα και στην πέρδικα σε βουνά που καμία σχέση δεν έχουν με τα δικα μας στα βόρεια.
Η HRA είναι με διαφορά το καλύτερο κυνηγόσκυλο που έχω δεί στη ζωή μου.Σκύλα που κυνηγάει απο το πρωί ως το βράδυ χωρίς να χάνει πουθενά την ποιότητά της(ποτέ μύτη κάτω,ποτέ ουρά).Αυτή η σκύλα κάνει πράγματα στο κυνήγι που δεν τα χωράει ο ανθρώπινος νους...
Από το ζευγάρωμα που έκανε με τον CAMBEL του Γιάννη έβγαλε σπουδαία σκυλιά.Ενα κουτάβι πήρα και εγώ.Το σκυλί κυνηγετικά είναι ό,τι καλύτερο είχα ποτέ μου,με το μόνο ελάττωμα να έχει λίγο κοντό ρύγχος.Κατά τα άλλα κυνηγετικά και μορφολογικά είναι εξαίρετο.Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι όταν τα κουτάβια ήταν 17 ημερών πήγα στη Βόνιτσα με τη γυναίκα μου να τα δω,ο Μάκης πιάνει μια μικρή κουταβίτσα στα χέρια του και μου λέει<<αυτή Μπάμπη θα αφήσει εποχή,θα φερμάρει και θα φοβάσαι>>,αυτή λοιπόν η κουτάβα ήταν η DIANDRA και ό,τι μου είπε έπεσε μέσα(ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΠΑΝΙΟ ΕΜΦΥΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ,ΚΟΒΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΜΑΤΙ ΤΟΥ ΣΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΕΙ ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΙΒΛΙΟ).
Εάν ο τίτλος της στήλης είναι "ΤΥΠΙΚΑ POINTER" τα pointer που έχει ο Μάκης είναι άριστα και όποιος τα έχει δει στο κυνήγι μπορεί να καταλάβει τι εννοώ(είναι αρκετοί αυτοί),πιο τυπικά δεν γίνεται.
Συγχαρητήρια και από μένα στο Μάκη τον Παρθένη και στον Θανάση τον Κούρτη,τους αξίζουν.
Τέλος χαίρομαι που μέσα σε αυτόν τον χώρο υπάρχουν άνθρωποι που έχουν αναγνωρίσει χωρίς ζήλεια και φθόνο την ποιότητα και την κυνηγετική ευφυΐα αυτών των σκυλιών όπως διακρίνω στο FORUM.
ΚΑΛΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΙΟ ΤΥΠΙΚΑ POINTER ΓΙΝΕΤΑΙ!!!ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΣΤΟ ΘΡΟΝΟ ΤΟΥ!!!!

:D :D

Καλημερα σε ολους.Φιλε μπαμπη πολυ καλα τα λες για το ποιντερ και την πορεια του και τιμη σου που σαν κυνοφιλος που ειναι ''μεσα'' στους αγωνες του οκαδε κρινεις τους αγωνες της μεγαλης ερευνας οτι εφτασαν το ποιντερ εκει που εφτασε και που δεν το αξιζει να ειναι εκει.Ολα αυτα που λες για το ποιντερ γενικα, αλλα και για τα ποιντερ του Μακη Παρθενη,επειδη εισαι ατομο της αγωνιστικης κυνοφιλιας,εχουν μεγαλη βαρυτητα.Θα ειχαν ομως ακομα μεγαλυτερη βαρυτητα τα λογια σου αν τα υπεγραφες επονυμα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 25, 2012 12:21 pm 
Άβαταρ μέλους

PETROS DRAKOS έγραψε:
gpeppas έγραψε:
Καλησπέρα .
Αν σου ήταν εύκολο να τα αναβάσεις κάπου όπως στο youtube θα ήταν πολύ καλό .
Τα ζώα μορφολογικά αλλά και σαν έκφραση πόιντερ μέσα από τις φωτο είναι εξαίρετα , προσωπική άποψη , αν μπορούσαμε να δούμε και κυνηγετικές συμπεριφορές σε βίντεο θα ήταν ιδανικό :D

Αν θέλεις γράφε ελληνικά είναι πιό ευχάριστο για όλους μας .

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΓΙΩΡΓΟ
ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ VIDEAKI ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΜΕΧΡΙ ΩΡΑΣ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ YOUTUBE ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΚΟΜΑ.ΘΑ ΨΑΞΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑ8ΗΣΩ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ...
ΣΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΙΝΤΕΟ ΕΙΝΑΙ Η DIANDRA 11 ΜΗΝΩΝ ΣΕ ΠΟΝΤΑ-ΦΕΡΜΑ ΚΑΙ ΜΠΛΟΚΑΡΙΣΜΑ ΕΝΟΣ ΝΤΟΠΙΑΡΙΚΟΥ ΟΡΤΙΚΙΟΥ ΑΛΛΑ Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΛΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΒΙΓΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ.
ΤΟ ΣΤΙΛ ΚΑΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΟΜΩΣ ΤΗΣ ΣΚΥΛΑΣ ΔΙΑΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ.ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΤΟ ΘΕΟ...ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΘΕΑΜΑ!

τα συγκεκριμενα ποιντερ ειναι απο την baica του μαθιοπουλου και το καταλαβαινει κανεις πολυ ευκολα
απο τον τροπο που κρατουν την ουρα.την baica την εχουμε δει ολοι σε διαφημηση σκυλοτροφης να φερμαρει χαμηλα σε χορτο σχεδον σε ολα τα περιοδικα.δεν θυμαμαι πια σκυλοτροφη ειναι.παντως χανουν πολυ απο την ουρα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 25, 2012 1:53 pm 

Καλημερα σε ολους.Φιλε μπαμπη πολυ καλα τα λες για το ποιντερ και την πορεια του και τιμη σου που σαν κυνοφιλος που ειναι ''μεσα'' στους αγωνες του οκαδε κρινεις τους αγωνες της μεγαλης ερευνας οτι εφτασαν το ποιντερ εκει που εφτασε και που δεν το αξιζει να ειναι εκει.Ολα αυτα που λες για το ποιντερ γενικα, αλλα και για τα ποιντερ του Μακη Παρθενη,επειδη εισαι ατομο της αγωνιστικης κυνοφιλιας,εχουν μεγαλη βαρυτητα.Θα ειχαν ομως ακομα μεγαλυτερη βαρυτητα τα λογια σου αν τα υπεγραφες επονυμα.[/quote

Το να τα υπέγραφα επώνυμα όπως λες και συ φίλε Βασίλη δεν νομίζω ότι θα κέρδιζα κάτι. Όπως βλέπω και συ κρατάς την ανωνυμία σου στο FORUM.Για να μην μπερδευτούμε δεν ήμουνα ποτέ κριτής στους αγώνες μεγάλης έρευνας, πήρα απλά μέρος ερασιτεχνικά σε αρκετούς αγώνες. Όπως σας εξήγησα και προηγουμένως δεν θέλω να εκτεθώ και να εκθέσω κανέναν. Απλώς με το κείμενο που έγραψα ήθελα να εκθειάσω τα συγκεκριμένα σκυλιά γιατί κατά την γνώμη μου είναι τα καλύτερα κυνηγόσκυλα που έχω δει. Μακάρι να υπάρχουν και άλλοι φίλοι που να έχουν δει παρόμοια σκυλιά στην Ελλάδα και να το γράψουν. Σίγουρα μπορεί να υπάρχουν και μακάρι να υπάρχουν, εγώ απλός το ξανά λέω δεν έχω δει αυτά τα χρόνια που ασχολούμαι με το pointer. Μέχρι να τα δω είχα χάσει κάθε ελπίδα για το pointer από τις αγορές που είχα κάνει και από φίλους κυνηγούς και κυνόφιλους. Έβλεπα ότι το pointer σβήνει,το pointer τελειώνει, και σαν άρρωστος ποιντεράς δεν ήθελα να το πιστέψω. Εγώ έτυχε να γνωρίσω το Μάκη εντελώς τυχαία.Αν δεν είχε έρθει στο Λαγκαδά δεν θα τον μάθαινα ποτέ μου και δεν θα ήξερα ότι υπάρχουν ακόμα καλά pointer. Είχα ορκιστεί να μην ξανά αγοράσω σκυλί όπως και δεν το είχα κάνει μέχρι να πάρω κουτάβι από το Μάκη.Για 15 χρόνια τάιζα σκυλιά που το μόνο πράγμα που δεν είχαν στο μυαλό τους ήταν το κυνήγι και οφείλω να το επισημάνω.Δεν ντρέπομαι να το πω απλά μετανιώνω για τις επιλογές μου.Αν εσύ έχεις την περιέργεια να με γνωρίσεις προσωπικά μπορώ να σου στείλω με προσωπικό μήνυμα το τηλέφωνο μου πιστεύοντας ότι θα κρατήσεις την ανωνυμία μου.Δεν θέλω να τσακωθώ με κανέναν επαγγελματία κυναγωγό για τις απόψεις μου. Ήμουνα και είμαι πολύ ήρεμος άνθρωπος στη ζωή μου. Τόσα χρόνια που ασχολούμαι με την κυνοφιλία δεν έχω αλλάξει ποτέ κακιά κουβέντα με κανέναν και ούτε πρόκειται.
ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΛΑΤΤΩΜΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΧΑΡΙΣΤΙΑ
και γω απέναντι στον Μάκη δεν θα φανώ αχάριστος. Θαυμάζω τους νέους ανθρώπους με μεράκι στη σημερινή εποχή γιατί τα δικά μου τα χρόνια ήταν πιο ευχάριστα και πιο αθώα. Ευχαριστώ!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 25, 2012 5:56 pm 

Καλησπέρα σε όλους!!
Λέγομαι Σπύρος Κονιδάρης.Μένω και κατοικώ μόνιμα στο Νυδρί Λευκάδας και θα μιλήσω επώνυμα εγώ.Είμαι προσωπικός φίλος μ τον Μάκη Παρθένη εδώ και 6 χρόνια.Έχοντας αγοράσει από το 1999 γύρω στα 35 σκυλιά από αρκετούς επαγγελματίες, από αγγελίες,από κυνηγούς ψάχνοντας και εγώ το μεγάλο κυνηγόσκυλο ανάμεσα σε POINTERS kai SETTER ,την τελευταία πενταετία έχω κατασταλάξει στο πόιντερ, και έχοντας ξοδέψει τα μαλλιά της κεφαλής μου σε λεφτά (αγορά σκύλου,εμβόλια,κροκέτες κτλ..), θα ήθελα και εγώ ν πω την γνώμη μου για την σειρά αυτή που έχει ο Θανάσης ο Κούρτης και ο Μάκης ο Παρθένης από την Βόνιτσα.
Για να μην γίνομαι κουραστικός μ παραδείγματα και ιστορίες που μπορώ ν πω αμέτρητες μιας και έχω κυνηγήσει εκατοντάδες φορές με τα συγκεκριμένα σκυλιά. Είναι λοιπόν με διαφορά τα καλύτερα κυνηγόσκυλα που έχω δει και κυνηγήσει και το τονίζω μ ΔΙΑΦΟΡΑ!! Άριστα κυνηγετικά σ όλους τους τομείς, σε όλες τις καιρικές συνθήκες, σε οποιοδήποτε τερέν, σε πολύωρα, εξαντλητικά και συνεχόμενα κυνήγια. Σκυλιά με τέλεια, απίστευτη αίσθηση θηράματος, εάν σηκωθεί η μπεκάτσα πρέπει κυριολεκτικά να αλλάξει νομό, την βρίσκουν ξανά κ ξανά με μεγάλη ευκολία λες και έχουν ραντάρ εντοπισμού, στο πουρνάρι όχι στα ισιώματα και μέσα στα έλατα, σε δύσκολα και κακοτράχαλα βουνά, όλο πέτρα δεν υπάρχει χώμα κάτω και νερό. Τις πέρδικες τις μετράνε έμφυτο τέλειο απόρτ σπάνιο σήμερα στο πόιντερ, πολύ ποιοτικά ψηλά κεφάλι δεν ντοριαζούν καθόλου κτλ..
Έχω στην κατοχή μου 6 πόιντερ από τον Μάκη, 3 απο την Ήρα και 3 από την Ντιάντρα, 1 θηλυκό 3 χρονών (Ήρα-Κάμπελ) 2 αρσενικά 15 μηνών επίσης απο την Ήρα 1 θηλυκό 13 μηνών απο την Ντιάντρα (Ζόραν-Ντιάντρα) και 2 αρσενικά ένα 13 μηνών (Ζόραν-Ντιάντρα) και τέλος 1 αρσενικό 4 μηνών (Λέων-Ντιάντρα) από τα οποία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος κυνηγετικά και μορφολογικά τα μοναδικά σκυλιά που μετα απο τόσες αγορές που με κάλυψαν
απόλυτα. Αυτά που έχω δει εγώ από τα δικά μου σκυλιά πολύ εύκολα στο θήραμα, φέρμα συναίνεση δεδομένα από πολύ μικρή ηλικία, πολύ έξυπνα και άριστοι χαρακτήρες. Την περσινή χρονιά χτύπησα 13 μπεκάτσες μόνο με τα κουτάβια.
Αυτό που είπε σε προηγούμενο κείμενο ο ΜΠΑΜΠΗΣ1957 με καλύπτει απολυτα
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΤΑ ΧΩΡΑΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ. Όσοι τα έχουν δει στο κυνήγι έχουν την ίδια γνώμη
ΤΥΧΑΊΟ??? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!! :D :D :D
Θα ανεβάσω και εγώ ή σήμερα ή αύριο κάποιες φώτο με τα σκυλιά μου....

Τελευταία επεξεργασία από SPYROSPOINTER. και Πέμ Ιούλ 26, 2012 3:04 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 25, 2012 11:36 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παιδιά είθε αυτά που δείχνουν μέσα από τις φωτο αυτά τα πόιντερ και τα μισά από αυτά που περιγράφετε και δεν έχω και λόγο να αμφιβάλω να ισχύουν στην πράξη (κυνηγετικά) τότε έχουμε είναι ένα γεγονός πάρα πολύ καλό για την ίδια την φυλή ...
Θα επιδιώξω κάποια στιγμή να δω κάποια από αυτά αν είναι δυνατόν από κοντά σε κάποιο ανέβασμα προς την Ήπειρο , το λέω ξεκάθαρα οπτικά μου έχουν προκαλέσει μεγάλο ενδιαφέρον...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 26, 2012 10:43 am 
Άβαταρ μέλους

Πραγματικά 'ομορφα πόιντερ :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 26, 2012 1:57 pm 

SPYROSPOINTER. έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους!!
Λέγομαι Σπύρος Κονιδάρης.Μένω και κατοικώ μόνιμα στο Νυδρί Λευκάδας και θα μιλήσω επώνυμα εγώ.Είμαι προσωπικός φίλος μ τον Μάκη Παρθένη εδώ και 6 χρόνια.Έχοντας αγοράσει από το 1999 γύρω στα 35 σκυλιά από αρκετούς επαγγελματίες, από αγγελίες,από κυνηγούς ψάχνοντας και εγώ το μεγάλο κυνηγόσκυλο ανάμεσα σε POINTERS kai SETTER ,την τελευταία πενταετία έχω κατασταλάξει στο πόιντερ, και έχοντας ξοδέψει τα μαλλιά της κεφαλής μου σε λεφτά (αγορά σκύλου,εμβόλια,κροκέτες κτλ..), θα ήθελα και εγώ ν πω την γνώμη μου για την σειρά αυτή που έχει ο Θανάσης ο Κούρτης και ο Μάκης ο Παρθένης από την Βόνιτσα.
Για να μην γίνομαι κουραστικός μ παραδείγματα και ιστορίες που μπορώ ν πω αμέτρητες μιας και έχω κυνηγήσει εκατοντάδες φορές με τα συγκεκριμένα σκυλιά. Είναι λοιπόν με διαφορά τα καλύτερα κυνηγόσκυλα που έχω δει και κυνηγήσει και το τονίζω μ ΔΙΑΦΟΡΑ!! Άριστα κυνηγετικά σ όλους τους τομείς, σε όλες τις καιρικές συνθήκες, σε οποιοδήποτε τερέν, σε πολύωρα, εξαντλητικά και συνεχόμενα κυνήγια. Σκυλιά με τέλεια, απίστευτη αίσθηση θηράματος, εάν σηκωθεί η μπεκάτσα πρέπει κυριολεκτικά να αλλάξει νομό, την βρίσκουν ξανά κ ξανά με μεγάλη ευκολία λες και έχουν ραντάρ εντοπισμού, στο πουρνάρι όχι στα ισιώματα και μέσα στα έλατα, σε δύσκολα και κακοτράχαλα βουνά, όλο πέτρα δεν υπάρχει χώμα κάτω και νερό. Τις πέρδικες τις μετράνε έμφυτο τέλειο απόρτ σπάνιο σήμερα στο πόιντερ, πολύ ποιοτικά ψηλά κεφάλι δεν ντοριαζούν καθόλου κτλ..
Έχω στην κατοχή μου 6 πόιντερ από τον Μάκη, 3 απο την Ήρα και 3 από την Ντιάντρα, 1 θηλυκό 3 χρονών (Ήρα-Κάμπελ) 2 αρσενικά 15 μηνών επίσης απο την Ήρα 1 θηλυκό 13 μηνών απο την Ντιάντρα (Ζόραν-Ντιάντρα) και 2 αρσενικά ένα 13 μηνών (Ζόραν-Ντιάντρα) και τέλος 1 αρσενικό 4 μηνών (Λέων-Ντιάντρα) από τα οποία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος κυνηγετικά και μορφολογικά τα μοναδικά σκυλιά που μετα απο τόσες αγορές που με κάλυψαν
απόλυτα. Αυτά που έχω δει εγώ από τα δικά μου σκυλιά πολύ εύκολα στο θήραμα, φέρμα συναίνεση δεδομένα από πολύ μικρή ηλικία, πολύ έξυπνα και άριστοι χαρακτήρες. Την περσινή χρονιά χτύπησα 13 μπεκάτσες μόνο με τα κουτάβια.
Αυτό που είπε σε προηγούμενο κείμενο ο ΜΠΑΜΠΗΣ1957 με καλύπτει απολυτα
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΑΥΤΑ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΔΕΝ ΤΑ ΧΩΡΑΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΝΟΥΣ. Όσοι τα έχουν δει στο κυνήγι έχουν την ίδια γνώμη
ΤΥΧΑΊΟ??? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ!! :D :D :D
Θα ανεβάσω και εγώ ή σήμερα ή αύριο κάποιες φώτο με τα σκυλιά μου..

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Στην πρώτη φωτο είναι ο ROUDI(γιος HRAS) 10 μηνών σε συναίνεση,και η FRIDA μου(HRA-CAMBEL)(η πορτοκαλί σκύλα) και αυτή σε συναίνεση δίπλα στο LEON του Μάκη σε καμπίσιες.
Στη δεύτερη πάλι ο ROUDI 10 μηνών τότε σε φέρμα καμπίσιας
Στην τρίτη είναι ο LOUIS(ZORAN-DIANDRA)11 μηνών.
Στην τέταρτη φωτο είναι ο ROUDI(γιος HRAS) σε μία πανέμορφη φέρμα σε καμπίσιες μόλις 10 μηνών.
Αυτές είναι κάποιες φωτογραφίες από τα σκυλιά μου,που έχω από το Μάκη και θα ανεβάσω σύντομα και άλλες όπως και κάποια βίντεο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 26, 2012 7:51 pm 
Άβαταρ μέλους

ωραια σκυλια φιλεμου :wink: :wink: να τα χαιρεσε :wink: :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 06, 2012 5:08 pm 

gpeppas έγραψε:
Αυτά τα πόιντερ τα ξέρει κανείς , από Βόνιτσα , μου αρέσουν οπτικά πολύ ....!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΓΙΩΡΓΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΕ ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΚΦΡΑΣΤΙΚΕΣ ΣΤΑΣΕΙΣ ΦΕΡΜΑΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΞΑΙΡΕΤΑ ΚΑΙ ΜΥΩΔΗ ΚΟΡΜΙΑ. ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ Η ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ. ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΟΜΩΣ 2 ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΜΑΖΙ. Ο ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ Ο ΑΡΓΥΡΙΟΥ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΤΗΚΕ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΚΗ ΠΡΙΝ 4 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ ΣΤΟ ΣΥΡΡΑΚΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, ΚΑΙ ΕΚΤΟΤΕ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 3 ΑΚΟΜΑ ΚΥΝΗΓΙΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥ. Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΥΝΗΓΑΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΑ ΑΡΙΣΤΑ, ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΧΕΡΙΑ ΣΤΟ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΠΟΥΛΙΑ, ΚΥΝΗΓΩΝΤΑΣ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΠΕΡΔΙΚΕΣ ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΕΠΑΚΡΟΝ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΕ ΕΝΑ ΚΥΝΗΓΙ ΠΕΡΔΙΚΑΣ, ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΗΤΑΝ ΓΕΜΑΤΟ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΕΝΑ ΜΑΓΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΒΡΙΣΚΑΝΕ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥΛΙΑ. ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΔΥΟ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΣΕΤΤΕΡ,ΔΕΝ ΠΗΡΑΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΥΝΗΓΙ ΟΥΤΕ 1 ΦΕΡΜΑ. Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΑΝΑΣΗΣ Ο ΤΣΙΛΙΚΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΣΕ ΤΟΝ ΜΑΚΗ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΥΡΤΗ. Ο ΘΑΝΑΣΗΣ Ο ΚΟΥΡΤΗΣ ΠΡΙΝ 2-3 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΣΚΥΛΑ ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΠΟΥΛΗΜΑ, ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΙΧΕ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΥΝΗΓΟ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ. Η ΣΚΥΛΑ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ DVD ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΑΡΤΕΜΗΣ, ΜΙΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΣΚΥΛΑ ΠΟΙΝΤΕΡ. Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ ΒΟΝΙΤΣΑ ΤΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ. ΠΗΓΑΝ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΚΗ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΚΥΛΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΠΟΥΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΤΙΑΝΤΡΑ ΤΟΥ ΜΑΚΗ ΟΤAΝ ΗΤAΝ 1,5 ΧΡΟΝΩΝ. ΣΗΚΩΣΑΝ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ 5 ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΣΕ ΠΟΥΡΝΑΡΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΟΥ ΘΑΝΑΣΗ ΤΙΣ ΒΡΗΚΕ ΟΛΕΣ Η ΝΤΙΑΝΤΡΑ. Η ΑΛΛΗ ΣΚΥΛΑ ΚΑΜΙΑ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΗΤΝ 6 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΜΠΕΙΡΗ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΗΡΑΜΑ. Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΟ ΑΠΟΡΤ ΣΤΟ ΧΕΡΙ, ΕΙΔΙΚΑ Η ΗΡΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΡΤ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΟ. ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΡΑ Ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΙΝΤΕΡ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΘΕ 100 ΧΡΟΝΙΑ. ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΚΥΛΙΑ ΔΕΝ ΠΤΟΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΙΡΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΧΙΟΝΙΑ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΗ ΒΡΟΧΗ.ΤΗΝ ΗΡΑ Ο ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ. ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΕΙΡΕΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΝΟΜΙΖΩ AXEL DEL VENTO, TIBET DE LA LEMPAZ, SIRIO, BRICK DES PISES ΚΑΙ Η ΕΚΤΡΟΦΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΠΟΙΝΤΕΡ ΒΟΝΙΤΣΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 09, 2012 8:12 pm 

Ρε παιδια εχει κανεις καποιο τηλ του μακη του παρθενη, εχω ρωτηση καποιους συναδερφους με pm και με χουν γραψει κανονικα, ενδιαφερομε για ποιντερ οποιος γνωριζει κατι ας μου πει δεν ειναι κακο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 10, 2012 5:33 pm 

lambros pritsas έγραψε:
Ρε παιδια εχει κανεις καποιο τηλ του μακη του παρθενη, εχω ρωτηση καποιους συναδερφους με pm και με χουν γραψει κανονικα, ενδιαφερομε για ποιντερ οποιος γνωριζει κατι ας μου πει δεν ειναι κακο.

Λάμπρο δεν εχω το τηλ του Μάκη,θα το ζητήσω από τον Γιώργο και θα στο στείλω αμέσως. Τόσα άτομα ξέρουν εδώ στο FORUM τον Μάκη και κανένας δεν έχει το τηλ? Φυσικά και δεν είναι κακό να μάθεις το τηλ του,δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ορισμένη δεν σου το λένε.Ας υποθέσω ότι δεν το κάνουνε απο ζήλια, σήμερα παντός όλα να τα περιμένεις...... :lol: :lol: :lol: Αν δεν το μάθω σήμερα σίγουρα από Δευτέρα.Το σαβ/ακο πάω Βαρδούσια για ορεινές,και στα βουνα δεν εχει υπολογιστες... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 10, 2012 8:15 pm 

Καλησπερα Αλεξανδρε, τι να πω φιλε μου ειλικρινα περιμενα διαφορετικη αντιμετωπίσει απο "συναδερφους" ειδικα μεσα απο το φορουμ,η πραγματικη η αγνη κυνοφιλια ειναι να χουμε καλα σκυλια ολοι οχι μονο η παρτη μας, και εχοντας καλα σκυλια ολοι θα χουμε καλα σκυλια για πολλα χρονια γιατι θα τα βρισκουμε ευκολα. Τελος παντων, σε ευχαριστω πολυ αλεξανδρε για το ενδιαφερων θα περιμενω νεα σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 4   [ 54 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: