Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 4   [ 46 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 08, 2008 4:56 am 
Άβαταρ μέλους

Συμφωνω απολυτα Γιωργο με τον υβριδισμο που εχουν παθει οι περδικες ειδικα σε αττικη κ Βοιωτια αλλα κ σε μερη της Θεσσαλιας απο λαθος απελευθερωσεις τσουκαρ σε βιοτοπο ορεινης.Ο πατερας μου επαθε το ιδιο οταν σε κυνηγι ακουγε κ τα δυο ειδη στο ιδιο βουνο.Απελπισια,αλλα χειροτερα ακομη η μιξη των δικων μας 2 ειδων με την κοκκινη alectoris rufa την γνωστη ισπανικη περδικα που πολλα εκτροφεια φερνουν, αλλα κ πολλοι κυναγωγοι χρησιμοποιουν σε εκπαιδευση σκυλων.(στοιχιζει λιγοτερο)
Τυγχανει να εχω ενα ζευγαρι πεδινες περδικες στο εξοχικο μαζι με ιταλικα ορτυκια κ τσουκαρ κ πραγματικα ειναι πιο δυσκολα σαν πουλια.Γνωστος μου ιταλος μεγαλος εκτροφεας με παραδοση σε φασιανο κ πεδινη που μου τις εδωσε,τις θεωρει δυσκολες στην αναπαραγωγη κυριως επειδη ειναι πιο νευρικα πουλια κ στρεσσαροντε πολυ ευκολα.
Πιστευω οτι λυσεις μπορουν να υπαρξουν αλλα καποιοι θα πρεπει να καταλαβουν οτι χωρις ουσιωδη δουλεια δεν θα γινει ποτε οσο κ εαν καποιοι απο μας το προσπαθησουν απο μονοι τους.
Ο πατερας μου ειχε πεσει αρκετα χρονια πριν σε κοπαδι με πεδινες στην Κωπαιδα.Βεβαια με ολους τους σφαγεις που κυκλοφορουν γινεται δυσκολη η ολη υποθεση αλλα πρεπει καποτε να τολμησουν οι οργανωσεις μας να ανοιξουν τις παρωπιδες κ να δουν οτι ο φασιανος,η πεδινη κ η τσουκαρ ειναι μονοδρομος εαν θελουμε να μιλαμε για κυνηγι στα προσεχη χρονια.Κατι δηλ.που δεν γινεται οπως θα επρεπε...
Σκεφτειτε μονο οτι πολλοι ιταλοι εκτροφεις σκυλων εδω, ξερουν την περιοχη της Θεσσαλονικης καλυτερα απο πολλους δικους μας λογω της αγριας πεδινης που υπαρχει...

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 08, 2008 11:10 am 
Άβαταρ μέλους

Να κανω μια χαζη ερωτηση..Δεν υπαρχουν εκτροφεια περδικας πεδινης-ορεινης και αν υπαρχουν δεν ειναι καθαροαιμες αυτες δηλαδη?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 08, 2008 11:58 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Θοδωρής Γαβριλης έγραψε:
Να κανω μια χαζη ερωτηση..Δεν υπαρχουν εκτροφεια περδικας πεδινης-ορεινης και αν υπαρχουν δεν ειναι καθαροαιμες αυτες δηλαδη?

Δεν είναι καθόλου χαζή ερώτηση φίλε μου Θοδωρή !
Εκτροφεία κρατικά που ν παράγουν ορεινή πέρδικα η πεδινή πέρδικα από ότι ξέρω δεν υπάρχουν εκτός από ένα για ορεινή στο Καρπενήσι του εκεί Δασαρχείου που και αυτό είναι χωρίς χρηματικούς πόρους και προσωπικό …
Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο νόμος που απαγορεύει αυστηρά της απελευθερώσεις από ιδιωτικά εκτροφεία και επιτρέπει μόνο από κρατικά που έχουν κάνει ταυτοποίηση γονιδιακή των πουλιών, δηλαδή να είναι από τα είδη που υπάρχουν τώρα στην πατρίδα μας και όχι συγγενικά έστω και πολύ κοντινά.
Αυτό όπως καταλαβαίνεις για να γίνει πρέπει να πιαστούν εδώ πουλιά να ταυτοποιηθούν ότι δεν είναι υβρίδια να υπάρξου οι εγκαταστάσεις και κατόπιν να αναπαραχθούν για να αφεθούν ελεύθεροι οι απόγονοι τους ….. με τα ελληνικά δεδομένα καταλαβαίνεις τι σημαίνει το ΠΟΤΕ ………..
Ιδιωτικά υπάρχουν με πεδινές πέρδικες από Ιταλία , Ουγγαρία μάλλον κλπ αλλά επειδή δεν είναι ταυτοποιημένες απαγορεύετε η απελευθέρωση τους .
Μία άλλα σοβαρή προσπάθεια είχε γίνει από τον κ Μανιό από ότι θυμάμαι δεν ξέρω τώρα σε τι στάδιο βρίσκετε.
Επειδή δε η εκτροφή της ορεινής είναι πολύ πιο δύσκολη από της τσούκαρ καταλαβαίνεις το εφιαλτικό σκηνικό για το μέλλον της ορεινής πέρδικας.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 08, 2008 12:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Και οπ οτι καταλαβα Γιωργο απο τα γραφομενα σας πρεπει οι τσουκαρ να ειναι πιο αυταρχικα πουλια και εκτοπιζουν τις ορεινες οπου χαζα εχουν απελευθερωθει δυπλα δυπλα..

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 03, 2008 2:30 am 
Άβαταρ μέλους

Μα τοσο δυσκολο ειναι να γινουν οι καταλληλες ενεργειες κ να αρχησει εκτροφη ορεινης με ταυτοποιηση επισημη?αλλα τι λεω τωρα στην Ελλαδα βρισκομαστε.Πιο ευκολα δινουν οι οργανωσεις μας τρομαρα τους κονδυλια σε ΜΚΟ κ αυτους που μας κατηγορουσαν τοσα χρονια κ ενα κονδυλιο,μια υποστηριξη σε μια τοσο θαρραλεα αρχη εκτροφης δεν δινουν!!!
Πως να μην απορεις μετα με το κρατος μας κ τοσα λεφτα που πανε σε λαθος χερια! :evil:
Μηπως γνωριζει κανεις σας πως μπορω να βρω ορεινες η εστω αυγα τους αλλα γνησιες ορεινες,χωρις να χρησιμοποιησω αθεμιτα μεσα κτλ.Αραγε το δασαρχειο Βουτυρου να δινει σε ιδιωτες?Γιατι απο ιταλια ξερω που να τις παρω αλλα δεν θα ειναι ποτε γενετικα οι ιδιες!Γνωριζει κανεις τιποτα?

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 12, 2008 3:43 am 
Άβαταρ μέλους

Ξερει καποιος εαν η πεδινη κανει υβριδια με την ορεινη η νησιωτικη περδικα?Δηλ.εαν ζευγαρωνει κ αναπαραγεται? :roll:

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 12, 2008 9:31 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Βαγγέλης Παπαδοκοτσώλης έγραψε:
Ξερει καποιος εαν η πεδινη κανει υβριδια με την ορεινη η νησιωτικη περδικα?Δηλ.εαν ζευγαρωνει κ αναπαραγεται? :roll:

Από όσο ξέρω όxι με την ορεινή.
Και αυτό γιατί στην Ελλάδα σ αρκετούς βιότοπους εδώ και αιώνες συνυπάρχουν στα ίδια μέρη και στα ίδια υψόμετρα και δεν έχουν παρατηρηθεί υβρίδια.
Πάρα πολλές φορές έχω σηκώσει πεδινές σε καθαρούς βιότοπους ορεινών και στο ίδιο μέρος πιο κάτω η πιο πάνω ορεινές.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Εκτροφή πεδινής πέρδικας από τα κρατικά εκτροφεία
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 05, 2008 9:04 pm 
Άβαταρ μέλους

Εκτροφή πεδινής πέρδικας από τα κρατικά εκτροφεία

Μετά την απογοήτευση εμπλουτισμού των περιοχών με πεδινή τσούκαρ λόγω του μεγάλου προβλήματος που δημιουργείται από τον υβριδισμό με την ορεινή πέρδικα, εκτιμούμε ότι τα κρατικά εκτροφεία τουλάχιστον μερικά, θα πρέπει ν’ αλλάξουν προσανατολισμό. Θα πρέπει δηλ. να εκτρέφουν πεδινή πέρδικα που να αναπαράγεται εύκολα και κυρίως δεν διασταυρώνεται με την ορεινή πέρδικα.
Η απελευθέρωση πεδινών περδίκων από τις κυνηγετικές οργανώσεις θα ικανοποιήσει την πιεστική ανάγκη των συναδέλφων για την εκπαίδευση των σκυλιών τους. Λαμβάνοντας υπόψη ότι το κυνήγι της απαγορεύεται σε σύντομο διάστημα θα δημιουργηθεί σημαντικός πληθυσμός πεδινής πέρδικας σε πολλές περιοχές της Ελλαδας με προοπτική, όταν κριθεί κατάλληλη η στιγμή, να επιτραπεί το κυνήγι της.
Επίσης στις κρατικές ρεζέρβες θα πρέπει να απελευθερώνονται πεδινές πέρδικες. Όσες δεν θα θηρεύονται, θα ακτινοβολούν στις γύρω περιοχές. Θεωρούμε αδιανόητο στην ΕΚΠ Κόζιακα, στους πρόποδες του Κόζιακα να απελευθερώνονται πέρδικες τσούκαρ και σε πάρα πολύ μικρή απόσταση να υπάρχει πληθυσμός ορεινής πέρδικας. Το αποτέλεσμα αυτής της τακτικής είναι επικίνδυνο για τον πληθυσμό της ορεινής πέρδικας ενώ η υιοθέτηση της πρότασής μας θα προστατεύσει τον πληθυσμό της ορεινής πέρδικας και παράλληλα θα ικανοποιήσει τον κυνόφιλο κυνηγό.

ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 06, 2008 6:35 pm 
Άβαταρ μέλους

ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΕΥΣΤΟΧΗ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ Κ.Σ ΤΡΙΚΑΛΩΝ......................

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 16, 2008 9:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Παντως το ζευγαρι πεδινων που εχω εδω κ ενα χρονο δεν εχουν κανει ακομα αυγα ουτε ενα.Ολα ειναι ευνοικα στην εκτροφη αυτου του ζευγαριου αλλα δεν εχουν γεννησει ακομα,τιποτα εχω λιγακι στεναχωρηθει...Σε αντιθεση οι τσουκαρ γεννανε αρκετα αυγα.Ομως κ τα ορτυκια μου σταματησαν ξαφνικα να γεννουν αυγα..
Ξερετε τι δινουν στους νεοσσους μολις γεννηθουν,καποια οδηγια για τα μικρα περδικακια? :D

ΕικόναΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 16, 2008 10:28 pm 
Άβαταρ μέλους

παιδιά μια χάζι ερώτηση: στα μεγάλα νησιά όπως η κρήτη και η κύπρος δεν μπορούν να ζήσουν οι ορεινές και οι πεδινές πέρδικες? (γιατί στη Κύπρο τουλάχιστον μονο chuckar έχουμε).

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 19, 2008 10:07 pm 
Άβαταρ μέλους

τόσο χαζή ήταν η ερώτηση μου που ούτε καν δικαιούται απάντηση?

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 19, 2008 11:12 pm 
Άβαταρ μέλους

browning425 έγραψε:
παιδιά μια χάζι ερώτηση: στα μεγάλα νησιά όπως η κρήτη και η κύπρος δεν μπορούν να ζήσουν οι ορεινές και οι πεδινές πέρδικες? (γιατί στη Κύπρο τουλάχιστον μονο chuckar έχουμε).

Αυτό που ξέρω είναι από τους αρχαιότατους χρόνους υπήρχε ένας φυσικός διαχωρισμός των δύο ειδών , ορεινής και νησιώτικης πέρδικας .
Μάλιστα σε κάποια μέρη υπάρχουν και τα δύο είδη όπως στην Θράκη και στην Αττική .
Το γιατί και το πώς δεν το ξέρω , το υποψιάζομαι όμως .
Αρα έμμεσα απαντώ στην ερώτηση σου , ναι μπορούν να υπάρχουν , αλλά υβριδίζουν και το απόδειξαν οι τελευταίες μελέτες της ΔΚΟΣΕ.
Το γιατί η Φύση τα έχει διαχωρίσει αυτά τα είδη δεν το ξέρω , πιστεύω όμως , ότι αν και μπορούν να συνυπάρξουν, καλό είναι να διατηρήσουμε το διαχωρισμό και την επιλογή της φύσης.
Πάντως είναι ανταγωνιστικά είδη, και σε ένα νησί θα μοιράζονταν ακριβώς, τον ίδιο βιότοπο ,και την ίδια τροφή.

Τελευταία επεξεργασία από dpapakostantinu και Δευτ Μάιος 19, 2008 11:33 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 19, 2008 11:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Βαγγέλης Παπαδοκοτσώλης έγραψε:
Παντως το ζευγαρι πεδινων που εχω εδω κ ενα χρονο δεν εχουν κανει ακομα αυγα ουτε ενα.Ολα ειναι ευνοικα στην εκτροφη αυτου του ζευγαριου αλλα δεν εχουν γεννησει ακομα,τιποτα εχω λιγακι στεναχωρηθει...Σε αντιθεση οι τσουκαρ γεννανε αρκετα αυγα.Ομως κ τα ορτυκια μου σταματησαν ξαφνικα να γεννουν αυγα..
Ξερετε τι δινουν στους νεοσσους μολις γεννηθουν,καποια οδηγια για τα μικρα περδικακια? :D

Το βασικό είναι να τα κρατάς κοντά στους γονείς , να τα ταΐζεις καλά με τροφή για κλωσόπουλα ειδική και πολύ προσοχή στην θερμοκρασία , υγρασία του χώρου και καθαριότητα .
Καλή επιτυχία.
Οι πεδινές δεν ζευγαρώνουν τόσο εύκολα ,θέλουν ιδιαίτερο χώρο , ησυχία κλπ

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 19, 2008 11:36 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΠΟΥΛΙΑ ΕΚΡΟΦΕΙΟΥ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΟΥΝ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΑΓΡΙΟΥΣ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥΣ, ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΠΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΓΡΙΟΥΣ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥΣ?
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ (Π.Χ ΠΕΔΙΝΗ ΠΕΡΔΙΚΑ) ΣΕ ΜΕΡΗ ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΑΒΙΟΥΝ ΗΔΗ ΠΕΔΙΝΕΣ ΠΕΡΔΙΚΕΣ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΟΠΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΖΕΙ ΚΑΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΙΔΟΣ.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥΣ ΤΗΣ ΟΡΕΙΝΗΣ ΠΕΡΔΙΚΑΣ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 4   [ 46 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: