Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 6 από 12   [ 171 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Η λεϊσμανίωση («kala-azar», «πυρετός dum-dum» στις Ινδίες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 30, 2010 11:14 am 
Άβαταρ μέλους

lelos έγραψε:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΠΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΩΝ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ ΑΠΟ ΚΑΛΑΖΑΡ,ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ.ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΣΙΤΕΣ ΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΟ.ΙΣΩΣ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΚΝΙΠΑ ΣΤΟ ΚΟΥΜΑΣΙ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΝΕΙΣ.ΤΟ ΧΑΠΙ ΖΥΛΑΠΟΥΡ ΤΟ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ .ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΖΩΑ ΜΑΖΥ ΜΟΙΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΗΝ ΣΚΝΙΠΑ.ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ TOPINE ΣΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΣΠΑΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ Η ΜΥΡΩΔΙΑ.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΨΕΚΑΖΕΙ ΣΙΤΡΟΝΕΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 18.00 ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 7.00 ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΨΕΚΑΖΕΙ ΣΙΤΡΟΝΕΛΑ ΣΤΟ ΚΟΥΜΑΣΙ ΚΑΘΕ 5 ΛΕΠΤΑ.ΟΠΩΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝ ΤΑ ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ.ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΛΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΣΙΤΡΟΝΕΛΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΖΕΨΑ ΑΠΟ ΓΥΡΩ ΟΠΟΙΑ ΔΙΠΟΤΕ ΕΣΤΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΙΞΕΙ ΣΚΝΙΠΑ.ΧΟΡΤΑ,ΚΟΠΡΙΑ ΑΠΟ ΔΕΝΤΡΑ,ΤΑΙΣΤΡΕΣ ΚΛΠ.ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΜΕ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ.ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΥΖΗΤΙΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ.

Φίλε lelos ή όποιος γνωρίζει, που μπορώ να προμηθευτώ το μηχανάκι που ψεκάζει σιτρονέλλα;Μένω δυτ.προάστεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Η λεϊσμανίωση («kala-azar», «πυρετός dum-dum» στις Ινδίες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 30, 2010 1:26 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΓΩ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΜΕ ΤΗΛ 2102855990.ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΥΜΑΣΙΑ ΓΛΑΣΤΡΕΣ ΜΕ ΒΑΣΙΛΙΚΟ.ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΤΙ ΚΑΝΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΙΤΡΟΝΕΛΑ ΜΥΡΙΖΕΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 30, 2010 9:40 pm 
Άβαταρ μέλους

lelos έγραψε:
ΕΓΩ ΤΑ ΠΕΡΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΟ ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΜΕ ΤΗΛ 2102855990.ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΥΜΑΣΙΑ ΓΛΑΣΤΡΕΣ ΜΕ ΒΑΣΙΛΙΚΟ.ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΚΑΤΙ ΚΑΝΕΙ.ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΙΤΡΟΝΕΛΑ ΜΥΡΙΖΕΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ.

& εγώ έχω περιμετρικά γλάστρες με βασιλικό ,χρησιμοποιώ περιλαίμιο & αμπούλα,& ψεκάζω τους σκύλους 2 φορές την εβδομάδα με αντιφλεβοτόμ που όμως σκέφτομαι να αντικαταστήσω με την σιτρονέλλα.Ευχαριστώ πολύ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 31, 2010 7:33 am 
Άβαταρ μέλους

Εγώ πάντως τα ψεκάζω πρωΐ βράδυ πριν τα βγάλω για κατούρημα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 31, 2010 5:14 pm 
Άβαταρ μέλους

ΕΠΕΙΣΗΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΑΝ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΞΗΣ:ΠΗΡΑ ΑΙΘΕΡΑΙΟ ΕΛΑΙΟ ΣΥΤΡΟΝΕΛΑ ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΚΑΙ ΕΡΙΞΑ 20 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΣΕ 1,5 ΛΙΤΡΟ ΝΕΡΟ.ΚΟΥΝΙΣΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΨΕΚΑΖΩ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΥΜΑΣΙΑ.ΕΞΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ.ΑΥΤΟ ΚΡΑΤΑ ΜΥΡΩΔΙΑ.ΑΛΛΑ ΕΠΙΜΕΝΩ ΤΟ ΚΑΛΑΖΑΡ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 31, 2010 10:08 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

lelos έγραψε:
ΕΠΕΙΣΗΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΑΝ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΕΞΗΣ:ΠΗΡΑ ΑΙΘΕΡΑΙΟ ΕΛΑΙΟ ΣΥΤΡΟΝΕΛΑ ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙ ΚΑΙ ΕΡΙΞΑ 20 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΣΕ 1,5 ΛΙΤΡΟ ΝΕΡΟ.ΚΟΥΝΙΣΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΨΕΚΑΖΩ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΥΜΑΣΙΑ.ΕΞΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ.ΑΥΤΟ ΚΡΑΤΑ ΜΥΡΩΔΙΑ.ΑΛΛΑ ΕΠΙΜΕΝΩ ΤΟ ΚΑΛΑΖΑΡ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ.

Σίγουρα η προστασία και η καθαριότητα βοηθάει , αλλά μπορείς να το αρπάξεις οπουδήποτε , είναι θέμα τύχης.
Η σίτες πάντως εμένα με ωφέλησαν πολύ όπως και το αντικουνουπικό μέσα στα κλουβιά (ηλεκτρικό υγρό μπουκαλάκι ) που δουλεύει 24 ώρες το 24

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 31, 2010 11:58 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΗΝΑΣ ΓΚΙΝΟΣ έγραψε:
εγω εχω μεσα σε καθε box απο μια γλαστρα με βασιλικο και νομιζει οτι κανει δουλεια αν συγκρινω με περυσι που δεν ειχα, σχετικα με τον ευκαλυπτο εχει απολυτο δικιο ο φιλος εγω το ειδα πρωτη φορα πριν απο 12 χρονια στο εκτροφειο del vento του Guberti οπου σε πολλα σημεια περιμετρικα ειχε φυτεμενο ευκαλυπτο

ΣΤΗΝ ΚΕΡΚΥΡΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ,ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΡΟΦΙΛΑΡΙΑ.ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΡΚΕΤΑ ΣΚΥΛΙΑ...
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ 2 ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ, ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ ΜΑΣ ΜΕ ΦΥΣΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΥΣ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ: ΠΡΙΝ 15 ΠΕΡΙΠΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΧΕ ΦΥΤΕΨΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΚΤΗΜΑ ΜΑΣ, ΠΕΡΙΜΕΤΡΙΚΑ ΤΩΝ ΣΚΥΛΙΩΝ ΜΑΣ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΕΥΚΑΛΥΠΤΟΥΣ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΕΖΟΝ ΕΙΧΑΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΤΑ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ ΚΑΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΑΙΣΘΗΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΣΚΝΙΠΕΣ.ΓΙΑ 8-9 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΕΚΑΝΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΟΤΑΝ ΟΜΩΣ ΜΕΓΑΛΩΣΑΝ ΚΑΙ ΠΗΡΑΝ ΑΡΚΕΤΟ ΥΨΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ, Η ΔΡΑΣΗ ΤΟΥΣ ΕΠΑΨΕ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΑΙΣΘΗΤΑ.ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΦΕΤΟΣ ΝΑ ΚΟΨΩ ΟΛΑ ΤΑ ΔΕΝΤΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΦΥΤΕΨΩ ΝΕΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.
Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΥΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟ,ΛΕΒΑΝΤΑ,ΔΕΝΤΡΟΛΙΒΑΝΟ,ΜΕΛΙΣΣΟΧΟΡΤΟ,ΜΕΝΤΑ Κ.Τ.Λ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΣΤΗΝΩ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΜΠΑΡΟΡΙΖΑ.ΕΝΑ ΦΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΘΑΜΝΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΜΕΝΗ ΣΤΑ ΕΔΑΦΗ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΙΗΣΗ.ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΤΗΣ ΑΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ ΜΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΚΙΤΡΩΔΗ ΟΣΜΗ.ΤΕΛΟΣ,ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΟΥΜΕ, ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ ΚΤΗΜΑ ΜΑΣ, ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑΣΙΜΟ ΝΕΡΟ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 10, 2010 7:29 pm 
Άβαταρ μέλους

«Θερίζει» η καλααζάρ στην Αττική!

Ακόμα και μέσα στο λεκανοπέδιο της Αττικής -και ειδικότερα στον οικιστικό ιστό της πρωτεύουσας- όπου οι συνθήκες υγιεινής και κτηνιατρικής παρακολούθησης κινούνται «θεωρητικά» σε ένα πιο βελτιωμένο επίπεδο, η ασθένεια της καλααζάρ (λεϊσμανίαση) συνεχίζει να «θερίζει» τους πληθυσμούς των αδέσποτων και δεσποζόμενων σκύλων.
Αυτό προκύπτει από τα στατιστικά στοιχεία που ανακοίνωσε πρόσφατα ο Περιβαλλοντικός Σύνδεσμος Δήμων Αθήνας -Πειραιά (ΠΕΣΥΔΑΠ), ύστερα από δειγματοληπτική έρευνα που πραγματοποίησε σε συνεργασία με την Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου της Κρήτης.
Υπενθυμίζεται ότι ο Σύνδεσμος έχει ιδρύσει και διατηρεί σήμερα στην περιοχή του Σχιστού το πιο οργανωμένο στη χώρα μας Διαδημοτικό Κέντρο Περίθαλψης Αδέσποτων Ζώων (ΔΙ.ΚΕ.Π.Α.Ζ.), κάτι που επέτρεψε τόσο τη διεξαγωγή της έρευνας, όσο και την εξαγωγή έγκυρων επιστημονικών συμπερασμάτων για την επιδημιολογική συμπεριφορά της νόσου...
Σύμφωνα με την έρευνα, τα έτη 2008 και 2009 το ποσοστό των προσβεβλημένων από λεϊσμανίαση σκύλων που εισήχθησαν στο Κέντρο, κυμάνθηκε στο 14 με 16% επί του συνόλου...
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι τα ποσοστά αυτά αφορούν ΜΟΝΟ αδέσποτους σκύλους που εξετάστηκαν (ανάλυση αίματος) μετά την είσοδό τους στο ΔΙ.ΚΕ.Π.Α.Ζ.), είτε παρουσίαζαν συμπτώματα της νόσου είτε όχι.
Μια παλαιότερη μελέτη του καθηγητή Κτηνιατρικής κ. Χαραλαμπίδη είχε εκτιμήσει ότι το ποσοστό μόλυνσης στην Αθήνα αγγίζει το 8% και στον Πειραιά το 7,5%...
Οπως όμως διευκρινίζει γι' αυτή τη «διαφορά» ποσοστών ο πρόεδρος του ΠΕΣΥΔΑΠ Γ. Γουρδομιχάλης, «στη δική μας έρευνα εξετάστηκαν μόνο αδέσποτοι σκύλοι και όχι δεσποζόμενα κατοικίδια, όπου το ποσοστό νόσησης είναι μικρότερο...»
Εν ολίγοις η έρευνα απέδειξε ότι 1 στα 7 αδέσποτα σκυλιά της Αττικής είναι φορέας της καλααζάρ, ενώ αν συνυπολογιστούν και τα «ύποπτα κρούσματα» το ποσοστό ανέρχεται σε 20% (ένα στα πέντε αδέσποτα).
Οσον αφορά τα κρούσματα λεϊσμανίασης στον άνθρωπο, ο αριθμός στην Ελλάδα κυμαίνεται από 20 έως 60 άτομα ετησίως και αφορά κυρίως ανοσοκατασταλμένους ασθενείς... Από το 1998 έως το 2005 έχουν αναφερθεί στη χώρα μας 291 κρούσματα σπλαχνικής και 20 κρούσματα δερματικής λεϊσμανίασης, αλλά συνήθως δεν υπάρχει συσχετισμός μεταξύ των κρουσμάτων στον άνθρωπο και τον σκύλο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι σε μια ανάλογη έρευνα του ΠΕΣΥΔΑΠ το 2006, οι προσβεβλημένοι από καλααζάρ σκύλοι στην ίδια περιοχή, ανέρχονταν στο... 25%!
Οπως εκτιμά ο κ. Γουρδομιχάλης, με βάση τη μείωση των κρουσμάτων που καταγράφεται στην περιοχή σε σχέση με το 2006, αυτό οφείλεται τόσο στη δράση του Κέντρου και στα προγράμματα ενημέρωσης που υλοποίησε, όσο και στην προσωπική στάση των πολιτών που κατανόησαν την αναγκαιότητα προληπτικών μέτρων για την προστασία των ζώων τους από τη σκνίπα που μεταδίδει την ασθένεια...
Ωστόσο, το πρόβλημα συνεχίζει να παραμένει οξύ και απαιτεί την ενεργότερη εμπλοκή των υπουργείων Υγείας και Αγροτικής Ανάπτυξης στην αντιμετώπισή του.

από www.diananews.gr

Προσοχή συνάδελφοι!!!!Είναι μεγάλη η στενάχωρια να χάνεις τον συντροφό σου απο αμέλεια.Πρόσοχή!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 01, 2011 1:31 pm 

kalimera sas .
prin apo mia avdomada mou harisan ena beagle to opoio vrethike adespoto .tou kaname exetaseis aimatos kai vrethike thetiko se kalaazar -me hamilo omws titlo-nomizw 1-200.Diavasa ola ta shetika sholia pou yparhoun sti selida afti alla apo oti eida oi gnwmes diistantai!
De thelw me tipota na afisw to skylaki giati einai poly kalo ,ypakouo kai genika to houme agapisei.to hw se diamerisma sto mpalkoni kai ligo mesa kamia fora .Yparhei telika kindynos gia mena pou eimai ygiis na pathw kati??Episis ,o pateras mou itan karkinopathis alla twra einai kala edw kai 5 hronia.Yparhei kapoios kindynos?Tou hw foresei kai to louraki sto laimo alla tha thela na parw kai alles profylaxeis.Diavasa kai gia ta antikounoupika..diladi pairnoume citronella kai apla psekazoume ton skylo??

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 01, 2011 2:12 pm 

lelos έγραψε:

οντως το καλαζαρ ειναι θεμα τυχης παντου μπορεις να το παθεις......εγω ειχα τον σκυλο μου μεσα στο σπιτι απο τοτε που τον πηρα με τα παντα περι θεματος καθαριοτητας και υγειας του σκυλου αλλα σε ηλικια 5 χρονων τον χτυπησε η ασθενεια αυτη και μετα απο 6 μηνες εφυγε.. :( :( :( :(

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 01, 2011 9:17 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

tzina.m. έγραψε:
kalimera sas .
prin apo mia avdomada mou harisan ena beagle to opoio vrethike adespoto .tou kaname exetaseis aimatos kai vrethike thetiko se kalaazar -me hamilo omws titlo-nomizw 1-200.Diavasa ola ta shetika sholia pou yparhoun sti selida afti alla apo oti eida oi gnwmes diistantai!
De thelw me tipota na afisw to skylaki giati einai poly kalo ,ypakouo kai genika to houme agapisei.to hw se diamerisma sto mpalkoni kai ligo mesa kamia fora .Yparhei telika kindynos gia mena pou eimai ygiis na pathw kati??Episis ,o pateras mou itan karkinopathis alla twra einai kala edw kai 5 hronia.Yparhei kapoios kindynos?Tou hw foresei kai to louraki sto laimo alla tha thela na parw kai alles profylaxeis.Diavasa kai gia ta antikounoupika..diladi pairnoume citronella kai apla psekazoume ton skylo??

Καλώς ήρθες ,
ο τίτλος 1/200 αν είναι από κανονική εξέταση σε αναλυτή μεγάλο εργαστηριακό και όχι γρήγορο τέστ , τότε είναι χαμηλός και με την κατάλληλη θεραπεία μπορείς να τον μηδενίσεις με την απαραίτητη βοήθεια του κτηνιάτρου σου .
Το αν δεν επανεμφανιστεί από την παλαιά μόλυνση η πιθανώς και από καινούργια κανείς δεν μπορεί να στο βεβαιώσει !
Η ασθένεια υπό ειδικές συνθήκες και συγκυρίες αρκετά δύσκολες όμως για να συμβούν είναι μεταδοτική στον άνθρωπο , οπότε πιστεύω ότι κανείς δεν μπορεί σε αυτό το θέμα μπορεί να σε διαβεβαιώσει για κάτι.
Μπορείς να απευθυνθείς στον γιατρό σου για την ασθένεια στον άνθρωπο και σε ένα καλό κτηνίατρο για το σκυλάκι σου για ότι περισσότερη πληροφορία χρειάζεσαι !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 02, 2011 12:29 am 

efharistw poly gia tin apantisi.Elpizw pws ola tha pane kala.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 09, 2011 2:11 am 
Άβαταρ μέλους

Ετοιμο το εμβόλιο κατά της λεϊσμανίασης για τα σκυλιά

http://www.patris.gr/articles/196755

http://www.patris.gr/articles/196755/129474

Το πρώτο εμβόλιο για την λεϊσμανίαση (καλαζάρ) στα σκυλιά, θα κυκλοφορήσει μέσα στο 2011 μετά από πολυετείς έρευνες.
Εμβόλιο για την πρόληψη της λεϊσμανίασης, γνωστής και ως Καλαζάρ, θα κυκλοφορήσει μέσα στο 2011 μετά από έρευνες δεκαετιών για την δημιουργία του.

Σύμφωνα με τον Γιώργο Πιπεράκη, πρόεδρο του Κτηνιατρικού Συλλόγου, μέχρι στιγμής δεν υπάρχει επαρκής ενημέρωση για το εμβόλιο που θα παρουσιαστεί σύντομα, ωστόσο, έχει γίνει γνωστό ότι θα χορηγείται σε σκυλιά άνω των 6 μηνών, απόλυτα υγιή τα οποία δεν βρίσκονται σε κατάσταση εγκυμοσύνης.

Η είδηση αυτή ενδιαφέρει εκατομμύρια ιδιοκτήτες σκύλων σε όλο τον κόσμο αφού μέχρι σήμερα η λεϊσμανίαση έχει οδηγήσει στο θάνατο μεγάλο αριθμό ζώων ενώ προληπτικό εμβόλιο δεν υπάρχει.

Είναι γνωστό ότι το κλειδί για την εμφάνιση και διασπορά της νόσου, σε μια περιοχή, είναι η παρουσία της φλεβοτόμου σκνίπας που μʼ ένα τσίμπημα μπορεί να μεταδώσει το παράσιτο.

Μόνο μέσω της σκνίπας μπορεί το παράσιτο να μεταδοθεί στον άνθρωπο ή στο σκύλο, ένα μολυσμένο σκυλί είναι η αποθήκη του παράσιτου Λεϊσμάνια στο περιβάλλον και αν δεν προστατεύεται από τον ιδιοκτήτη του με εντομοαπωθητικά, ακόμα και αν δεν έχει κανένα σύμπτωμα της νόσου, μπορεί να μολύνει σκνίπες και στη συνέχεια άλλα σκυλιά και ανθρώπους.

Ο μεγαλύτερος κίνδυνος να μολυνθούν σκυλιά και άνθρωπος είναι η εποχή που οι σκνίπες είναι ενεργές. Δηλαδή άνοιξη, καλοκαίρι και φθινόπωρο. Τον χειμώνα, οι χαμηλές θερμοκρασίες εξαναγκάζουν τις σκνίπες να “κοιμηθούν”. Ομως ένα σκυλί μπορεί να μολυνθεί το καλοκαίρι και να εμφανίσει τη νόσο το χειμώνα γιατί ο χρόνος επώασης μπορεί να διαρκέσει μερικούς μήνες, ανάλογα με το ανοσοποιητικό σύστημα του σκύλου, την επιθετικότητα του στελέχους του παρασίτου με το οποίο μολύνθηκε και τον αριθμό των παρασίτων που πήρε από την σκνίπα.

Υπάρχουν διάφορα φάρμακα που χρησιμοποιούνται για τη θεραπεία της λεϊσμανίασης στο σκύλο. Πολύ συχνά όμως παρατηρείται αναζωπύρωση της νόσου μετά από τη θεραπεία. Αν ο ιδιοκτήτης αποφασίσει να δώσει θεραπεία στο σκύλο, αυτό πρέπει να γίνει από τον κτηνίατρο και το ζώο πρέπει να προστατεύεται από τσιμπήματα σκνιπών και να παρακολουθείται κάθε έξι μήνες μετά τη θεραπεία για να διαπιστωθεί αν εξακολουθεί να είναι φορέας του παρασίτου ή όχι, ακόμα και αν έχουν υποχωρήσει τα κλινικά συμπτώματα. Το ζητούμενο είναι το ζώο να μην είναι φορέας του παρασίτου γιατί τότε κινδυνεύει να ξαναρρωστήσει και είναι σε θέση να μολύνει σκνίπες.

Διημερίδα του Κτηνιατρικού Συλλόγου

Θέματα που αφορούν στην παρασιτολογία και την ακτινολογία ζώων συντροφιάς αναπτύχθηκαν στο πλαίσιο της διημερίδας που οργάνωσε το Σαββατοκύριακο στο ξενοδοχείο “Galaxy” το παράρτημα Κρήτης του Πανελλήνιου Κτηνιατρικού Συλλόγου.

Ομιλητές ήταν οι κ. Ηλίας Παπαδόπουλος και Μιχάλης Πάτσικας αναπληρωτές καθηγητές στην Κτηνιατρική Σχολή του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 09, 2011 2:13 am 
Άβαταρ μέλους

Συνάδελφοι έχετε κάποια περαιτέρω πληροφόρηση για αυτό το θέμα;
Το παραπάνω άρθρο δημοσιεύθηκε στην τοπική εφημερίδα του Ηρακλείου ΠΑΤΡΙΣ πριν από μερικές μέρες και θεώρησα καλό να σας το γνωστοποιήσω.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 01, 2011 10:36 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Το εμβόλιο για το καλαζάρ ( CaniLeish ) έρχεται και στην Ελλάδα http://www.gpeppas.gr/periodiko/1a-4-11.html

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 6 από 12   [ 171 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: