Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 5 από 12   [ 169 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Η λεϊσμανίωση («kala-azar», «πυρετός dum-dum» στις Ινδίες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 08, 2009 11:38 pm 
Άβαταρ μέλους

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΣΗΜΕΡΑ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΜΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ Η ΖΗΜΙΑ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ ΗΤΑΝ ΑΝΕΠΑΝΟΡΘΩΤΗ(ΑΡΧΙΖΑΝ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΑΣΠΡΙΖΑΝ-ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΩΝ ΝΕΦΡΩΝ) ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ. ΠΟΛΛΗ ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ(ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ ΟΙ ΤΥΨΕΙΣ). ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΤΟΝ ΘΥΜΑΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΖΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ. ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΚΙΑ! ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ MAGIC ΜΟΥ!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Η λεϊσμανίωση («kala-azar», «πυρετός dum-dum» στις Ινδίες)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 09, 2009 12:33 am 
Άβαταρ μέλους

Να εισαι γερος να τον θυμασαι και να μην νιωθεις τυψεις.Πιστευω εκανες οτι περνουσε απ το χερι σου,να θυμασαι μονο τις καλες κυνηγετικες στιγμες που περασατε μαζι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 09, 2009 8:50 am 
Άβαταρ μέλους

Δυστυχώς φίλε μου αυτή η αρρώστια θα πάρει πολλά σκυλιά ακόμη.
Έκανες το σωστό , για τον σκύλο, για σένα και για τα άλλα σκυλιά σου .
Να τον θυμάσαι κρατώντας τις αναμνήσεις σου μαζί του.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 09, 2009 9:21 am 
Άβαταρ μέλους

Φίλε μου όχι μην νιώθεις τύψεις έκανες σίγουρα το σωστό. Πριν μερικές εβδομάδες έκανα και εγώ ευθανασία στο Ντράτχααρ μου λόγω της ίδιας παλιοαρρώστιας. Ξέρω και σε καταλαβαίνω είναι σκληρό αλλά στην προκειμένη περίπτωση πείρες την σωστή απόφαση. Να θυμάσαι τις ωραίες στιγμές που περάσατε μαζί.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 09, 2009 9:44 am 
Άβαταρ μέλους

καλημερα. και εγω νομιζω οτι πηρες την σωστη αποφαση αφου τα πραγματα ηταν μη αναστρεψιμα ...ελπιζω ο καινουριος σκυλος που θα τον αντικαταστησει να γινει καλυτερος και να τον χαρεις με υγεια

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 30, 2009 11:55 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Παιδιά ΠΡΟΣΟΧΗ τέτοια εποχή στην Αττική συνήθως δεν υπάρχουν κουνούπια , φέτος είναι χιλιάδες το ίδιο και οι σκνίπες , βοηθάνε π νοτιάς η υγρασία και οι βροχές που έκανε και περισσότερο από όλα οι υψηλές θερμοκρασίες , προσοχή στα σκυλιά σας !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 26, 2010 9:54 am 
Άβαταρ μέλους

Δεν φτιαχνουν κανενα κανονικο εμβολιο λεω εγω, να υσηχασουμε..

Κώνωψ ο επωφελής
«Μεταλλαγμένα» κουνούπια θα δρουν ως ιπτάμενα εμβόλια

Ιατρικά κουνούπια «θα μας εμβολιάζουν χωρίς καν να το προσέχουμε»
Τόκιο

Ερευνητές στην Ιαπωνία τελειοποιούν γενετικά τροποποιημένα κουνούπια που με το τσίμπημά τους θα εμβολιάζουν δωρεάν τον πληθυσμό αναπτυσσόμενων χωρών. Τα πειράματα ξεκίνησαν με την ασθένεια της λεϊσμανίασης και στο μέλλον θα επεκταθούν στην ελονοσία.

Τα «μεταλλαγμένα» κουνούπια στα εργαστήρια του Ιατρικού Πανεπιστημίου Τζίσι, βόρεια του Τόκιο, παράγουν στο σάλιο τους μια πρωτεΐνη του πρωτόζωου της λεϊσμανίαση, μιας ασθένειας που προκαλεί μεγάλα, επώδυνα έλκη στο δέρμα και μπορεί να γίνει θανατηφόρος.

Οι άνθρωποι που δέχονται τσιμπήματα του γενετικά τροοποποιημένου κουνουπιού αναπτύσσουν αντισώματα κατά της πρωτεΐνης και σταδιακά αποκτούν ανοσία, όπως συμβαίνει και με τα συμβατικά εμβόλια.

Οι πρώτες δοκιμές πραγματοποιήθηκαν σε ποντίκια και έδειξαν ότι τα «ιπτάμενα εμβόλια» πράγματι διεγείρουν το ανοσοποιητικό σύστημα, αναφέρουν οι ερευνητές στην επιθεώρηση Insect Molecular Biology.

Το καλό με αυτά τα φαρμακευτικά έντομα «είναι ότι δεν χρεώνουν για τον εμβολιαμό» αστειεύτηκε ο Σιγκέτο Γιοσίντα, επικεφαλής της μελέτης, μιλώνας στο Γαλλικό Πρακτορείο Ειδήσεων. «Θα εμβολιαζόμασταν χωρίς καν να το προσέξουμε. Δεν θα χρειαζόταν να παίρνουμε οποιοδήποτε φάρμακο, ούτε να παρουσιαζόμαστε σε συγκεκριμένες υπηρεσίες για μαζικό εμβολιασμό» επισήμανε.

Ο ερευνητής παραδέχεται πάντως ότι αυτή η προσέγγιση εγείρει και ηθικά ερωτήματα, αφού ο εμβολιασμός ουσιαστικά θα γινόταν χωρίς τη συγκατάθεση των πολιτών.

Η τεχνολογία θα μπορούσε να γίνει διαθέσιμη σε περίπου δέκα χρόνια από σήμερα, «ωστόσο το κατά πόσο η κοινωνία θα την αποδεχτεί είναι άλλο ζήτημα» διευκρίνισε ο Δρ Γιοσίντα.

Η ομάδα του θα συνεχίσει τώρα τα πειράματα με το παράσιτο της ελονοσίας που μεταδίδουν τα ίδια τα κουνούπια, για το οποίο σήμερα δεν υπάρχει εμβόλιο.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1119855&lngDtrID=252

Εικόνα ΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 26, 2010 5:02 pm 
Άβαταρ μέλους

Φημολογείται ότι υπάρχει κάποιο εμβόλιο αλλά για λόγους καθαρά κερδοσκοπικούς δεν το βγάζουν :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 13, 2010 8:46 pm 

Εμενα δεν μου εχει συνβει ποτε αυτο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 28, 2010 7:53 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα κύριοι,
Θα ήθελα την γνώμη σας ή μάλλον την υποστήριξή σας σχετικά με μια απόφαση που πρέπει να πάρω.Το πόιντερ μου χτυπημένο απο αυτή την κωλοαρρώστια,ακόμη και μετά απο θεραπεία με MILTEFONAN δεν είχε αποτέλεσμα και τελικά αποφασίζω, αφού έφτασε σε ελεεινή κατάσταση να κάνω ευθανασία.Αφού έκλεισα ραντεβού για ευθανασία,τελευταία στιγμή το ακυρώνω,αλλάζω κτηνίατρο και πάω για μια δεύτερη γνώμη.Μου λέει πως ο σκύλος εχει ψωμί και μετά απο πολύ κουβέντα αποφασίζω να το πάω στο Πανεπιστήμιο στην Καρδίτσα (μένω Λάρισα).Τελικά μετα απο εξετάσεις μαθαίνω πως το σκυλί πάσχει απο ΛΕΪΣΜΑΝΙΑΣΗ,διροφυλαρια και ερλιχιωση!!!!!Χάνω το εδαφος κάτω απο τα πόδια μου!Με τα scalibor,τους βασιλικούς μας,τα καθημερινά πλυσίματα,τα interceptor,τα..,τα..,τα..Θεραπείες μου λένε που θα δείξει τι αποτέλεσμα θα έχουν.....ο κτηνίατρος μου πως το καλυτερο είναι ευθανασία και εγώ να δυσκολεύομαι να αποφασίσω,όπως ο καθένας νομίζω στην θέση μου....... :(

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 28, 2010 9:18 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Δυστυχώς το σκυλί έχει υποστεί ότι ήταν δυνατόν να υποστεί και μαζί .
Αν η κατάσταση του είναι καλή και ιδιαίτερα των νεφρών μπορείς να κάνεις μία προσπάθεια ακόμη μήπως και τα καταφέρει .
θα είναι πολύ δύσκολο όμως με όλες τις ασθένειες που το έχουν χτυπήσει .
Εγώ αν ήταν στο σκυλί σε σχετικά καλή κατάσταση θα έκανα μία τελευταία προσπάθεια να το διασώσω .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 29, 2010 12:15 am 
Άβαταρ μέλους

Επειδή εχω κανειμια ερευνα για την αντιμετώπιση της σκνίπας έχω καταλήξει στα εξής σημπεράσματα - παρατηρήσεις
Τα θηλυκα κουνούπια τσιμπάνε μόνο και αυτο γιατί χρειάζονται το αιμα για υην εκκόλαψη των αυγών τους.
Για να εντοπίσιυν τους στοχους χρησιμοποιούν κυρίως το διοξείδιο του ανθρακα που εκπνέουν τα ζωντανα.
Δευτερευοντως και σε πολύ μικρότερο ποσοστό το φως και τις μυρωδιες (αρώματα απο σαπια φρούτα κτλ)
Σκυλια που εχω απομονώσει για χρονια μακρια απο φώτα , κοσμο(αλλα ζώα, ανθρώπους κτλ) δεν είχαν ποτέ προβλημα ακόμα και αν δεν φοραγαν καποιο αντομοαπωθητικό.
Αντιθετα βλέπω απο φιλους παθοντες πως στην πλοιοψηφία τους είχαν τα σκυλιά μαζι με αλλα κατοικιδια κοντα(ή ειχαν πολλά σκυλια μαζί ή και ανθρώπους κοντά) , και σε μερη του σπίτιου εντονα φωτισμένα.
Απο αυτα πιστευω πως ενας συνδιασμός περιορισμού των στοιχειων που ελκουν τα κουνούπια και η χρηση scalibor και μιας αμπουλας μηνιαιώς κανουν δουλειά
Η υπερβολή στη χρηση εντομοαπωθητικών απο μόνη της δεν δίνει 100% σίγουρο αποτέλεσμα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 29, 2010 1:18 pm 
Άβαταρ μέλους

φιλοι να ρωτησω και γω κατι;εχθες ενας γνωστος εκανε ευθανασια το σεττερ του 4 χρονων χτυπημενο απο λαισμανια,ετσι απο χθες βαζω σιτες στα κουμασια για προληψη, επισης ψεκαζω με σιτρονελα τα σκυλια τα φωραω και λουρια,καπου διαβασα οτι προληπτικα μπορουμε να δινουμε στα σκυλια zylapur πρωι και βραδυ,αραγε κανουν τιποτα;η θα επιβαρυνουμε τον οργανισμο με χημεια;εαν καποιος ξερει ας μας δωσει τα φωτα του.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 29, 2010 5:49 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΠΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΩΝ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ ΑΠΟ ΚΑΛΑΖΑΡ,ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ.ΛΟΙΠΟΝ ΟΙ ΣΙΤΕΣ ΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΚΑΚΟ.ΙΣΩΣ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΚΝΙΠΑ ΣΤΟ ΚΟΥΜΑΣΙ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΝΑ ΠΛΗΝΕΙΣ.ΤΟ ΧΑΠΙ ΖΥΛΑΠΟΥΡ ΤΟ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ .ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΖΩΑ ΜΑΖΥ ΜΟΙΡΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΗΝ ΣΚΝΙΠΑ.ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΜΕ ΔΙΑΛΥΜΑ TOPINE ΣΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΣΠΑΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ Η ΜΥΡΩΔΙΑ.ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΠΟΥ ΨΕΚΑΖΕΙ ΣΙΤΡΟΝΕΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 18.00 ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 7.00 ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΝΑ ΨΕΚΑΖΕΙ ΣΙΤΡΟΝΕΛΑ ΣΤΟ ΚΟΥΜΑΣΙ ΚΑΘΕ 5 ΛΕΠΤΑ.ΟΠΩΣ ΨΕΚΑΖΟΥΝ ΤΑ ΑΡΩΜΑΤΙΚΑ.ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΛΗ ΜΥΡΩΔΙΑ ΣΙΤΡΟΝΕΛΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΑΖΕΨΑ ΑΠΟ ΓΥΡΩ ΟΠΟΙΑ ΔΙΠΟΤΕ ΕΣΤΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΙΞΕΙ ΣΚΝΙΠΑ.ΧΟΡΤΑ,ΚΟΠΡΙΑ ΑΠΟ ΔΕΝΤΡΑ,ΤΑΙΣΤΡΕΣ ΚΛΠ.ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ ΜΕ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΟΛΗ ΝΥΧΤΑ.ΑΛΛΑ ΜΕ ΣΥΖΗΤΙΣΗ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΘΕΜΑ ΤΥΧΗΣ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 29, 2010 8:28 pm 
Άβαταρ μέλους

Θα συμφωνήσω με τον lelos ότι είναι και θέμα τύχης. Πάντως και εγώ τα ψεκάζω πρωί βράδυ και το λουράκι ανανεώνεται τακτικά.

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 5 από 12   [ 169 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 12  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: