Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 11 από 12   [ 171 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Η λεϊσμανίωση («kala-azar», «πυρετός dum-dum» στις Ινδίε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 19, 2012 8:37 pm 
Άβαταρ μέλους

real time pcr.. τι ειναι αυτο ακριβως?? Μολις πηρα το πακετο 1/200 σε ενα σκυλι 2 ετων που εχω. Λετε να προλαβε φετοσ και να το κολλησε ρε παιδια η να κουβαλαει τον ιο απο περυσι???

:? :? :? Δεν μπορεισ να αγιασεις ρε μαγκες να πουμε... Εγω μετα απο αυτο, λεω να κανω τα εμβολια για καλαζαρ στα υπολοιπα σκυλακια..

Greg εισαι μηπως απο πατρα¨???

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 14, 2013 11:44 am 

καλημερα παιδια,

εχει κανει κανεις απο εσας το εμβολιο? επισης εκουσατε κανενα περιστατικο να εχει κανει το εμβολιο και να επαθε καλαζαρ μετα ο σκυλος?

και μια τελευταια ερωτηση, σκεφτομαι να κλεισω τα Kennel και να βαλω μεσα αντικουνουπικο υγρο, πρεπει λετε να τα κλεισω τελειως η μπορω να αφισω και καποιο ποσοστο ανοιχτο ωστε να αεριζονται?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 14, 2013 3:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Το εκανα εγω στα δικα μου.Απο οτι συζητησα με την κτηνιατρο,κανοντας το εμβολιο αλλα ακολουθοντας και τα προληπτικα μετρα ,εξασφαλιζης σε πολυ μεγαλο ποσοστο το σκυλο σου.Αρκετα τσουχτερο το κοστος με την κατασταση που βιωνουμε, ιδιαιτερα αν εχεις πανω απο ενα σκυλο,αλλα δυστηχως στη περιοχη μας το καλλαζαρ δινη και παιρνη...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 16, 2013 8:19 am 
Άβαταρ μέλους

Φέτος σκέφτομαι σοβαρά να το κάνω και εγώ.

Γιάννη να έχει κολλήσει σκύλος καλαζάρ από το εμβόλιο δεν έχω ακούσει, αλλά για άλλες παρενέργειες έχω ακούσει. Και όσο για τα σπιτάκια των σκύλων θα πρέπει να αερίζονται.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 16, 2013 10:19 am 

Αλεξανδρής Δημήτρης έγραψε:

Γιάννη να έχει κολλήσει σκύλος καλαζάρ από το εμβόλιο δεν έχω ακούσει, αλλά για άλλες παρενέργειες έχω ακούσει. Και όσο για τα σπιτάκια των σκύλων θα πρέπει να αερίζονται.

καλημερα δημητρη, δεν ενοω απο το εμβολιο να κολλησε αλλα αφου ειχε κανει το εμβολιο να κολλησε. επισης το kennel σκεφτομαι να το κλεισω απο τις 3 πλευρες μονιμα, και η τεταρτη πλευρα να κλεινει πριν το σουρουπο και να ανοιγει με το ξημερωμα, μεγαλο κοστος αλα για μπροστα εχο σκεφτει κατι σαν κουρτινα. προσπαθω να βρω εναν μηχανισμο αλα δεν μπορω ρε γαμοτο ... καθε βοηθεια δεκτη

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 16, 2013 10:22 am 
Άβαταρ μέλους

παιδια ο κτηνιατρος σε συγκεντρωση του συλλογου ειπε οτι ο ιδιος δεν το προτεινει σε κανενα πελατη του γιατι λεει οτι βοηθαει απλως σε συνδιασμο με την σωστη προληψη να εχει λιγοτερες πιθανοτητες να κολησει ο σκυλος την ασθενεια.αυτο για τον γιατρο δεν λεει τιποτα.ενα εμβολιο η παρεχει απολυτη προστασια η οχι.τα λεφτα που κανει το εμβολιο ειναι παρα πολλα και το πολυ φθηνοτερο χαπακι ζιλαπουρ
κανει και για προληψη και για θεραπεια.δινεις στον σκυλο μια εβδομαδα το μηνα απο αυτο και σκοτωνει το
μικροβιο του καλαζαρ.απλα πρεπει να το κανεις καθε μηνα.το κουτακι τα χαπια ειναι πιο φθηνο και απο
λουρακι για ψυλους :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 16, 2013 2:42 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΖΕΡΒΑΣ έγραψε:
παιδια ο κτηνιατρος σε συγκεντρωση του συλλογου ειπε οτι ο ιδιος δεν το προτεινει σε κανενα πελατη του γιατι λεει οτι βοηθαει απλως σε συνδιασμο με την σωστη προληψη να εχει λιγοτερες πιθανοτητες να κολησει ο σκυλος την ασθενεια.αυτο για τον γιατρο δεν λεει τιποτα.ενα εμβολιο η παρεχει απολυτη προστασια η οχι.τα λεφτα που κανει το εμβολιο ειναι παρα πολλα και το πολυ φθηνοτερο χαπακι ζιλαπουρ
κανει και για προληψη και για θεραπεια.δινεις στον σκυλο μια εβδομαδα το μηνα απο αυτο και σκοτωνει το
μικροβιο του καλαζαρ.απλα πρεπει να το κανεις καθε μηνα.το κουτακι τα χαπια ειναι πιο φθηνο και απο
λουρακι για ψυλους :!:

To Zylapour δεν σκοτώνει το παράσιτο από μόνο του απλά δεν του επιτρέπει να πολλαπλασιαστεί και να αυξήσει τον τίτλο παρουσίας του στον σκύλο
Για να σκοτωθεί και να μειωθεί δραστικά ο τίτλος χρειάζονται κάποιος από αυτούς τους συνδυασμούς...

1.Συνδυασμός Glucantime με Zylapour.
Glucantime με Zylapour: χορήγηση ενέσεων (ΟΧΙ σε ζώα με νεφρική ανεπάρκεια) και χαπιών για 20-30 ημέρες. Μετά γίνεται συνέχιση της αγωγής με Ζyllapour για 12 μήνες.

2. Συνδυασμός Milteforan με Zylapour.
Milteforan με Zylapour: χορήγηση Milteforan για 28 ημέρες και ταυτόχρονα Ζylapour. Μετά, γίνεται συνέχιση της αγωγής μόνο με Ζylapour για τουλάχιστον 6 μήνες.

Ο λόγος για τον οποίο συνιστάται η ταυτόχρονη χρήση των δύο φαρμάκων (Glucantime ή Milteforan με Zylapour) είναι ο συνεργισμός στη δράση, χάρη στον διαφορετικό τρόπο δράσης τους, η συνέχιση της δράσης κατά του παρασίτου με την πάροδο του χρόνου από το Zylapour, καθώς και η διατήρηση για περισσότερο χρόνο των κλινικών αποτελεσμάτων που επιτεύχθηκαν. Επίσης θεωρείται πιθανή και η μείωση της έξαρσης με τη μορφή αντίστασης από το παράσιτο.
Η έναρξη της αγωγής με οποιοδήποτε από τα δύο σχήματα πρέπει να γίνεται με τις υποδείξεις Κτηνιάτρου ο οποίος να έχει εξετάσει το ζώο και να έχει πραγματοποιήσει όλους τους απαραίτητους αιματολογικούς και βιοχημικούς ελέγχους. Η ακριβής ζύγιση του ζώου τόσο πριν όσο και κατά την διάρκεια οποιασδήποτε αγωγής είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ. Ο συχνός επανέλεγχος του ζώου μέσω αιματολογικών και βιοχημικών (εξέταση νεφρών) εξετάσεων πρέπει να γίνεται καθόλη την διάρκεια της αγωγής αλλά και για αρκετό καιρό μετά.
Γι αυτό με τον κτηνίατρο σας καθορίζετε την όποια θεραπεία.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 16, 2013 2:46 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

giannisapi έγραψε:

καλημερα δημητρη, δεν ενοω απο το εμβολιο να κολλησε αλλα αφου ειχε κανει το εμβολιο να κολλησε. επισης το kennel σκεφτομαι να το κλεισω απο τις 3 πλευρες μονιμα, και η τεταρτη πλευρα να κλεινει πριν το σουρουπο και να ανοιγει με το ξημερωμα, μεγαλο κοστος αλα για μπροστα εχο σκεφτει κατι σαν κουρτινα. προσπαθω να βρω εναν μηχανισμο αλα δεν μπορω ρε γαμοτο ... καθε βοηθεια δεκτη

Μηχανισμός απλός τύπου κουρτίνας για την οθόνη στις παλιές σάλες κινηματογράφου , ηλεκτρικός η μηχανικός (χέρια σου) :idea:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 16, 2013 3:34 pm 

gpeppas έγραψε:
giannisapi έγραψε:

Μηχανισμός απλός τύπου κουρτίνας για την οθόνη στις παλιές σάλες κινηματογράφου , ηλεκτρικός η μηχανικός (χέρια σου) :idea:

Καλησπέρα κύριε πεππα, πολύ έξυπνο αυτό με το μηχανισμό τύπου cinema, θα ψάξω να βρω κάτι τέτοιο, επίσης αν θυμάμαι καλά εσείς είχατε πει πως χρησιμοποιείτε αντικουνουπικό υγρό, πόσο κλειστό έχετε το kennel για να δουλεύει αυτό?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 16, 2013 9:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Επίσης μπορείς στη πλευρά που είναι ανοιχτή να βάλεις σίτες μόνιμες.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 21, 2013 11:42 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

giannisapi έγραψε:
gpeppas έγραψε:
giannisapi έγραψε:

Καλησπέρα κύριε πεππα, πολύ έξυπνο αυτό με το μηχανισμό τύπου cinema, θα ψάξω να βρω κάτι τέτοιο, επίσης αν θυμάμαι καλά εσείς είχατε πει πως χρησιμοποιείτε αντικουνουπικό υγρό, πόσο κλειστό έχετε το kennel για να δουλεύει αυτό?

Είναι δωμάτιο στο σπίτι μέσα ειδικά διαμορφωμένο για σκυλιά και τα εξωτερικά παράθυρα πόρτα κλπ με σιτα πάντα κατεβασμένη ...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 21, 2013 7:00 pm 
Άβαταρ μέλους

Είναι δωμάτιο στο σπίτι μέσα ειδικά διαμορφωμένο για σκυλιά και τα εξωτερικά παράθυρα πόρτα κλπ με σιτα πάντα κατεβασμένη ...[quote][/quote]

Αυτο ειναι που λεμε μελη της οικογενειας :) :wink: Ωραια σκεψη και ασφαλης,απο ηλιο ομως,πως τα εχεις καταφερη?
Γιωργο σε ενα αλλο ποστ του μαικ παλ ειπες <<φορεας με οτι αυτο συνεπαγεται>>,ενοεις φανταζομαι τον κινδυνο να μεταφερθει η ασθενεια σε αλλα σκυλια,ετσι δεν ειναι?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 29, 2013 10:17 am 
Άβαταρ μέλους

Εικόνα

LEISGUARD: ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ ΑΠΟ ΤΟ KALA-AZAR (ΛΕΙΣΜΑΝΙΑΣΗ)

Πληροφορίες στο εδώ αρχείο http://www.hvl.gr/UserFiles/LEISGUARD%2020-2-2013.doc

ΠΕΡΙΕΧΌΜΕΝΑ

I. ΕΙΣΑΓΩΓΗ: Υπενθυμίσεις σχετικές με την Γενικευμένη Λεϊσμανίαση του Σκύλου

1. Ονοματολογία και Επιδημιολογικά δεδομένα
2. Από τι προκαλείται (αιτιολογία)
3. Πως μεταδίδεται (μετάδοση) και ο ρόλος των φλεβοτόμων
4. Επώαση της νόσου ? Η έννοια του ζώου φορέα
5. Εκδήλωση της νόσου ή παράγοντες από τους οποίους εξαρτάται η εξέλιξη της μόλυνσης - λοίμωξης, σε νόσο

II. ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΚΑΙ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1 .Έγκαιρη διάγνωση
2. Νόμιμη κυκλοφορία Λεϊσμανιοκτόνων φαρμάκων
3. Νόμιμη κυκλοφορία σκευασμάτων για την επαρκή διέγερση της Κυτταρικής Ανοσίας

III. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ LEISGUARD

IV. Προτεινόμενο ΝΕΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ελέγχου και θεραπείας της Λεϊσμανίασης στην πράξη, με βάση τα νέα δεδομένα

1. Η έννοια του Ελέγχου και της Εκκρίζωσης και της Θεραπείας της νόσου
2. Συνοπτική περιγραφή του ΝΕΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

V. ΣΥΝΤΟΜΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΕΥΛΟΓΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΣΧΕΤΙΚΩΣ
ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ LEISGUARD

VI. ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 30, 2013 9:02 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Στον άνθρωπο :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 10, 2013 12:05 pm 

TO LEISGUARD AΠΟ ΠΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΝΟΥΜΕ?
5-6 ΜΗΝΩΝ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΛΑΜΒΑΝΟΥΝ?

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 11 από 12   [ 171 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: