Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 8 από 12   [ 171 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Η λεϊσμανίωση («kala-azar», «πυρετός dum-dum» στις Ινδίε
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 04, 2011 6:38 pm 

Καλησπέρα, ήθελα να σας ρωτήσω πόσο αξιολογείται το αποτέλεσμα 1/100 για την λεϊσμανίωση;
Γνωρίζω από προσωπικές έρευνες που έχω κάνει στο διαδίκτυο και με σχετική βιβλιογραφία κτηνιατρική,
ότι ένα σκυλάκι με τέτοιο αποτέλεσμα 1/200 θεωρείτε, "Ύποπτο" για καλαζάρ. Τι γίνεται με αποτέλεσμα μικρότερο 1/100;

H εξέταση ήταν αιματολογική και νομίζω (αργότερα θα μάθω λεπτομέρειες) είναι η IFAT.
To σκυλάκι είναι 1,5 έτους τέκελ, αρσενικό και δεν έχει κανένα σύμπτωμα. Η κλινική του εικόνα όπως μου είπε ο κτηνίατρος, ήταν άψογη και μου συνέστησε να επαναλάβουμε την εξέταση.

Ο σκυλάκος μου Peppe, είναι μια χαρά, αλλά ανησυχώ!!! Είμαι τυπική στις εξετάσεις και αυτή ήταν η προληπτική εξέταση που του έκανα, μαζί με τα ετήσια εμβόλια του.

Τι μου προτείνετε να κάνω και ποια εξέταση ως επαναληπτική;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 04, 2011 9:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Peppe έγραψε:
Καλησπέρα, ήθελα να σας ρωτήσω πόσο αξιολογείται το αποτέλεσμα 1/100 για την λεϊσμανίωση;
Γνωρίζω από προσωπικές έρευνες που έχω κάνει στο διαδίκτυο και με σχετική βιβλιογραφία κτηνιατρική,
ότι ένα σκυλάκι με τέτοιο αποτέλεσμα 1/200 θεωρείτε, "Ύποπτο" για καλαζάρ. Τι γίνεται με αποτέλεσμα μικρότερο 1/100;

H εξέταση ήταν αιματολογική και νομίζω (αργότερα θα μάθω λεπτομέρειες) είναι η IFAT.
To σκυλάκι είναι 1,5 έτους τέκελ, αρσενικό και δεν έχει κανένα σύμπτωμα. Η κλινική του εικόνα όπως μου είπε ο κτηνίατρος, ήταν άψογη και μου συνέστησε να επαναλάβουμε την εξέταση.

Ο σκυλάκος μου Peppe, είναι μια χαρά, αλλά ανησυχώ!!! Είμαι τυπική στις εξετάσεις και αυτή ήταν η προληπτική εξέταση που του έκανα, μαζί με τα ετήσια εμβόλια του.

Τι μου προτείνετε να κάνω και ποια εξέταση ως επαναληπτική;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
Ζιλαπουρ για 10 ημερες ωστε αν υπαρχη ασθενεια μην προχωρηση και σε 20 μερες επαναεξεταση.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 04, 2011 9:50 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Το 1/100 είναι ένας πολύ χαμηλός τίτλος ο οποίος για κάποιους είναι αμφισβητούμενος για άλλους ένδειξη αρχής της αρρώστιας .
προσωπική άποψη είναι ότι πρέπει να κάνεις επανεξέταση Εργαστηριακή στο ίδιο εργαστήριο με κανονική λήψη αίματος αλλά και σε ένα άλλο όπως Παστέρ η Υπουργείο Γεωργίας στο αντίστοιχο τμήμα του.
Για να έχεις καθαρή ένδειξη μετά από ένα μήνα στις καινούργιες εξετάσεις δεν πρέπει κανονικά να δώσεις κανένα φάρμακο αλλιώς επεμβαίνεις στο αποτέλεσμα του τέστ που θα κάνεις οπωσδήποτε.
Ο τίλος αναβαίνει ως εξής 1/100 - 1/200 - 1/400 - 1/800 - 1/1600 κλπ από το 1/200 είναι σίγουρη ένδειξη παρουσίας της ασθένειας.
Ρώτα και τον κτηνίατρο σου να σε καθοδήγησή .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 04, 2011 10:09 pm 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση.

Πραγματικά προβληματίζομαι, γιατί ναι μεν γνωρίζω ότι εάν πάρει θεραπεία, ενδεχομένως να αλλοιωθεί το αποτέλεσμα στην επόμενη εξέταση και από την άλλη φοβάμαι μην προχωρήσει. Όπως και να έχει δεν θα του δώσω θεραπεία, προς το παρόν.

Αύριο θα προχωρήσω άμεσα σε 2η εξέταση, μου προτάθηκε και η εξέταση λήψης δείγματος από τους λεμφαδένες, αλλά εγώ σκέφτομαι την αιματολογική PCR. Μιας και το δείγμα από τους λεμφαδένες μπορεί και να μην το πιάσει και να νοσεί ο σκύλος μου. Κανονικά από ότι διαβάζω στις μελέτες των αξιόλογων Ελλήνων κτηνιάτρων, αλλά και του εξωτερικού, η πιο αξιόπιστη εξέταση είναι η PCR μυελού.

Δεν θέλω να προχωρήσω στην παρούσα φάση σε αυτή την εξέταση. Επιθυμώ να κάνω και άλλα τεστ πριν πάω σε αυτή την εξέταση. Δεν ξέρω, ποια είναι η γνώμη σας;

Επιθυμητή και ευπρόσδεκτη και η γνώμη κάποιου κτηνιάτρου, εάν υπάρχει κάποιο μέλος του φόρουμ και μπορεί να με βοηθήσει με μια άποψη σχετικά με τους προβληματισμούς μου.

Edit: @ gpeppas Τι εννοείτε με κανονική λήψη αίματος; Κάτι δεν αντιλαμβάνομαι εδώ, εννοείτε την μεθοδολογία λήψης ή εννοείτε κάτι σε σχέση με την διεξαχθείσα εξέταση;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 04, 2011 11:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Peppe έγραψε:

Πραγματικά προβληματίζομαι, γιατί ναι μεν γνωρίζω ότι εάν πάρει θεραπεία, ενδεχομένως να αλλοιωθεί το αποτέλεσμα στην επόμενη εξέταση και από την άλλη φοβάμαι μην προχωρήσει. Όπως και να έχει δεν θα του δώσω θεραπεία, προς το παρόν.

Αύριο θα προχωρήσω άμεσα σε 2η εξέταση, μου προτάθηκε και η εξέταση λήψης δείγματος από τους λεμφαδένες, αλλά εγώ σκέφτομαι την αιματολογική PCR. Μιας και το δείγμα από τους λεμφαδένες μπορεί και να μην το πιάσει και να νοσεί ο σκύλος μου. Κανονικά από ότι διαβάζω στις μελέτες των αξιόλογων Ελλήνων κτηνιάτρων, αλλά και του εξωτερικού, η πιο αξιόπιστη εξέταση είναι η PCR μυελού.

Δεν θέλω να προχωρήσω στην παρούσα φάση σε αυτή την εξέταση. Επιθυμώ να κάνω και άλλα τεστ πριν πάω σε αυτή την εξέταση. Δεν ξέρω, ποια είναι η γνώμη σας;

Επιθυμητή και ευπρόσδεκτη και η γνώμη κάποιου κτηνιάτρου, εάν υπάρχει κάποιο μέλος του φόρουμ και μπορεί να με βοηθήσει με μια άποψη σχετικά με τους προβληματισμούς μου.

Edit: @ gpeppas Τι εννοείτε με κανονική λήψη αίματος; Κάτι δεν αντιλαμβάνομαι εδώ, εννοείτε την μεθοδολογία λήψης ή εννοείτε κάτι σε σχέση με την διεξαχθείσα εξέταση;

Kαλή τύχη στο ζωντανό σου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιούλ 05, 2011 3:25 am 

Ευχαριστώ πολύ, εύχομαι να είμαστε τυχεροί και όλα να εξελιχθούν καλώς.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 07, 2011 9:34 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Peppe έγραψε:

Εννοώ ότι προσωπικά προτιμώ να πηγαίνω τον σκύλο στο κέντρο που θα κάνει την εξέταση ώστε να είναι λίγων μόνο ωρών πριν την ανάλυση και όχι να κάνει τον γέρο του κόσμου μέχρι να πάει στο εργαστήριο .
Παστερ και υπουργείο παίρνουν επιτόπου αίμα
Επίσης αν δύο εργαστήρια μου έδιναν τίτλο => 200 πάλι προσωπικά δεν θα έμπαινα στην διαδικασία για άλλες εξετάσεις και θα θεωρούσα ότι το ζώο μου πάσχει από την ασθένεια.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 09, 2011 12:02 pm 
Άβαταρ μέλους

H «γεωγραφία» της Kαλααζάρ
H Λεϊσμάνια γνωστή και ως καλααζάρ είναι μια μεταδοτική νόσος που ταλαιπωρεί σκύλους και ανθρώπους σε όλες τις μεσογειακές χώρες, καθώς και αρκετές χώρες της Aφρικής και της Λατινικής Aμερικής. Τα τελευταία χρόνια γνωρίζει μεγάλη έξαρση στον σκυλίσιο πληθυσμό της χώρα μας, ενώ σε ορισμένες περιοχές το πρόβλημα είναι ιδιαίτερα έντονο, με χαρακτηριστικό παράδειγμα την Aττική όπου... το 30% των σκύλων είναι χαρακτηρισμένο ως φορέας της νόσου!

http://www.ethnos.gr/entheta.asp?catid= ... d=63201258

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 10, 2011 8:44 am 
Άβαταρ μέλους

Κανα νέο για το εμβόλιο πότε θα είναι εδώ .
Πάντως οι κτηνίατροι έχουν αρχίσει και το ψιλοθαύουν λίγο για ευνόητους λόγους .
Μακάρι να είναι καλό να γλυτώσουμε από αυτό τον άδικο χαμό των σκυλιών μας .

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 10, 2011 9:39 pm 
Άβαταρ μέλους

kinofilos έγραψε:
Κανα νέο για το εμβόλιο πότε θα είναι εδώ .
Πάντως οι κτηνίατροι έχουν αρχίσει και το ψιλοθαύουν λίγο για ευνόητους λόγους .
Μακάρι να είναι καλό να γλυτώσουμε από αυτό τον άδικο χαμό των σκυλιών μας .

Πιστεύω πριν το επόμενο καλοκαίρι να έχει έρθει.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Σεπ 16, 2011 10:09 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

ΠΚ έγραψε:
Απο οτι εμαθα κυκλοφορει στην Πορτογαλια. Χρειαζονται 3 ενεσεις και κοστιζει 50 ευρω εκαστη. Δηλαδη 150 ο σκυλος. Απο οτι καταλαβαινω ειναι υπο δοκιμη αλλιως θα το ειχαμε και εδω. Πιστευω την επομενη χρονια να το εχουμε. Επισης προκειται για εμβολιο και οχι θεραπεια. Δλδ το δινουμε σε υγιειη ζωα, οχι σε αρωστα. Η αποτελεσματικοτητα του αν θυμαμαι καλα ειναι 80+ %.
Για τους αγγλομαθεις, διαβαστε εδω για το εμβολιο http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/EPAR_-_Summary_for_the_public/veterinary/002232/WC500104955.pdf

Από το κλειστό

Μετάφραση GOOGLE http://translate.google.co.uk/translate ... 104955.pdf[/quote]

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 17, 2011 2:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Γνωρίζει κανείς πότε θα έρθει στην Ελλάδα :?:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 18, 2011 9:06 am 
Άβαταρ μέλους

Νομίζω ότι θα αργήσει να έρθει ακόμη στην Ελλάδα , γιατί είναι σε πειραματικό στάδιο αν και το τελευταίο στάδιο .
Φαίνετε ακριβό αλλά δεν είναι αν σκεφτείτε πόσα θα γλυτώνουμε από τα διάφορα εντομοαπωθητικά που αγοράζουμε σχεδόν όλο τον χρόνο !
Ας ελπίζουμε πρώτον ότι κάνει καλά την δουλειά του και δεύτερον ότι δεν θα το βγάλουν σκάρτο… τα κυκλώματα που εισέπρατταν πολύ χρήμα από την ύπαρξη της αρρώστιας !

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 18, 2011 11:04 pm 
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 19, 2011 11:17 am 
Άβαταρ μέλους

Ενα καλό νέο επιτέλους γιατί μας έχει ρημάξει αυτή η αρρώστια :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 8 από 12   [ 171 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: