Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 15 από 21   [ 307 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 21  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 11, 2007 2:32 pm 

Παιδιά συγγνώμη συγχύστηκα με την διαφήμιση της ΚΣΕ και αδίκησα τον Ε-Τ...
Υπάρχει εκτενέστατο άρθρο με τίτλο "Το θρίλερ του Έβρου" όπου τα "χώνει" κανονικότατα στην ΚΣΕ και στην ΣΤ΄ ΚΟΜΑΘ και λέει πολλές αλήθειες ...
Όπως για το παραμύθι ότι τάχα αιφνιδιάστηκαν , δεν πήραν χαμπάρι κλπ...
Κάνει εκτενή αναφορά και στα editorial του Στριλάκου με τα οποία βέβαια συμφωνεί απολύτως...
Ζητάει ακόμη και παραιτήσεις...
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΤΥΠΟ...
Να δούμε τις απαντήσεις ΚΣΕ και ΣΤ΄ ΚΟΜΑΘ ύστερα από αυτό....
Τελικά ΕΥΤΥΧΩΣ κάποιοι αντιστέκονται .... και κάποιοι άλλοι (Κυνηγεσία και Κυνηγός και Φύση) γλείφουν ασύστολα....
Ας το έχουμε υπόψιν μας αυτό παιδιά, όταν πάμε στο περίπτερο....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 11, 2007 3:05 pm 
Άβαταρ μέλους

DEMON έγραψε:
Ο Γιάννης σε πολλά έχει δίκιο αλλά σε μερικά είναι λίγο υπερβολικός.
Οι κυνηγετικές οργανώσεις είναι αυτές που είναι όλοι το ξέρουμε πια και αφού τίποτε δεν αλλάζει στα πρόσωπα δεν θα αλλάξει και τίποτε ιδιαίτερο στην πολιτική τους !
Ο κυνηγετικός τύπος πρέπει να ζήσει επιχειρήσεις είναι με έσοδα και έξοδα άρα και αυτές έχουν μία πολιτική που ακολουθούν που διαταράσσει τα νερά μέχρι ένα σημείο , από εκεί και μετά η θύελλα κάνει κακό στα έσοδα και τα έξοδα τρέχουν !Γι ΄αυτό λοιπόν από τον τύπο μην περιμένετε τίποτε σάλπιγγες πολέμου δεν είναι δυνατόν , για να διαβάσετε κάτι έξω από τα δόντια το βλέπω πολύ δύσκολο εκτός του Γ Τσαγκανέλια που δεν τον νοιάζει ιδιαίτερα και τα λέει χύμα στις ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ την εφημερίδα του.
Όταν οι περισσότεροι αρθρογράφοι έχουν στενές σχέσεις με τις ΚΟ τι περιμένετε να κάνουν θα πουν κάποια πράγματα μέχρι ένα σημείο !
Ο ΕΒΡΟΣ ΧΑΘΗΚΕ πάει τελείωσε ,πέντε υπουργοί υπέγραψαν και οι δικοί μας κοιμόντουσαν , αν πετύχουμε κάτι θα είναι πρόσκαιρο και για κάποιες σκοπιμότητες όπως οι επερχόμενες εκλογές !
Τώρα αν κάποτε οργανωθούμε και απαιτήσουμε δυναμικά ίσως μπορέσουμε όχι να αναστρέψουμε την παρκοποίηση του Εβρου αλλά έχουμε το δικαίωμα να κυνηγάμε και εμείς στα Εθνικά πέρκα όπως γίνετε στην υπόλοιπο Ευρώπη , ζώνες , επίβλεψη , όρια κλπ
Βλέπετε όμως εσείς καμία δυναμική κινητοποίηση η έστω διάθεση προς κάτι τέτοιο μία στιγμή μοναδικής ευκαιρίας για εξάσκηση πίεσης προς τους πολιτικούς όλων των χρωμάτων !!!!!!!!!

Γιάννη μου αυτή είναι η πραγματικότητα και η προτεραιότητα τους όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα , στα πάντα προέχει η οικονομική επιβίωσης τους σε ένα πολύ δύσκολο και ανταγωνιστικό καιρό !
Για την δισέλιδη διαφήμιση επί πληρωμή της ΚΣΕ απλώς λέω ότι το έχει ανάγκη αυτό η ΚΣΕ να αποδείξει σε μας τα μέλη της ότι δηλαδή παράγει έργο για το κυνήγι !!!!
Δηλαδή διακατέχονται από κάποιες ανασφάλειες ώστε να αυτοδιαφημίζονται σε εμάς το επαναλαμβάνω τα μέλη τους με δικά μας χρήματα που ξοδεύονται για αυτό το σκοπό !
Ειλικρινά κύριοι κρίμα !

Τελευταία επεξεργασία από MATRIX και Τετ Ιούλ 11, 2007 4:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 11, 2007 4:19 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΡΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΧΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΠΩΝΥΜΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ....ΚΑΙΡΟΣ ΗΤΑΝ...ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΤΗΣ ΚΣΕ ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΕΝΕΡΓΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΡΓΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ Η ΦΩΤΙΑ ΣΤΗ ΠΑΡΝΗΘΑ....ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΟΥΔΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΕΙ ΕΜΠΟΔΙΟ...ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΜΕ...ΑΡΑ ΛΟΓΟΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗΣ ΔΕ ΝΟΕΙΤΑΙ...ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΟΥΝ ΠΩΣ ΤΑ ΕΚΑΝΑΝ ΣΚ....Α ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΒΡΟΥ...ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΡΟΣ ΕΞΙΛΕΩΣΗ...ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ Η ΕΥΘΥΝΗ ΔΕ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥΣ...ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΝΟΥΝ ΕΛΑΧΙΣΤΑ...ΑΠΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΚΥΝΗΓΙΟΥ-ΒΙΟΤΟΠΩΝ ΑΠΟ ΑΠΟ ΑΠΟ....ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ ΠΟΛΛΑ....ΟΣΑ ΛΕΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ...ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΥΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥ ΠΟΥ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΟΡΤΗΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΙΛΕΩΣΕΙΣ ΑΣ ΛΕΙΠΟΥΝ....ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕ ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΟΜΟΡΦΟ ΤΑΞΙΔΙ ΠΟΥ ΧΑΡΙΣΕ Ο ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ...ΣΤΕΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΣΗΜΕΡΑ ΒΟΥΛΙΑΖΕΙ...ΑΣ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΧΑΜΠΑΡΙ....ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΑΝ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΕΠΡΕΠΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΡΙΞΟΥΝ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 11, 2007 4:53 pm 
Άβαταρ μέλους

Διορθώνω και εγώ ένα λάθος μου , το ανάποδο έντυπο του Ε Τύπου με μπερδεύει πάνω στην βιασύνη του διαβάσματος μέσα στο αυτοκίνητο ,έχουν καταφέρει να μας κάνουν τα νεύρα τσατάλια πάντως .
Έχει ολόκληρο άρθρο που περιγράφει την πραγματικότητα αυτής της ιστορίας με τον Εβρο , μην ξεχνάμε ότι μας είχε προειδοποιήσει εδώ και ένα χρόνο το ίδιο έντυπο σαν σωστός πετυχημένος μάντης !
Το κλείσιμο λοιπόν του άρθρου του κ Α Αντωνάκη για τον Έβρο στο σημερινό ένθετο του Ελεύθερου τύπου είναι όλα τα λεφτά !

Παράθεση:
Προτεραιότητες και ευθύνες

Η Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελ­λάδος ως ύπατη κυνηγετική αρχή επωμίζεται όλες τις ευθύνες του κυνηγίου στην πατρίδα μας, ωστό­σο, έχει την άμεση ανάγκη συν­δρομής και βοήθειας από τις ομοσπονδίες μέλη της. Κι αυτό ώστε να μη διαδραματίζει ρόλο «διακο­σμητικού πόμολου», κάτι που δεν αρμόζει στην ιστορική διαδρομή του συγκεκριμένου κυνηγετικού θεσμού.
Οι ομοσπονδίες στις πε­ριοχές ευθύνης τους έχουν υπο­χρέωση να επαγρυπνούν, να ενερ­γούν και να ενημερώνουν άμεσα, ακόμη και όταν οι τοπικές Αρχές και η Αυτοδιοίκηση λειτουργούν ως μηχανισμοί μη συνεργάσιμοι ή «ανενημέρωτοι». Οπως, δηλαδή, εικάζεται για την περίπτωση του Εβρου.
Είναι σημαντικό το έργο και οι ευθύνες των ομοσπονδιών και εμείς είμαστε οι τελευταίοι που θα τις δικάσουμε ή θα επιχειρή­σουμε να τις ρίξουμε στην πυρά.
Αντίθετα, υπάρχουν στοίβες αποδείξεων ότι ενστερνιζόμαστε το δύσκολο έργο και την αποστολή τους, τα οποία εμείς προσπαθού­με να στηρίξουμε με κάθε δυνατό τρόπο.
Οι ομοσπονδίες είναι θε­σμός, ενώ τα πρόσωπα που τις διοικούν είναι αιρετά και κρίνονται από τις πράξεις και την αποτελε­σματικότητα τους. Υπάρχουν ωστόσο προτεραιότητες προς τις οποίες διαπιστώνεται δυστυχώς συχνά ότι δεν επιδεικνύεται το ανάλογο ενδιαφέρον, όπως άλλωστε προβλέπεται και από αυτά ακόμη τα πεπαλαιωμένα καταστατικά.
Και όταν αυτό συμβαίνει προκύ­πτουν ευθύνες που επιβάλλουν πε­ρισυλλογή και έντιμη αυτοκριτική. Για το καλό του κυνηγίου, το οποίο δεν αποτελεί ιδιοκτησιακό στοι­χείο κανενός. Αποτελεί απλά μια ιδέα κι ένα κληροδότημα που οικειοθελώς υπηρετούμε χωρίς ιδιο­τέλεια και στρουθοκαμηλισμό.

Ενθετο ΕΤ Κυνήγι Ψάρεμα
Aπόστολου Αντωνάκη

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 11, 2007 8:21 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδιά βαρέθηκα , ξέρω ότι αυτό που λέω δεν είναι καλό αλλά δυστυχώς είναι η αλήθεια , βαρέθηκα να συγχύζομαι και να κάνω κάτι που δεν μου αρέσει !
Και που τα λέμε σε τελική ανάλυση τι γίνετε , παίρνει κανένας την ευθύνη , παραιτείτε η κάτι άλλο , μπορώ να κάνω τίποτε άλλο εκτός από το να φωνάζω κάπου όπου μπορώ τέλος πάντων ,όχι αφού το σύστημα είναι καλά στημένο και δομημένο !
Να γίνω διασπαστής, και να γραφτώ σε άλλο σύλλογο, όχι , θέλω να είμαι κυνηγός να ανήκω σε κυνηγητικό σύλλογο που δουλεύει ο οποίος θα ανήκει σε μία Ομοσπονδία που οργανώνει και κατευθύνει αλλά και άγρυπνα και σε μία Κυνηγητική Συνομοσπονδία που εποπτεύει τα πάντα , έχει τον τελευταίο λόγο , άγρυπνα, προνοεί , σχεδιάζει και προλαβαίνει ,όταν δε χρειάζεται μας καλεί όλους κάτω από την ηγεσία της και σκέπη της να δώσουμε την μάχη για το κυνήγι .
Ζητάω πολλά !
Όλα θα σιγήσουν εν όψη διακοπών και έναρξης μέχρι το νέο κτύπημα !
Ο Έβρος χάθηκε η ΚΥΑ ισχύει άρα αν ήθελα να πάω να κυνηγήσω δεν μπορώ η καλύτερα μπορώ σε αυτά που άφησαν τα λίγα μαζί με χίλιους άλλους που υφίστανται την ίδια καταναγκαστική μοίρα με μένα ! :cry:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 11, 2007 8:59 pm 
Άβαταρ μέλους

ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΛΑΒΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΤΟ ΕΝΘΕΤΟ ΤΟΥ Ε.Τ .
ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΟΝ Κο ΑΝΤΩΝΑΚΗ ΠΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ. ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΟΤΙ ΕΔΩΣΕ ΤΑ ΕΥΣΗΜΑ ΣΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ κΟ ΣΤΡΙΛΑΚΟ ΠΟΥ ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΕΙ ΣΕ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΕΝΘΕΤΟ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ, ΤΕΛΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΑΠΟΚΑΛΕΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ .ΟΥΤΕ ΓΚΡΙΝΙΑΡΙΔΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΥΤΕ ΜΗΔΕΝΙΣΤΕΣ & ΠΡΟΠΑΝΤΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ!!!!!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 11, 2007 9:05 pm 

ΘΑΝΑΣΗΣ ΜΠΕΚΟΣ έγραψε:
Παιδιά βαρέθηκα , ξέρω ότι αυτό που λέω δεν είναι καλό αλλά δυστυχώς είναι η αλήθεια , βαρέθηκα να συγχύζομαι και να κάνω κάτι που δεν μου αρέσει !
Και που τα λέμε σε τελική ανάλυση τι γίνετε , παίρνει κανένας την ευθύνη , παραιτείτε η κάτι άλλο , μπορώ να κάνω τίποτε άλλο εκτός από το να φωνάζω κάπου όπου μπορώ τέλος πάντων ,όχι αφού το σύστημα είναι καλά στημένο και δομημένο !
Να γίνω διασπαστής, και να γραφτώ σε άλλο σύλλογο, όχι , θέλω να είμαι κυνηγός να ανήκω σε κυνηγητικό σύλλογο που δουλεύει ο οποίος θα ανήκει σε μία Ομοσπονδία που οργανώνει και κατευθύνει αλλά και άγρυπνα και σε μία Κυνηγητική Συνομοσπονδία που εποπτεύει τα πάντα , έχει τον τελευταίο λόγο , άγρυπνα, προνοεί , σχεδιάζει και προλαβαίνει ,όταν δε χρειάζεται μας καλεί όλους κάτω από την ηγεσία της και σκέπη της να δώσουμε την μάχη για το κυνήγι .
Ζητάω πολλά !
Ο Έβρος χάθηκε η ΚΥΑ ισχύει άρα αν ήθελα να πάω να κυνηγήσω δεν μπορώ η καλύτερα μπορώ σε αυτά που άφησαν τα λίγα μαζί με χίλιους άλλους που υφίστανται την ίδια καταναγκαστική μοίρα με μένα ! :cry:

............................................................................................................................................................................................................................
Θανάση αυτό θέλουν κι αυτοί , να πάψουμε να φωνάζουμε...
Αλλά όσο φωνάζουμε όλο και στριμώχνονται περισσότερο και οι πολιτικοί και οι συνδικαλιστές μας.
Δεν ξέρω αν διαβάσατε όλο το άρθρο του Αντωνάκη , αλλά σε κάποιο σημείο αναφέρεται στην ανάγκη να αλλάξει το "πεπαλαιωμένο καταστατικό" όπως λέει και να γίνουν αλλαγές.
Την ίδια άποψη έχουν τώρα πια και κάμποσοι άλλοι του χώρου....γνωστοί και με επιρροή στα πράγματα...
Όλα αυτά πριν ένα μόλις χρόνο ήταν αδιανόητα...Αν κάποιος μίλαγε για αλλαγές στην Διοίκηση και στο καταστατικό τον αποκαλούσαν προδότη και διασπαστή και τον απομόνωναν...
Τώρα όλο και πιο πολλές φωνές ακούγονται που ζητούν αλλαγές στο καταστατικό και άμεση εκλογή των Συνδικαλιστών από τους κυνηγούς...
Πριν δύο χρόνια περίπου που είχα θέσει δειλά-δειλά το θέμα κόντεψαν να με δείρουν...
Όπως βλέπεις τα πράγματα θα αλλάξουν αναπόφευκτα...Δυστυχώς όμως χρειάστηκε να χάσουμε τον Έβρο και ίσως χρειαστεί να χάσουμε και κάτι άλλο αργότερα για να προχωρήσουν οι αλλαγές, γιατί κάποιοι δεν αναλαμβάνουν τις ευθύνες που τους αναλογούν και μένουν προσκολλημένοι στα συμφέροντά τους και στις καρέκλες τους...
Το έχουν καταλάβει και οι της ΚΣΕ αυτό και γι αυτό ίσως η διαφήμιση σε κυνηγετικό έντυπο, για να προσπαθήσουν να κρατήσουν όσο μπορέσουν...
Πάντως εγώ αν ήμουν στην θέση τους η θα παραιτούμην ή θα έβγαινα μπροστά και θα άρχιζα τον πόλεμο στους υπουργούς ,νυν και πρώην ,για την πολιτική τους στο κυνήγι και θα έθετα και καμμιά δεκαριά θέματα προς διεκδίκηση,ασκώντας την πολιτική πίεση που αντιπροσωπεύουν οι 250000 ψήφοι των κυνηγών και των οικογενειών τους.
Κάποτε πρέπει να παιχτεί αυτό το πολιτικό παιχνίδι...όλες οι κοινωνικές ομάδες το κάνουν , εμείς γιατί δεν μπορούμε ,μέχρι τώρα τουλάχιστον ,να πιέσουμε;
Τέλος και για να μην μακρηγορώ, φωνάξτε όσο μπορείτε και προς κάθε κατεύθυνση: Πολιτικούς, Κυνηγετικό Τύπο,Οργανώσεις...
Η φωνή μας έχει δύναμη ... μικρή αλλά μετρήσιμη...και τους πονάει...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 11, 2007 9:26 pm 
Άβαταρ μέλους

Συμφωνώ με τον Γιάννη δεν πρέπει να σταματήσουμε Θανάση , δεν έχουμε και άλλο όπλο μόνο τις εδώ φωνές διαμαρτυρίας και καμιά επιστολή διαμαρτυρίας στον τύπο .
Μπας και γίνει τίποτε γιατί αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί στο άπειρο , στο τέλος δεν θα μείνει τίποτε !
Ο Αντωνάκης τους ξευτέλισε έστω και με το γάντι τι άλλο να τους γράψει πια !
Πιστεύω ότι θα έχουμε συνέχεια και δυνατή αν δεν εγκαταλείψουμε .
Ένα μόνο θέλω να πω στους επισκέπτες κυνηγούς αυτού του χώρου , γραφτείτε επώνυμα και πέστε την γνώμη σας όποια να είναι , όσο η φωνή δυναμώνει τόσο θα τρίζουν οι καρέκλες !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 12, 2007 10:32 am 
Άβαταρ μέλους

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ Ο ΕΠΙΛΟΓΟΣ ΤΟΥ κ.ΑΝΤΩΝΑΚΗ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΕΔΩ ΤΟ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΕΝΤΥΠΩΣ ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΑΜΕ.ΟΠΩΣ ΕΙΔΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ "ΣΥΜΠΟΛΙΤΕΥΣΗ"ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΜΑΣ.ΟΠΟΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟΣ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΑΓΩΝ.ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΕΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΙΚΟΛΟΓΟΥΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΜΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ,ΕΙΔΑΤΕ ΕΣΕΙΣ?ΓΕΛΑΣΑ ΠΟΛΥ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΣΕ ΕΝΤΥΠΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΜΕΣΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΓΕΩΡΓΟΥΣ! ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΦΛΕΓΟΝ ΘΕΜΑ!ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΜΕΣΑ!ΩΡΕ ΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΒΡΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΣΕ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ!ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ......

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 12, 2007 1:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Γιάννης Ξηρογιάννης έγραψε:
Μόλις πήρα το ένθετο του Ελεύθερου Τύπου....Καμμιά αναφορά για τον Έβρο , μόνο για την Πάρνηθα έγραφε...
Υπάρχει όμως μια ΔΙΣΕΛΙΔΗ ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΗ καταχώρηση της ΚΣΕ που μας θυμίζει τις μελέτες που κάνει, τις ταίστρες, τις ποτίστρες κλπ
....

Και η ΔΚΟΣΕ έχει διαφήμιση , φαίνετε ότι αφού συστεγάζονται έχουν και κοινές σκέψεις η κοινό μυαλό σκέφτεται αυτά τα ωραία και χρήσιμα .
Πάντως αν το σκεφτείς βάζεις τα γέλια , ΑΥΤΟΔΙΑΦΗΜΙΖΟΝΤΑΙ ΣΕ ΜΑΣ ΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥΣ με τα χρήματα από τις δικές μας άδειες , για πράγματα που έπρεπε να είχαν προβλέψει και κάνουν προ 10 χρόνια μιλάω για τις μελέτες και τα άλλα παρεμφερή, για τις ποτίστρες όμως μου έρχεται να κλάψω πραγματικά από απελπισία !
Γιατί τουλάχιστον αυτά τα λεφτά δεν τα σπαταλούσαν να μπουν αυτές οι ίδιες διαφημίσεις στο τύπο που δεν έχει σχέση μας , εφημερίδες , περιοδικά , τηλεόραση η έστω φυλλάδια να μοιραστούν στο απλό κόσμο !
Αν ήθελαν να βοηθήσουν το δικό μας τύπο ας έδιναν να δημοσιευθούν πληρώνοντας μελέτες , άρθρα και άλλα χρήσιμα πράγματα !
Ευτυχώς που κάποιες ομοσπονδίες ακόμη δεν το έχουν εφαρμόσει, τουλάχιστον κάποιοι σκέφτονται λίγο παραπάνω !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 12, 2007 1:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Η πλάκα ξέρετε πια είναι ότι σχεδόν είναι οι ίδιοι άνθρωποι αυτοί που έπρεπε να κάνουν διάφορα πράγματα πριν δέκα χρόνια δεκαπέντε χρόνια για να μην έχουμε τόσα προβλήματα και τώρα αυτοδιαφημίζονται για αυτά !

Από την άλλη τέρμα από ότι κατάλαβα το κυνήγι στον Έβρο όχι μόνο των παπιών άλλά και μπεκατσών , ορτυκιών , παρυδάτιων στις διάφορες όχθες και χωραφιές που πια είναι πάρκο να μας ζήσει η ΚΥΑ .

Ένα τελευταίομας λες ότι γέμισαν πολλές σελίδες από διάφορα θέματα εναντίον της ΚΥΑ για να προσπαθήσουν να την ξηλώσουν !
Η ερώτηση μου την ΚΥΑ την ήξεραν ένα χρόνο γιατί περίμεναν να υπογραφεί και να γίνει νόμος τους κράτους για να βρουν όλα αυτά που δεν στέκουν , γιατί δεν φρόντιζαν να την διαλύσουν πιο μπροστά !

Απλή ερώτηση που μάλλον δεν θα απαντηθεί ποτέ , στις αυτοδιαφημίσεις όμως άριστοι και ποιοτικοί !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 12, 2007 4:58 pm 

Νεώτερες πληροφορίες από την ΚΣΕ αναφέρουν ότι η μόνη αντίδραση της ΚΣΕ για τον Έβρο θα είναι Δικαστική προσφυγή εναντίον της απόφασης αν αυτή είναι δυνατή υπό τις παρούσες συνθήκες, όπως χαρακτηριστικά λένε, χωρίς να ξέρω τι εννοούν ακριβώς λέγοντας "αν είναι δυνατή υπό τις παρούσες συνθήκες"...
Όσοι (και εγώ...) περιμένατε κάτι περισσότερο και ουσιαστικώτερο , θα μείνετε με την όρεξη....
Αντί λοιπόν αντιδράσεων και κινητοποιήσεων και πιέσεων θα έχουμε μόνο ...υπερένταση διαφημίσεων σε Κυνηγετικά έντυπα...από μας για ...μας ,μπας και πεισθούμε ότι όλα βαίνουν καλώς....
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΧΟΝΤΡΑ.... Δεν εξηγείται αλλιώς...
Αν κάποιος έχει κάποια άλλη ερμηνεία αυτής της παθητικότητας και αδράνειας να μας την πει , γιατί εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα πια...

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 12, 2007 5:25 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Δεν συμμετάσχω σε κάποιες από τις συζητήσεις μίας και δεν θέλω να να θεωρηθεί ότι κατευθύνω προς κάπου το θέμα αν μπορώ να κατευθύνω κάτι , εκτός αν είναι κυνηγητικού η κυνοφιλικου καθαρά περιεχομένου .
Θα πω όμως μερικά λόγια γιατί νιώθω ότι πρέπει να τα πω !
Για το θέμα του Έβρου γράφτηκαν πολλά και διάφορα, μερικές φορές πολύ τραβηγμένα και ίσως άδικα κάτω από καθαρή συναισθηματική φόρτιση .
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όποιο μήνυμα τέλος πάντων θέλαμε να δώσουμε μάλλον ελήφθη.
Θέλω να πιστεύω όμως ότι όλοι κατανοούν , ότι αυτές οι διαμαρτυρίες δεν γίνονται επειδή κάποιος είναι γκρινιάρης , κακού χαρακτήρα , τα έχει με κάποια πρόσωπα συγκεκριμένα και ότι άλλο μπορεί να φανταστεί η δεν έχει τίποτε άλλο να κάνει στην ζωή του η αποσκοπεί σε κάτι !
Απλώς δεν πάει άλλο , αγαπάμε πολύ το κυνήγι , όπως το γνωρίσαμε και δυστυχώς το κυνήγι χάνετε , έχουμε αργήσει πολύ να κάνουμε πράγματα που έπρεπε να έχουν γίνει πριν από πολύ καιρό , δεν αντιμετωπίσαμε τόσα χρόνια με κάποιες ριζικές κινήσεις , αναδιάρθρωση καταστατικών , ΚΣ , ΟΜ , ΚΣΕ , νόμο θήρας κλπ και τώρα μας πατάει το τρένο , ενός ανισόρροπου και αδιάφορου κράτους που λειτουργεί με όποιο τρόπο θέλει , κάθε μέρα που περνάει νιώθουμε το τρένο να μας πιέζει πιο πολύ , και πιο πολύ !
Εν όψη δε και των κοσμογονικών Ευρωπαϊκών αλλαγών αλλά και παγκοσμίως τα πράγματα γίνονται πολύ πιο δύσκολα για εμάς και γι αυτό που αγαπάμε το κυνήγι .
Όλα αυτά κάνουν κάποιους και τους κατανοώ να φοβούνται να κάνουν η ζητήσουν κάτι να αλλάξει ριζικά μήπως και το τρένο μας λιώσει μία και έξω χωρίς επιστροφή , δεν τους αδικώ από μία μεριά !

Εδώ και μερικά χρόνια για την ακρίβεια αν δεν κάνω λάθος 3-4 που ξεκίνησα αυτό το μπέρδεμα με το διαδίκτυο και αφορμή ήταν ο φίλος Γ Σουρλάγκας γιατί για μένα είναι μπέρδεμα άσχετα αν το αγαπάω και το κάνω , που μέχρι στιγμής εχθρούς και θλίψη μου έχει επιφέρει ως ανταμοιβή . Κάποιες φορές επειδή κάποιοι τολμήσαμε να πούμε τις απόψεις μας , κάποιοι άλλοι θεώρησαν καλό να μας λοιδορήσουν με τον χειρότερο τρόπο , προσωπικά με κατηγόρησαν ότι επιδιώκω να γίνω κάτι μέσω του κυνηγίου η να μπω στα πράγματα , ταπεινό και ύπουλο και ιδικά ο τρόπος που έγινε !
Είχα την δυνατότητα γιατί ο θεός αγαπάει τον κλέφτη αγαπάει και τον νοικοκύρη να το πάω μακριά, δεν θέλησα έτσι απλά .
Αυτό που με στενοχώρησε περισσότερο είναι ότι έγινε από ανθρώπους που είχα εκτιμήσει διαφορετικά πολύ διαφορετικά και αυτό με πόνεσε πραγματικά γιατί αυτομάτως τσουβαλιάστηκαν όλα μαζί .
Ελπίζω πια να κατάλαβαν το λάθος τους , ότι αυτό που έχω δεν το αλλάζω με αυτό που έχουν η τέλος πάντων αυτό που νομίζουν ότι επιδιώκω ούτε με δεκάδες ράβδους χρυσούς !
Ποτέ δεν ενόχλησα κανένα για πληροφορία παρότι μπορούσα , για να έχω πρωτιές , συνεργασίες και δεν ξέρω τι άλλο , ότι μπέικε και μπαίνει θεωρώ ότι αξίζει να το μαθαίνουν οι Έλληνες κυνηγοί και ιδιαίτερα οι νέοι !

Θα το ξαναπώ ότι θεωρώ ότι οι Κ Οργανώσεις εν σχέση με το παρελθόν έχουν κάνει σε μία πενταετία τρομερά βήματα μπροστά ιδιαίτερα ΚΟΜΑΘ και Κ Ο ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ , Δ ΚΟΣΕ και άλλες ,!
Όσοι δεν διαβάζουν τον Πάνθηρα δεν πρέπει να λέγονται κυνηγοί ,όπως όσοι δεν ξέρουν για το Κακοπλέυρι η την προσπάθεια επανένταξης του Φασιανού, για την ταυτοποίηση της ελληνικής πέρδικας η την αρπακτικότητα των αρπάγων και τόσα άλλα!
Σήμερα ειδικά με την θηροφυλακή και τα νέα σχετικά παιδιά επιστήμονες που έχουν προσλάβει σαν Διευθυντές , συμβούλους η επιστημονικούς συνεργάτες , αυτοί φέραν την όποια μικρή άνοιξη και αυτοί φτιάχνουν τα νέα όπλα όλα τα παραπάνω , μελέτες , εργασίες , επιστημονικές κατευθύνσεις και τόσα άλλα που χρειάζεται το περιβάλλον και η φύση σήμερα για να έχουμε σωστή εντός της σημερινής πραγματικότητας διαχείριση και επιβίωση του κυνηγίου γιατί πια μιλάμε για επιβίωση !
Κατά την ταπεινή μου γνώμη αυτοί οι άνθρωποι που οι περισσότεροι είναι και κυνηγοί έπρεπε να εκλέγονται στα ΔΣ και να διοικούν η έστω μισοί - μισοί με άλλους εκλεγμένους !
Κάποιοι από αυτούς θα γίνουν και αρκετοί είναι ήδη Β Καθητές , Επίκουροι κλπ σε διάφορες σχολές ανωτέρας και ανωτάτης εκπαίδευσης που αύριο ίσως έχουν την κόρη μου φοιτήτρια που αγαπάει την Φύση και θέλει ίσως τότε να ασχοληθεί και θα τις δώσουν φώτα γνώσης για να φωτίσει το μέλλον της !
Η καλύτερη επένδυση των χρημάτων μας και μετά της θηροφυλακής θα το λέω χωρίς να κουράζομαι ποτέ !

Όλα αυτά τα λέω γιατί κανείς μα κανείς δεν θέλει να απαξιώσει τις κυνηγετικές οργανώσεις όσο σκληρά πράγματα και να γράφει , λέει καμιά φορά !
Πιστεύω ότι όλοι μα όλοι λέω θέλουν να τις αναγκάσουν κατά κάποιο τρόπο αν θέλετε να κάνουν αυτά που πρέπει να κάνουν και επιτέλους να εξασκήσουν πίεση , και μπορούν να εξασκήσουν μεγάλη πίεση αν το θελήσουν ειδικά σε τέτοιες συγκυριακές στιγμές της πολιτικής μας ζωής !
Αν δεν εξασκήσουν πίεση τώρα πότε θα εξασκήσουν μου λέτε , όταν δεν θα μας έχουν ανάγκη , εξ άλλου σε αυτό που λέγετε Ελλάδα όλοι αυτό κάνουν ακόμη και οι ίδιοι οι πολιτικοί !
Ποτέ λοιπόν κανείς να μην διανοηθεί , ότι , ότι λέγετε εδώ είναι κακόβουλο η για κάποιες σκοπιμότητες προσωπικές η δεν ξέρω τι άλλο !
Νομίζω απλά ότι κάποιοι έχουν πιο πολύ θάρρος από κάποιους άλλους που τα σκέφτονται αλλά σιγούν και τα λένε σταράτα και επώνυμα !
Ο τρόπος εξαρτάτε από τον χαρακτήρα του καθένα καμιά φορά !
Ελπίζω να έθεσα κάποια πράγματα σε σωστές βάσεις και να τα ξεκαθάρισα , δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω τίποτε περισσότερο για όσους δεν θέλουν να καταλάβουν !
Εδώ πάντως θα τα λέμε..... όταν πρέπει και θα επιβραβεύουμε όταν πάλι πρέπει ,.
Με πιο δικαίωμα με το δικαίωμα κάποιων που αγαπούν πολύ αυτόν τον τρόπο ζωής που λέγετε κυνήγι και δεν θέλουν τον χάσουν , τουλάχιστον χωρίς σκληρή μάχη !

Για αυτό το πόστ αφορμή στάθηκε το πιο κάτω που εμένα με ταρακούνησε πολύ ελπίζω και κάποιους άλλους !
Gpeppas

Παράθεση:
Παράθεση- ΘΑΝΑΣΗΣ ΜΠΕΚΟΣ έγραψε :

Ζητάω πολλά !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 12, 2007 7:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Γιάννης Ξηρογιάννης έγραψε:
Νεώτερες πληροφορίες από την ΚΣΕ αναφέρουν ότι η μόνη αντίδραση της ΚΣΕ για τον Έβρο θα είναι Δικαστική προσφυγή εναντίον της απόφασης αν αυτή είναι δυνατή υπό τις παρούσες συνθήκες, όπως χαρακτηριστικά λένε, χωρίς να ξέρω τι εννοούν ακριβώς λέγοντας "αν είναι δυνατή υπό τις παρούσες συνθήκες"...
Όσοι (και εγώ...) περιμένατε κάτι περισσότερο και ουσιαστικώτερο , θα μείνετε με την όρεξη....
Αντί λοιπόν αντιδράσεων και κινητοποιήσεων και πιέσεων θα έχουμε μόνο ...υπερένταση διαφημίσεων σε Κυνηγετικά έντυπα...από μας για ...μας ,μπας και πεισθούμε ότι όλα βαίνουν καλώς....
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΧΟΝΤΡΑ.... Δεν εξηγείται αλλιώς...
Αν κάποιος έχει κάποια άλλη ερμηνεία αυτής της παθητικότητας και αδράνειας να μας την πει , γιατί εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα πια...

Γιάννη κανείς δεν καταλαβαίνει δεν είσαι ο μόνος .
Και μάλλον ούτε αυτά που τους έγραψε ο Γιώργος θα καταλάβουν , αν δεν θέλουν να καταλάβουν τι να κάνουμε πια .
Αντί να γράφουμε για καθαρά κυνηγητικά να διασκεδάζουμε μας κατάντησαν με νεύρα έτοιμα για σπάσιμο . :( :cry:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιούλ 13, 2007 9:24 am 
Άβαταρ μέλους

Γιάννη ας περιμένουμε λίγο ακόμη να δούμε τι στην ευχή θα γίνει αν τέλος πάντων γίνει κάτι .
Γιώργο πολύ καλό , ελπίζω να αντελήφθησαν τι προσπαθούμε να τους πούμε τουλάχιστον θέλω να πιστεύω και ότι δεν είμαστε εχθροί τους αλλά μέλη τους εδώ και πάρα πολύ καιρό !
Πάντως με κάποιους που μίλησα πάνω Θράκη θα κυνηγήσουν κανονικά γράφοντας την ΚΥΑ στα παλιά τους παπούτσια .
Για αυτούς είναι εύκολο δίπλα μένουν για εμάς όμως είναι τεράστια απόσταση για να πάμε και να φύγουμε άπρακτοι ! :(

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 15 από 21   [ 307 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 21  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: