Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 30 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 29, 2009 2:44 pm 
Άβαταρ μέλους

Ενδιαφέρουσα συζήτηση που μπορεί να ισχύει για οποιαδήποτε άλλη σπάνια φυλή.
Κάποια στιγμή πολύ παλιά έψαξα και εγώ για ένα τέτοιο σκύλο , δεν κατάφερα να βρω κάτι έστω αποδεκτό κυνηγητικά.
Εγώ νομίζω ότι μέσα στον οκαδε δεν υπάρχει περίπτωση να προωθηθούν όπως πρέπει αυτές οι φυλές., λόγω άλλων μεγαλύτερων προτεραιοτήτων και συμφερόντων μαζί.
Νομίζω ότι μόνο ένας ανεξάρτητος όμιλος αυτών των φυλών , η δύο όμιλοι ξεχωριστοί , μπορούν να ρίξουν βάρος σε μία μεγάλη προσπάθεια για να γίνει κάτι.
Συμμερίζομαι μερικά από τα πάνω που ανέφερε ο συνάδελφος κάτοχος γκορντον ότι πρέπει να γίνουν , δεν συμμερίζομαι κάποια άλλα , όπως για τους εκτροφείς επαγγελματίες .
Το μεγαλύτερο κακό αυτοί το έκαναν γιατί η εκτροφή αυτών των φυλών απαιτεί πολύ κόπο , χρήμα και το βασικότερο χρόνο , οι εδώ εκτροφείς θέλουν εύκολο χρήμα χωρίς πολύ κόπο .
Να τον ρωτήσω όμως και κάτι, ο ίδιος δηλώνει ότι είχε γκορτον από το 92 .
τι έκανε κυνοφιλικά για αυτά , συμμετείχε πουθενά, όχι από ότι κατάλαβα , από την άλλη όμως προτείνει από μακριά εκ του ασφαλούς .
Συμφωνώ με τον gpeppas λοιπόν ότι οι ίδιοι οι κάτοχοι είναι οι υπεύθυνοι της σημερινής κατάληξης σε μεγάλο βαθμό .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 29, 2009 3:40 pm 
Άβαταρ μέλους

Προσωπικά μεγάλωσα με ένα καθαρόαιμο ιρλανδικό σεττερ το οποίο βαρέθηκε στην οικογένειά μου το 1981 περίπου. Ήταν ένας στιλάτος σκυλαρος, μεγαλοκέφαλος, υπερκινητικος, φιλικός με εμάς τα παιδιά τότε και φύλακας του σπιτιού! Θυμάμαι ότι ηταν τοσο μεγάλος που εμεις τα 5χρονα τότε τον καβαλουσαμε και μας πήγαινε βόλτα. Επίσης αποτελούσε παιχνίδι για εμάς τα μικρά να σκηνοθετούμε καυγάδες και να βριζόμαστε και όταν σπρώχναμε ο ενας τον άλλο τοτε ο σκυλος επέμβαινε και δάγκωνε (μαλακα) το χερι αυτού που έσπρωχνε. Ο σκύλος ηταν αυτό που λεμε «άνθρωπος». Κυνηγητικά αίματα, στάνταρ ειχε, απορταριζε για πλακα, βεβαια να πω την αλήθεια δεν τον δοκιμάσαμε στα θηράματα που έπρεπε. Εγώ, που είχα τα κυνηγητικά αιματα, περιοριζόμουν μέχρι ηλικίας 15 ετών, που εφυγε και ο σκυλος, στις θηλιές με αλογότριχες, στις ξοβέργες για γαρδέλια, πλακοπαγίδες, ψάρεμα, αεροβόλα, φλομπερ κοκ. Ο πατέρας λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, ειχε σχεδον εγκαταλείψει το κυνηγι. Περιστασιακά για φασσες και σε παπιοκυνηγια που πηγαιναμε ηταν αριστος κολυμβητης, εφερνε το θηραμα στο χερι και ελεγε και «συγχαρητήρια» στον εκτελεστη. Η φυσικη του κατασταση καθως και ο σωματοτυπός του ηταν εξαιρετικος, τον εχω σε φωτογραφίες, σιγουρα με παλια και καλα ιρλανδεζικα αιματα.

Τα αναφέρω όλα αυτά γιατι θελω να κανω δυο παρατηρησεις. Αυτό που θυμαμαι καλα, είναι ότι ο σκυλος αυτος ειχε μεγαλη (ιδιαίτερη) αναγκη την αγαπη, την φροντιδα και την στοργη ολων μας. Ηταν κανονικο μελος της οικογένειας με λεπτεπίλεπτους τρόπους συμπεριφορας από μερους του, το μονο που δεν εκανε είναι να μιλησει και να διαβασει εφμεριδα. Ειχε πολύ πιο εντονες ανθρωποκεντρικες αναγκες από τα αγγλικα σεττερ και ποιντερ που εχουμε σημερα. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ περιπτωση τα ιρλανδε δεν θα μπορουσαν να ζησουν ως ταρατσοσκυλα, βεραντοσκυλα, καρβελοσκυλα, κουμασοσκυλα κοκ. Σαλονοσκυλα ισως ναι, ισως είναι και το στοιχειο τους. Δηλ. ένας ΠΛΗΡΗΣ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΟΣ ΣΚΥΛΟΣ που πρεπει να ζησει και μεσα στο σπιτι, διοτι εχει βιολογικες και ψυχικες αναγκες επαφης και επικοινωνιας πολύ πιο εντονες (και ευαίσθητες) σε σχσση με τις αλλες φυλες. ΕΧΕΙ ΜΥΑΛΟ με λιγα λογια, λιγο περισσότερο (για μενα).

Το ότι δεν εχει εξαπλωθει η υπαρξη του στην Ελλαδα μας οφειλεται ισως στην έλλειψη «μερακληδων» κυνηγων. Κυνηγων που να εχουν στο αιμα τους την παραδοση του κυνηγου και να ζουν ως παραδοσιακοι κυνηγοι {…}. Δηλ. ένα σπιτι με κηπακο για παραδειγμα που και τα σκυλακια να εχουν μια αξιοπρεπη διαβιωση{…}.

Τωρα, αυτό που συνανταμε συνηθως είναι, μεταξυ αλλων, κυνηγους με «κουμάσια» με 7 σκυλια, με 10 σκυλια, με 15 σκυλια κοκ. σε κλουβια με ταΐστρες, ποτιστρες κοκ. Καποιοι εχουν τα κουμασια τους σε οικοπεδα και πανε μια φορα την ημερα και τα ταιζουν και τα ποτιζουν. Ε παρε και μια «γκλίτσα» ρε φιλε, μην περνεις ντουφεκι στο κυνηγι!!! Και εγω ο ιδιος, προς τη «γκλιτσα» τεινω για να μην παρεξηγηθω με κανεναν. Αναζητω και εγω, όπως είναι και η ταση της εποχής, τον τέλειο σκύλο. Έχουμε ξεφύγει μου φαίνεται!!!

Είναι δυνατον λοιπον να βρεις ιρλανδους σε αυτά τα κουμασια? Είναι δυνατον οι ιρλανδοι να ζησουν σε τετοια κουμασια? Αυτό είναι που απαιτει η αγωνιστικη κυνοφιλια όμως, ετσι δεν είναι?
Καλως λοιπον και δεν υπάρχουν σε μεγάλο αριθμό αυτοί σκύλοι. Όσοι πρέπει (και είναι ικανοι να εχουν στην κατοχή τους τέτοια σκυλιά) ξέρουν που θα τα βρουν. Επειδη λιγοι είναι οι ικανοι, λιγα είναι και τα σκυλιά εδώ στην Ελλαδα.

Στην Αγγλια παντως που εζησα λιγα χρονια, συναντουσα πιο πολλα Ιρλανδικα σε οικογενειες και σχεδον σπανιως Αγγλικα.
ΥΓ. (Να συμπληρωσω οτι το αγγλικο σεττερ, ως σεττερ και αυτό, περα από την οποια ιταλοποιηση του, παραμενει σεττερ και εχει ανυπολογιστη ψυχικη διαθεση και αναγκη να δεθει με το αφεντικο και αν αεπικοιωνει με αυτο. Το να γινει ένα σεττερ π.χ. ταρατσοσκυλο η κουμασοσκυλο και να επικοινωνει με ανθρωπο κάθε σ/κ του αλλαζει εντελως τον χαρακτηρα και ψυχισμό του, ζει λιγοτερο και γινεται ανισσοροπο γι αυτό και καποιες ασχημες συμπεριφορες του τυπου «κυνηγαει για παρτυ του» «χάνεται» κοκ)

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 30, 2009 11:32 am 
Άβαταρ μέλους

Θα απαντήσω στο συνάδελφο seminole γιατί μου απευθύνθηκε προσωπικά. Συνάδελφε αν διαβάσεις καλύτερα τα γραφόμενα μου θα δεις ότι δεν είχα γκόρντον από το 92.Το 92 απέκτησα το πρώτο μου πόιντερ. Γκόρντον πήρα το 2000, δώρο ενός φίλου από τη Γερμανία , που δυστυχώς δεν το χάρηκα πολύ.....& στη συνέχεια απέκτησα 2-3 από Ελλάδα. Για να σου απαντήσω , αυτό που έκανα σε προσωπικό επίπεδο είναι να καβαλάω το αμάξι & να ταξιδεύω από Πελλοπόνησο , μετά Κυκλάδες & μετά Β.Ελλάδα ακολουθώντας τις φήμες που λέγαμε & με ότι αυτό συνεπάγεται (ξενοδοχεία ,εισητήρια , βενζίνη ,φαγητό κλπ ). Δεν υπήρχε αγγελία στον κυνηγετικό τύπο για γκόρντον που να μην τεστάρω , έστω τηλεφωνικά. Αυτά σε προσωπικό επίπεδο. Τώρα σε κυνοφιλικό επίπεδο ήθελα να κατεβάσω στο Σχιστό έναν αρσενικό μου που από τις πολλές φορές που τον είχα βγάλει ήξερε πολύ καλά το βουνό. Ανοιχτός σκύλος & σταθερός που όποιος τον είχε δει μου έλεγε να τον κατεβάσω. Ξέρεις γιατί δεν το έκανα ; Γιατί ο σκύλος το πρώτο μισάωρο - μία ώρα ήταν τέλειος αλλά ώς εκεί. Μετά δεν είχε αντοχές. Έτσι ήταν από κουτάβι (όχι δεν είχε δυσπλασία & νεφρά , συκώτι, καρδιά ήταν μια χαρά ). Παρ'όλα τα παράπονα στον εκτροφέα από τότε που το πήρα ποτέ το σκυλί δεν αλλάχτηκε..... Ισως έπαιρνε ένα εξαίρετος ε και ; Ίσως κανείς δεν καταλάβαινε το προβλημά του. Μου φτάνει όμως που θα το γνώριζα εγω. Θα κοροιδευόμαστε μεταξύ μας ; Ποτέ δεν ζευγάρωσα αυτό το σκύλο όσες φορές & αν μου ζητήθηκε. & δεν μπορεί να μιλάει εκ του ασφαλούς όποιος εν γνώσει του μπλέκει με τις φυλές αυτές....Αυτή τη στιγμή έχω 2 αγγλικά που με κατεβάζουν από τα εκπαιδευτικά χαμογελαστό. Παρ'όλα αυτά τώρα μισή ώρα πριν πάω για δουλειά μιλώ για τα μαύρα. Αυτό που έκανα λοιπόν για τα γκόρντον ήταν να τα αγαπήσω πολύ. Αυτά είχα να σου πω & ούτε θα γυρίσω μπούμερανκ την ερώτηση. Το θέμα είναι να σωθούν οι 2 αυτές φυλές. Εκεί συζητάμε ότι θέλεις....

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 30, 2009 1:44 pm 
Άβαταρ μέλους

Εντάξει κατάλαβα ότι είχες gordon από το 92 , είσαι και ο μαναδικός κάτοχος που έχει γράψει μέχρι στιγμής και ήθελα να δείξω την αδιαφορία των κατόχων δεν υπάρχει κάτι προσωπικά για σένα .
Δυστυχώς η κατάληξη πολλών που θα ήθελαν ένα gordon είναι να βρίσκονται στο τέλος με άλλες φυλές .
Για να σωθεί κάτι από αυτή την κατάσταση θέλει πολύ δουλειά και χρόνο. Aυτό δεν είναι εύκολο .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 01, 2009 6:01 pm 

Κάτοχος gordon από τον Απρίλη.
Όλοι οι προβληματισμοί και οι σκέψεις έχουν βάση. Πράγματι η συγκεκριμένη ράτσα είναι αρκετά αδικημένη.Δεν έχει προβολή δεν έχει δημοσιότητα παρόλα τα πολλά θετικά στοιχεία που έχει.
Έψαχνα για σκύλο αλλά όποιο περιοδικό και να άνοιγα έβλεπα ποιντερ,αγγλικά σεττερ,επανιέλ και πουθενά, η μάλλον σπάνια για gordon.Τελικά η επιλογή που έκανα ήταν επειδή γνώριζα το συγκεκριμένο σκυλί -2,5 ετών και το είχε ξαδερφός μου- μου άρεσε σαν χαρακτήρας,μου άρεσε ο τρόπος που κοινηγούσε,μου άρεσε γενικά στο συνολό του.Έτσι πήρα την απόφαση και τον απέκτησα.Αφού τον είχα στην κατοχή μου ξεκίνησα να ψάχνω για τα χαρακτηριστηκά της συγκεκριμένης φυλή πιο ειδικά και τελικά κατάλαβα πως όλα αυτά που βλέπω και μου αρέσουν στην συγκεκριμένη σκύλα μου είναι απλά χαρακτηριστικά της φυλής και όχι του συγκεκριμένου ζώου.
Όλα αυτά τα είπα γιατί εγώ προσωπικά είμαι ένα δείγμα της κατάστασης που επικρατεί.ΑΓΝΟΙΑ των χαρακτηριστικών της ράτσας αυτή από την πλειοψηφία των υποψήφιων ιδιοκτητών κυνηγετικών σκύλων.
Για μένα, για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά δύο είναι τα θέματα.
1ον Πώς και γιατί δημιουργήθηκε αυτή η κατάσταση.
και αφού αναλύσουμε τα αίτια, είναι αυτά που θα μας δώσουν τις λύσεις για το :
2ο Πώς θα αναστραφεί η κατάσταση.
Αποψή μου τίποτα δεν είναι τυχαίο.Συμφέροντα ίσως και αγνομοσύνη σε άλλες περιπτώσεις μας έχουν οδηγήσει εδώ.
Όπως πολύ σωστά διάβασα ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη.Χρειάζεται ομαδική προσπάθεια.
Δεν σας κρύβω πως προβληματίζομαι αν και είναι αρκετά νωρίς ακόμα για το αν θα βρώ ένα καλό-σωστό αρσενικό gordon για να την ζευγαρώσω γιατί μάλλον δεν με βλέπω να αλλάζω....
Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιούλ 12, 2009 9:06 pm 
Άβαταρ μέλους

Έτσι όπως είναι η κατάσταση σήμερα δεν νομίζω ότι θα γίνει ποτέ τίποτε καλό για τα Ιρλανδικά σέτερ.
Η μόνη λύση είναι χωριστός όμιλος που θα ρίξει το βάρος του σε αυτές τις δύο φυλές η ακόμη καλύτερα και δύο χωριστοί όμιλοι , ένας για τα Ιρλανδέ και ένας για τα Γκόρτον..
Οι κάτοχοι αυτών των φυλών όσοι υπάρχουν ακόμα θέλουν κάτι αποκλειστικά δικό τους , που θα μπορεί να αφιερώσει όλη την ενέργεια του σε αυτές τις φυλές .

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 13, 2009 10:37 am 
Άβαταρ μέλους

Ετυχε στην κατοχη μου ενα πολυ ομορφο αρσενικο ιρλανδεζικο σκυλι το οποιο μας ειχε εκπληξει με την γλυκεια συμπεριφορα του.Πολυ ψηλο,αγερωχο κ με δυνατο χαρακτηρα που ομως το εχασα νωρις.Εψαξα καποιο διαστημα να βρω ενα κουταβι αλλα δυστυχως τα περισσοτερα τοτε που ειδα προερχονταν απο σκυλους σαλονιου.Οσο για τα σκωτσεζικα τα πρωτογνωρισα στην Ιταλια απο εναν φανατικο μεγαλο σε ηλικια τοτε κυνηγο που κυνηγουσε σχεδον αποκλειστικα μπεκατσινια.Αν και κατοχος 2 ιταλικων σεττερ παντα θα ηθελα κ εναν ιρλανδο συντροφο.Καποια στιγμη θα γινει κ αυτο!Ο χωρος παιζει καθοριστικο ρολο,δυστυχως!
Παντως στις δυο ρατσες που συζηταμε φταιει οτι δεν παιζει η καταλληλη διαφημιση,ελαχιστα κυνηγετικα βιντεο υπαρχουν στο πλατυ κοινο για αυτα τα σκυλια και ολα τα παραπανω που αναφεραν λιγο πολυ ολοι οι συναδερφοι.Παντως αξιζουν την αγαπη μας αυτες οι δυο ρατσες για να βγουν απο την αφανεια που τις εχουν ριξει. :wink:

ΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: IRISH & GORDON SETTER SOS
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μαρ 16, 2010 8:25 pm 
Άβαταρ μέλους

Η κατάσταση για τα Irish και τα Gordon έφτασε πια στον πάτο .
Εδικά με τα πρώτα κανείς δεν ασχάλλετε πια ενώ με τα δεύτερα υπάρχουν ακόμη 2-3 ιδιώτες παθιασμένοι με αυτή την φυλή που έχουν κάποια καλά σκυλιά ακόμη .
Ο όμιλος δεν βοηθάει τα έχει εγκαταλείψει παντελώς και ασχολείται μόνο με τα αγγλικά .
Για να ζευγαρώσεις πρέπει να πάς στο εξωτερικό η να ψάχνεις σε όλη την Ελλάδα μπάς και βρεθεί κάτι .
Η μόνη ελπίδα να φέρεις με πολλά ρίσκα κουτάβι από έξω για να βάλεις καινούργιο αίμα η ενήλικο ζώο που έξω στοιχίζει πολύ μεγάλα ποσά .
Η κατάσταση είναι απελπιστική και νομίζω ότι αν δεν γίνει κάτι από τις λίγους κατόχους αυτών των φυλών δεν υπάρχει ελπίδα στον ορίζοντα.
Εσείς τι άποψη έχετε για το μέλλον αυτών των δύο υπέροχων φυλών ειδικά απευθύνομαι στους κατόχους Irish :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 17, 2010 12:24 pm 
Άβαταρ μέλους

Μερικά κυνηγετικά δείγματα αυτών των φυλών .
Τα αφιερώνω στους κατόχους αυτών των φυλών με πολύ σεβασμό για το δύσκολο δρόμο που έχουν διαλέξει :D

ΙΡΛΑΝΔΙΚΑ ΣΕΤΤΕΡ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 17, 2010 12:41 pm 
Άβαταρ μέλους

GORDON SETTER

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 17, 2010 2:15 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Σ ευχαριστούμε :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 19, 2010 10:53 pm 
Άβαταρ μέλους

Για εμένα πάντως, επειδή είμαι και σε περίοδο αναζήτησης, 2 βασικοί αποτρεπτικοί λόγοι για τις συγκεκριμένες φυλές είναι ότι δεν υπάρχουν πολλά ζευγαρώματα οπότε οι επιλογές είναι λίγες (με ότι συνεπάγεται) και ο 2ος ΑΝ το σκυλί που θα αποκτήσω αποδειχθεί αξιόλογο για μπει στην διαδικασία της αναπαραγωγής το έτερον ήμισυ θα πρέπει να βρεθεί μέσα σε πολύ λίγα ζώα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 20, 2010 12:28 am 
Άβαταρ μέλους

Ετσι ειναι, δεν ψαχνεις να βρεις απλα ενα καλο κυνηγοσκυλο, ψαχνεις να βρεις ενα καλο κυνηγητικο ιρλανδικο ή σκωτσεζικο. Πρεπει να αγαπας τη φυλη

Αν ψαχνεις μονο απλα ενα καλο σκυλο, πας στα εγκλεζικα που υπαρχει και μεγαλη ποικιλια.

Παντως για μενα αδικα δεν ειναι σε υψηλοτερο επιπεδο και μεγαλυτερη προτιμηηση οι συγκεκριμενες φυλες. Γιατι δεν υστερουν σε τιποτα απο αλλες γνωστες κυνηγητικες φυλες

Ισως το οτι δεν διοργανωνονται αγωνες, εκτος καποιων εξαιρεσεων κυριως στο βορρα, εχουν αφησει εξω το ενδιαφερον των εκτροφεων και κατ΄επεκταση και των κυνηγων

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 25, 2010 10:51 am 
Άβαταρ μέλους

geo έγραψε:
Προσωπικά μεγάλωσα με ένα καθαρόαιμο ιρλανδικό σεττερ το οποίο βαρέθηκε στην οικογένειά μου το 1981 περίπου. Ήταν ένας στιλάτος σκυλαρος, μεγαλοκέφαλος, υπερκινητικος, φιλικός με εμάς τα παιδιά τότε και φύλακας του σπιτιού! Θυμάμαι ότι ηταν τοσο μεγάλος που εμεις τα 5χρονα τότε τον καβαλουσαμε και μας πήγαινε βόλτα. Επίσης αποτελούσε παιχνίδι για εμάς τα μικρά να σκηνοθετούμε καυγάδες και να βριζόμαστε και όταν σπρώχναμε ο ενας τον άλλο τοτε ο σκυλος επέμβαινε και δάγκωνε (μαλακα) το χερι αυτού που έσπρωχνε. Ο σκύλος ηταν αυτό που λεμε «άνθρωπος». Κυνηγητικά αίματα, στάνταρ ειχε, απορταριζε για πλακα, βεβαια να πω την αλήθεια δεν τον δοκιμάσαμε στα θηράματα που έπρεπε. Εγώ, που είχα τα κυνηγητικά αιματα, περιοριζόμουν μέχρι ηλικίας 15 ετών, που εφυγε και ο σκυλος, στις θηλιές με αλογότριχες, στις ξοβέργες για γαρδέλια, πλακοπαγίδες, ψάρεμα, αεροβόλα, φλομπερ κοκ. Ο πατέρας λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, ειχε σχεδον εγκαταλείψει το κυνηγι. Περιστασιακά για φασσες και σε παπιοκυνηγια που πηγαιναμε ηταν αριστος κολυμβητης, εφερνε το θηραμα στο χερι και ελεγε και «συγχαρητήρια» στον εκτελεστη. Η φυσικη του κατασταση καθως και ο σωματοτυπός του ηταν εξαιρετικος, τον εχω σε φωτογραφίες, σιγουρα με παλια και καλα ιρλανδεζικα αιματα.

Τα αναφέρω όλα αυτά γιατι θελω να κανω δυο παρατηρησεις. Αυτό που θυμαμαι καλα, είναι ότι ο σκυλος αυτος ειχε μεγαλη (ιδιαίτερη) αναγκη την αγαπη, την φροντιδα και την στοργη ολων μας. Ηταν κανονικο μελος της οικογένειας με λεπτεπίλεπτους τρόπους συμπεριφορας από μερους του, το μονο που δεν εκανε είναι να μιλησει και να διαβασει εφμεριδα. Ειχε πολύ πιο εντονες ανθρωποκεντρικες αναγκες από τα αγγλικα σεττερ και ποιντερ που εχουμε σημερα. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ περιπτωση τα ιρλανδε δεν θα μπορουσαν να ζησουν ως ταρατσοσκυλα, βεραντοσκυλα, καρβελοσκυλα, κουμασοσκυλα κοκ. Σαλονοσκυλα ισως ναι, ισως είναι και το στοιχειο τους. Δηλ. ένας ΠΛΗΡΗΣ ΚΥΝΗΓΗΤΙΚΟΣ ΣΚΥΛΟΣ που πρεπει να ζησει και μεσα στο σπιτι, διοτι εχει βιολογικες και ψυχικες αναγκες επαφης και επικοινωνιας πολύ πιο εντονες (και ευαίσθητες) σε σχσση με τις αλλες φυλες. ΕΧΕΙ ΜΥΑΛΟ με λιγα λογια, λιγο περισσότερο (για μενα).

Το ότι δεν εχει εξαπλωθει η υπαρξη του στην Ελλαδα μας οφειλεται ισως στην έλλειψη «μερακληδων» κυνηγων. Κυνηγων που να εχουν στο αιμα τους την παραδοση του κυνηγου και να ζουν ως παραδοσιακοι κυνηγοι {…}. Δηλ. ένα σπιτι με κηπακο για παραδειγμα που και τα σκυλακια να εχουν μια αξιοπρεπη διαβιωση{…}.

Τωρα, αυτό που συνανταμε συνηθως είναι, μεταξυ αλλων, κυνηγους με «κουμάσια» με 7 σκυλια, με 10 σκυλια, με 15 σκυλια κοκ. σε κλουβια με ταΐστρες, ποτιστρες κοκ. Καποιοι εχουν τα κουμασια τους σε οικοπεδα και πανε μια φορα την ημερα και τα ταιζουν και τα ποτιζουν. Ε παρε και μια «γκλίτσα» ρε φιλε, μην περνεις ντουφεκι στο κυνηγι!!! Και εγω ο ιδιος, προς τη «γκλιτσα» τεινω για να μην παρεξηγηθω με κανεναν. Αναζητω και εγω, όπως είναι και η ταση της εποχής, τον τέλειο σκύλο. Έχουμε ξεφύγει μου φαίνεται!!!

Είναι δυνατον λοιπον να βρεις ιρλανδους σε αυτά τα κουμασια? Είναι δυνατον οι ιρλανδοι να ζησουν σε τετοια κουμασια? Αυτό είναι που απαιτει η αγωνιστικη κυνοφιλια όμως, ετσι δεν είναι?
Καλως λοιπον και δεν υπάρχουν σε μεγάλο αριθμό αυτοί σκύλοι. Όσοι πρέπει (και είναι ικανοι να εχουν στην κατοχή τους τέτοια σκυλιά) ξέρουν που θα τα βρουν. Επειδη λιγοι είναι οι ικανοι, λιγα είναι και τα σκυλιά εδώ στην Ελλαδα.

Στην Αγγλια παντως που εζησα λιγα χρονια, συναντουσα πιο πολλα Ιρλανδικα σε οικογενειες και σχεδον σπανιως Αγγλικα.
ΥΓ. (Να συμπληρωσω οτι το αγγλικο σεττερ, ως σεττερ και αυτό, περα από την οποια ιταλοποιηση του, παραμενει σεττερ και εχει ανυπολογιστη ψυχικη διαθεση και αναγκη να δεθει με το αφεντικο και αν αεπικοιωνει με αυτο. Το να γινει ένα σεττερ π.χ. ταρατσοσκυλο η κουμασοσκυλο και να επικοινωνει με ανθρωπο κάθε σ/κ του αλλαζει εντελως τον χαρακτηρα και ψυχισμό του, ζει λιγοτερο και γινεται ανισσοροπο γι αυτό και καποιες ασχημες συμπεριφορες του τυπου «κυνηγαει για παρτυ του» «χάνεται» κοκ)

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΛΕΞΕΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΚΑΙ ΕΓΓΛΕΖΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΧΑΣΕΙ ΟΤΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΝΑ ΚΥΝΗΓΑΜΕ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΜΑΣ ΦΙΛΟΙ ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΣΙΜΟ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΖΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΑΙ Ο ΠΟΙΝΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΤΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΟ ΜΙΛΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ........Ο ΠΟΙΝΤΕΡΑΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ ΝΕΥΡΟ ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΑΝΑΓΙΑ......ΤΟ ΣΚΥΛΙΑ ΕΧΟΥΝ ΜΥΑΛΟ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΘΥΛΗΚΙΑ ΠΟΙΝΤΕΡΙΝΑ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΕΞΙ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΛΑΞΑ ΜΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΓΚΟΡΝΤΟΝ ΖΟΥΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΖΗΤΑΓΕ ΤΣΙΤΣΙ ΕΓΩ ΕΠΕΒΑΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΒΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ ΣΤΟΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙ........ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΗΓΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΓΥΡΕΥΕ ΤΣΙΤΣΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΖΕΥΓΑΡΩΣΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΜΑΖΙ ΤΟΥ......ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΑΝ ΦΙΛΟΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΛΕΝΕ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΗ ΕΜΦΥΙΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΟΝΙΔΙΑΚΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΕ ΔΩΣΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΓΟΝΟΥΣ ΤΟΥΣ....ΤΟ ΝΑ ΖΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΑΠΑΙΤΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΠΟ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΥΜΒΙΩΣΗΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ....ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΣΑΣ.......

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 05, 2010 1:35 pm 
Άβαταρ μέλους

Αγαπητέ φίλε Geo,
Πολύ σωστή η αναφορά σου στο Ιρλανδικό σέττερ και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Το Ιρλανδικό σέττερ είναι ένας θαυμάσιος σύντροφος και έχει ανάγκη την αγάπη της οικογένειας , μόνο έτσι θα ξεδιπλώσει όλο του το ταλέντο.Είναι σκυλί που δε δέχεται τη βία και την απομόνωση, κάτι τέτοιο το κάνει νευρικό, ανυπάκουο και πάνω απ'όλα δυστηχισμένο.Δένεται πολύ με τον ιδιοκτήτη του, σε τέτοιο βαθμό που είναι δύσκολο να δωθεί σε άλλον ιδιοκτήτη από μια ηλικία και μετά.Γιαυτό το λόγο χαρακτηρίζονται και σκυλιά ενός αφεντικού!
Το Ιρλανδικό σέττερ έχει φτιαχτεί για να ΚΥΝΗΓΑΕΙ και αυτό,πιστέψτε με,ξέρει να το κάνει εξαιρετικά!Για μένα είναι το ιδανικό σκυλί για τη μπεκάτσα και εξαιρετικό στη πέρδικα.Άλλωστε στο βουνό γεννήθηκε, είναι το φυσικό του περιβάλλον και εκεί είναι αξεπέραστο!!
Το Ιρλανδικό σέττερ δεν είναι σκυλί για το καθένα,είναι σκυλί που αργεί να ωριμάσει , αυξημένης νοημοσύνης και εκρηκτικού ταπεραμέντου!!Ο ιδιοκτήτης πρέπει να είναι υπομονετικός και να έχει να δώσει πολύ αγάπη στον Ιρλανδό του και αυτός θα του κάνει όλα τα χατήρια.Για μένα το Ιρλανδικό είναι το πιό ''ανθρωπόμορφο'' κυνηγετικό σκυλί.Ζει για για το αφεντικό του και υπηρετεί το τουφέκι.
Τώρα, όσο αφορά τους αγώνες στην Ελλάδα αλλά και γενικότερα στην Ευρώπη,τα μηνύματα είναι αποθαρυντικά.Αυτό, κατά τη γνώμη μου, οφείλεται σε τρεις παράγοντες.Πρώτον :Οι κριτές δε ξέρουν να κρίνουν ένα ιρλανδικό σέττερ και αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι δεν ασχολούνται με τη φυλή.Αν κάποιος κατεβάσει το Ιρλανδικό του σε αγώνες θα ακούσει κριτική για αγγλικό σέττερ ή για πόιντερ,όχι για ιρλανδικό.Δεύτερον: Οι κριτές θέλουν να δουν ένα πόιντερ!!Αν κάποιος παρακολουθήσει αγώνες θα διαπιστώσει πως οι κριτές δε δίνουν σημασία σε άλλες φυλές,στο πρώτο λεπτό έχει πάρει τα μάτια του από το ιρλανδικό και κοιτάει το πόιντερ.όχι φυσικά ότι το πόιντερ έχει να δείξει κάτι περισσότερο αλλά έτσι έχουν μάθει.Τρίτον: Ο ψυχισμός του ιρλανδικού δεν είναι τόσο πολύ για αγώνες όσο του πόιντερ.Θέλω να πω πως το Ιρλανδικό σέττερ δεν πουσάρεται τόσο πολύ όσο το πόιντερ,το ιρλανδικό έχει μάθει στο κυνήγι όχι στα τεραίν.
Το ιρλανδικό σέττερ δε δέχεται έυκολα τη πίεση των αγώνων και την προετοιμασία την απρόσωπη,έχει χαρακτήρα και πνεύμα αγέρωχο,δε σπάει.Το πόιντερ είναι πιο ψυχρό ,μέθάει με τη ταχύτητα και έχει άλλη νονοτροπία,γιαυτό και είναι πρωταγωνιστής στους αγώνες.
Για τα αγγλικά σέττερ θέλω να πω ειλικρινά ότι στεναχωριέμαι διότι για να ανταγωνιστούν τα πόιντερ στους αγώνες έχουν πάψει να είναι σέττερ.Παράλογες ταχύτητες για τη φυλή,μικροσκοπικά σκυλιά και διαφορετικός ψυχισμός από το πραγματικό Αγγλικο σέττερ.Αρκετοί εκτροφείς,φανατικοί με τους αγώνες ,δεν έχουν χάσει την ευκαιρία να διασταυρώσουν πόιντερ με σέττερ για να αυξήσουν τη ταχύτητα στα σέττερ και άρα το αποτέλεσμα είναι μπασταρδεμένο!!Στο εξωτερικό γίνονται τέτοιες αλχημίες και από γνωστούς εκτροφείς!Να τονίσω πως δεν είναι όλοι οι εκτροφείς έτσι,εννοείται πως υπάρχουν εκτροφείς άξιοι συγχαρητηρίων που τους διακρίνει το το ήθος και η αγάπη για την εκτροφή!

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 30 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: