Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 28 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΤΣΥΦΑ. HELP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 27, 2009 11:46 am 

ΞΕΚΙΝΑ ΜΕ ΨΙΛΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΟΠΩΣ Ν-12-13 ΚΑΙ ΤΣΟΚ 4-5 ΑΣΤΡΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ ΤΟ Ν-13 ΕΧΕΙ 1876 ΣΚΑΓΙΑ.ΕΙΜΑΙ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΚΥΝΗΓΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ ΞΕΚΙΝΙΣΑ ΤΩΡΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ 14ΧΡΟΝΟ ΓΙΟ ΜΟΥ.

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΧΗ ΤΗΝ ΤΣΙΧΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΤΣΥΦΑ. HELP
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 28, 2009 12:40 pm 
Άβαταρ μέλους

Πραγματικά τα ψηλά σκάγια θερίζουν αλλά σε πολλές περιπτώσεις καταστρέφουν και το θήραμα.
Είναι όμως δυσεύρετα, δεν τα παράγουν όλες οι εταιρείες , οι περισσότερες φτάνουν νούμερο 11 .
Σήμερα είδα και κάποιες τσίχλες στα Μεσόγεια , άύριο που θα έχω περισσότερο χρόνο θα τις επισκεφθώ 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 05, 2009 8:04 pm 
Άβαταρ μέλους

γεια σας και πάλι, να σας πω οτι δοκίμασα το καρτέρι στην τσίχλα και απογοητεύτικα. τόσοι κυνηγοί στη σειρά λες και είμασταν στο σκοπευτήριο, ασε που ηταν σκοτάδι και δεν εβλεπες που έπεσαν και δεν τις έβρισκες.
γνώμη μου, το καρτέρι δεν σε κάνει καλύτερο κυνηγό και δεν εχει την απόλαυση του περπατητού .και πάλι, γνώμη μου.
να σας πώ τι έπαθα σήμερα στην εξόρμηση που έκανα???
πέρα απο το γεγονός οτι ανακάλυψα πλέον τον καλύτερο τόπο για τσίχλες στα μέρη μου, είναι το εξης> είδα 2 μπεκάτσες!!!!! και τις 2 φορές που σηκώθηκαν εγω έψαχνα στη ζώνη για φυσίγγια να γεμίσω.!!! ο χαζός. σκέφτηκα να βγάλω τον μειωτήρα ετσι ώστε αν ξανατύχενε να τις έβλεπα να σηκώνονται να είχα 1-2 περίσσια φυσίγγια. δεν το έκανα όμως, απογοητεύτικα. που να βρώ αλλον ενα κυνηγό με σκύλο φέρμας να παμε μαζί ? κρίμα. οσο για τα φυσίγγια εχω καταλήξει στα Νο 9- 10 στο περπατητό για τσίχλες και τσοκ 4**** + 5*****
το κακό με αυτά τα τσόκ είναι οτι αμα σου φύγει πέρα απο τα 20-25 μ δεν την ρίχνεις με τίποτα, αλλά και πάλι τα σηκώματα στο περπατητό στα κάνει κοντά ετσι αν φυγει μακρυά απλά δεν τις ρίχνεις και κάνιες και οικονομία στα φυσιγγια.(ρε παιδιά κανένα φτηνό υπάρχει?, κάτω των 6 ευρώ???)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 06, 2009 10:35 am 
Άβαταρ μέλους

Το φτηνό φυσίγγι και τα ψιλά σκάγια τραυματίζουν τα πουλιά και δεν τα σκοτώνουν με αποτέλεσμα και να τα χάνεις γιατί με το που πέφτουν ποδαρώνουν αλλά και πάρα πολλά τραυματίζονται ενώ εσύ νομίζεις ότι αστόχησες και μετά από 1 με 2 ημέρες ψοφάνε και γίνονται τροφή για τα ποντίκια και τις αλεπούδες. Εγώ χρησιμοποιώ Ν.9 σκάγια και καλό φυσίγγι και δεν θα κάνω σπατάλη φυσιγγίων. Με το όπλο τελικά τι έκανες;

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 06, 2009 7:39 pm 
Άβαταρ μέλους

Μην ψάχνεις μόνο φτηνό γιατί το πληρώνεις ακριβά. Ένα καλό 32αρι στα 8 ευρώ θα σου βγεί πολύ πιο οικονομικά από ένα 32αρι στα 6 σε σχέση με τις χαμένες τουφεκιές και τα τραυματισμένα που θα εχεις. Αλλιώς δοκίμασε sporting στα 28 γρ. που και ποιοτικά είναι και φτηνά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 07, 2009 1:08 pm 
Άβαταρ μέλους

Για τα τραυματισμένα έχετε απόλυτο δίκιο. πολλά τραυματισμενα που δεν τα εβρισκα... κρίμα, οποότε φταιει το Νο στα σκάγια ε? μαλιστα... Νο 9 ειναι καλύτερο ε? ή double 8-9?
με το όπλο ακόμα τίποτα. ρε παιδιά πήγα με 3 παιδιά περπατητό εχτές στις τσίχλες και όλοι τους είχαν όπλα με 66 εκ κάννες και τσόκ 3-4 , τα περισσότερα πουλιά τα έριξα εγώ και μου φάνηκε πολύ παράξενο και εμένα και σε αυτούς, μήπως έχει να κάνει το μηκος της κάνησ στα πουλιά σημαντικό ρόλο??? τους έδωσα λίγο το δικό μου όπλο και πηρα εγώ μια benneli rafaelo 66cm, άσε που πόνεσε ο ώμος μου με τα κλωτσήματα δεν έριξα τίποτα, όλα τα έχασα, όπως και ο άλλος με τη δικιά μου καραμπίνα μου είπε οτι δεν ένοιωθε τον πυροβολισμό καθόλου, μόνο το μπάμ, αλλά και ότι δεν προλάβαινε να τα βάλει στη μοίρα καθόλου. τι έχετε να πείτε? εγω προσωπικά απογοητεύτικα με την 66cm τι φταίει?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 07, 2009 1:50 pm 
Άβαταρ μέλους

Δεν ξέρω τι έχουν να σου προτείνουν οι συνάδελφοι του φόρουμ, αλλά εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα όπλο και να συνηθίσεις με αυτό. Το ότι πήρες μια φορά ένα άλλο όπλο και δεν έριξες καλά, δεν λέει τίποτε. Φυσικό είναι και αυτός που πήρε το δικό σου να μην ρίχνει καλά. Πρώτη φορά το δούλευε. Δούλευε συνέχεια με ένα άντε δυο όπλα για να γίνουν επέκταση των χεριών σου. Το μήκος της κάννης 61 ως 71 είναι καλό για τσίχλα περπατητή.

Και γω σαν και σένα ξεκίνησα με περπατητή τσίχλα. Εχω ρίξει πάνω από 8000 φυσίγγια στο συγκεκριμένο κυνήγι με μια καραμπίνα με κάννη 76 εκ. Όλα είναι σχετικά. Τώρα πλέον την έχω μάθει τόσο καλά που δεν χρειάζεται να σκοπεύσω. Είναι σαν να δείχνω με το δάκτυλο. Υπομονή. Μετά τα 500-1000 φυσίγγια στο συγκεκριμένο κυνήγι θα γίνουν όλα πιο απλά.

Συνοψίζοντας από μένα.
Καλό φυσίγγι 8 ή 9, και ανάμεικτο καλό είναι, το ίδιο όπλο πάντα και ψυχραιμία. Κυρίως σεβασμός στο κάθε θήραμα το οποίο δεν πρέπει να σπαταλάμε. Σίγουρες τουφεκιές για να αποφεύγεις τραυματισμένα και αναζήτηση όσων χτύπησες μέχρι να τα βρεις. Ένα σκυλάκι και κοπριτάκος να είναι θα σε βοηθήσει σε αυτό και θα σου κάνει και παρέα. Και επίσης μη ψάχνεις εν ώρα κυνηγιού τσοκ, μειωτήρες (θα σε μαλώσω :D , ο μειωτήρας δεν πρέπει να βγαίνει ποτέ, σκέψου τα πέντε χρονάκια που θα χάσεις δίχως άδεια κυνηγιού αν σε πιάσουν και να ξέρεις οι θηροφύλακες ξεπροβάλουν εκεί που δεν περιμένεις), αστοχίες κλπ. Κάθε τουφεκιά είναι μοναδική.

Και να ξέρεις ότι η τουφεκιά σε περπατητή τσίχλα είναι από τις πιο δύσκολες. Μην αποθαρρύνεσαι και κυρίως γλέντα το!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 07, 2009 4:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Κατατοπιστικότατος ο Ιασων φίλε μου και συμφωνώ σε όλα όσα είπε εκτός απο το ανάμεικτο φυσίγγιο.(δεν μου έχει κάνει καλή εντύπωση).Καλά κυνήγια.!!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 08, 2009 7:13 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδια να ρωτήσω και κάτι άλλο?
Επειδή εδω στο σύλλογο τα έχουν κρεμάσει στον κόκκορα πως θα μάθω ποιες ειναι οι ζώνες και που ειναι>? και για τι ειναι? δεν έπρεπε να μας δίνουν κάποιο χάρτη με τις απαγορευμένες περιοχές? πότε επιτρέπεται το κυνήγι της μπεκάτσας και μέχρι πότε? της πέρδικας?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 12, 2009 8:08 pm 
Άβαταρ μέλους

Σκέφτομαι λοιπόν απο βδομάδα να πάω για αλλαγή όπλου αφου πλέον δοκίμασα την stoeger και μόνο καλά λόγια δεν μπορώ να πω για αυτο το ντουφέκι.
ύστερα λοιπόν απο τις εμπλοκές, το δύσκολο καθαρισμό, την μακρυα του κάνη<δικό μου λάθος, και το λάθος ζύγισμα του, χώρια απο το βάρος, λέω να πάρω την fast της franchi, οχι την pro, αλλα την black. έχω ακούσει τα καλύτερα, πολύ ελαφρύ για το περπατητό, τέλειο ζύγισμα, 7 χρονια εγγύηση.κτλ
πείτε μου και εσείς κατι..

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 12, 2009 10:26 pm 
Άβαταρ μέλους

Μία χαρά επιλογή θα περάσεις καλά μαζί της :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 13, 2009 1:54 am 
Άβαταρ μέλους

LUCAS έγραψε:
Επειδή εδω στο σύλλογο τα έχουν κρεμάσει στον κόκκορα πως θα μάθω ποιες ειναι οι ζώνες και που ειναι>? και για τι ειναι? δεν έπρεπε να μας δίνουν κάποιο χάρτη με τις απαγορευμένες περιοχές? πότε επιτρέπεται το κυνήγι της μπεκάτσας και μέχρι πότε? της πέρδικας?

φιλε αδεια εχεις βγαλει αν ναι πανε στον συλογο σου και ζητισετους την ρυθμιστικη ειναι υπωχρεομενη να στην δωσουνε εκει τα λεει ολα και μετα ρωτησε καποιον παλεο κυνιγω

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 13, 2009 8:07 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

LUCAS έγραψε:

http://www.minagric.gr/greek/press/2009/08/greek040809.shtml :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 2 από 2   [ 28 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: