Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 10 Δημοσιεύσεις ]
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Συλλογή υπογραφών γιά να σταματήσει το κυνήγι στο FACEBOOK
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 06, 2009 1:35 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 06, 2009 9:40 pm 
Άβαταρ μέλους

Έχει και απήχηση βλέπω .... 2,596 members!!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 07, 2009 10:04 am 
Άβαταρ μέλους

Ξεκινώ την συμετοχή μου εδώ σαν καινούργιο μέλος με γκρίνα φίλοι αλλά δεν μπορώ να μην τα πώ .
Οι 2000 και βάλε Αλέξανδρε θαν γίνουν 5000 η 50000 αφού εμείς έχουμε αφήσει ελέυθερο το πεδίο στις οργανωμένες προσπάθειες των αντικυνηγών !
Ποιός ασχολ΄'ειτε από τις επίσημες οτγανώσεις με την ΕΡΤ 3 FACEBOOK καιόπου αλλού απαντά κανείς επίσημα από τις κυνηγετικές οργανώσεις !
Κάθονται και περιστρέφονται γύρω από τον ευατόν τους και κα΄νουν αυτό την μετριότητα και αυτό το λίγο που μας οδήγησε εδώ τα τελευταία χρόνια βλέπουν αυτό που έρχετε αλλα το περιμένουν στοικά αδύναμοι να αντιδράσουν όπως προστάζουν οι καιροί και η τεχνολογία !

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 09, 2009 10:16 pm 
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΕΥΡΟΕΚΛΟΓΕΣ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΚΠΡΟΣΩΠΙΣΗ........

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 09, 2009 10:36 pm 
ΕΙΔΑ ΤΙ ΜΑ.........ΛΑΚΙΕΣ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΙ'ΕΧΩ ΣΑΛΤΑΡΕΙ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΠ'ΑΥΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ. ΒΡΗΚΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΦΛΩΡΟΙ ΤΗ ΚΑΡΑΜΕΛΑ Κ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑΝΕ ΜΠΑΣ Κ ΤΟΥΣ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΜΙΑ ΧΑΖΟΓΚΟΜΕΝΑ. ΠΥΡΑΣΦΑΛΕΙΑ ΔΩΡΕΕΣ ΔΕΞΑΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΒΕΣΗ ΠΥΡΚΑΓΙΩΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΘΗΡΑΜΑΤΩΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΜΑΤΙΔΟΤΗΣΗ ΤΗΣ ΘΗΡΟΦΥΛΑΚΗΣ Κ.ΑΛΛΑ Κ.ΑΛΛΑ Κ.ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ. ΔΕΝ ΛΕΩ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΑΙ ΟΛΟΙ ΑΓΙΟΙ ΑΛΛΑ ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ

Κορυφή

Θέμα δημοσίευσης: Re: Συλλογή υπογραφών γιά να σταματήσει το κυνήγι στο FACEBOOK
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 04, 2009 11:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Ειναι αρκετος καιρος που εχω σκεφτει να ασχοληθω με το κυνηγι αλλα στο τελος κατι δε μου καθετε καλα. Σκοπευτικη ικανοτητα εχω αλλα υπαρχει και ενα διλημα: :roll: Τι θα γινει εαν καποιο πουλι τραυματιστει και δε πεθανει επι τοπου? Φυσικα και θα πανικοβληθω και δε θα ξερω τι να κανω :shock: Να καλεσω το 166, την EXPRESS SERVICE η τον ερυθρο σταυρο? :roll: Νοιωθω διαφορετικα συναισθηματα απεναντι σε ενα ζωντανο πλασμα που χαροπαλευει και σε ενα αλλο που κειτεται νεκρο... (εντωμεταξυ οσα παραδωσανε ψυχη θα μπουνε σε ενα κουβα και θα πανε για ξεπουπουλιασμα) :lol:

Ο παραπανω προλογος εκπροσωπει καποιες δικες μου θεσεις αλλα προσωπικες μου θεσεις, και τις κραταω μονο για τον εαυτο μου.
Ο καθενας φυσικα μπορει να πρατει κατα συνειδηση χωρις να "παρενοχλει" η να κυρησει το πολεμο σε εκεινους που εχουν διαφορετικες θεσεις και αποψεις για οσα συμβαινουν γυρω του. Και ειναι αδικο να προσπαθουμε να βαλουμε τους αλλους στο ιδιο καλουπι που βρισκομαστε εμεις και να τους κανουμε να σκεφτονται οπως εμεις! Ειναι αρρωστο και αδικο να προσπαθουμε να επιβληθουμε στους αλλους πιστευοντας οτι η γνωμη μας ειναι η μονη που αξιζει και μπορουμε να αλλαξουμε το κοσμο. Ειναι αρρωστο αδικο και αναγωγο να κατηγορουμε τους αλλους για εγκληματα εις βαρος μικρων και ανυπερασπιστων πλασματων που ζουνε ελευθερα στη φυση ενω εμεις καθημερινα διαπρατουμε το εγκλημα της συνεργειας γεμιζοντας το πιατο μας με νεκρα αλανιαρικα ψαρακια, μικρα κοτοπουλακια και αμνοεριφια, πλασματα που γνωρισαν τη ζωη για λιγο.
Ειμαστε μελη μια κοινωνιας που θελει να δειχνει περισσοτερο ευαισθητοποιημενη απο οτι ειναι μονο και μονο για να κερδισει εντυπωσεις και συμπαθειες. Και το χειροτερο μελη μιας κοινωνιας εξαρτημενης απο φοβικα συνδρομα και προκαταληψεις του χθες. Σκεψεις πολλες! Εγκλημα εαν αφαιρεσεις τη ζωη απο ενα πουλακι και αγαπη εαν το κρατας για μια ζωη φυλακισμενο σε ενα κλουβι. Ετσι για να σου κανει συντροφια και να γεμιζει τη ζωη σου με το θλιμενο του τσιτσιρισμα ικανοποιωντας τα διαστροφικα σου ενστικτα.(λες και εκεινο γεννηθηκε για να γεμισει την αχαρη ζωη σου). Αγαπη αρρωστημενη που δε στεριωνει τιποτε ριχνοντας το φταιξιμο παντοτε στους αλλους!
Δυστυχως ειμαστε μελη-προβατα μια κοινωνιας που δεν εχει μαθει να σκεφτεται αλλα να ασπαζεται οτιδηποτε του προσφερουν οι αλλοι και να λεει παντα "ναι" μονο και μονο για να κερδιζει μια θεση στη ζωη των αλλων. "Ασχημο πραμα η μοναξια" θα ελεγαν πολλοι. Οταν ομως λες παντα "ναι" και εισαι ενα αβουλο πλασμα γινεσε μελος της ομαδας και αποκτα η ζωη σου νοημα. Αποκτα η ζωη σου νοημα οταν μαθεις να ασχολεισαι με τα "κοινα" τους αλλους και να μαχεσε εναντια στους "κακους"που θελουν να εξοντωσουν τα κακομοιρα ζωακια!
Ειδατε πως το εφερα, βρισκομαι στο μυαλο του καθε μορμονου! "Ευαισθητοποιημενα μελη" το συνθημα, "πολεμος" το παρασυνθημα και ας δε καταλαβαινουν μερικοι τι θελω να πω. Μελος μιας ομαδας και συγκεκριμενα μιας συσπειρωμενης και ευαισθητοποιημενης γινεσαι οταν μαχεσε και καταδικνυεις καποιον εχθρο! Και οταν δε μπορεις να βρεις εχθρο το παιζεις Δον Κιχωτης ετσι για να κρατιετε το ενδιαφερον της ομαδας ψηλα! :lol:
Ουτε τα πουλακια που χανουν τη ζωη τους λυπουνται, ουτε τα αλλα ζωακια. Προσπαθουν να επιδειξουν καποιες δηθεν προσωπικες τους ευαισθησιες για να φλερταρουνε με αλλα ατομα και να κανουν καινουριους φιλους.
Ειναι τοσο μα τοσο γελιοι τελικα!!!
Αυτο ειναι το Ελληνικο Ιντερνετ! Ποσες μα ποσες ωρες μπορουν να καθονται γραπωμενοι στην οθονη του υπολογιστη για να ακουσουν απο του αλλους μια καλη κουβεντα , και να βγαλουν τα εσωψυχα τους στη φορα προσπαθωντας να κανουν νεους φιλους προκειμενου να μην νοιωθουν μοναξια? Και εκει που καθονται και συλλογιζονται ¨τι ειναι η ζωη?" πετανε και κατι ουρες απο Σαυρες οπως για παραδειγμα "ζω για να μαθαινω", "οταν ενα ποτηρι με νερο ειναι μισοαδειο αυτοματως ειναι και μισογεματο" και αλλες μα αλλες ουρες απο δεινο...........σαυρες που τις κανουν υπογραφες.
Αυτος ειναι ο κοσμος του Ελληνικου Ιντερνετ! Την απεχθεια και τον οικτο μου μπορουν να τα εχουνε, τη συμπαθεια μου και κατανοηση ποτε!

ΥΓ Παλαιοτερα ειμουνα μελος οικολογικων οργανωσεων οταν ομως τους γνωρισα καλυτερα και απο κοντα εσχισα τις κ***φυλλαδες τους και τους εβγαλα απ τη ζωη μου
(και απο τη πιστωτικη μου καρτα φυσικα)
Και τωρα που εφυγα απο μελος τους φυσικα και θα βρουν αντικαταστατες, Αρκουδες και λυκοι εχουν πλυθηνει!!!
και αν μιλαμε για το facebook ...........καλα, η απεξαρτητοποιηση των μελων απο αυτο θα ερθει με το θανατο τους!

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Συλλογή υπογραφών γιά να σταματήσει το κυνήγι στο FACEBOOK
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 05, 2009 12:16 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Συμφωνώ Στέφανε μαζί σου , ζούμε σε ένα κόσμο επιφανειακό που λαμπιρίζει σαν μία όμορφη βιτρίνα , αν σπάσουμε όμως τα γυαλί θα εμφανιστεί μία πραγματικότητα που δεν θα μας αρέσει καθόλου, μα καθόλου.
Και αυτό δεν ισχύει μόνο για τους όποιους οικολογούντες αλλά και για κάποιους κυνηγούς .
Ζούμε στα σκ….α και απλά μερικές φορές τα κουνάμε αλλά δεν κάνουμε τίποτε μα τίποτε για να τα καθαρίσουμε .
Οσο για το Face book κάποιοι τα λένε αλλά πόσοι τους ακούνε !!!!!!!!!!!!!!!!!

facebook-t988.html

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 05, 2009 12:57 am 
Άβαταρ μέλους

Ναι, και φυσικα εδω δε χωρανε ανοητοι συναισθηματισμοι!
Ο ανθρωπος ζει εις βαρος της φυσης και επιβιωνει χαρην σε αυτην, πρεπει να το κατανοησουν μερικοι.
Και η φυση ζουσε εις βαρος του ανθρωπου για τρια περιπου εκατομυρρια χρονια αλλα οι ρολλοι εδω και κατι χιλλιαδες χρονια εχουν πλεον αντιστραφει.
Τωρα εαν ειναι πολιτισμος και αγαπη προς στο περιβαλλον να επιστρεψει η Αρκουδα στα βουνα (και στα πεδινα) για να κατασπαραξει μερικους ......................τι να πω?????????????????
Βγαλτε με τρελλο :shock:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Συλλογή υπογραφών γιά να σταματήσει το κυνήγι στο FACEBO
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 08, 2015 10:35 pm 

Στην αντικυνηγετική ιστοσελίδα zoosos.gr υπάρχει ένα ερωτηματολόγιο,προβοκατόρικο κατά τη γνώμη μου,για το κυνήγι.Εγώ απάντησα.

Εικόνα

Το Ελληνικό Παρατηρητήριο Βιοποικιλότητας (Ε.Π.Β.) προχώρησε στη σύνταξη ενός ερωτηματολογίου ώστε να συγκεντρώσει όσο το δυνατόν περισσότερες απαντήσεις σχετικά με τη γνώμη των κατοίκων αυτής της χώρας για το κυνήγι.

Μπορείτε να το βρείτε εδώ https://docs.google.com/forms/d/1M8Ooiz ... rm?c=0&w=1 και για να το συμπληρώσετε ώστε να καταγράφουν οι απόψεις θα χρειαστείτε μόνο 5 λεπτά. Τα αποτελέσματα θα δημοσιευτούν προσεχώς με γραφήματα ώστε να είναι κατανοητά απ' όλους.

Το Ελληνικό Παρατηρητήριο Βιοποικιλότητας επισημαίνει ότι οι φωνές που ζητούν κατάργηση του κυνηγιού αυξάνονται καθημερινά όπως μπορεί να δει κανείς στα κοινωνικά δίκτυα.

Και τονίζει: «Η εποχή του κυνηγιού που ήταν απαραίτητο για την επιβίωση του ανθρώπου έχει περάσει οριστικά στον τομέα του χόμπι με τον ερχομό του 21ο αιώνα. Από την άλλη πλευρά οι κυνηγοί θεωρούν αναφαίρετο δικαιώματα τους την μη κατάργηση του κυνηγιού.

Παρ' όλα αυτά και οι φωνές μέσα στο Ελληνικό Παρατηρητήριο Βιοποικιλότητας αυξάνονται κατά του κυνηγιού και τα μέλη ζητάνε όλο και περισσότερη δράση εναντίον αυτής της δραστηριότητας.

Προσπαθήσαμε και βάλαμε όσο το πιο δυνατόν γίνεται ουδέτερες απαντήσεις χωρίς προκατάληψη και ευελπιστούμε στο να ανταποκριθούν όσοι περισσότεροι πολίτες γίνεται».

Πηγή:

http://www.zoosos.gr/article/6398/peite ... gia-kunegi

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Συλλογή υπογραφών γιά να σταματήσει το κυνήγι στο FACEBO
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 09, 2015 7:25 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Και μην μου πείτε ότι δεν τα έλεγα !!! :(
Προσέξτε ιδιαίτερα τις ερωτήσεις που είναι απαιτούμενες οι απαντήσεις με κόκκινο αστεράκι :!: :!: :!: :!: :!:

H πλήρης εσωστρέφεια μέχρι τώρα και τα συμφέροντα κάποιων μας οδήγησε εδώ που είμαστε και νομίζω ότι τελειώνει ο χρόνος του κυνηγίου όπως το γνωρίζαμε αν δεν κάνουμε κάτι πολύ δυναμικό ενωμένοι και οργανωμένα ...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 1   [ 10 Δημοσιεύσεις ]

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: