Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 20 από 33   [ 482 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 33  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΣΕΖΟΝ 2013-2014 ΜΠΕΚΑΤΣΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 23, 2013 10:11 am 
Άβαταρ μέλους

το σαββατο μονος μου στα χαμηλα,κρυο κ πολυ παχνη!!!μια μπεκατσα βρηκα κ την φερμαρε ο μπρουνο μου :D
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
την κυριακη η πρωτη μου εξοδος ταν στην ιδια μερια με το σαββατο αλλα μονομε το επανιελ,μια μπεκατσα ξανα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
η δευτερη εξοδος μου σχεδον ολοκληροτικα σε πευκο χωρις σηκωμα δυστηχως,τις προηγουμενες μερες απο γνωστους μου εγιναν διψιφιοι αριθμοι σηκωματων στο ιδιο μερος ακριβως
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 23, 2013 4:04 pm 

Καλημέρα,
Πράγματι, κρίμα να χάνεις έτσι το παρεάκι του βουνού...πάντως το κέφι για κυνήγι σίγουρα θα ξανάρθει.

Βγήκα μόνο το Σάββατο, σε καινούριο μέρος. Πολύ ωραίο αλλά πυκνό.
Σηκώσαμε δύο, μετά από 3 ώρες, αλλά δεν έδωσαν ευκαιρία για βολή.
Η μια έφυγε την ώρα που πήγαινε προς το μέρος της ο σκύλος (καμμιά 50-αριά μέτρα μακριά από το σκύλο) ενώ με την άλλη έγινε το εξής: Είμαι σε χωματόδρομο δίπλα στο δάσος, με υψομετρική διαφορά γύρω στο 1,5 μέτρο. Ο σκύλος βγαίνει από το πυκνό (από άλλο σημείο) και έρχεται προς το μέρος μου. Όταν με φτάνει και ακριβώς μπροστά μου, φερμάρει (με το κεφάλι να βλέπει προς το δάσος) για περίπου 10 δευτερόλεπτα. Μετά ξεκινάει με αγωνιώδη προσπάθεια να σκαρφαλώσει στο χώμα. Φυσικά στην προσπάθειά του έκανε πολύ θόρυβο ενώ εγώ την ίδια ώρα έψαχνα να βρω αν θα μπορούσα να ανέβω από άλλο σημείο. Μετά από λίγο καταφέρνει να σκαρφαλώσει και ενώ πήγαινε (επιφυλακτικά) προς τα εκεί που προφανώς του ερχόταν η μυρωδιά, άκουσα την κυρία να φεύγει. Την είδα όταν πια είχε απομακρυνθεί πολύ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 23, 2013 7:29 pm 
Άβαταρ μέλους

εγω εχθες τελικα κυνηγησα στον ορεινο ογκο της κομοτινης με καλη παρεα κατι φιλαρακια μου απο κει , 8,30 η ωρα ημασταν στο βουνο βγαλαμε 5 σκυλια (ποιντερ-σεττερ) τα οποια ειχαν αριστη συνεργασια, η θερμοκρασια ηταν -2 εκεινη την ωρα ,στο πρωτο μερος σηκωσαμε 4 πουλια πηραμε τα δυο στο αλλο σηκωσαμε 8 πουλια και πηραμε τα 3 τα περισοτερα πουλια παρολο το κρυο δεν ηταν και πολυ δεκτηκα στην φερμα ,11,30 το κυνηγι ελαβε τελος και μετα επεσε τσιπουροκατασταση σε τοπικο μαγαζι

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 23, 2013 9:16 pm 
Άβαταρ μέλους

μπραβω παιδες σε ολουσας :wink: :wink: και εγω σημερα μια πρωινη βωλτα με καπιες κυριες που ειχαμε διαφωρες,,2 πουλια τα πηραμε :wink: :wink: αλα η τελευταια μας αγανακτησε :twisted: :twisted: 3 συκωματα την καναμε και στο τελος εφαγε το κεφαλιτης :wink: :wink: παντως αρχησε να βαζη καπια πουλια :wink: :wink: ωπος καθε χριστουγεννα :wink: :wink: εας ελπισουμε ογεναρης και φλεβαρης να μας ευχαριστηση απο συναντισης με της κυριεςςςς :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 24, 2013 7:12 pm 
Άβαταρ μέλους

Σημερα παλι μας τυρανησανε κατι κυριες χωρις να μας αφησουν να τις χαιδεψουμε. Δυο πουλακια μεσα σε ενα φαραγκι που και το κουδουνακι τις ενοχλουσε. Παντως τις τουφεκιες τις φαγανε. Χρονια πολλα με Υγεια και Καλα Χριστουγεννα σε ολους. :D :D
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 24, 2013 9:50 pm 
Άβαταρ μέλους

koyrtsxaras έγραψε:
Σημερα παλι μας τυρανησανε κατι κυριες χωρις να μας αφησουν να τις χαιδεψουμε. Δυο πουλακια μεσα σε ενα φαραγκι που και το κουδουνακι τις ενοχλουσε. Παντως τις τουφεκιες τις φαγανε. Χρονια πολλα με Υγεια και Καλα Χριστουγεννα σε ολους. :D :D
Εικόνα

γιασου φιλεμου γιωργο :wink: :wink: δεν πηραζη θα της βωλεψης καπια αλη φωρα,,ξερης εση :wink: :wink: και εγω σημερα κανα 2ωρο μια βωλτα δεν βρηκα τιποτα :( ετσι την κωπανησα μιας και ειμαστε λιγο συναχωμαινη,, καλες γιορτες να εχης τα λεμε παλη :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 25, 2013 12:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Λεφτα δεν υπάρχουν για μακριά οπότε ότι γίνει εδώ γύρω κυνηγώντας πολλάκις "καμμένα" πουλιά σε πυκνά μέρη της Αττικοβοιωτίας ........
Μέτρια χρονιά λόγω του μαλακού καιρού που υπερισχύει μέχρι σήμερα 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 25, 2013 12:53 pm 
Άβαταρ μέλους

Χρόνια πολλά σε όλους!! Την Κυριακή κυνήγι μπεκάτσας σε 2 διαφορετικά μέρη ούτε που την είδαμε.. Αύριο τώρα πάλι θα δοκιμάσουμε την τύχη μας!

"Αν πεθάνεις, πριν πεθάνεις, δεν θα πεθάνεις, όταν πεθάνεις"

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 26, 2013 12:47 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλημερα .Η καλοκαιρια που επικρατη εξαφανισε και της τελευταιες μπεκατσες που ειχαν εναπομεινη, στα πολυ πυκνα.Επειδη ακουω σε διαφορα κυν. μμε οτι η χρονια,ειναι πολυ καλη για πελλοπονησο,σιγουρα δεν μιλανε για τα βορεια.Ναι μερικες μερες οπως της αρχες του μηνα, εκανε παρα πολυ καλο περασμα,
αλλα απο κει και περα,προσπαθεις να ξετρυπωσεις [φιδια]και οχι πουλια.
Απο κει και περα τα γνωστα,μηδεν κυνηγετικη παιδεια,να εχουν σκυλια και να καθονται καρτερι :?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 26, 2013 5:20 pm 
Άβαταρ μέλους

Τα ιδια ισχυουν και στην Θεσσαλονικη. Ψιλοβροχη σημερα στο πουρναρι, 2 πουλια ανησυχα καθομουν και τα εβλεπα να φευγουν πτωτου τα πλησιασει το σκυλι.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 26, 2013 8:53 pm 
Άβαταρ μέλους

koyrtsxaras έγραψε:
Τα ιδια ισχυουν και στην Θεσσαλονικη. Ψιλοβροχη σημερα στο πουρναρι, 2 πουλια ανησυχα καθομουν και τα εβλεπα να φευγουν πτωτου τα πλησιασει το σκυλι.

φιλεμου γιωργηη και εγω σημερα εκανα μια βωλτα ποταμισια,,αλα τιπταααα :lol: :lol: :lol: δεν πηραζη ετσι ειναι το κυνηγι :wink: :wink: αναμαινουμε καινουργιες αφυξης :lol: :lol: ασε που η χρονια φετως, δεν μας μπηκε καλα με της κυριες :( :( βλεπουμε στην πορεια μπαςςς :wink: και ειμαστε τυχερηηηηη :wink: :roll: :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 26, 2013 10:59 pm 

Kαλησπέρα,

Σήμερα 2,5 ωρίτσες, Βοιωτία.....τίποτα.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 27, 2013 10:38 am 
Άβαταρ μέλους

Επεστρεψα κ εγω κ θελω να ευχηθω σε ολους χρονια πολλα :wink: :wink: Οσο για σενα φιλε μου ,το κουρτσχχαρ σου θα παει σε καλα χερια κ σου ευχομαι πραγματικα να βρεις εναν ισαξιο συντροφο :) :)
Λοιπον επανερχομαι,την τριτη εγω κ αλλοι δυο πηγαμε για τις κυριες!!! :mrgreen:
στον πρωτο κυνηγοτοπο με 1,5 ωρα ψαξιμο μονο μια οπου κ πηραμε :mrgreen: :mrgreen: :D ,φυγαμε κ πηγαμε σε ενα διπλανο χωριο,εκει μολις κατεβηκαμε απ το αμαξι ηταν εκει,πολυ ποδαρωμα κ δυστηχως μας εφυγε,την ψαξαμε κ τελικα ποντοφερμαριστηκε για λιγο σε ενα πυκνο κ απλα την ακουσαμε :? :roll: ψαξαμε αρκετα κ βρηκαμε αλλη μια οπου εφαγε ενα ντουμπλε κ εφυγε :mrgreen: :mrgreen: :| αλλη1,5 ωρα.Μετα σε αλλα χωριο με 1 σηκωμα φερμαριστο κ τουφεκισμενο αλλα ΠΟΛΥ πονηρο καθως το ιδιο πουλι το ειχαμε τουφεκισει αλλαες δυο φορες στο ιδιο μερος ακριβως !!!! :shock: :shock: :? :o ,μετα πολλα βρηκαμε κ αλλον εναν μπροστα μας που ειχε βαρεσει αλλες 2!!! :cry: :cry: :x
1ος κυνηγοτοπος
Εικόνα
Εικόνα
2ος
Εικόνα
3ος
Εικόνα

Τα χριστουγεννα πηγα μονος μου ,αρκετη βροχη αλλα εγω δεν μασαω,ο μπρουνο μαζι μου ,δεν αργησαμε να βρουμε την πρωτην μπεκατσα οπυ μολις ο μπρουνο εκοψε να φερμαρει η μπεκατσα εφυγε :? :? ,αρκετα μακρια της βρισκοταν αλλα μια η οποια αυτη ηταν πονηρεμενη κ κοταριζε συνεχως οπου συκωθηκε περιπου 40 μετρα μπροστα απ το σκυλι :( ,η τριτη ομως την εκανα εγω την βλακεια,οπως το σκυλι ντοριαζε στα εικοσι μετρα απο εμενα προσπαθησα να το πλησιασω κ απλα η μπεκατσα μου εβγαλε το ματι με την φτερουγα της :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :roll: :roll:
Εικόνα
Εικόνα

Την πεπμτη πηγα με τον πατερα μου για τις κυρις τις χριστουγεννιατικες :mrgreen: ,φτανουμε κ στα 50 μετρα απ το αμαξι το σκυλι φερμαρει κ ο πατερας μου την καταφερε,το θηριο :mrgreen: :mrgreen: ,ψαξαμε κ βρηκαμε αλλη μια την οποια δυστηχως δεν καταφεραμε :(
Εικόνα
η δευτερη μπεκατσα ηταν στο μεγαλο πουρναρι που βλεπετε!!
Εικόνα
Εικόνα
Για να δουμε αν θα παμε σημερα καθως βρεχει πολυ,αν κοψει καλως!!! :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 27, 2013 4:38 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Καλημέρα και χρόνια πολλά .
Χθές τρίωρο Αττική , από τις παλιές γνωριμίες , σκέτο φάντασμα ,τρία σηκώματα αλλα ζει και βασιλεύει :mrgreen:
Σήμερα Εύβοια λόγω δουλειά τρίωρο πάλι , τρεις συναντήσεις μία μαζί μου
:D

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 27, 2013 5:59 pm 
Άβαταρ μέλους

Λίγες οι μπεκάτσες στην Αττική και στα γύρω από αυτή μέρη .
Πουλιά κυνηγημένα που έχουν μάθει τα μέρη και δεν δίνουν πολλές ευκαιρίες ειδικά αν τις κυνηγάς μόνος .
Από 0 έως 4 τα σηκώματα ανάλλαγα τον καιρό 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 20 από 33   [ 482 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 33  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: