Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 15 από 33   [ 482 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 33  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΣΕΖΟΝ 2013-2014 ΜΠΕΚΑΤΣΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 08, 2013 5:38 pm 
Άβαταρ μέλους

2 πουλάκια σήμερα στην Θεσσαλονίκη :) .. στο βουνό μπήκα κατά τις 10 μιας και το πρωί είχε ψωφόκρυο.Η πρώτη κυρία γνωστή δεν άργησε να έρθει μαζί μας, το δεύτερο μας δούλεψε πολύ, αλλά την καταφέραμε..ήταν πραγματικά από τα πουλιά που σε μαθαίνουν το κυνήγι τους.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 08, 2013 7:10 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπερα!

Εδω στο νησι ολα πανε πολυ καλα η κακοκαιρια δουλευει για εμας...
Χαιρομαι γιατι απο την Τριτη παλι το ιδιο σκηνικο!
Εγω γυρισα εδω την προηγουμενη εβδομαδα και απο την Αρχη αυτης που μας περασε κανω καθε μερα απο 3 εως 1.

Οι 2 φωτο ειναι απο την Τεταρτη συγνωμη αλλα ο καιρος το τριημερο Τριτη-Τεταρτη-Πεμπτη ολη μερα εβρεχε κατα διαστηματα-Χιονιας!
Δεν μπορουσα να τις τραβηξω εξω λογω βροχης και το οτι ειχε σκοτεινιασει.
Εκει ομως εμεις....

Να ξερετε δεν παω μονο Εγω αλλα ειναι και αλλοι στο βουνο βεβαια δυο πολυ καλοι μου φιλοι μου λενε τα ιδια καθε μερα κατι κανουν!

Εικόνα

Εικόνα

Εκεινη την μερα ειχα το Γκορντον μονο μαζι μου!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 08, 2013 8:09 pm 
Άβαταρ μέλους

Μπράβο σε όλους! Εδώ σήμερα εγώ δεν σήκωσα τίποτα σκέτη απογοήτευση...Μόνο μία λευκή φέρμα. Άλλαξα και 2 ωραία μέρη αλλά τίποτα..Μήπως την κάναν στα νησιά οι μπεκάτσες?

"Αν πεθάνεις, πριν πεθάνεις, δεν θα πεθάνεις, όταν πεθάνεις"

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 08, 2013 11:16 pm 
Άβαταρ μέλους

γιασας παιδεςςςς :wink: :wink:σημερα το πρωι ειπα να παω για καμια κυρια ποταμισιαααα :wink: :wink: :wink: μιας και με της παγωνιες που μας κανη :shock: :shock: ,,,,θα εχη και καπια πουλακια και ωντος 2 σηκωματα εκανααα :wink: :wink: και τραβηξα 3 τουφεκιες και μια επλωκη της καραμπινας με αφησε χωρις κυνηγιιιι :( :( ,,,,,,,τα πουλια μεσα σε αγριοαγκαδιεςςς,,καλαμιες ,, ψιλα καβακιααα :wink: :wink: παντως περασα ωραια εγω και η ποινεριναμου :wink: :wink: πουλια υπαρχουν παντου :wink: :wink: εαν εχης ποδια και χρονο θα εχης καλες συναντησηςςςς,,,,,,,,,, τα λεμε εντως ημερων :wink: :wink: :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 09, 2013 12:12 am 
Άβαταρ μέλους

το ματακι βλεπω παη συνεφωωω :wink: :wink: :wink: εεεεεε;;;;;βαλτε τα ποδια κατω,,και πιαστε βουνα και καμπους,,και θα βρητε της κυριιεςςςς :wink: :wink: στο πιατω ποτε τιποτααααα :wink: :wink: :roll: :roll: :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 09, 2013 1:49 pm 

Καλημέρα συνάδελφοι,

Μετά από 2 κουλούρια το ΣΚ, το ένα στην Καρδίτσα και το άλλο ψηλά στο Πήλιο, σήμερα πήραμε 2 μπεκατσούλες στο Πήλιο πάλι αλλά σε χαμηλό υψόμετρο, σε ρέματα

Στην πρώτη κυρία έγινε μια περίεργη φάση που μου θύμισε πως κάποιες φορές τα πουλιά δεν σηκώνονται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. Είχα καιρό να το δω αυτό... Πρωί ακόμα με αρκετή παγωνιά και 15' αφού ξεκίνησα έμπλεξα σε ένα μέρος με ατελείωτα βάτα. Καταξεσκίστηκα, προσπαθούσα να βγω, από τις φάσεις αυτές που είναι πιασμένο το γιλέκο, το παντελόνι, το σκουφί, ούτε μπρος ούτε πίσω μπορείς να πας.. ο σκύλος από πίσω μου στο 1/2 μέτρο πονηρός περίμενε να πατήσω τα βάτα για να πατήσει και αυτός. Αφού βγαίνω στο καθαρό και αρχίζω τα καντίλια για το κακό ξεκίνημα, ανοίγω το δίκαννο, το αφήνω στο δέντρο, και αρχίζω να συμμαζεύω τα ρούχα, να βγάζω αγκάθια κλπ. Βλέπω το σκύλο στα 2 μέτρα από εμένα σε σπαστή φέρμα. Κοίταζε 2 μέτρα από εκεί που μόλις είχαμε βγει. Ευτυχώς τον εμπιστεύθηκα και πήρα γρήγορα το όπλο και τουφέκησα εύκολα την κυρία που σηκώθηκε προκλητικά στο καθαρό. Αν δεν την έπαιρνε χαμπάρι ο σκύλος δεν θα σηκωνόταν παρ'όλη την τρομερή φασαρία και κούνημα ολόκληρου του όγκου με τα βάτα που είχαμε κάνει...

Αυτά... Γενικά πουλιά δεν βρίσκω στους 2 νομούς που κυνηγάω (Μαγνησία/Καρδίτσα) αλλά με πολύ ψάξιμο κάτι γίνεται. Έως τώρα πολύ χειρότερα από πέρυσι

Χαιρετώ

Στράτης

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 09, 2013 3:38 pm 
Άβαταρ μέλους

παιδια τα πραγματα απογοητευτικα,τα πουλια πηγαν να κανουν χριστουγεννιατικες διακοπες στα νησια!! :lol: :lol: μπραβο σε ολους σας,σακη εισαι τελειος ,ρε εσυ τρελενεις κ τρελο :lol: :lol:

Λοιπον το σαββατο αρχισε περιεργα,θα πηγαινα μονος μου για μπεκατσες αλλα για καποιους προσωπικους λογους ο τακης δεν πηγε για γουρουνια κ ηρθε μαζι μου,ηρθε ο μπρουνο,η σκυλιτσα του κ ο γιουρι ενα κουρτσχααρ ενος κοινου μας φιλου!! :mrgreen: ψαξαμε καμια ωρα ποδαρατο σε χαμηλο πορναρι γιατι δεν ειχαμε αμαξι χωρις ουτε ενα σηκωμα που οι τοποι δεν ειναι κ κυνηγημενοι!! :shock: :shock: τελικα φευγουμε κ παμε ακομη πιο χαμηλα με αναμοικτα πουρναρι κ διαφορα αλλα!! :roll: ξεκινησαμε δυναμικα με μια ωρααι φερμα του γιουρι αρκετα μακρια μας που κατεληξε πανως μας το πουλι κ με δυο ντουφεκια μας χερετησε(αρσενικα,βαρβατη),ματα απο λιγο αλλο ενα σηκβμα χωρις φερμα απο την σκυλιτσα κ ατουφεκιστη!!,αφου περνα κανα τεταρτο φερμαρει ο γιουρι κ ο μπρουνο συναινει :mrgreen: :mrgreen: ,το πουλι φευγει υπουλα!! :? :? μετα απο καμια 50αρι μετρα παραπερα φερμαρει η σκυλα μπροστα μ,το μπιπερ χτυπησε 3 φορες κ το σκυλι φευγει,λεω δεν γινεται αυτο!!! :? :? :o το σκυλι πηγε ντοριαζοντας 50-60 μετρα κ σηκωνετε η μανταμ κ με ενα ντομλε μας κουτσουλαει :lol: :lol: :D :cry: ,μετα απο καμια ωρα αλλο ενα σηκωμα αφερμαριστο το οποιο ντουφεκισα με την καραμπινα του τακη σε περιπου 80 μετρα,νομιζω καταλαβαινετε!!
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
ο γιουρι,ειναι υπεροχο σκυλι,ειναι 5,5 χρονων κ ειναι πειρασμος :mrgreen: :mrgreen:
την κυριακη στην ιδια μερια,χωρις φωτο αλλα τι να κανουμε :| :| :!:
σηκωσαμε 4 πουλια ενα μονο φερμαριστο κ αυτο πονταροταν συνεχως,τα αλλα 3 ουτε καν φερμαρονταν απλα εβλεπες το σκυλι να ιχνειλατει κ να λες τωρα απο που θα πεταχτει,μονο τ ενα ντουφεκιστηκε χωρις δυστηχως να το παρουμε :? :? :cry: :cry: πολυ κρυο κ παχνη

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 09, 2013 7:34 pm 

Έτσι φαίνεται, τα πουλιά έχουν πάει για διακοπές στα νησιά.
Την Κυριακή, αλλάξαμε τρεις διαφορετικές τοποθεσίες
Σε μεγάλο υψόμετρο (έλατα κτλ.), χαμηλότερα με ντούσκο, αγριοτριανταφυλλιές και πουρνάρια και ακόμα πιο χαμηλά σε μια απίστευτη ρεματιά.
Το απόλυτο μηδέν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 09, 2013 8:21 pm 
Άβαταρ μέλους

Α ρε νικολακι τι να κανεις κι εσυ!!!! :( :( η παλιοαθηνα δυστηχως δεν σου δινει και πολλες ευκαιριες αλλαγης τοπου,αφου αλλαξες τρεις κ δεν βρηκες πουλια αστα βραστα,δυστηχως παμε χαλια!!!! :cry: :cry: :evil: μολις μιλησα με τον τακη,σε 6,5 ωρες :shock: :shock: κυνηγι σηκωσε ΜΟΝΟ δυο κ πηρε την μια,αν ειναι δυνατον!!!!! :idea: :idea: :idea: :idea: μου ηρθε αναλαμπη,να μαζευτουμε ολοι οι μπεκατσαδες στα νησια κ μολις μας παρουν πρεφα οι μπεκατσες θα την κανουν κ θα ερθουν προς την ηπειρωτικη ελλαδα,αν ομως σπασουν προς την αιγυπτο???? :shock: :shock: :mrgreen:
τελος παντων ΚΑΛΕς ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΙΣ ΒΕΛΟΥΔΟΜΑΤΕΣ,να κ ενας χαρτης για να βοηθηθουν καλυτερα :lol: :lol: 8) 8)
Εικόνα
αλλα αν ντουφεκιστει καμια αμα σπασει προς την Ηπειρο την περιμενω!! :lol: και ειδικα στα γιαννενα ειναι ευπροσδεκτη 8) 8) 8) :lol:
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 09, 2013 9:57 pm 
Άβαταρ μέλους

Μπραβο σε ολους παιδια,καλη συνεχεια :D Την κυριακη βγηκα και εγω την βολτα μου και η πρωτη της χρονιας ειρθε μαζι μου,ωραια βολτα πολυ περπατημα και ζεστος καφες οταν επεστρεψα στο αυτοκινητο :D

Εικόνα
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 09, 2013 11:45 pm 
Άβαταρ μέλους

Νικος Μωρακης έγραψε:
Μπραβο σε ολους παιδια,καλη συνεχεια :D Την κυριακη βγηκα και εγω την βολτα μου και η πρωτη της χρονιας ειρθε μαζι μου,ωραια βολτα πολυ περπατημα και ζεστος καφες οταν επεστρεψα στο αυτοκινητο :D

Εικόνα
Εικόνα
μπραβω φιλεμου νικοοο :wink: :wink: καλα κυνηγια να εχηςςςς :wink: :wink: εμης εδω πανω μετρια τα πραγματααα :roll: :roll: πρως το παρων :wink: :wink: αναμαινουμε συναντησης με τηςςς κυριεςςςς :wink: φαιτως μας πηγε πωλη πισωωωωωω :roll: :roll: αλα τους μηνες που τρεχουνεεε πιστευω οτι θα κανουμε πουλια μαζεμεναααα :wink: :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 10, 2013 3:37 pm 
Άβαταρ μέλους

Νικος Μωρακης έγραψε:

Εικόνα
Εικόνα

Φιλε νικο μπραβο σου :wink: :wink: ρε νικο εχω μια ερωτηση κ θελω να μου απαντησεις!!! :D τις μπεκατσες πες μου πως τις κυνηγας σε αυτα τα κοτρονια :shock: :shock:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 10, 2013 5:00 pm 
Άβαταρ μέλους

Σε ευχαριστω Σακη να εισαι καλα,εμας εδω φετος ειναι πολυ καλη χρονια με πολλα πουλια,δυστηχος δεν ειχα χρονο να παω γιατι ευτυχως ειχε λιγη δουλεια :D Καλη συνεχεια και καλα κυνηγια :D :D

Βλαση αναγκαστικα πηγα εκει γιατι τα καλα μπεκατσοτοπια μετα της απαγορευσης της φωτιας ειναι γεματα κυνηγους,δεν μπορεις να κυνηγισης και υπαρχει φοβος ατυχηματος.Το ρισκαρα και πηγα σε ποιο δευτερο μερος αλλα ημουνα τυχερος και επεσα πανω στην κυρια :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 10, 2013 5:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Νικος Μωρακης έγραψε:
Σε ευχαριστω Σακη να εισαι καλα,εμας εδω φετος ειναι πολυ καλη χρονια με πολλα πουλια,δυστηχος δεν ειχα χρονο να παω γιατι ευτυχως ειχε λιγη δουλεια :D Καλη συνεχεια και καλα κυνηγια :D :D

Βλαση αναγκαστικα πηγα εκει γιατι τα καλα μπεκατσοτοπια μετα της απαγορευσης της φωτιας ειναι γεματα κυνηγους,δεν μπορεις να κυνηγισης και υπαρχει φοβος ατυχηματος.Το ρισκαρα και πηγα σε ποιο δευτερο μερος αλλα ημουνα τυχερος και επεσα πανω στην κυρια :D

καλυτερα ετσι,ας ειναι κ δευτερο!!την εκανες ή μαλλον την κανατε την δουλεια σας μια χαρα!!παντως αμα ηταν ετσι καλυτερα να μην το ριψοκινδυνευσεις,καλα σας κυνηγια :wink: :wink: :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 11, 2013 1:30 pm 

Εικόνα
εδω ο Διας μου σε προχθεσινο κυνηγι με το τροπαιο του σε περιοχη της αττικης με 3 σηκωματα και το ενα πουλι μαζι μας.χθες αλλη μια εξοδος στο ιδιο μερος ενα σηκωμα το πουλι ηρθε μαζι μου φωτο δεν εβγαλα ειχε τελειωσει η μπαταρια στο κινητο :P
Εικόνα
και εδω φωτο απο την προηγουμενη βδομαδα αλλλο ενα πουλακι μαζι μου..μπορει να μην βρισκομαι στην πατριδα (γιαννενα) που εχουμε μια σχετικη αφθονια σε σχεση με αττικη αλλα φασουλι το φασουλι..... :P

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 15 από 33   [ 482 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 33  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: