Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 5 από 18   [ 261 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΡΤΥΚΙΑ ΚΥΝ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 2013-2014
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 26, 2013 10:06 am 
Άβαταρ μέλους

billygiant έγραψε:
Χαιρετώ όλους εσάς και εύχομαι για φέτος καλές κυνηγετικές στιγμές με υγεία.Είμαι νέος στο τόπικ...όχι και στήν ηληκία :lol: μένω Θεσ/νίκη και κυνηγώ με kurzhaar ορτύκι-μπεκάτσα.Θα χαρώ να είμαι μέλος της παρέας σας και να συζητάμε για τη γλυκιά μας τρέλλα...το κυνήγι.Αυτά για τη γνωριμία ...

Καλός τόνε :D
Με τα ορτύκια πολύ μέτρια τα πράγματα .
Δύο κυνήγια μέχρι τώρα ένα Λαμία και ένα Κωπαΐδα , το πρώτο διήμερο στην έναρξη συνδυάστηκε με τα τρυγόνια .
Στην Λαμία λίγα ορτύκια, δυο κυνηγοί βγάλαμε 11 και πήραμε τα 8.
Στην Κωπαΐδα μόνος μου έβγαλα 4 και πήρα τα δύο .
Γενικώς μαθαίνω ότι και βόρεια τα ορτύκια είναι λίγα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 26, 2013 10:16 pm 

Στους νομούς Ξάνθης - Ροδόπης ορτύκια υπάρχουν. Απλώς θέλουν πολύ ψάξιμο και άριστη γνώση του τόπου. Σήμερα 26 Αυγ 13 δυστυχώς χτυπήσαμε μια κλώσα ορτύκι. Μας προβλημάτισε η συμπεριφορά της και βρήκαμε τη φωλιά της από τον σκύλο, ο οποίος έγλειφε τα αβγά. Σώσαμε 5 από αυτά και τα βάλαμε σε εκκολαπτική μηχανή, μήπως και μετριάσουμε το κακό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 26, 2013 11:19 pm 
Άβαταρ μέλους

billygiant έγραψε:
Χαιρετώ όλους εσάς και εύχομαι για φέτος καλές κυνηγετικές στιγμές με υγεία.Είμαι νέος στο τόπικ...όχι και στήν ηληκία :lol: μένω Θεσ/νίκη και κυνηγώ με kurzhaar ορτύκι-μπεκάτσα.Θα χαρώ να είμαι μέλος της παρέας σας και να συζητάμε για τη γλυκιά μας τρέλλα...το κυνήγι.Αυτά για τη γνωριμία ...

Καλως ηρθες στην παρεα :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 27, 2013 12:12 am 
Άβαταρ μέλους

Κυριακάτικη έξοδο στην Θεσσαλονίκη γύρω από τα ποτιστικά, καταφέραμε να σηκώσουμε 4 ορτύκια και να πάρουμε τα 2!
(Ούτε λόγος για φέρμα) Γενικά όσοι ήμασταν στην περιοχή κάναμε τις τουφεκιές μας.
ΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 27, 2013 9:38 am 
Άβαταρ μέλους

Το Σαββατοκύριακο κυνήγησα πρός τα σύνορα με τα Σκόπια , κάποια ορτύυκια γύρω απο τα νερά υπάρχουν , οπότε κάτι γίνεται αν επιμήνεις :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 27, 2013 10:36 am 
Άβαταρ μέλους

Καλημερα σε ολους.Αλλη μια εξοδο εκανα σημερα για ορτυκι με τον 14,5 μηνων ντρατχααρ μου.Πηρα 3 φερμες σε ψηλο τριφυλλι χωρις να καταφερει το σκυλι να σηκωσει το ορτυκι.Αλλαξα χωραφι και η φερμα δεν αργησε να ερθει το σκυλι κοκαλωσε ορθιο με το κεφαλι ψηλα,χωρις να εχει λιγισμενα τα ποδια του εστω και λιγο...λεω θα ειναι δυο ορτυκια τον αφηνω στην φερμα για πανω απο 30 δευτερα και μετα παω και τον χαιδευω,σπαει τη φερμα και πονταρει για 1 με 1,5 μετρο και ξαναμενει στη φερμα...μετα απο 15 περιπου δευτερα πεταγονται 3 ορτυκια,απο την ταραχη μου παραλιγο να μην παρω κανενα,ευτυχως τραυματισα ενα που επεσε 5ο μετρα μακρυα μου και ακολουθησε ενα καλο απορτ.Ηταν η δευτερη πρωινη εξοδος του σκυλου μου για κυνηγι με τουφεκι και η αλλαγη του ως προς το παθος για ερευνα και θυραμα ειναι ανελπιστη. Με το που δαγκωσε θυραμα ειδα τρομερη προοδο στην κυνηγετικη συμπεριφορα του.Ολο τον χειμωνα μεχρι και τωρα τον εβγαζα συγουρα 2 με 3 φορες τη βδομαδα στον καμπο καιλιγο βουνο και ειχα και καποιες συναντησεις με θυραμα,αλλα η τρομερη διαφορα ειναι οταν μπαινει στη μεση το τουφεκι.Ειδα τεραστια διαφορα στο παθος του. Τωρα αρχιζω να καταλαβαινω γιατι καποια αγωνοσκυλα δεν κυνηγανε...το τουφεκι ουσιαστικα επιβραβευει το σκυλο για τον κοπο του και τον κανει και καλυτερο.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 28, 2013 8:52 pm 
Άβαταρ μέλους

Eυχαριστώ τούς παλαιότερους για το καλοσώριμα,εγώ φέτος πρεμιέρα στο κάμπο Σερρών,είχε ντόπια ορτύκια[όχι παντού],είχε κι κόσμο με τα πουλιά δύσκολα μέσα στίς καλλιέργειες,χτύπησα 4, τα 3 με τα πόδια τα σήκωσα.Μετά έκανα 2 εξόδους Κιλκίς,εκει λίγα πράγματα,χτύπησα 3 ολα κι ολα,χθές κοντινό Θεσ/νίκη το πρώτο κουλούρι,δεν πειράζει νάμαστε καλά.Καλή η σημερνή απογευματινή βροχή εδώ,αν και για μένα καλύτερα να την έκανε νωρίτερα,θα χορταριάσουν οι καλαμιές,μόνο να μην αρχίσουν να οργώνουν.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 28, 2013 9:28 pm 
Άβαταρ μέλους

koyrtsxaras έγραψε:
Κυριακάτικη έξοδο στην Θεσσαλονίκη γύρω από τα ποτιστικά, καταφέραμε να σηκώσουμε 4 ορτύκια και να πάρουμε τα 2!
(Ούτε λόγος για φέρμα) Γενικά όσοι ήμασταν στην περιοχή κάναμε τις τουφεκιές μας.
ΕικόναΕικόνα

γιασου φιλαρακιμου γιωργοοο :wink: :wink: ωντος τα πουλια ειναι κυνηγιμενα και την κωπανανε πρωτου καν φερμαρη το σκυλι :wink: :wink: εγω χθες το απογευμα βγηκα μια βωλτα,και σε κατι λιοσπωρα κωμενα καμια 20αρια στρεματα σηκωσα καμια 15αρια πουλια και κρατησα 4 και αυτα με ποντωφερμαρισματα,,πωλη πωδαρωμα τα ατιμα :wink: :wink: παντως αρχησανε να κωβουνε λιωσπορα καλαμποκια και βγαινουνε τα πουλια σιγα σιγα :wink: θα κανουνε και κανενα περασμα και τοτε θα ειναι καλητερα τα πραγματα :wink: :wink: υπωμονηηηηη :wink: φιλια στον κουρτσχαρασου τον μαξ :wink: :lol: :lol: :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 29, 2013 9:05 pm 
Άβαταρ μέλους

sakis pointer έγραψε:
το σημερινω πρωινο μας τρελανε :twisted: :twisted: ορτυκια ειχε αρκαιτα :wink: :wink: αλα ολα πιασμενα στης ακρες απο τα καλαμποκια και τα βαμβακια,και με το που τα πλησιαζε το σκυλι μπενανε μεσα :( :( :( ετσι ειναι τα ντωπιαρικα τα ατιμα :wink: :wink: αναμενουμε τον αλο μηνα για κανα περασμα για να κανουμε κανενα κυνηγι καλο :wink: :wink: τα ντοπια ειναι σκετη τυρανιααααα :twisted: :twisted: αλα απο την αλη ειναι παρα πωλη καλο μαθημα για τα νεαρα σκυλια :wink: :wink: παντως την βωλταμας την καναμε,,,και στο τελως την εβαλα μεσα και πλακωσα στα τουφεκια καμια 20αρια καργες μιας και πετουσανε πανω απο το κεφαλιμου :wink: :wink: θα εχουνε καλο μεζε η αλεπες το βραδυ :wink: :lol: :lol:

ΣΑΚΙ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΕΔΩ Κ ΚΑΝΑ ΜΗΝΑ ΣΤΙΣ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ Κ ΕΙΣΑΙ ΑΦΣΙΑ ΡΕ ΦΙΛΕ!!ΛΟΙΠΟΝ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ Κ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ ΣΑΚΗ!ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΠΟΙΝΤΕΡΑΚΟ 9 ΜΗΝΩΝ ΠΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΟΝ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΣΤΑ ΕΚΠΕΔΕΥΤΙΚΑ ΠΕΡΔΙΚΑΣ ΜΕ ΩΡΑΙΑ ΔΕΙΓΜΑΤΑ Κ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΑ ΚΑΛΕΣ ΦΕΡΜΑΕΣ(ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΦΕΡΜΑ ΟΙ ΑΤΙΜΕΣ :evil: :evil: )ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΧΩ ΓΙΑ ΜΠΕΚΑΤΣΑΕΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΣΚΥΛΙ ΜΟΥ ΣΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ ΣΑΝ ΕΝΑ ΠΡΩΤΟ ΘΗΡΑΜΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΩς ΤΑ ΟΡΤΥΚΙΑ Κ ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΝΤΟΠΙΑΡΙΚΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ :lol: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 29, 2013 10:16 pm 
Άβαταρ μέλους

Μεχρι να σου απαντησει ο Σακης, να σου πω και εγω την γνωμη μου φιλε?
Να το βγαλεις το σκυλι.Εμπειριες θελουν.
Και να ξερεις οτι χαζα δεν ειναι.Αλλο κυνηγι κανουν στον καμπο, και αλλο στο βουνο.
Τα σκυλια αν τα δουλεψεις και τα αγαπας, κυνηγουν οπως θες εσυ.

http://www.youtube.com/watch?v=uB-XXNv9 ... Z2xkylSeKA

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 29, 2013 11:07 pm 
Άβαταρ μέλους

panos franchi έγραψε:
Μεχρι να σου απαντησει ο Σακης, να σου πω και εγω την γνωμη μου φιλε?
Να το βγαλεις το σκυλι.Εμπειριες θελουν.
Και να ξερεις οτι χαζα δεν ειναι.Αλλο κυνηγι κανουν στον καμπο, και αλλο στο βουνο.
Τα σκυλια αν τα δουλεψεις και τα αγαπας, κυνηγουν οπως θες εσυ.

http://www.youtube.com/watch?v=uB-XXNv9 ... Z2xkylSeKA

γιασου φιλε πανο :wink: :wink: πωλη καλα απαντησες στον βλασι :wink: :wink: αλα μας εχη μπερδεψη με της περδικες της φερμες και της μπεκατσες και με τα ορτυκια :roll: :roll: :roll: μαλων βιαζεται και πρωσπαθη να τα κανη ολα μαζι;;;;; :roll: :roll: τι να πω δεν ξερω :roll: :roll: ολα με την ωρατους :wink: :wink: πιστευω οτι θα καταλαβη τη ενωο και θατον βωηθισουμε ολημας μεσααπο το fvroym :wink: :wink: φιλεμου βλασι ξεκινα τον ποιντερασου πρωτα με ορτυκακια και τον χειμωνα βγαλτωναναεχη και της πρωτεστου επαφες με την μπεκατσα για να παρη την γνωση σιγα σιγα του θυραματως που θα πρεπη να κυνηγιση :wink: :wink: και ολα θα πανε καλααααα :wink: :wink: αλα μην ξεχνας οτι εχης σταχεριασου ενα νεαρω σκυλι και θελη παρα πωλη δουλια απο μερουσουυυυυυυυυυ :wink: :wink: :wink: :wink: τα λεμε παλη :wink: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 29, 2013 11:21 pm 
Άβαταρ μέλους

σε σημερινη πρωινη εξωδο 8 σηκωματα αλα χωρις φερμα :( :( μωνο πωντοφερμαρισματα απο την ποινεριναμου και με δυσκωλιες :twisted: :twisted: την σπασανε τα νεβρααααα :( :( τουφεκισα δυο πουλια αλα χαμενα γιατι πεσανε μεσα στα καλαμπωκια :( :( κριμα τα ορτυκακακια :roll: :roll: η πρωινη υγρασια πιστευω δυσκωλεβη πωλη τα σκυλια στην ανευρεση του σκωτομενου θυραματως :roll: :roll: :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 30, 2013 12:15 am 
Άβαταρ μέλους

Αλλη μια εξοδο σημερα στην Θεσσαλονικη. Τεσσερα σηκωματα τρια στο γιλεκοο! Στα περισσοτερα χωραφια εχουν μπει τα τραχτερ και τα οργωσαν! Πεφτει πολυ περπατημα να βρεις κανενα ορτυκι...
ΕικόναΕικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Αύγ 30, 2013 9:55 am 
Άβαταρ μέλους

Ελάχιστα τα ορτύκια στην Κωπαΐδα :(

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 31, 2013 11:09 am 

Σήμερα έκανα μία μικρή έξοδο στην νότια Αττική αν και είναι νωρίς , δεν συνάντησα τίποτε .

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Δημιουργία νέου θέματοςΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 5 από 18   [ 261 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: