Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 4 από 19   [ 277 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τσλίχλες- Κότσυφας Κύν.Σεζόν 2010-2011
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 25, 2010 6:01 pm 
Άβαταρ μέλους

Λίγα τα πουλιά σήμερα εδώ.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 26, 2010 7:47 am 
Άβαταρ μέλους

Πολλές τσίχλες κιριαρίνες αλλά και κανονικές στην Ευρυτανία :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 26, 2010 1:10 pm 
Άβαταρ μέλους

πολλες και στα γιαννενα σηκωνοταν μεσα απο τα βατσουνια 10 μαζι αλλα και πολλες μαυρες μεσα στους κισους δεν εφευγαν με τιποτα θελουν πολυ προγγυγμα. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 27, 2010 1:47 pm 

χερετω τη κυνηγοπαρεα,μπασιματα καλα στη στενη με 15 στο γιλεκο και το σκ που περασε σε κορινθεια χιλιομοδι τσιχλιτσες σε πολυ καλους αριθμους,ευκολα το οριο

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 28, 2010 3:04 am 
Άβαταρ μέλους

Με αυτούς τους κολόκαιρους(Νοτιάδες) δεν πετάει τίποτα......σε αναμονή να το γυρίσει σε βοριά. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 28, 2010 6:53 pm 

γεια σας μαγκες....οπως ειχα προαναφερει σε προηγουμενο μου post αν δειτε ειχα πει πως θα πηγαινα για 4ημερο στην ορεινη ναυπακτια οπως αλλωστε και εκανα....πιστευω να θυμαται ο Dimitris S που ειχαμε μιλησει....λοιπον μαγκες μιλαμε για πολλα πουλια....ειχε πολλες τσιχλες αλλα ακομα περισσοτερες κυργιαρινες....αλλα ειχε καλοκαιρια και περνουσαν ψηλωμενα τα πουλια...παλορα αυτα εκανα πουλακια..(26 τσιχλες και 37 κυργιαρινες...εε 4 μερες ειμουνα πανω...και εχασα πολλα πουλια γιατι δν μπορουσα να τα βρω..πολυ πυκνα μερη..)...Αλλα το αποκορυφωμα ηταν οι φασσες....σας ορκιζομαι τοσες φασσες δν εχω ξαναδει ποτε μου....σαν ψαρονια περνουσαν ρε....απο το καρτερι μας περασαν πολλα πουλια....αλλα ψηλωμενα εξ αιτιας του καιρου...αλλα εκανα 11 φασσουλες και εγω..μιας και ειχα μαζι μου καραμπινα super magnum και κατι καλα φυσιγγια winchester...(ετυχε και μια μερα απο ολες και ειχε τσαφ και απεδωσαν καρπους.)...αλλα φιλοι επαθα πλακα με τοσα πουλια που εβλεπα....

ΥΓ:ακουστε και κατι να γελασετε...κυριακη απογευμα ειχα κατσει για απογευματινο σε τσιχλες.....και οπως ειναι λογικο ειχα φυσιγγια 8 κ 9 νουμερο....ειχε κινηση απο πουλακια αλλα οχι και παρα πολλα...αλλα βαραγαμε...και οπως καθομουν και περιμενα αναμεσα σε κατι ελατα(γιατι προσπαθουσα οσο μπορουσα να μην φαινομαι πολυ γιατι ειμαι 16,5 χρονων και δεν εχω αδεια...οποτε καταλαβαινετε οτι ειχα ακομη μια εννοια στο νου μου...μην με ποιασουν...)..τελος παντων..οπως καθομουν και περιμενα,περνανε απο πλαι μου ενα κοπαδι φασσες 20 πουλια...στα 15-20 μετρα..πολυ κοντα...αλλα εγω καθως δεν εχω και πολυ πειρα,οπως ενας κυνηγος που κυνηγαει χρονια(καθως ειμαι σχετικα μικρος ακομα),ξαφνιαστηκα,ενθουσιαστικα και γενικα κομπλαρα εκεινη την ωρα...με αποτελεσμα οπως αλλωστε φανταζεστε και πανε οι τουφεκιες στο ντουκου....αν και ειμαι καλος ντουφεκας απο οτι μου λεει ο πατερας μου,οι φιλοι μου και αλλοι που κυνηγαμε παρεα..δν καταφερα να παρω κανενα πουλι,παροτι ενα εφυγε σκαγιασμενο....και επεσε..αλλα που επεσε?????...μπορει καποιοι να γελατε ακουγωντας αυτο,καθως τα πουλια ηταν τοσο κοντα που με 8ρακια ή 9ρακια θα επεφταν ξερα...αλλα τι να κανουμε...δεν ετυχε...αλλα την επομενη υποσχομαι να ειμαι πιο ηρεμος....(αν και πιστευω λιγο-πολυ ολοι το εχουμε παθει αυτο....ειδικα εσεις που κυνηγατε φασσες πιστευω οτι αν ερχονταν ενα κοπαδι ακριβως διπλα σου ξαφνικα θα ψιλο-σαστιζατε και εσεις....αλλα εγω ειμαι και λιγο απειρος οσο αφορα το συγκεκριμενο γεγονος.....εχω ξαναπαει για φασσες αρκετες φορες...αλλα δεν σας κρυβω οτι ειλικρινα "χεστικα" οταν τις ειδα ξαφνικα μπροστα μου....χαχαχαχαχχ......αλλα ρε μαγκες φανταστικες εμπειριες ειναι αυτες....δεν προκειται να την ξεχασω ποτε μου.....σας ευχαριστω που με ακουσατε....και συγγνωμη αν σας κουρασα με τοσα που εγραψα....καλα και ασφαλη κυνηγια ευχομαιιι....!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 28, 2010 8:57 pm 
Άβαταρ μέλους

kostas.ath. έγραψε:
γεια σας μαγκες....οπως ειχα προαναφερει σε προηγουμενο μου post αν δειτε ειχα πει πως θα πηγαινα για 4ημερο στην ορεινη ναυπακτια οπως αλλωστε και εκανα....πιστευω να θυμαται ο Dimitris S που ειχαμε μιλησει....λοιπον μαγκες μιλαμε για πολλα πουλια....ειχε πολλες τσιχλες αλλα ακομα περισσοτερες κυργιαρινες....αλλα ειχε καλοκαιρια και περνουσαν ψηλωμενα τα πουλια...παλορα αυτα εκανα πουλακια..(26 τσιχλες και 37 κυργιαρινες...εε 4 μερες ειμουνα πανω...και εχασα πολλα πουλια γιατι δν μπορουσα να τα βρω..πολυ πυκνα μερη..)...Αλλα το αποκορυφωμα ηταν οι φασσες....σας ορκιζομαι τοσες φασσες δν εχω ξαναδει ποτε μου....σαν ψαρονια περνουσαν ρε....απο το καρτερι μας περασαν πολλα πουλια....αλλα ψηλωμενα εξ αιτιας του καιρου...αλλα εκανα 11 φασσουλες και εγω..μιας και ειχα μαζι μου καραμπινα super magnum και κατι καλα φυσιγγια winchester...(ετυχε και μια μερα απο ολες και ειχε τσαφ και απεδωσαν καρπους.)...αλλα φιλοι επαθα πλακα με τοσα πουλια που εβλεπα....

ΥΓ:ακουστε και κατι να γελασετε...κυριακη απογευμα ειχα κατσει για απογευματινο σε τσιχλες.....και οπως ειναι λογικο ειχα φυσιγγια 8 κ 9 νουμερο....ειχε κινηση απο πουλακια αλλα οχι και παρα πολλα...αλλα βαραγαμε...και οπως καθομουν και περιμενα αναμεσα σε κατι ελατα(γιατι προσπαθουσα οσο μπορουσα να μην φαινομαι πολυ γιατι ειμαι 16,5 χρονων και δεν εχω αδεια...οποτε καταλαβαινετε οτι ειχα ακομη μια εννοια στο νου μου...μην με ποιασουν...)..τελος παντων..οπως καθομουν και περιμενα,περνανε απο πλαι μου ενα κοπαδι φασσες 20 πουλια...στα 15-20 μετρα..πολυ κοντα...αλλα εγω καθως δεν εχω και πολυ πειρα,οπως ενας κυνηγος που κυνηγαει χρονια(καθως ειμαι σχετικα μικρος ακομα),ξαφνιαστηκα,ενθουσιαστικα και γενικα κομπλαρα εκεινη την ωρα...με αποτελεσμα οπως αλλωστε φανταζεστε και πανε οι τουφεκιες στο ντουκου....αν και ειμαι καλος ντουφεκας απο οτι μου λεει ο πατερας μου,οι φιλοι μου και αλλοι που κυνηγαμε παρεα..δν καταφερα να παρω κανενα πουλι,παροτι ενα εφυγε σκαγιασμενο....και επεσε..αλλα που επεσε?????...μπορει καποιοι να γελατε ακουγωντας αυτο,καθως τα πουλια ηταν τοσο κοντα που με 8ρακια ή 9ρακια θα επεφταν ξερα...αλλα τι να κανουμε...δεν ετυχε...αλλα την επομενη υποσχομαι να ειμαι πιο ηρεμος....(αν και πιστευω λιγο-πολυ ολοι το εχουμε παθει αυτο....ειδικα εσεις που κυνηγατε φασσες πιστευω οτι αν ερχονταν ενα κοπαδι ακριβως διπλα σου ξαφνικα θα ψιλο-σαστιζατε και εσεις....αλλα εγω ειμαι και λιγο απειρος οσο αφορα το συγκεκριμενο γεγονος.....εχω ξαναπαει για φασσες αρκετες φορες...αλλα δεν σας κρυβω οτι ειλικρινα "χεστικα" οταν τις ειδα ξαφνικα μπροστα μου....χαχαχαχαχχ......αλλα ρε μαγκες φανταστικες εμπειριες ειναι αυτες....δεν προκειται να την ξεχασω ποτε μου.....σας ευχαριστω που με ακουσατε....και συγγνωμη αν σας κουρασα με τοσα που εγραψα....καλα και ασφαλη κυνηγια ευχομαιιι....!!!

Μπράβο σου Κωστή.Αυτά είναι ευχάριστα να ακολουθείς τον πατέρα σου από αυτήν την ηλικία και να μπαίνεις στο ευχάριστο κλίμα.Μόνο πρόσεχε μην παραμελείς το σχολείο σου που προέχει !!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 1:08 am 
Άβαταρ μέλους

kostas.ath. έγραψε:
γεια σας μαγκες....οπως ειχα προαναφερει σε προηγουμενο μου post αν δειτε ειχα πει πως θα πηγαινα για 4ημερο στην ορεινη ναυπακτια οπως αλλωστε και εκανα....πιστευω να θυμαται ο Dimitris S που ειχαμε μιλησει...26 τσιχλες και 37 κυργιαρινες...εε 4 μερες ειμουνα πανω..εκανα και 11 φασσουλες και εγω..μιας και ειχα μαζι μου καραμπινα super magnum και κατι καλα φυσιγγια winchester....
ειλικρινα "χεστικα" οταν τις ειδα ξαφνικα μπροστα μου....χαχαχαχαχχ......αλλα ρε μαγκες φανταστικες εμπειριες ειναι αυτες....δεν προκειται να την ξεχασω ποτε μου.....σας ευχαριστω που με ακουσατε....και συγγνωμη αν σας κουρασα με τοσα που εγραψα....καλα και ασφαλη κυνηγια ευχομαιιι....!!!

Γειά σου ρε Κωστάκη......απο ότι διαβάζω βλέπω ότι το κάψαμε το πελεκούδι εκεί στα ψηλά ετσι;;;
Το είπες και το έκανες και πήγες και έπεσες σε περάσματα και τράβηξες πολλές τουφεκιές αρα γύρισες ΓΕΜΑΤΟΣ αναμνήσεις και όμορφες σκηνές.
Μπράβο ρε φιλαράκι πάντα να περνας τόσο καλά και να μας τα λες με τον δικό σου ενθουσιασμό.
:!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 7:43 pm 
Άβαταρ μέλους

καλησπέρα παιδιά1σήμερα Ανάβυσσο πολύ βροχή και τίποτα απο τσίχλες....ας ελπίσουμε αύριο που μυρίζει τσιχλόκαιρος!! 8)

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 29, 2010 11:59 pm 

εεεμμμμ....αυτα ειναι τα ωραια της ολης υποθεσης με το κυνηγι φιλε μου dimitri.....και εγω προσωπικα δν το αλλαζω με τπτ αλλο.....
κατι αλλο τωρα....εχω ρωτησει και εχω παρει καποιες ιδεες(και απο καποια ατομα του φορουμ και τους ευχαριστω)...αλλα θα ηθελα να με συμβουλευσετε και εσεις για το θεμα του σκυλιου...πιο πολυ εγω ειμαι τσιχλας....και φασσας....οποτε θελω ενα σκυλακι για απορτ πιο πολυ...γιατι χανω πολλα θηραματα απο αυτα που βαραω και με στεναχορει το γεγονος να αφηνω πισω μου σκοτωμενα ή και τραυματισμενα πουλια....τι σκυλι μου προτεινετε λοιπον εσεις για το θεμα του απορτ...????

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 30, 2010 12:54 am 
Άβαταρ μέλους

kostas.ath. έγραψε:
εεεμμμμ....αυτα ειναι τα ωραια της ολης υποθεσης με το κυνηγι φιλε μου dimitri.....και εγω προσωπικα δν το αλλαζω με τπτ αλλο.....
κατι αλλο τωρα....εχω ρωτησει και εχω παρει καποιες ιδεες(και απο καποια ατομα του φορουμ και τους ευχαριστω)...αλλα θα ηθελα να με συμβουλευσετε και εσεις για το θεμα του σκυλιου...πιο πολυ εγω ειμαι τσιχλας....και φασσας....οποτε θελω ενα σκυλακι για απορτ πιο πολυ...γιατι χανω πολλα θηραματα απο αυτα που βαραω και με στεναχορει το γεγονος να αφηνω πισω μου σκοτωμενα ή και τραυματισμενα πουλια....τι σκυλι μου προτεινετε λοιπον εσεις για το θεμα του απορτ...????

Μα σου έχω απαντησει ρε Κωστάκη,ακόμα ζαλισμένος απο τις τουφεκιές είσαι.!!! :wink:
post12849.html#p12849
ΕΔΩ. :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 30, 2010 9:51 am 
Άβαταρ μέλους

Την ησυχία μας σήμερα την χάλασαν κάτι παλιογερακότσιχλες που δεν ήθελαν να καταλάβουν ότι εγώ πήγα να πιώ τον καφέ μου στην φύση :D
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 31, 2010 1:22 pm 
Άβαταρ μέλους

Παρά του ότι οι μήνες Οκτώβριος- Νοέμβριος είναι καθαρά μήνες Φάσας-Μπεκάτσας, βλέπω η ταπεινή τσιχλίτσα μας έχει ανάψει τα αίματα.
Και η πρώτη δικιά μου την προηγούμενη εβδομάδα

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 31, 2010 2:01 pm 
Άβαταρ μέλους

Η ΧΘΕΣΙΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΧΕ ΑΠ'ΟΛΑ ΤΑ ΘΗΡΑΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΠΕΡΔΙΚΑ ΔΕ ΒΡΗΚΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ!Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 31, 2010 10:38 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλησπέρα,συνάδελφοι.Ολα καλά και στην Εύβοια.Πολλά πουλιά στο κεντρικό κομμάτι του νομού εχθές.Σήμερα στο ίδιο καρτέρι που χθες πήρα 14 τσιχλίτσες(και κοκκινούλες και 1 γερακότσιχλα μέσα) δεν είχε τίποτα!Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω και εγω μια φωτογραφία.Δεν ξέρω το γιατί. Μακάρι να μείνουν λιγα πουλάκια για πιο μετά.
Πάντως απο κυνηγούς γινόταν χαμός.Καποιοι άνθρωποι όμως είναι ζώα.Πρέπει να κάτσουν δίπλα σου ή μπροστά σου ένω εσυ είσαι απο τις 5 έκει.Και αργοπορημένοι έρχονται και φοβερά ανάγωγοι είναι.Δεν πειράζει,υγεία...

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 4 από 19   [ 277 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: