Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 18 από 19   [ 277 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τσλίχλες- Κότσυφας Κύν.Σεζόν 2010-2011
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 26, 2011 10:30 pm 
Άβαταρ μέλους

Κάναμε ένα κυνήγι με ενα φίλο σήμερα από τις 12 00 μέχρι τις 16 00 σε υψώματα με ελιές, οι τσίχλες πάρα πολλές, τα ψαρόνια αμέτρητα, είδαμε και ένα κοπάδι από γερακότσιχλες. Εγώ -στερημένος και παραπονεμένος φέτος- ήθελα να ρίξω σε ο,τι επιτρεπόταν, μιας και το πορτ μπαγκάζ βογκούσε από μαζέματα φυσίγγια παλιών ετών, ο άλλος ήθελε να γυρνάμε με το αμάξι και να πετύχουμε τα ψαρόνια μαζεμένα για ένα καλό άδειασμα της καραμπίνας. Με τα πολλά τα συνδυάσαμε και τα δύο.
Το κοπάδι με τα μαυρόπουλα πρέπει να είχε 25.000 με 30.000 ίσως και περισσότερα αν μετρούσα και κάποια άλλα μεμονωμένα κοπάδια των 50-100 που πετούσαν στον ορίζοντα, οι τσίχλες πεταγόταν από κάθε μικρή βατσινιά, συστάδα κλπ. Ρίξαμε γύρω στα 70 φυσίγγια, πάνω-κάτω, και το αποτέλεσμα κυρίως ψαρόνια μετρημένα σε κιλά από κάποιο σημείο και μετά. :D
Ψόφησα όμως στην κούραση.
Η τελευταία μέρα της περιόδου για μένα. Έκλεισα και το Άρτεμις, να το στείλω τη Δευτέρα.
Του χρόνου, πρώτα ο Θεός, να είμαστε γεροί.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 27, 2011 4:29 am 
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:
Κάναμε ένα κυνήγι με ενα φίλο σήμερα από τις 12 00 μέχρι τις 16 00 σε υψώματα με ελιές, οι τσίχλες πάρα πολλές, τα ψαρόνια αμέτρητα, είδαμε και ένα κοπάδι από γερακότσιχλες. Εγώ -στερημένος και παραπονεμένος φέτος- ήθελα να ρίξω σε ο,τι επιτρεπόταν, μιας και το πορτ μπαγκάζ βογκούσε από μαζέματα φυσίγγια παλιών ετών, ο άλλος ήθελε να γυρνάμε με το αμάξι και να πετύχουμε τα ψαρόνια μαζεμένα για ένα καλό άδειασμα της καραμπίνας. Με τα πολλά τα συνδυάσαμε και τα δύο.
Το κοπάδι με τα μαυρόπουλα πρέπει να είχε 25.000 με 30.000 ίσως και περισσότερα αν μετρούσα και κάποια άλλα μεμονωμένα κοπάδια των 50-100 που πετούσαν στον ορίζοντα, οι τσίχλες πεταγόταν από κάθε μικρή βατσινιά, συστάδα κλπ. Ρίξαμε γύρω στα 70 φυσίγγια, πάνω-κάτω, και το αποτέλεσμα κυρίως ψαρόνια μετρημένα σε κιλά από κάποιο σημείο και μετά. :D
Ψόφησα όμως στην κούραση.
Η τελευταία μέρα της περιόδου για μένα. Έκλεισα και το Άρτεμις, να το στείλω τη Δευτέρα.
Του χρόνου, πρώτα ο Θεός, να είμαστε γεροί.

γιασου ιασων :D , απω που εισαι απω τον νωμο σερρων ;; εγω ειμαι απω την νιγρτητα, γενιμενως, αλα μενω σαλονικα, εδω και 35 χρωνιαα,,του 68 γενιθης :D ... τελως παντων,, κυνηγαω μπεκατσα ,στο χωριωμου, παντα μιας και εχω φιλους μου εκη :D :D ξερω τα μπεκατσωμερια που πιανουν καλα τα πουλια και οχι μωνο :D τωρα μιας και ειπες ,για μαυροπουλια, της πρωαλες γυρνωντας απω κυνηγι μπεκατσας :D απω το χωριομου,, με 2 πουλια μαζιμας πεσαμε σε πωλα συνεφα διασπαρτα με μαυροπουλα σε ελιες και οχι μωνο, και μες στα χωραφια ,χιλιαδεςςςςςς :shock: :shock: :shock: ..υπαμε να κανουμε καμια τουφεκια μιας και η μπεκατσα δεν μας δινη πολα περιθωρια σε ωλητις την κυνηγετικη σεζωνννν :shock: :shock: .... καναμε που λες ψιλοκαρτερι στα ψαρονια και τραβηξαμε καμια 20-30 τουφεκιες και μαζεψαμε 2 τσουβαλια λινατσες πουλια :shock: ,,,μιας και εχουμε κατη φιλους μεσιληκους που τα γουσταρουν για μεζεεεεε :D :D :D ...και αυτα εχουν την νωστημιατους πιστεβωωω :shock: .. απω οτι εχω διαβαση στο εξωτερικο, τα εχουνε για καλους μεζεδεεςςςς :roll: :shock: :D :D ...αυτααααα για σημεραααα :D :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 27, 2011 12:50 pm 
Άβαταρ μέλους

Χθες πήγα πάλι στα Φιλιατρά. Τα πουλιά λιγότερα αισθητά και πιο πονηρεμένα σηκώνονταν αρκετά μακριά. Τις ρίξαμε τις ντουφεκιές μας αλλά μετά από πάρα πολύ περπάτημα. Άκουσα και ντουφεκιές από άλλη παρέα, μήπως ήταν κανάς γνωστός?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 27, 2011 7:32 pm 
Άβαταρ μέλους

Αποστόλη αυτές είναι τσίχλες!!! :o Όχι σαν τις δικές μας τις μικρούλες που μας ταλαιπωρούν στο σημάδι!Σήμερα κάναμε ένα περπατητό περίεργο...αλλού βρίσκαμε και αλλού όχι,σε γενικές γραμμές καλά ήταν με μπόλικο περπάτημα και καλές τουφεκιές!Περισσότερο χάρηκα που ήρθε ένας νέος φίλος κυνηγός ο Ηλίας που τις περισσότερες φορές που ήταν κοντά μου έκανε υπέροχες τουφεκιές.Μερικές φωτό απο εμένα για αρχή και τις υπόλοιπες απο τα άλλα παιδιά και απο τον Άλκη που μαλλον έχει και βιντεάκι.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Να είμαστε καλά και μάλλον αύριο θα πούμε και του χρόνου! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 27, 2011 7:53 pm 
Άβαταρ μέλους

Πραγματικα Δημητρη πρεπει να το καταευχαριστηθηκατε..ωραιες και οι φοτο σου! :D
Ειχε τοσο ζεστη και φορουσες κοντομανικο?

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 27, 2011 7:56 pm 
Άβαταρ μέλους

Μπραβο παιδια, και του χρονου. :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 27, 2011 10:20 pm 
Άβαταρ μέλους

SpyrosBenelli έγραψε:
Χθες πήγα πάλι στα Φιλιατρά. Τα πουλιά λιγότερα αισθητά και πιο πονηρεμένα σηκώνονταν αρκετά μακριά. Τις ρίξαμε τις ντουφεκιές μας αλλά μετά από πάρα πολύ περπάτημα. Άκουσα και ντουφεκιές από άλλη παρέα, μήπως ήταν κανάς γνωστός?

Σπύρο εχτές το πρωί ήμασταν πάνω απ'τη Σπηλιά πρός Φιλιατρά...μιά παρέα που κυνηγούσε ήταν πιό πάνω απο εμάς πάνω απο χιλιόμετρο...άκουγόντουσαν καλά οι τουφεκιές,εάν είσαστε εσείς κρίμα γιατί θα κάναμε παρέα και είχαμε και τενεκέ μαζί!! :wink: :D Πολύ καλά τα πήγαμε εχτές γιά 2-3 ώρες κυνηγίου.ΚΥΝΗΓΟΣ 10 το παιδί στη φωτό δέν είμαι εγώ...αλλά είχε''ανάψει'' απο το τουφεκίδι...και έβγαλε τα ρούχα του :lol: και ενώ έψαχνε για τη τσίχλα του την είχε κλέψει ο σκύλος μου! :lol:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 27, 2011 11:51 pm 
Άβαταρ μέλους

γιασου ιασων :D , απω που εισαι απω τον νωμο σερρων ;; εγω ειμαι απω την νιγρτητα, γενιμενως, αλα μενω σαλονικα, εδω και 35 χρωνιαα,,του 68 γενιθης :D ... τελως παντων,, κυνηγαω μπεκατσα ,στο χωριωμου, παντα μιας και εχω φιλους μου εκη :D :D ξερω τα μπεκατσωμερια που πιανουν καλα τα πουλια και οχι μωνο :D τωρα μιας και ειπες ,για μαυροπουλια, της πρωαλες γυρνωντας απω κυνηγι μπεκατσας :D απω το χωριομου,, με 2 πουλια μαζιμας πεσαμε σε πωλα συνεφα διασπαρτα με μαυροπουλα σε ελιες και οχι μωνο, και μες στα χωραφια ,χιλιαδεςςςςςς :shock: :shock: :shock: ..υπαμε να κανουμε καμια τουφεκια μιας και η μπεκατσα δεν μας δινη πολα περιθωρια σε ωλητις την κυνηγετικη σεζωνννν :shock: :shock: .... καναμε που λες ψιλοκαρτερι στα ψαρονια και τραβηξαμε καμια 20-30 τουφεκιες και μαζεψαμε 2 τσουβαλια λινατσες πουλια :shock: ,,,μιας και εχουμε κατη φιλους μεσιληκους που τα γουσταρουν για μεζεεεεε :D :D :D ...και αυτα εχουν την νωστημιατους πιστεβωωω :shock: .. απω οτι εχω διαβαση στο εξωτερικο, τα εχουνε για καλους μεζεδεεςςςς :roll: :shock: :D :D ...αυτααααα για σημεραααα :D :D[/quote]

Σάκη εγώ δεν είμαι από Νιγρίτα, αλλά εκεί κοντά τα βρήκαμε τα πουλιά. Το πρωί είχα ξεκινήσει για γερακότσιχλες, πήγα μέχρι τα Κερδύλια να τις ψάχνω, εκεί είχε χιόνι και βροχή ανάμεικτο, γύρισα προς Νιγρίτα και τελικά μιας και δεν βρήκα γερακότσιλες στάθηκα στο κοπάδι αυτό το μεγάλο. Είχε και τσίχλες πολλές αλλά βαριόμουν να το ρίξω πάλι στο περπατητό ιδιώς καθώς έπρεπε σε κάθε επώμιση να τσεκάρω αν είναι τσίχλα ή κότσυφας... Έτσι και αφού περνούσαν μαυροπούλια συνεχώς, συναντήθηκα με ένα φίλο μου και το ρίξαμε στα μαυροπούλια.

Τα συγχαρητήρια πάντως σε όλα τα παιδιά παραπάνω και καλή ανάπαυλα τώρα και σε εμάς και τα θηράματα.

Υ.Γ. Σήμερα που πήγαινα μέσα στο Νομό για μια υποχρέωση κατά τις 12 00 συνάντησα και τα κοπάδια με τις γερακότσιχλες που εδώ και 15 μέρες ανέμενα. Γέμισαν τα χωραφια. Έκανα μια μικρή βόλτα όπου μπορούσε να πάει το αμάξι για να τις χαζέψω. Χαλάλι τους. Για μια μέρα δεν τις πρόλαβα. Του χρόνου.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 12:03 am 
Άβαταρ μέλους

fassajim έγραψε:
SpyrosBenelli έγραψε:

Σπύρο εχτές το πρωί ήμασταν πάνω απ'τη Σπηλιά πρός Φιλιατρά...μιά παρέα που κυνηγούσε ήταν πιό πάνω απο εμάς πάνω απο χιλιόμετρο...άκουγόντουσαν καλά οι τουφεκιές,εάν είσαστε εσείς κρίμα γιατί θα κάναμε παρέα και είχαμε και τενεκέ μαζί!! :wink: :D Πολύ καλά τα πήγαμε εχτές γιά 2-3 ώρες κυνηγίου.ΚΥΝΗΓΟΣ 10 το παιδί στη φωτό δέν είμαι εγώ...αλλά είχε''ανάψει'' απο το τουφεκίδι...και έβγαλε τα ρούχα του :lol: και ενώ έψαχνε για τη τσίχλα του την είχε κλέψει ο σκύλος μου! :lol:

Σου λέω παρκάρουμε συνέχεια σε ένα εκκλησάκι, άγιοι απόστολοι νομίζω, ψάχνουμε κάτι ασφάλακτα και μετά τα λιοστάσια προς τα κάτω, πάνω κάτω κτλ.Κοντά στο ρέμα στο που περνάει από το εξοχικό. Εγώ τις ντουφεκιές τις άκουγα από πάνω μας και αριστερά όπως κοιτάμε το βουνό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 12:10 am 
Άβαταρ μέλους

Το τελευταίο Σαββατοκύριακο πέρασε με ωραίο τσιχλοκυνήγι και τσιχλοφαγία :D
Μας φόβισε λίγο η πρωινή βροχή αλλά πέρασε γρήγορα και όλα πήγαν καλά.
Και του χρόνου παιδιά να έχουμε την υγειά μας να ξανακυνηγήσουμε.

Εικόνα

Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 12:27 pm 
Άβαταρ μέλους

Ωραία πράγματα παιδιά,και καλός ο σκηνοθέτης!!!
Και του χρόνου με υγεία σε όλους.
:!: :!:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 1:28 pm 
Άβαταρ μέλους

Καλημερα στην παρεα, τελος και αυτη η χρονια, καλα περασαμε με ολων των ειδων τα κυνηγια που καναμε, να ειμαστε καλα και του χρονου.
Ρε παιδια απο τα φιλιατρα ο τενεκες ελιωσε, τον ξεκανε ο μαγκας :lol: :lol:

Εικόνα

Uploaded with ImageShack.us

παίρνει τα ζαγαράκια του να πάει να κυνηγήσει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 1:35 pm 
Άβαταρ μέλους

μπραβο φωτη τις σκισατε ,αντε και του χρονου ναμαστε ολοι καλα να ξανα βγουμε στα βουνα και τα λαγκαδια :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 8:25 pm 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Ομορφα πράγματα βλέπω απ όλους στο κλείσιμο , μπράβο και του χρόνου πρώτα απ όλα με υγεία. :D
Δημήτρη - Αλκη η όμορφη παρέα σας πετάει
:D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 10:18 pm 
Άβαταρ μέλους

Σημερινή τελευταία έξοδο.Τσίχλα η κοινή ή κελα'ι'δότσιχλα....που μας έμαθε τόσα πολλά πάνω στο κυνήγι που απο μικρά παιδιά συνηθήσαμε να ξυπνάμε νωρίς τα χειμωνιάτικα παγωμένα πρωινά για να την συναντήσουμε στο ξεκούρνιασμά της απο τα λόγγια και τις ρεματιές!!!Και του χρόνου παιδιά να είμαστε καλά να την απολαύσουμε στο κυνήγι της όσο και στο φαί της στη θράκα! :D
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 18 από 19   [ 277 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 15, 16, 17, 18, 19  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: