Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 16 από 19   [ 277 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τσλίχλες- Κότσυφας Κύν.Σεζόν 2010-2011
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 19, 2011 4:37 pm 
Άβαταρ μέλους

ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΘΑΝΕΙ ΤΑ ΚΟΤΣΥΦΙΑ ΙΑΣΩΝΑ...ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΠΡΑΒΟ...
ΣΑΝ ΤΟΝ ΕΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΚΡΕΜΑΣΕΙ... :D :D :D :D

''ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΙΕΣ ΤΙΣ ΜΥΤΕΣ,ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΣΚΙΕΣ ΔΙΑΒΟΛΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΜΟΥΡΤΣΙ, ΝΑ ΣΕ ΤΡΟΜΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΝ...''
ΑΡΙΣ
ΚΑΛΑΜΑΤΑ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 19, 2011 4:46 pm 
Άβαταρ μέλους

Οντως Ιασωνα, τα σταυρωσες τα κοτσιφια!
Πουλια υπαρχουν αλλα θελουν αρκετο περπατημα, Αντε λιγες μερες μεινανε για να πουμε και του χρονου. Μια χθεσινη φ.
Εικόνα

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 19, 2011 7:11 pm 
Άβαταρ μέλους

Ναι όντως, δεν το είχα σκεφτεί έτσι. Απλά μου άρεσε ο κορμός. Δεν πειράζει καλά είναι , ποικιλία στα background. :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 19, 2011 11:33 pm 
Άβαταρ μέλους

Πάντως το μπουκετάκι παραπάνω που έχει και γερακότσιχλες νομίζω ότι θα το προτιμούσα. Φέτος δεν μας έχουν έρθει μεγάλοι αριθμοί ακόμη από δαύτες.

Και το περπατητό όμως ρε παιδιά άλλο πράμα, τι να λέμε. Μου έλειψε πολύ φέτος. Πάλι καλά που έχουμε αποχή και μπόρεσα λιγάκι να κυνηγήσω έστω τελευταίες μέρες. Εξάσκηση σκοπευτική, γυμναστική, καθαρός αέρας, η μπουρλιά να γεμίζει... και αυτά τα τσιχλοκότσυφα ατελείωτα, να σηκώνονται 8-10 από μια βατσινιά, να τουφεκάω, μπαμ, μπουμ, άλλο να πέφτει εδώ, άλλο εκεί, και να σηκώνονται άλλα 10 με τις τουφεκιές. Και τετράπαχα. Ωραία πράματα.

Α, σήμερα και τα ποσοστά ευστοχίας μου ήταν σχεδόν 1,5 φυσίγγι για 1 θήραμα, ούτε ο Κλιντ Ηστγουντ να ήμουν. :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 3:37 am 
Άβαταρ μέλους

Ιασων έγραψε:
Πάντως το μπουκετάκι παραπάνω που έχει και γερακότσιχλες νομίζω ότι θα το προτιμούσα. Φέτος δεν μας έχουν έρθει μεγάλοι αριθμοί ακόμη από δαύτες.

Και το περπατητό όμως ρε παιδιά άλλο πράμα, τι να λέμε. Μου έλειψε πολύ φέτος. Πάλι καλά που έχουμε αποχή και μπόρεσα λιγάκι να κυνηγήσω έστω τελευταίες μέρες. Εξάσκηση σκοπευτική, γυμναστική, καθαρός αέρας, η μπουρλιά να γεμίζει... και αυτά τα τσιχλοκότσυφα ατελείωτα, να σηκώνονται 8-10 από μια βατσινιά, να τουφεκάω, μπαμ, μπουμ, άλλο να πέφτει εδώ, άλλο εκεί, και να σηκώνονται άλλα 10 με τις τουφεκιές. Και τετράπαχα. Ωραία πράματα.

Α, σήμερα και τα ποσοστά ευστοχίας μου ήταν σχεδόν 1,5 φυσίγγι για 1 θήραμα, ούτε ο Κλιντ Ηστγουντ να ήμουν. :D

Πάμε γερά παληκάρια,τελευταία μας βδομάδα για φέτος. :wink:
Οποιος πρόλαβε,...... πρόλαβε!!!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 4:28 pm 
Άβαταρ μέλους

Το προγραμμα σήμερα είχε εξόρμηση στην Μεσσηνία για ολοήμερο αλλά κάποιοι από την παρέα που τους σέρνουν οι γυναίκες τους από τα @@ μας την χάλασαν και γυρίσαμε. Στο πρωινό δεν πέταγε τίποτα και το ρίξαμε στο περπάτημα. Σε λίγα σημεία είχε πουλιά αλλά εντάξει ήταν τις ρίξαμε τις ντουφεκιές μας. Εγώ πήρα 19 πουλιά στο χέρι είχα και μερικά χαμένα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 7:48 pm 

σημερα κατι φιλαρακια μου πηγαν ολοημερο περπατητο για τσιχλες.Απ'οτι μου ειπε ο φιλος μου πουλια ειχε παρα πολλα και εκαναν περιπου 60 τσιχλες 4 ατομα αλλα το κακο ειναι οτι δεν πηραν μαζι τους σκυλο και εχασαν παρα πολλα πουλια!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 8:56 pm 
Άβαταρ μέλους

nikoskal έγραψε:
αλλα το κακο ειναι οτι δεν πηραν μαζι τους σκυλο και εχασαν παρα πολλα πουλια!

Αλεπούδες έχει στην Κάλυμνο; :D Αν και παρατήρησα ότι δεν τα πολυτρώνε τα χτυπημένα και έχει τύχει επανειλλημένα να βρίσκουμε χθεσινά χτυπημένα θηράματα.

Πάντως στα μέρη που κυνηγάω αν κάνεις ολοήμερο θα χρειάζεσαι μάλλον βαστάζο με μπράτσα...

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 9:24 pm 
Άβαταρ μέλους

Στα δικά μου τα μέρη τα πουλιά ήταν λίγα και δεν άξιζε τον κόπο. Σε κάποια μέρη μόνο είχε πουλιά για περπατητό αλλά θες ότι έλειπε 1 φίλος για να είμαστε 3 όπλα, θες η επιθυμία για καμία τελευταία συνάντηση με καμία μακρημύτα, περπατητό δεν κάναμε.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 9:51 pm 

Ιασων έγραψε:
nikoskal έγραψε:
αλλα το κακο ειναι οτι δεν πηραν μαζι τους σκυλο και εχασαν παρα πολλα πουλια!

Αλεπούδες έχει στην Κάλυμνο; :D Αν και παρατήρησα ότι δεν τα πολυτρώνε τα χτυπημένα και έχει τύχει επανειλλημένα να βρίσκουμε χθεσινά χτυπημένα θηράματα.

Πάντως στα μέρη που κυνηγάω αν κάνεις ολοήμερο θα χρειάζεσαι μάλλον βαστάζο με μπράτσα...

οχι δεν εχει......παρελειψα να σας πω οτι τα παιδια πηγαν για κυνηγι στην γειτονικη ΚΩ εκει εχει καλυτερους κυνηγοτοπους για τσιχλες και ειναι πολυ πυκνα!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 20, 2011 11:52 pm 
Άβαταρ μέλους

Πάντως στα μέρη που κυνηγάω αν κάνεις ολοήμερο θα χρειάζεσαι μάλλον βαστάζο με μπράτσα...[/quote]

Και για να μην παρεξηγηθώ, δεν το έγραψα το παραπάνω για να παινευτώ, ούτε για να παινέψω τα μέρη μου. Μια διαπίστωση έκανα για τη φετεινή χρονιά που ήταν αρκετή καλή στο συγκεκριμένο θήραμα. Υπάρχουν ασφαλώς μυριάδες καλύτερα μέρη. Στα νησιά πάντως που ξερω έναν φίλο από Λήμνο, φέτος τον Οκτώβρη έκανε όριο σε 2 ώρες μέσα περπατητό.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 21, 2011 8:27 am 
Άβαταρ μέλους

SpyrosBenelli έγραψε:
Το προγραμμα σήμερα είχε εξόρμηση στην Μεσσηνία για ολοήμερο αλλά κάποιοι από την παρέα που τους σέρνουν οι γυναίκες τους από τα @@ μας την χάλασαν και γυρίσαμε. Στο πρωινό δεν πέταγε τίποτα και το ρίξαμε στο περπάτημα. Σε λίγα σημεία είχε πουλιά αλλά εντάξει ήταν τις ρίξαμε τις ντουφεκιές μας. Εγώ πήρα 19 πουλιά στο χέρι είχα και μερικά χαμένα.
Έχει πουλιά Σπύρο αλλά πρέπει να έχεις κυνηγήσει τα ίδια μέρη συχνά για να ξέρεις απο πού θα φεύγουν οι περισσότερες και σε εκείνα τα σημεία να πέρνουν θέση τα καλά τουφέκια! :wink: Καλά είναι 19 στο χέρι για λίγο που κυνηγήσατε!Αλλά θέλει οπωσδήποτε σκυλάκι γιατί χάνονται πολλές.Κοντά σε εμάς ήρθατε?Δέν είπες τίποτα να βρισκόμασταν λίγο? :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 21, 2011 9:41 am 
Άβαταρ μέλους

fassajim έγραψε:
SpyrosBenelli έγραψε:
Έχει πουλιά Σπύρο αλλά πρέπει να έχεις κυνηγήσει τα ίδια μέρη συχνά για να ξέρεις απο πού θα φεύγουν οι περισσότερες και σε εκείνα τα σημεία να πέρνουν θέση τα καλά τουφέκια! :wink: Καλά είναι 19 στο χέρι για λίγο που κυνηγήσατε!Αλλά θέλει οπωσδήποτε σκυλάκι γιατί χάνονται πολλές.Κοντά σε εμάς ήρθατε?Δέν είπες τίποτα να βρισκόμασταν λίγο? :D

Πρωινό πάνω από τα Φιλιατρά και δεν πέταγε κουνούπι. Μετά αρχίσαμε το περπάτημα στα λιοστάσια από το βουνό, προς τα κάτω. Εκεί βρήκαμε τα πουλιά στις ελιές. Όπου είχε λόγγο μέσα στα λιοστάσια ήταν γεμάτος πουλιά.Είχα να πάω αρκετό καιρό, τώρα γέμισε φράχτες και δεν περνάς εύκολα. Περπατάγαμε στην ευθεία 50 μέτρα ο ένας από τον άλλο ώστε να ανεμίζουν τα πουλιά αλλά είχε πολύ αέρα και πέταγαν μέσα στις ελιές οι άτιμες. Μετά πήγαμε Εξοχικό και Σπηλιά αλλά τα πουλιά εκεί ήταν ελάχιστα.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 21, 2011 11:42 am 
Site Admin
Άβαταρ μέλους

Και αυτή την εβδομάδα είδα ελάχιστες τσίχλες , για την Στερεά Ελλάδα πρέπει να είναι κακή χρονιά.
Κοτσύφια αντίθετα υπάρχουν αρκετά.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 21, 2011 4:01 pm 
Άβαταρ μέλους

SpyrosBenelli έγραψε:
fassajim έγραψε:
SpyrosBenelli έγραψε:

Πρωινό πάνω από τα Φιλιατρά και δεν πέταγε κουνούπι. Μετά αρχίσαμε το περπάτημα στα λιοστάσια από το βουνό, προς τα κάτω. Εκεί βρήκαμε τα πουλιά στις ελιές. Όπου είχε λόγγο μέσα στα λιοστάσια ήταν γεμάτος πουλιά.Είχα να πάω αρκετό καιρό, τώρα γέμισε φράχτες και δεν περνάς εύκολα. Περπατάγαμε στην ευθεία 50 μέτρα ο ένας από τον άλλο ώστε να ανεμίζουν τα πουλιά αλλά είχε πολύ αέρα και πέταγαν μέσα στις ελιές οι άτιμες. Μετά πήγαμε Εξοχικό και Σπηλιά αλλά τα πουλιά εκεί ήταν ελάχιστα.
Κατέβηκα απ΄το βουνό κατα τις 11.30,εάν είσαστε στον ίδιο δρόμο και επι του δρόμου θα σας έβλεπα...δέν θυμάμαι να είδα αυτοκίνητα σε κάποιο σημείο! :roll:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 16 από 19   [ 277 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: