Αλλαγή γραμματοσειράς

www.gpeppas.gr

Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 12   [ 177 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Φάσσες 2010-2011
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 08, 2010 12:23 pm 
Άβαταρ μέλους

Κάτι φασούλες έκαναν την εμφανισή τους βόρεια Καστοριά και νευροκόπι και τσιμπολογάνε σε κάτι χωραφιες. :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Θέμα δημοσίευσης: Re: Φάσσες 2010-2011
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Αύγ 08, 2010 10:38 pm 
Άβαταρ μέλους

Φάσες υπάρχουν αρκετές φέτος σε συγκεκριμένα μέρη στον Ελλαδικό χώρο οι λεγόμενες ντοπιάρες που τρέφονται και σε συγκεκριμένα χωράφια :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Αύγ 09, 2010 10:37 am 
Άβαταρ μέλους

anarmodios έγραψε:
Φάσες υπάρχουν αρκετές φέτος σε συγκεκριμένα μέρη στον Ελλαδικό χώρο οι λεγόμενες ντοπιάρες που τρέφονται και σε συγκεκριμένα χωράφια :wink:

Τα πουλιά φέτος είναι περισσότερα από πέρσι :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Αύγ 14, 2010 3:32 pm 
Άβαταρ μέλους

εμεις εδω στη Κυπρο κυνηγαμε 95% Φασσα ως το θηραμα της εναρξης!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 05, 2010 10:56 pm 
Άβαταρ μέλους

Παιδιά καλησπέρα!Αν και Οκτώβρης,θα σας γυρίσω στην 20ή Αυγούστου για να σας περιγράψω τι έπαθα.Η φετινή έναρξη ήταν απ΄τις καλύτερες,από θέμα αριθμού θηραμάτων,που έχω ζήσει (αν και είμαι 23 ετών, κυνηγάω δίπλα στους δικούς μου αρκετά χρόνια).Φέτος λοιπόν, αφού ήμουνα στο χωριό μου αρκετές μέρες πριν την έναρξη,έκανα την απαραίτητη έρευνα για να βρω τις ντόπιες φάσες και να διαπιστώσω τον αριθμό τους.Αρκετά πουλιά βρήκα φέτος και στήθηκαν οι σκηνές από τις 14 Αυγούστου.Το πρωινό της έναρξης,εγώ και ο κολλητός μου ρίξαμε τις περισσότερες τουφεκιές.Έριξα σε μια ώρα 30 περίπου φυσίγγια και πήρα 2 πουλιά :lol: !!!Λοιπόν!Έχουμε και λέμε:Έριχνα 6άρια 34 γρ.(lambro,A1 special) και ο καιρός ήταν αρκετά ζεστός.Το όπλο,μια crio comfort,ήταν καινούριο και με υπερυψωμένη ρίγα.Όταν το αγόρασα πήγα στο σκοπευτήριο,το δοκίμασα,με την φλατ τη ρίγα και τα πήγα πάρα πολύ καλά.Με την υπερυψωμένη δεν το δοκίμασα.Τα τσοκάκια ήταν briley,και κατά τη διάρκεια του πρωινού έκανα διάφορες αλλαγές στα τσοκ.Όταν ήρθαν τα πρώτα πουλιά(λίγο ψηλωμένα),τα χτυπούσα και ενώ έφευγαν πούπουλα,δεν έπεφταν.Η απόσταση ήταν πολύ καλή για να καταβληθούν από τα σκάγια.Όσο πέρναγε η ώρα,άρχισαν οι αστοχίες σε πανεύκολα πουλιά και τα δυο πουλιά που πήρα ήταν σε μεγάλη σχετικά απόσταση.Ενώ οι επιλογές στα τσοκ που έκανα ήταν οι καλύτερες,δεδομένου ότι είχα ρείξει πιο πριν σε πίνακα και είδα τις κατανομές τους σε διάφορες αποστάσεις,οι τουφεκιές πήγαιναν στο βρόντο!Προσπαθώ να καταλάβω τι πήγε λάθος,και δεν μπορώ να βρω απάντηση.Πιστεύω ότι από θέμα φυσιγγίων ήμουνα εντάξει.Κάποιοι φίλοι μου λεν ότι θα έπρεπε να βάλω 7άρια 32γρ.Όσον αφορά την σκοπευτική μου δινότητα,στα τρυγόνια στις φάσες και στα παπιά,είναι αρκετά καλή και δε δικαιολογούνται τόσες αστοχίες.Αυτό που πιστεύω ότι έφταιξε περισσότερο,είναι η υπερυψωμένη ρίγα.Κάποιος μου είπε ότι η υπερυψωμένη ρίγα ψηλοτουφεκάει και γι'αυτό και τα πουλιά που κτύπησα ήταν τα πιο ψηλωμένα.Να σημειώσω ότι την επόμενη μέρα έκανα ντουμπλέ σε δυο ψηλωμένα πουλιά.Παιδιά πραγματικά κόντεψα να τρελαθώ εκείνη τη μέρα,και όσοι άκουγαν τι γινότανε από τουφεκιές στο καρτέρι μου,λέγανε ότι θα πήρα καμιά 20αριά πουλιά.Μετά μόλις με είδαν με δυο πουλιά,καταλαβαίνετε τι έγινε...... :oops: !!Τόσο άστοχος δεν ήμουνα ποτέ!Είναι αλήθεια ότι η υπερυψωμένη ψηλοτουφεκάει?Εγώ την άλλαξα για καλύτερα,γιατί έχω διαβάσει ότι στα καρτεράτα θηράματα απομονώνει καλύτερα το στόχο.Γνωρίζει κανείς τίποτα επ' αυτού? Πάσα εξήγηση-βοήθεια δεκτή για το τι μπορεί να έφταιξε!! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 06, 2010 1:16 am 
Άβαταρ μέλους

Βαγγέλης Τ. έγραψε:
Όταν ήρθαν τα πρώτα πουλιά(λίγο ψηλωμένα),τα χτυπούσα και ενώ έφευγαν πούπουλα,δεν έπεφταν.Η απόσταση ήταν πολύ καλή για να καταβληθούν από τα σκάγια.

Βαγγέλη επειδή έχουν γίνει χιλιάδες συζητήσεις πάνω στο θέμα Απόσταση βολής και μου έχει τύχει και μένα υπάρχουν περιπτώσεις που νομίζεις ότι είναι κοντά το πουλί ενω αυτό περναει αρκετά ξότιρα,και λόγο του μεγέθους του πουλιού(φάσσα) σε κάνει να νομίζεις ότι είναι κοντά.
Τώρα για τα "ευκολα" πουλιά που λες μπορει να έφταιξαν και άλλοι παράγοντες.
Γενικά πάντως και απο φίλους μου έχω ακούσει ότι τα Benelli ψιλοτουφεκάνε.
Ενας φίλος μου έχει μια Benelli black eagle και την εχω επομίσει αρκετες φορές και πάντα ρε φίλε βλέπω ρίγα και το ίδιο μου λεει και αυτός και να σκεφτεις ότι δεν έχουν καμία σχέση οι σωματότυποι μας, και εχει προσπαθήσει πολύ να την φέρει στα μέτρα του με τα δαχτυλίδια της αλλά τίποτα.
Για τα φυσίγγια δεν νομίζω να φταίνε γιατι είμαι της άποψης ότι όλα τα σύγχρονα φυσίγγια σκοτώνουν και πόσο μάλλον αυτά που αναφέρεις.
Καλή συνέχεια και καλές επιλογές.

Υγ.Γύρνα το σε Beretta ρε φίλε να βρεις την υγειά σου.!!! :wink: :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 06, 2010 8:15 am 
Άβαταρ μέλους

Μήπως φταίνε όλες αυτές οι αλλαγές που έκανες και επί του κυνηγότοπου και δεν σε άφηναν να συγκεντρωθείς στην τουφεκιά αφου τις σκεφτόσουν συνέχεια .
Φάσες στα ελκληνοβουλγαρικά :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 06, 2010 9:45 pm 
Άβαταρ μέλους

Και εγώ βρέ Βαγγέλη νομίζω απο θέμα ψυχολογίας είχες όλες αυτές τις αποτυχίες.Το να κάνεις έναρξη με καινούργιο όπλο που δέν το έχεις συνηθίσει και να αλάζεις διαρκώς τα τσόκ δέν είναι και ότι καλύτερο,αλλά μάλλον ψυχολογικό πρέπει να ήταν γιατί όπως λές την επόμενη με έναν ντουμπλέ δύο πουλιά,τουφέκισες κι άλλα την επόμενη ή μόνο αυτά τα δύο πέρασαν?Με τί κυνηγούσες την προηγούμενη χρονιά?Πάντως και εδώ Πελοπόννησο έκαναν την εμφάνισή τους κοπαδάκια...για να δούμε και τις επόμενες μέρες που θα ψυχράνει λίγο ο καιρός!

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 06, 2010 11:59 pm 
Άβαταρ μέλους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΜΟΥ [ΛΑΚΩΝΙΑ] ΕΝΑ ΠΟΥΛΙ ΕΙΔΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟΠΙΑΡΙΚΟ
ΑΚΟΜΗ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΖΕΣΤΗ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 07, 2010 12:39 am 
Άβαταρ μέλους

fassajim έγραψε:
Και εγώ βρέ Βαγγέλη νομίζω απο θέμα ψυχολογίας είχες όλες αυτές τις αποτυχίες.Το να κάνεις έναρξη με καινούργιο όπλο που δέν το έχεις συνηθίσει και να αλάζεις διαρκώς τα τσόκ δέν είναι και ότι καλύτερο,αλλά μάλλον ψυχολογικό πρέπει να ήταν γιατί όπως λές την επόμενη με έναν ντουμπλέ δύο πουλιά,τουφέκισες κι άλλα την επόμενη ή μόνο αυτά τα δύο πέρασαν?Με τί κυνηγούσες την προηγούμενη χρονιά?Πάντως και εδώ Πελοπόννησο έκαναν την εμφάνισή τους κοπαδάκια...για να δούμε και τις επόμενες μέρες που θα ψυχράνει λίγο ο καιρός!

Δημήτρη.....εσύ ήσουν φωτό σε κυνηγετικό έντυπο με τα φασσιά;;; :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 07, 2010 2:41 pm 
Άβαταρ μέλους

fassajim έγραψε:

fassajim,τα τσοκάκια τα άλλαζα για να δω με πιο θα έχω αποτέλεσμα.Έχω κάνει δοκιμές με τα τσοκάκια σε πίνακα και ξέρω τις δυνατότητες του καθενός,αλλά μάλλον ή θέμα ψυχολογίας ήταν οι αστοχίες, ή θέμα ρίγας(υπερυψωμένη).To προηγούμενο τουφέκι που είχα ήταν μια breda ermes 2000.Με εκείνο το τουφέκι είχα πάρα πολύ καλές βολές στα θηράματα όπως οι φάσσες, τα τρυγόνια,και τα παπιά.Τέλος πάντων!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΟΛΩΝ!!Θα πάω στο χωριό μου το τρίτο δεκαήμερο του Οκτώβρη,μπας και πετύχω κάνα πέρασμα και θα αλλάξω τη ρίγα στο όπλο και θα βάλω την φλατ,μήπως και αυξηθούν οι επιτυχίες.Έπρεπε να κατεβάσω το τουφέκι Αθήνα για να πάω σκοπευτήριο και να συνηθήσω την υπερυψωμένη.

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 07, 2010 3:49 pm 
Άβαταρ μέλους

Επειδη τυχαινει και εχω το ιδιο οπλο θα σου πω την δικια γνωμη.Τα προηγουμενα χρονια κυνηγαγα με beretta δικανο η καραμπινα και απο ευστοχια αλλο τιποτα πολυ καλα αποτελεσματα σε μπεκατσα περδικα και τσιχλα, μια μερα ηρθε στα χερια μου πριν 3 χρονια αυτο το οπλο μεταχειρισμενο απο ενα φιλο και μου το εδωσε σε χαμηλη τιμη και το πηρα,εχω καταστραφεί πραγματικα ειδικα στην περδικα κοντευω να το σπασω,οπως εγραψα και σε ενα αλλο ποστ η benelli θελουν πολυ ρυθμιζμα σε καθε εναν διαφορετικα,απο φιλους που εχω μιληση ολοι την εχουν πειραξει απο πολυ εως λιγο οποτε ετοιμασου για ρυθμισεις.
Φετος το πρωτο πουλι στην περδικα το εχασα οχι ευκολο αλλο το εχασα :evil: αν συνεχίσω ετσι παλι θα παω για πειραγμα μεχρι αλλαγη οπλου.

Με εναν φιλο που πηγαιναμε παρεα για κυνηγι και ηταν οχι τοσο καλος στις βολες σε ολα τα θηραματα μολις του την εδινα σκότωνε σαν επαγγελματίας σκοπευτης :lol: :lol: ηταν το οπλο του.

παίρνει τα ζαγαράκια του να πάει να κυνηγήσει

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 07, 2010 6:09 pm 
Άβαταρ μέλους

fotis-geo έγραψε:
Επειδη τυχαινει και εχω το ιδιο οπλο θα σου πω την δικια γνωμη.Τα προηγουμενα χρονια κυνηγαγα με beretta δικανο η καραμπινα και απο ευστοχια αλλο τιποτα πολυ καλα αποτελεσματα σε μπεκατσα περδικα και τσιχλα, μια μερα ηρθε στα χερια μου πριν 3 χρονια αυτο το οπλο μεταχειρισμενο απο ενα φιλο και μου το εδωσε σε χαμηλη τιμη και το πηρα,εχω καταστραφεί πραγματικα ειδικα στην περδικα κοντευω να το σπασω,οπως εγραψα και σε ενα αλλο ποστ η benelli θελουν πολυ ρυθμιζμα σε καθε εναν διαφορετικα,απο φιλους που εχω μιληση ολοι την εχουν πειραξει απο πολυ εως λιγο οποτε ετοιμασου για ρυθμισεις.
Φετος το πρωτο πουλι στην περδικα το εχασα οχι ευκολο αλλο το εχασα :evil: αν συνεχίσω ετσι παλι θα παω για πειραγμα μεχρι αλλαγη οπλου.

Με εναν φιλο που πηγαιναμε παρεα για κυνηγι και ηταν οχι τοσο καλος στις βολες σε ολα τα θηραματα μολις του την εδινα σκότωνε σαν επαγγελματίας σκοπευτης :lol: :lol: ηταν το οπλο του.

Φίλε fotis-geo σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή!Μόλις πάω στο χωριό θα βάλω την ίσια ρίγα και αν δε δω αποτελέσματα,θα αρχίσω τις δοκιμές για να βρω τις σωστές ρυθμίσεις.Πάντως με την ίσια τη ρίγα,όπως ανέφερα κάπου πιο πάνω στη συζήτηση,είχα πολλές ευστοχίες στο σκοπευτήριο.Βλέποντας και κάνοντας!! :D

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 07, 2010 9:36 pm 
Άβαταρ μέλους

Dimitris S έγραψε:

Ά ρε Δημήτρη τσακάλι είσαι...δέν σου ξεφεύγει τίποτε :wink: Παλιοδουλειές ενός φίλου μου με τις δημοσιεύσεις!! :mrgreen:

Κορυφή
 Προφίλ  

ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 08, 2010 12:31 am 
Άβαταρ μέλους

fassajim έγραψε:
Dimitris S έγραψε:

Ά ρε Δημήτρη τσακάλι είσαι...δέν σου ξεφεύγει τίποτε :wink: Παλιοδουλειές ενός φίλου μου με τις δημοσιεύσεις!! :mrgreen:

Φίλε μια χαρά "γράφεις" στην κάμερα ......δεν το γυρίζεις στο μόντελιγκ;;; :lol: :mrgreen: :wink:

Κορυφή
 Προφίλ  

Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
Κλειδωμένη Δ. ΣυζήτησηΓράψτε το σχόλιο σας Σελίδα 1 από 12   [ 177 Δημοσιεύσεις ]
Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Επόμενο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε: